מדריך לבחירת קייטנת גלישה

קייטנות

כתבה מאת: עידו דר אל

עונת ההרשמה לקייטנות הגלישה בעיצומה. החופשה מאפשרת לילדיכם שבועיים שלמים בים, לצאת מהמסגרת הרגילה של ההפעלות בקייטנות ולהשתתף בקייטנת גלישה אשר תעניק לילדים למידה משמעותית, פעילות גופנית, גיבוש וחוויה חברתית עם הרבה הרבה הנאה.

קייטנות גלישה לילדים מתאימות לילדים מגיל 7 ועד לנערים בני 20. הקבוצות מחולקות על פי שכבת גיל ועל פי מתחילים ומתקדמים. קייטנת גלישה תעניק לילדים שלכם חוויה של העצמה, מסוגלות, התמודדות מול אתגרים והנאה אשר יביאו אותם משוחררים ומוכנים לשנת הלימודים הבאה (בחופש הגדול כמובן).

 

בסרטון: קורס מזורז לגולשים מתחילים

חוות הגלישה ישראל - Surf Ranch Israel

כיצד תבחרו קייטנת גלישה?

בטיחות

הדבר החשוב ביותר בלימוד גלישת גלים לילדים הינו הבטיחות. גלישת גלים הינה ספורט אתגרי המציב את הילדים במצבי קיצון ולכן חשוב ביותר לדעת שהם נמצאים בידיים טובות. חלק בלתי נפרד בשמירה על הבטיחות הינו מדריכים מנוסים המתודרכים בכל כללי הזהירות והבטיחות והקפדה על שימוש בציוד מקצועי ותקין. כפי שציינו, אנו עוסקים בענפי ספורט אקסטרים.
אך כמו בכל פעילות יוצאת דופן, כשנוקטים בהדרכה נכונה, ובאמצעי בטיחות, ממזערים את רמת הסיכון. החניכים לומדים להכיר את הסיכונים בים ברמה בה ידעו להישמר מפני תאונות. נעזרים במלווים ובעוזרים רבים, בעיקר לגילאים הצעירים. חשוב לבדוק שיחס ההדרכה לקבוצה הוא גבוה במיוחד, מה שמאפשר רמת בטיחות גבוהה בפעילות. במהלך הפעילות הימית, הילד מחובר לגלשן לימודי בעזרת ליש אשר מציף אותו.

גם הגנה מפני השמש נכללת בכללי הבטיחות

חשוב לוודא שמקפידים למרוח את הילדים במהלך היום בקרם הגנה, דואגים לשתייה, ביגוד ימי מתאים המיועד להגנה מפני השמש (לייקרה), מנוחה בצל..

תעודות ואישורים

לא כל ההורים יודעים זאת אבל חשוב לדעת שמשרד החינוך אחראי גם על החינוך הלא פורמלי כמו חוגים וקייטנות. כדי שקייטנה תקבל את אישור משרד החינוך על המדריכים להיות בעלי תעודות הדרכה מוכרות במשרד החינוך ומכון וינגייט. כמו כן, על הקייטנה לעמוד בתווי תקן מסוימים ובהם שמירה על היגיינה ונוחות, תנאים מספקים של צל ומים במהלך הימים החמים.

יחס בין ילדים למדריכים

אסור שמדריך אחד יהיה אחראי על עשרים- שלושים ילדים.
בקייטנת גלישה תקנית – צריך להיות מנהל או מדריך מוסמך שעומד על החוף ומשגיח על המדריכים במים, שאחראים כל אחד על קבוצה  ביחס של מדריך אחד על כל חמישה ילדים. הקפדה יתרה זאת נועדה לאפשר למדריכים קשר עין מלא עם כל הילדים במים והנחייה צמודה של הילדים בתוך המים תוך מתן יחס אישי לכל ילד וילד.

מדריך לבחירת קייטנת גלישה

חשוב מאד לשים לב

ישנם מדריכים שמעבירים שיעורים פרטיים ליחידים ובקבוצות קטנות כחוגים.
אם הם מציעים הפעלה לקייטנה הם חייבים אישור של משרד החינוך כי כל הפעלה של קבוצת ילדים כמה ימים ברציפות נחשבת לקייטנה. אין זה אומר שהמדריכים לא טובים אלא שאתם כהורים עלולים לגלות שבמצב פציעה לילדכם הביטוח לא יוכר במידה ולא יהיה למדריך תקן של קייטנה שדורש עוזרי מדריכים ותעודת מנהל קייטנה שזו הכשרה בפני עצמה.

חשוב מאד לבדוק ולשים לב, המים בפסח עדיין אינם חמים מספיק ולשם כך החניכים לובשים חליפות גלישה. לכן, מומלץ לוודא שיש חליפה מתאימה לחניך ובעיקר במידה המתאימה, לפני ההרשמה.

אמנם רוב ההורים אינם גולשים ולא מבינים בגלשנים אך לא צריך להיות מקצועי בכדי להבחין אם רוב הגלשנים שבורים או בעלי קצוות פתוחים ורצועות לרגל מאולתרות. זה צריך להדליק אור אדום כי ציוד פגום מעיד על תחזוקה לקויה וקרוב לוודאי שכך גם ההדרכה. קייטנות טובות מחליפות ציוד ומלאי פעם – פעמיים בשנה כך גם החניכים לא נפצעים ונהנים מציוד טוב ואיכותי.

חוות הגלישה ישראל - Surf Ranch Israelמה קורה בשטח ?

בחלק מהחופים ישנם 2-3 בתי ספר לגלישה שמלמדים באותו אזור. לא להתעצל – תעברו ביניהם תבקשו הצעת מחיר ובדקו את ההבדלים בציוד, בצוות ובמיקום. חלקם עם מבנה קבוע כמועדון עם מלתחות, חלל אחסון לגלשנים ואירוח לחברים. אין זה אומר שבעלי נגררים שהציוד בתוכם הם פחות  טובים, רק יש לוודא שיש ברשותם אוהל גדול או גזיבו שמאפשר הגנה מפני השמש ומחסה מרוחות בנוסף לנוכחות מציל/עזרה ראשונה בחוף.
בדקו את האתרים ודפי הפייסבוק שלהם לקבל התרשמות מקורסים וקייטנות שערכו בזמן האחרון. אם יש לכם חברים שילדיהם כבר למדו בקייטנה כזו או אחרת תשאלו איך היה להם (לילדיהם) והאם נהנו? לא בושה ולא נורא אם תעשו שבוע בקייטנה ושבוע נוסף בקייטנה של בית ספר אחר.

רפואה/עזרה ראשונה

קייטנת גלישה פועלת עם מדריכים בעלי תעודת מגישי עזרה ראשונה
אמורה גם להיות להם ערכת עזרה ראשונה. זאת בנוסף לביצוע פעילות הקייטנה בתוך חוף מוכרז ובו מצילים וחדר עזרה ראשונה.


ביטולים

כדאי מאד לבדוק אם יש אפשרות לבטל לפני ואם ההחזר מלא.
בד”כ החזר מלא עד 10 ימים לפני תחילת הקייטנה.

לבסוף זכרו, לא לכולם זה מתאים…

לפעמים המאמץ (או החוויה) לא מתאים לילדכם אז בדקו גם האם ניתן לבטל השתתפות עד תום היום השני ואם כן, כמה ה”קנס”? ישנם מצבים שהחל מהיום השלישי לקייטנה לא יינתן החזר עבור ביטול הקייטנה אלא מסיבות בריאותיות. אפשרי גם לבחון במידה והילד הפסיד יום במחנה אם יוכל להשלים במחזור אחר, על בסיס מקום פנוי ובתיאום מראש.

לקבלת רשימת הקייטנות ל 2018 לחצו על הלינק 

קייטנות גלישה

 

בסרטון: קייטנת גלישה למתקדמים


ארגון הגלישה הישראלי
 http://www.isa.org.il/
משרד החינוך – קייטנות

 http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Noar/Mahad/Merkaz/kaytanot.htm

חופשה מהנה

בתי”ס וקייטנות גלישה שלא מופיעים בו או שמופיעים ואחד מהפרטים לא נכונים פנו אלינו :

במייל info.getx1@gmail.com
או בטלפון 053-2290099 (צחי)

Spread the love