גלישת גלים

מאבקי סוף השנה בליגת הגלישה העולמית ה WSL


כתבה מאת: עידו דר אל I צילומים באדיבות WSL

בדרך כלל הצופים בחלק האחרון של הסבב הראשי של ליגת הגלישה העולמית – ה WSL בתחרות בפייפליין  חושבים שהיא זו שתיתן את המתח והדרמה במאבק על התואר העולמי, האמנם?
ובכן, סבב ה WQS לא פחות ממותח ואולי אפילו מעניין יותר בגלל הכיסאות המוזיקליים שהוא מייצר בין אלה שבסכנת הדחה מהסבב הראשי (WCT) ומנסים לגבות עצמם בניקוד גבוה דרך המשני לעומת אלה הנאבקים ומגרדים דולר לדולר כדי להגיע לכל התחרויות במהלך השנה ולצבור מספיק נקודות להעפלה לסבב הראשי.

כשהמתמודדים מגיעים סוף סוף לישורת האחרונה בהוואי, עליהם להיאבק במקומיים הכישרוניים ויותר מכך בגלים החזקים והבלתי צפויים בעולם בחוף הצפוני של אוהאו.

התחרות בהליוואה התקיימה בתנאים הכי גרועים שנצפו מזה שנים רבות בהוואי –
רוחות צפוניות וכיוון סוואל רחוק מאידיאלי שהפכו את הגלים למכבסה נוראית. דבר זה טרף את הקלפים לגולשי הכוח שקיוו ליתרון על הברזילאים ושאר המתמחים בגלים קטנים.

מצד שני הגיעה גברת סנסט בתחרות WORLD CUP ושאגה כמיטב המסורת ההוואית עם גלי ענק שדרשו כל טיפת אנרגיה וריכוז בליין אפ הקשה לניווט. לשמחתנו, בזכות האנרגיה החזקה של חוף סנסט יכלו גולשים בעלי עצמה כמו וייד קרמייקל אחרי עשר שנים(!) של מאבקים להעפיל סוף סוף לסבב הראשי כשבשנה שעברה היה קרוב כל כך והיה במרחק מקצה אחד בלבד .

בתמונה: וייד קרמייקל נותן שפריץ שיגיע עד לסבב 2018 / צילום: WSL
קונור קופין שניצח את סנסט השאיר לעצמו סיכוי ריאלי להישאר בסבב הראשי אבל עדיין עליו להיאבק בפייפ ליין בכדי להבטיח את מקומו ב 2018.

בתמונה: קונור קופין בדרכו לניצחון בסנסט / צילום: WSL

גריפין קולפינטו לדעתי הפתיע רבים כאחד שבא מסן קלמנטה בקליפורניה ועוד בגיל צעיר להעפיל לסבב  2018 עם תוצאות נהדרות: מקום 4 בגמר סנסט ומקום 2 בגמר הליוואה.

הוא מועמד רציני להיות הקליפורני הראשון מזה שנים לקחת את הטריפל קראון. בנוסף להיותו מס 1 בדירוג הסבב המשני אחרי סנסט.

מי שעקב אחריו בשנתיים האחרונות היה יכול לראות שהוא צ'ארג'ר ולא נרתע מלתקוף את הפייפ (הוא גם לקח את רבע הגמר בדרום אפריקה ובקליפורניה כך שיש לנו גולש תחרותי וקרבי בכל התנאים).

בתמונה: גריפין קלפינטו / צילום: WSL – Keoki Saguibo

אחת הסיבות שכדאי לעקוב בסבב ה WQS היא שבכל המקצים מתחרים 4 גולשים בכל התנאים, אין כמעט ליי-דייז וכולם רעבים לניצחון בתחרות. כל דולר שהם מרוויחים מזין את הנסיעה לתחרות הבאה.

כלומר, אלה קרבות כלבי רחוב ולא מקצים עם טקטיקה ומשחקי פריוריטי – מקצים שלעיתים משעממים אותנו בסבב הראשי, כשלמקצוענים האלה יש חוזים שמנים וחסויות מפנקות.

גם המגוון של המתחרים גדול יותר ויש לאומים שונים שמפתיעים בחדותם כמו נואי מקגונייגל קרלוס מונוז מקוסטה ריקה, בנג'י ברנד הדרום אפריקאי שעבר לגור בהוואי, רמזי בוקיאם המרוקאי שגולש עם הרבה כוח ונתן כמה הופעות משובחות. גם היפנים כמו הירוטו אראי גולשים עם הרבה כוח וחדות למרות שהם בעלי קומה נמוכה יחסית.
ישנו גם מייקל פברוארי השחור הראשון מדרום אפריקה שהגיע לרמה מקצוענית והיה ממש קרוב להיכנס לסבב עם הרבה מאד סטייל ייחודי שלו שנראה כמו תערובת רטרו וגלישה מודרנית.

ישנם גם סיפורים שוברי לב כמו הקטע של פאט גודאוסקאס אחרי שגלש פעם אחת בסבב הראשי לא יכול היה לוותר על הרצון לחזור ושנה אחר שנה החמיץ במעט נקודות את הסיכוי לעלות שוב. השנה היה קרוב ב 0.4 נקודות להעפיל ולא הצליח.

מתוך הזרם הבלתי פוסק של המקצוענים הברזילאים ישנו אחד שכדאי לשים לב אליו – ויליאן (לא ויליאם) קרדוסו. הוא אחד הגולשים החזקים והכבדים ביותר עם סגנון מלוטש וחייתי בכל סוגי הגלים. כמו וייד קרמייקל, שנים ניסה לחדור לטבעת המקצוענים העליונה ולבסוף הצליח, בהחלט יש למה לצפות ממנו ב2018.

בתמונה: ויליאן קרדוסו / צילום: WSL – Keoki Saguibo

יאגו דורה, בחור צעיר ואנרגטי עם גלישה לא מלוטשת אבל קריאטיבית ובהחלט מעניינת ואין לו בעיה לצנרר…פנים מרעננות.

ג'סי מנדז, בחור קשוח שהיה קרוב שני מקצים מהעפלה ב 2016 לסבב והפעם הצליח מראש. השנה עם שני ניצחונות ברציפות שנתנו לו המון נקודות פור על כל המתחרים הגיע להוואי רגוע בלי לחץ.

בתמונה: ג'סי מנדז בבקסייד אופייני / צילום: WSL – Keoki Saguibo

אמנם תחרויות הסבב המשני נגמרו אך תחרות פייפליין תשפיע מאד על ההרכב האחרון והסופי של שני הסבבים מהסיבה הפשוטה שיש דאבל קוואליפיי כלומר גולשים מהסבב הראשי שהיו בסכנת הדחה כמו קנואה איגארשי ואיטאלו פריירה שהבטיחו את מקומם בדירוג הגבוה של ה WQS. מצד שני אם יעפילו בתחרות הפייפ לשלבים גבוהים יותר בדירוג הסבב הראשי, מקומם ישתחרר לאלה שמחכים בסבב המשני לכן דווקא השלבים המוקדמים של התחרות שבדרך כלל לא מעניינים – יהיו קריטיים לקביעת המעפילים מהWQS.

יש גולש (לטעמי) שלא היינו רוצים לראות נופל מהסבב הראשי שהוא ויגולי דאנטס עם המניפות הענקיות לבקסייד ויכול להצליח להגיע גבוה בפייפ – הגיע בעבר לגמר וולקום פייפ בסבב המשני.

לעומתו יש לנו את מיגל פופו הברזילאי עם הסגנון הכי נקי ומלוטש אך המשעמם מאד ועדיין – עם קצת מזל ורצון יכול להפתיע בפייפ ולהינצל, נקווה שלא. אחריו ליאונרדו האיטלקי, עם כל הכבוד לאוכל הטעים של ארץ המוצא אנו לא צריכים אותו בסבב כשיש מבחר של סגנונות נהדרים שמחכים לסיכוי לעלות .

מאלה שהצליחו להעפיל יש שניים שממש ממש חבל שהצליחו כמו קיאנו אסינג שאינו מרשים בגלישה שלו למרות רוח הלחימה ותומאס הרמס הברזילאי הלא ייחודי.

בקיצור תתכוננו להערב,  8 בדצמבר בפייפ – יתקיימו תנאים גבוהים מאוד ומסוכנים עם רוחות לא אידאליות כך שיהיו הרבה הפתעות בכל שלב של התחרות היום הראשון של הפייפ יהיה למעשה טרייאלס – המקומיים יתחרו על מקומות 1 ו 2 בכדי להיכנס כוויילד קארדס לפייפ –  יהיה מסקרן! 

Spread the love