גלישת גלים אוקי גלישת גלים

אוקי בארץ הקודש


בתמונה: אוקי בימי הזוהר בתחילת שנות ה 90

בשבוע האחרון נערך ביקור של אלוף עולם לשעבר משנת 1999 – האוסטרלי מארק אוקילופו. בניגוד לרוב כוכבי הגלישה של היום שמפציצים באייר רברסים וסביבונים למיניהם ואפילו קלי סלייטר שהיה כאן ב 2004 , רבים מהילדים והנוער בישראל לא התרגשו כי רובם לא הבינו מה הביג דיל בבן 50 שבא לגלוש פה. ואילו דווקא המבוגרים מגיל 35 וצפונה, התרגשו כמו ילדות קטנות.
יש לזה סיבה לא פעוטה – היום אנו בעידן הדיגיטלי שכל פיפס ותנועה של גלישה ישר עולה לנייד שלנו לווידאו אבל אז? אם לא היה מי שיביא קלטת וידאו מחוצלארץ לא הינו רואים גלישה בכלל-לא היה אינטרנט או טלפונים ניידים ובוודאי שלא אתרים כמו getX.
לכן כל הדור שגלש בשנות ה – 80 חי על פנטזיה ותמונות ממגזינים של גלישה שהגיעו פעם בכמה חודשים לחנויות וגם זה במזל. מעבר לכך הגלישה של מארקו לוציאנו אוקילופו הייתה שונה שתי הרגלים נטועות בגלשנים כמו שני עמודי בטון שלא זזים. אוקי הפך לסמל לגלישת כוח כבר מגיל -17 כשפרץ לצמרת המקצוענית והעיף מניפות של מים בעיקר לבקסייד עם גלישה שנחשבה לפורצת דרך בעיקר בגפריס ביי בשנת 1984. הגל הזה נחשב למעוזם המוחלט של גולשי הרגולר עם הפנים לגל בגלל הזוית הקשה של פני הגל הארוך. בתחרות הזאת אוקי ריסק לחתיכות קטע אחר קטע אחר קטע והותיר את כולם המומים.

גלישת גלים אוקי

בתמונה: אוקי בימים ההם בגל לבקסייד בסטייל שאפיין ובידל אותו מכל הגולשים האחרים
כשאוקי מתהלך על הקרקע רגליו נראות כמו גזעי עץ והוא נראה צ'אבי כזה ..במים הוא הופך להיות רקדן אכזרי – כל תנועה שלו ממשיכה לתנועה הבאה ללא הפסקה כשכל חלק של הגלשן קבור במים
הוא ייצג את אוסטרליה במאבקה האבוד נגד השלטון של טום קארן האגדי ואף קרא תיגר עליו במקצה היסטורי בבלס ביץ' שנטחן בווידאו ובדי.וי.די עד דק אצל כל מעריצי הכוכבים האלה.
הוא גם תקף את הסקשן האחרון של הגל בכל הכוח עד הסוף כשבאותה התקופה רבים היו חומקים
או יוצאים מהגל כמו החצי פלואוטר ליפ סלייד שעשה בתחרות קוקה קולה בנאראבין בשנות ה80.
הוא גם נחשב לחלוץ של הטייל סלייד לבקסייד בעיקר…מהסיבה הפשוטה שהגלשן פשוט החליק מהליפ ב 180 בסוף התנועה מרוב כוח שאוקי הפעיל עליו וכל זאת בגלים גבוהים וחייתים…
בניגוד לרוב כוכבי הגלישה שהיו עסוקים בעצמם אוקי היה מה שנקרא BLOKE  בעגה האוסטרלית
חבר כזה של שכונה,שאפשר לשבת איתו על בירה ולהעביר ערב בסבבה.
אבל, לא הכל היה וורוד אצלו ובגלל שהסבב המקצועני בשנות ה90 המוקדמות היה מלא במסיבות סמים ובלגנים ולא היה אז טים מנגר שישמור פוקוס של הכוכבים – אוקי סבל מחוסר יציבות רגשית ותחושת מיצוי ופרש לפני שהספיק לזכות באליפות עולם כלשהי…קלי רק התחיל לבצבץ לעלייה המטאורית שלו.
במהלך השנים שאוקי לא התחרה הוא השמין ונכנס לשילוב של דיכאון והזנחה ומשבר עמוק. בנקודה הזאת אוקי נחשב למי שהיה כוכב שדעך. אבל בילבונג BILLABONG עשו משהו נדיר- הם החליטו להחזיר לו את שמחת החיים ולשקם אותו.
גלישת גלים אוקי

 

גלישת גלים אוקי

 

גלישת גלים אוקי

בתמונות: אוקי יחד עם עדו דר אל ועומר ביטון במסגרת הביקור בארץ בקייטנת  SEADNY בהרצליה. צילום: אמיר בן עמרי
לאט לאט החזירו אותו לכושר והביאו אותו לתחרות מוזמנים שנעשתה במדבר באוסטרליה
עם כוכבים גדולים כמו מצאדו קלי ואחרים שם הוא גילה מחדש את העצמה שלו עם תצוגת צנרור מרשימה ואח"כ בתחרות בבלס ביץ' בגלים חזקים מאוד לבקסייד – הוא ניצח את כל הסבב בתחרות הזאת עם בקסייד מטורף שאף אחד לא יכל לגעת בו-11 מקצים בניצחון רצוף. כולם אז היו מאושרים ונרגשים כשאוקי חזר. ואז הוא החליט לחזור לסבב ולהתחרות.
יש להזכיר שטום קארן פרש מהתחרויות אחרי פעמיים זכייה בסבב, הוא מעולם לא הפסיק לגלוש והיה בכושר מצוין ואז לקח ב 1991 בהפתעה את הסבב כלא מדורג ועשה היסטוריה. אז, להתחרות בגיל 30 נחשב לסוס זקן ואוקי כבר לא היה במיטבו או כך כולם חשבו. בקיצור, הוא כבש יעד אחר יעד ולבסוף לקח את הסבב בשנת 1999 !! זה נחשב למשהו בלתי אפשרי ואוקי הפך לקאמבאק העשור ואולי בכלל. שום גולש לא חזר ממצב כמו של אוקי ולקח אליפות אפילו לא אנדי איירונס.
בשביל המבוגרים זה היה יום חג כי למעשה הוא שבר את המוסכמה שמבוגרים לא יכולים לגלוש ברמה גבוהה וגם בחור מהשכונה לא אליל בלתי מושג כמו קלי סלייטר או מסתורי ומופנם כמו תום קארן.
שנים רבות אחר כך ועד היום אוקי מהווה אייקון סמל לגלישת כוח ועממיות.
בביקורו של אוקי ישר הישראלים הרגישו כאילו אח בא לבקר…צפחות בירות וצחוקים.
עכשיו תשאלו איך בנאדם כמו אוקי יכול לגלוש בארץ בגלים החלושים?

גלישת גלים אוקי

גלישת גלים אוקי

בתמונות: אוקי בהרצליה בגל גובה קרסול לבקסייד עדיין במיטבו. צילום: ניסים אטון
ביומי הראשון שפגשתי את אוקי הייתי מאוד מאוד מופתע הוא גלש על גלים בגובה קרסול!
ואח"כ בהזדמנות שנייה בחוף סידני עלי בגלים טיפה יותר גבוהים של ברך מותן –זו הייתה השראה לראות איך הוא חוזר בדיוק על העוצמה והדייקנות כמו בסרטים בכלום גלים. אח"כ במהלך השבוע הפלטה הוא גילה את הקסם שלו – הצטלם באינסוף סלפים עם כל המעריצים וסתם גולשים שרצו להנציח הרגע וכל הזמן היה נחמד וכיפי לסובבים אותו והוא שתה המון בירה . כמה המון? כמו שחבר טוב העיר בפייסבוק: מספיק כדי לקנות בית במשכון הבקבוקים שרוקן אבל הוא לא אלכוהוליסט… אוסטרלים שותים בכמויות כמו מים ובכלל, דווקא כשהיה על גבול השתוי באירועים מאוחר בלילה הוא הראה סובלנות ואדיבות לכולם עד שקרס למיטתו במלון.

גלישת-גלים-אוקי
הוא ביקר בהמון בתי ספר לגלישה וילדים אהבו אותו בצורה אמיתית כי קלטו את הכנות שלו
בחנתי את הגלשן שהביא אתו: ראונד טייל עובי 2 וחצי אורך 62 אוקי נשאר נאמן לנוסחה שלו – גלשן סטנדרטי והכי מוזר בלי גריפ לזנב!
הוא מעולם לא אהב ולא רצה לשים גריפים לזנב הוא תמיד אמר אני אוהב להרגיש את הגלשן בכפות רגלי ולא משנה כמה דחף חזק את הגלשן ובאילו תנאים.

וכשעזב את ישראל – הוא הותיר אחריו המון מבוגרים מאושרים ונרגשים ומעריצים חדשים שהם ילדים בזכות האופי שלו שזה מה שעושה אותו לאלוף עולם וסמל גלישה נצחי.

תודה ל בילבונג BILLABONG שהביאו אותו לביקור מוצלח בישראל והגשים חלום לרבים מה"זקנים" כאן.
Spread the love

2 תגובות ב אוקי בארץ הקודש

  1. פינגבק: שחקן חדש בעולם בריכות הגלים לגולשי הגלים - getx

  2. פינגבק: צעירים חסרי מנוח - עתיד ורוד לפנינו - getx

תגובות סגורות