פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים תיירות

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים


צילום / מקור :  www.mpora.com Credit

כתבה מאת: גבי בולוביק

במרחק של 5 שעות טיסה בלבד, ממוקם יעד הגלישה המובחר ביותר באירופה לגולשי הגלים – פורטוגל, פנינה במלוא הדרה.

על טעם ועל ריח קשה מאוד להתווכח (סליחה על החרוז). לנופשים מישראל, תכנון חופשת גלישה באירופה היא אינה עניין של מה בכך. אין מה לעשות, אנחנו לא אוהבים לשים עלינו חליפת גלישה. מעדיפים לגלוש עם בורדיז. אז לבזבז זמן וכסף על יעד עם חליפה נראה עבור רוב הישראלים כלא כדאי. וחבל, כי במרחק של כמה שעות טיסה מאתנו ישנם לא מעט אפשרויות מגניבות עם גלים ברמה מאוד גבוהה.

האפשרות הטובה ביותר עבורכם היא לא אחרת ממדינת פורטוגל.

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

איך מגיעים?

מס’ האופציות מוגבל מאוד. האפשרות הקצרה ביותר היא טיסה ישירה עם חברת “אל על”. רק חמש שעות טיסה מנתב”ג ותמצאו את עצמכם מעמיסים את הגלשנים על הרכב השכור בדרך לבדוק את מצב הים. אפשרות נוספת היא החלפת מטוס באירופה בדרך לליסבון. ההמתנות בד”כ קצרות ומוזילות את עלות כרטיס הטיסה. מעבר לחיסכון אוטומטי של 200 דולר (בממוצע).

תוכלו ליהנות מחסכון גדול יותר על שילוח הגלשנים. השמועות אומרות ש”ישראייר” שינו מדיניות והתכופפו מול קהילת הגולשים, וכעת מוכנים להטיס גלשנים בחינם. שמעתי את זה כבר בעבר, ונדרשתי לשלם. החברות האירופאיות מצהירות כי בכוונתם לגבות תשלום, אך בסכום שנחשב להגיוני.

 

עצה מס. 1- טוסו עם חברת “טורקיש” ועצרו באיסטנבול.

זמני ההמתנה הטובים ביותר הם בין שעה אחת לשעתיים (מספיק זמן להגיע לטיסת ההמשך ולוודא כי הגלשנים יעברו ישירות לליסבון ללא עיכובים). במידה והקייס שלכם לא עובר את ה-10 ק”ג, לא תידרשו לשלם עבורו. במידה והקייס כבד יותר, תיאלצו להיפרד מ-60 יורו (בלבד!) בכל כיוון, לקייס מלא.

מתי כדאי לכם לטוס לשם?

עצה מס. 2 – ראיתי את הטעות הזו נעשית אינספור פעמים – לא טסים לפורטוגל בחודשי הקיץ (יולי- אוגוסט).

תירוצים כמו “זה בדיוק נופל על חופשת לימודים”, “זה הזמן היחיד שנתנו לי חופש מהעבודה” ככל הנראה יפילו לכם את החלום לקבל תנאים הגונים בפורטוגל. שלא תגידו שלא הזהרתי אתכם.


החודשים בהם אתם רוצים לטוס הם: אוקטובר-נובמבר ואפריל-מאי.

יצא בפוקס שנפטון בקשר טוב עם בורא עולם וסידר לנו סוואלים טובים בתקופת החגים אצלנו. תוכלו בכיף להגניב 10 ימי גלישה על זמן סוכות ופסח מבלי להיקנס ע”י מוסדות הלימודים או מקומות העבודה שלכם.

מה קורה בפורטוגל בשאר הזמן?
מדצמבר עד מרץ המים קרים מאוד. ככל הנראה שתידרשו להצטייד בחליפה מיוחדת. אפילו לאור העובדה שאני באופן אישי מעדיף לגלוש עם חליפה מאשר בגד-ים, אני חושב שהקור מוגזם ולא מומלץ לגולשים מהים התיכון.

הגלים מעולים והמשקעים עקביים, פשוט קר מידי לטעמי. ביולי עד ספטמבר המים יותר קרים מאשר בסתיו ובאביב (אני יודע שזה נשמע לא הגיוני, אבל זה נכון). מזג האוויר החם גורם להמסת קרחונים ושליחת זרמים קרים לחופי פורטוגל בין החודשים יולי ואוגוסט.

מעבר לצניחת הטמפרטורה ב-2 מעלות, ההבדלים באיכות הסוואלים משמעותיים. הרוחות הנושבות מצפון חזקות הרבה יותר והסוואלים שנכנסים לפורטוגל מגיעים גם הם מהמקום הלא רצוי. מה שיביא לכם קרוס שור חזקה עם פסים קצרים יותר מהרצוי.

 כמה קרים המים?

לא כ”כ קרים כמו שנדמה לכם. בחודשים המומלצים טמפ’ המים נעה בין 16-18 מעלות. בחודשי הקיץ באזור ה 14-15 מעלות ובחודשי החורף באזור ה – 10 מעלות. מומלץ להצטייד בחליפת גלישה בעובי 4 מ”מ בחלקים הקריטיים. לכל מי שלא רגיש לקור, חליפה איכותית בעובי 3 (או אפילו 2 מ”מ) תעשה את העבודה.

שימו לב, עובי החליפה לא משחק תפקיד עקרי בקרב על חום הגוף. מצבה של החליפה יחרוץ גורלכם במים ויקבע אם תצליחו לזוז או שתהפכו לקרטיב. מי שנוסע אוקטובר עם חליפה שחוקה מחורף שעבר, ירגיש קור. וזה יכול לקרות גם אם 4 מ”מ.

כמה זה יעלה לכם?

בדיעבד, אולי הייתי צריך לפתוח עם הפסקה הזו. כי אם יש משהו שאנחנו הישראלים אוהבים יותר מכל, הוא מחיר טוב.
המדינה אמנם ממוקמת באירופה, אך נמצאת במשבר כלכלי כבר שנים. התקציב היומי עבור לינה במקום סביר, 3 ארוחות ורכב שכור שינייד אתכם בין החופים לא אמור לעלות על ה-100 יורו ליום.

אם מחשבים יחד את עלות הטיסה יחד עם המחייה, מגלים כי חופשה בת שבועיים בפורטוגל תעלה (בממוצע) כ-20 אחוזים פחות משבועיים בסרי לנקה.

איפה כדאי לכם לשהות?

המקום הטוב ביותר עבורכם היא עיירת “אריסאירה“. מכמה סיבות:

  1. מבחינה גיאוגרפית

אריסאירה ממוקמת בצורת “כוכב” בין כמה מוקדי גלישה מפורסמים. דבר המקל בנסיעות ומקצר דרכים לעיירות סמוכות כמו “פניש”, “קאשקאייש” וחופי ליסבון (“קאפאריקה”). בערך 45 דק’, נסיעה לכל אחד מהמקומות הללו.

 

  1. גובה הגלים

הוא הגבוה ביותר בכל האזור. כשהים גבוה מידי (וזה בהחלט יכול לקרות בתקופת העונה המומלצת) תוכלו להניע את הרכב ולנסוע לאחד מהערים שציינתי זה עתה לעיל.

 

  1. המבחר של החופים

הוא ללא תחרות. באריסאירה תוכלו למצוא פויינטים לימין, לשמאל, חולות, וריפים. המגוון הוא גדול, והעיירה יכולה להציע שבירות המתאימות לגולשים בינוניים, מתקדמים ומקצוענים כאחד.
אם עדיין לא השתכנעתם שפורטוגל היא היא היעד שלכם באירופה, הנה מקבץ של כמה מהחופים המומלצים לגלישה בפורטוגל:

פדרה בראנקה

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור : Credit: www.truebluetravel.co.za

Ericeira

השבירה האהובה עלי בפורטוגל. מדובר בפויינט ברייק ללפט שנשבר על ריף רדוד ועובד רק בגאות. ובימים טובים מציע צינורות ומקום לביצועים ארוכים בגל אחד. הרייד אמנם לא ארוך. “מרחב העבודה” בפוקט מצומצם (יהיה עליכם להישאר קרובים לפאום – בול לאורך כל הרייד) אך הגל טוב ברמה בינלאומית.

סאן ג’וליאן

אחד מהביץ’ ברייקים האיכותיים שיש לאזור להציע. רק 12 דק’ נסיעה דרומה מאריסאריה ותוכלו ליהנות משבירת חוף איכותית. כמו רוב הביץ’ ברייקס בפורטוגל, המקום עובד בין הגאות לשפל, והפוך. את הביץ’ ברייקים אי אפשר להגדיר על הנייר. כל יום מתקבל משהו אחר. לפעמים זה קרוב לחוף, ולפעמים רחוק. לפעמים הגל צינורי, ולפעמים לא. סגנון הגל ומרחקו מהחוף תלוי במס’ משתנים.

ריברה דה-לאש

 

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור :   Ricardo Bravo

הרייט הארוך ביותר באזור. בעוד שכל שאר המקומות בפורטוגל נחשבים ל”אכזריים” לאור העובדה שעובדים בטיידים ספציפיים. הגלים בריברה עובדים נון סטופ, לא משנה מה מפלס גובה המים באותו הרגע. הגלים נשברים על קרקע סלעית אך הכניסה והיציאה קלים והגל מוגדר כגל לגולשים בינוניים

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור :   costalwatch.com.au

גולשים מקצוענים אוהבים גם הם את הרייד הארוך ויצא לי לראות כמה שמות מפורסמים מפרקים את הספוט הזה. פשוט היתרון של החוף מורגש בעיקר אצל הגולשים שעדיין לא מרגישים בנוח עם הגלים החזקים יותר של האוקיינוס האטלנטי.

קושוש

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור : Credit: www. surfeuropemag.com

https://surfeuropemag.com/features/surf-portugals-best-wave-coxos.html#x48R45PPS2OL2AHL.97

הרייט הטוב ביותר באירופה. הגל הזה הוא ממש לא למתחילים ולגולשים ממוצעים. הכניסה והיציאה יכולים להיות קשים (עד כדי דריכה על קיפודים, קבלת חתכים ברגלים ופיצוצים בגלשן) אבל הרייד הכי שווה את זה. הגל מציע בימים טובים צינורות ומקום למגוון רחב של ביצועים על הליפ. בשונה מפדרה, הרייד הזה ארוך יותר וניתן לחתוך עליו במרחק של 2-3 פאמים מהפאום בול. על אף האיכות הגבוהה של הספוט, אתם לא תגלשו שם יותר מידי במהלך החופשה שלכם. הסיבה היא פשוטה – לוקליזם. הייתי בהרבה מקומות בעולם. אבל לוקאליזם כזה מגעיל לא ראיתי בהרבה מקומות. ההיררכיה בחוף ברורה: אסור לעבור את המקומיים. מה שאומר שתוכלו למצוא (תמיד) גוש גדול של גולשים במעלה הפיק, ואתם תצטרכו לשבת בגוש התחתון של כל ה”גרינגוז” (זרים) ולהילחם על הפירורים. שימו לב, החוף אמנם סלעי אך עובד רק בשפל. גלישה בגאות או במיד טייד מסוכנת. מפלס המים עולה והגל מתקרב למסלעה שביציאה מהמים.

סופר – טובוס

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור :  www.mpora.com Credit:

https://mpora.com/surfing/surfing-asp-mens-world-tour-preview/11#HcUC1jX0QYotHZxQ.97

אחד משבירות החוף המפורסמות ביותר בעולם כולו. הבית של האיבנט ה -10 בסבב הCT-.

המילה “סופר” מדויקת כתיאור לשבירה. המילה טובוס (“צינורות” בתרגום חופשי) , קצת פחות. הגל אמנם לא תמיד צינורי אבל כשהוא עובד הוא כיף טהור. גם שבירת החוף הזו עובדת במיד טייד בין הגאות לשפל, והפוך. הגל בטובוס נחשב לקצר יחסית אך ענייני מאוד! הפוקט מאפשר ביצועים חזקים על הליפ, סקשנים לאיירים והצינורות – הם רק בונוס לכל החגיגה שקורית בחוף הזה. הגל תמיד קרוב מאוד לחוף, מה שמקל בעלייה לליין-אפ ובצילומים (למי שמצטלם).

לאג’יד

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור :  www.boaondaguesthousepeniche.com Credit

ביציאה הצפונית מפניש תוכלו לראות חנייה גדולה על מצוק. מול החנייה תמצאו מהצד הדרומי שלכם שבירת חוף נחמדה. אך אם תסתכלו ישירות מולכם תוכלו לראות שצפונית לביץ’ ברייק נשבר גל פויינט ללפט. הפויינט ברייק בלאג’יד עובד רק כשהים גבוה. תצטרכו לחכות ל 5-6 פיט במג’יק כדי שגובה הגל יהיה מעניין שם. בשונה מרוב החופים בפורטוגל, לאג’יד עובד הכי טוב ברוח דרומית שיוצרת תנאי אופשור מגניבים. הגל ארוך! אפשר בימים טובים להכניס גם חמישה או שישה ביצועים ולא משנה מה גובה הגלים, החוף הזה מתאים גם לגולשים מתחילים עד בינוניים. השבירה איכותית וקלה מאוד. יכול להיות שבעבור הגולשים המתקדמים\מקצוענים השבירה תחשב לטיפה משעממת אבל סה”כ חוף טוב שנותן מענה ברוחות דרומיות וגלים ארוכים. החוף יעבוד בכל סוגי הטיידים אך מומלץ להיכנס במיד טייד לכיוון השפל כדי שהגל יתקפל קצת יותר, מה שיכניס קצת יותר עניין ברייד.

גינשאו

 

פורטוגל – הפנינה האירופית לגולשי הגלים

צילום / מקור :  JCTE

החוף ממוקם בחלקו הצפוני של העיר “קאשקאייש”. כ-40 דק’ נסיעה דרומה מאריסאירה. הגלים נחשבים לטובים, אך לא משהו מטורף. היתרון הבולט של השבירה הזו הוא כמות הגולשים הדלה שפוקדת את החוף. במידה ותמצאו קבוצת גולשים קטנה, סביר להניח שיתנהגו אליכם יפה במים ואם אתם ממש בררנים ובא לכם לתפוס איזה נקודה בודדת מבלי לחכות לתור שלכם, אני בטוח שתצליחו למצוא שם. הגלים בד”כ לא צינוריים שם אבל זה קורה לפעמים, החוף הזה מספק שבירה טובה לשמאל ולימין. כמו רוב הביץ’ ברייקס, גם גינשאו עובד בין הגאות לשפל, ולהפך. החיסרון הבולט של הספוט הזה הוא ללא ספק רגישותו לרוח. לא יודע להסביר למה. אבל הרוח שם מתקבלת כחזקה יותר, קחו בחשבון.

לסיכום, במרחק של 5 שעות טיסה בלבד, ממוקם יעד הגלישה המובחר ביותר באירופה. פורטוגל מציעה לכם סגנונות שבירה מגוונים, בפחות מ-6 שעות טיסה. מה, לא תיקחו?

 

Spread the love