גלישת גלים

צעירים חסרי מנוח – עתיד ורוד לפנינו


בתמונה: אלי הנימן , צילום: טאי ואן דק I Photo: Tai Van Dak

לפני 15 שנה הסתכלתי בהערצה על גולשים כמו טאג' באררו וניסיתי להבין בדיוק איך קוראים לתרגיל המשונה והחדשני שביצע באופן סיסטמתי בכל אחד מטרילוגיית הסרטים שלו. 

הקפיצה + הסיבוב המשונה באוויר התבררו לימים להיות האייר רוורס, תרגיל שהיום נחשב לחלק משגרת היום יום שלנו. כל המקצוענים בעולם יכולים לשלוף אותו משרוול הלייקרה כשהם נואשים לקבל תוצאה, ואפילו לא מעט ישראלים שולטים בחומר הרוורסים ודוחפים גם הם את רמת הגלישה קדימה.

והיום?

היום רודיאופליפ, שאביטים ופול-רוטיישנים הם רק חלק מהסטנדרט החדש של עולם הגלישה המקצועני. ואיפה הכל מתחיל? בילדים!

בעוד שתורת האבולוציה עבור בני האדם הגיעה לסיומה לפני אלפי שנים (אלא עם בני האדם יתעקמו לתנוחת חצי גשר בעוד אלף שנה), האבולוציה שלנו, הגולשים, רחוקה מלהסתיים. נמצא בנינו דור חדש של גולשים. דור משופר. דור אשר מוכן להגיע למקומות שטרם הגיעו אליהם בעבר.

הנה כמה גולשים בולטים השייכים לדור הצעיר:

Ty Simpson Kane

צעירים חסרי מנוח - עתיד ורוד לפנינובתמונה: טי.ווי סימפסון קיין, צילום: שון קקהונה  Photo: WSL\ Shan Kekahuna I   

בגיל 13 בלבד, טי.ווי סימפסון קיין הוא אחד הגולשים הצעירים ביותר (אם לא הצעיר מכולם), שנכנס בחתירה לגלים כאלו גבוהים בחוף  Pe’ahiשבהוואי.
ולא היה מדובר בגלישה חופשית.

אותו סשן היה חלק מאירוע. סוג של אתגר גלים גבוהים המתארח בחוף המפורסם, אליו הוזמן סימפסון כמתחרה בהזמנה אישית, הספיק למדוד ולהשתמש לראשונה בווסט ההצלה המתנפח שקיבל במשלוח אישי מחברת "פטגוניה". על הגולשים למשוך את החוט הקטן החבוי בווסט במידה והם מרגישים שהם נמצאים בסיכון לטביעה בגלי ענק. בעת שחרור הנצרה הווסט מתנפח באזור הגב העליון כדי להעלות את הלובש אותו, אל מעל פני המים.

קבלת הווסט מהחברה אינו נחשב עניין של מה בכך, מדובר בנושא רציני ביותר. המוצר הנ"ל לא נמכר בשום מקום בעולם, אלא מיוצר ע"י החברה (בהזמנה אישית) עבור גולשים מרחבי העולם, אשר מזוהים עם ספורט הגלישה בגלים גבוהים. עצם קבלת ווסט ההצלה מהחברה, שמה את סימפסון יחד באותה השורה עם כמה מהגולשים החזקים בעולם גלישת הגלים הגבוהים.

"הוא לא התפתח מוקדם יחסית לגילו, הוא לא איש מבוגר בדמות של ילד קטן. זה הדרייב והאמביציה שלו שדוחפים אותו קדימה ומאפשרים לו להצטיין" אמר הגולש איין וולש בתגובה להשתתפותו בתחרות.

אם כי איין נגע בנקודה חשובה ומשפטים כמו: "אין דבר העומד בפני הרצון" ו – "עבודה קשה והתמדה יביאו תוצאות" הינם נכונים ומהווים מסר חשוב. אך במקרה של סימפסון, חלק מהמשוואה מורכב מכישרון אדיר.

Caroline Marksצעירים חסרי מנוח - עתיד ורוד לפנינו

בתמונה: קרוליין מארקס, צילום: שולץ  Photo: WSL Scholtz /   

קרולין היא הגולשת הצעירה ביותר אשר הצליחה להתברג לסבב הCT-.

אני לא מציין את ההישג רק מעולם הנשים. היא באמת הגולש/ת מהצעירים ביותר שאי פעם השתייכו לסבב החלומות. כבר כתבו את זה פעם בלא מעט אתרים וכלי תקשורת לגבי התברגותו של ג'רמי פלורס לסבב ה-CT . לבסוף, נאלצו לאכול את הכובע ש OCCY  דחף להם בגרון כשהזכיר לעולם שהוא זה שמחזיק בתואר. הפעם זה שונה בוודאות, קרוליין מרקס שואבת את הגביע הדמיוני ממארק אוקילופו וזוכה לתואר.

בעוד ששאר בנות גילה מסתבכות עם תכנון מסיבת הSWEET SIXTEEN- שלהן ועסוקות בעיקר במראה החיצוני והלחץ מבחינות הגמר, אצל קרוליין המצב שונה לגמרי. היא חיה חיים של גולשת מקצוענית. עם לו"ז צפוף שלא משאיר הרבה מקום פנוי הכולל המון יעדים מסביב לעולם בהם היא צריכה להתאמן ולהתחרות.

אתם מצליחים לדמיין את זה? ילדה בת 15 נכנסת לסבב עם שבע עשרה הגולשות הטובות בעולם? ואם נקשיב לכמה "אנליסטים" מעולם הגלישה, כנראה שהיא תצליח להתברג כבר ב 2018 לעשירייה הפותחת.

בכל אופן, היא תפתח את השנה הבאה בתחתית הרשימה, כמו כל מתחרה בסבב. מה שאומר שתצטרך להתמודד בסיבובים הראשונים מול גולשות כמו כריסה מור, סאלי פיטצגיבנס, טיילור רייט וקורטני קונולוג, עד שתצליח להרים את עצמה כמה שלבים במעלה טבלת הדירוג.

קרוליין שהתראיינה יום אחרי ההודעה כי תתקבל לסבב של שנה הבאה, שיתפה עם מגזין "סטאב" את תחושותיה:

"אני לא מרגישה שאני צריכה לשנות משהו בגישה התחרותית שלי. מבחינתי הQS  אינו שונה מה-CT. מה שאני צריכה לעשות, הוא להמשיך להשתפר בגלישה. ויש לי המון זמן לעשות את זה. אני רק בת 15 וזה מגניב לדעת שיש לי עוד מקום לשיפור. אני רואה את כריסה ולייקי עושות איירים במקצים וזה לחלוטין מקום שאני רוצה להגיע אליו. גם בפרונטסייד וגם בבקסייד."

צעירים חסרי מנוח - עתיד ורוד לפנינובתמונה: קרוליין מארקס, צילום: ג'קסון ואן קירק  Photo: WSL/Jackson Van Kirk

Eli Hanneman

אלי הנימן, ילד הפלא ממוואי, הוואי, הוא ללא ספק הדובדבן שבקצפת הנעורים. הוא רק בן 14 וכבר מסומן ע"י כמה מהשמות הגדולים בעולם כמו קלי סלייטר וג'וליאן ווילסון כאלוף העולם הבא בגלישה

בתמונה: אלי הנמן , צילום: טאי ואן דק I Photo: Tai Van Dak

באמת אין צורך להסתובב סחור סחור בכל הנוגע לילד. אין שום תואר שמוכיח את זה, אך הקליפים מדברים בעד עצמם. הוא הגולש הטוב בעולם עד גילאי 14 ללא צל של ספק, גולש הרבה מעל לגילו, וייתכן כי אכן מדובר באלוף העולם הבא.

זוכרים איפה שמענו את זה כבר בעבר?

צדקתם, דיין ריינולדס. מיד אחרי צאת סרט הYOUNG GUNS- הראשון של קוויקסילבר, דיין ריינולדס הצעיר סומן ע"י סלייטר ופראד פטאצ'ה כאלוף עולם פוטנציאלי. לצערי, לא רק שזה לא קרה, דיין שנאלץ להתמודד עם כמה קשיים נפשיים אפילו אינו חלק מהסבב.

אבל הפעם, זה שונה

הפעם מדובר בילד עם מודעות וראש על הכתפיים. לפי התנסחותו וסגנון הדיבור שלו, ניתן לזהות משהו שונה בנוף הצעיר מסביבו. חוזק נפשי, מודעות ובגרות הם KEY ELEMENTS הכרחיים לאלוף בפוטנציה.

"בלונג ראן, אני רוצה להיות גולש מקצוען. בוודאות. אבל אני לא רוצה לשים את העגלה לפני הסוסים ולקפוץ מהר מידי קדימה. להיות עכשיו בפוקוס על מה שכולם אומרים ולחלום על אליפות העולם זה לא נכון כרגע בשבילי. אם אני אשים לי מטרות גדולות מידי ולא אעבוד בשלבים, הכל יכול לחלוף לידי מבלי שאשים לב".

זה שהוא מרגיע את ההתלהבות סביבו, גורם לי להשתגע עליו עוד יותר! איזה תשובות של מקצוען! מעבר ליכולות, למנטליות ולבגרותו, אלי הספיק לצבור כמה הישגים ומניירות של כוכב. התומכים שלו הם מהחזקים והעשירים בתעשיית הגלישה. ספונסרים כמו הארלי, רד-בול וגלשני מיהאם של מאט ביולס רק מקפיצים את הילד כמה דרגות קדימה בכל שנה ע"י זריקת תקציב (כמעט) לא מוגבל עליו. ולגבי המניירות? אני שם לב לכל הפרטים הקטנים. לאלי יש סיגנצ'ר מוב בו הוא נותן אלי-אופ בסגנון ייחודי רק לו וצובע את כל הקוויבר שלו תמיד באותה הצביעה? כוכב!

 

Spread the love