תיירות

חופשת גלישה בקוויקי לקיץ ולחגים


רוב הגולשים מתכננים טיול גלישה של החיים לפני הגיוס או אחריו לתקופה ארוכה . אבל , מה עושים בקיץ או בחגים כשיש שבועיים בלבד ?

בכתבה הבאה נתמקד בשני יעדים עיקריים ל טיולי גלישה (קצרים) המועדפים על הגולשים מישראל…וגם מהעולם . כמו כן נעסוק במאפיינים העיקריים של כל אחד מהם ומתן דגש על ההבדלים שביניהם . שני אזורי הגלישה /יבשות הם אירופה (צרפת ופורטוגל) ואסיה/האוקיינוס ההודי (האיים המלדיביים וסרילנקה) . חשוב לציין שנגענו בנקודות העיקריות של כל יעד ויעד , בכתבות ההמשך נסקור כל יעד בנפרד . תיהנו !

ישנם מספר הבדלים בין שני הלוקיישנים הנ"ל כמו : המרחק מישראל , טמפ' המים וכמובן סוגי הגלים עליהם נעבור בהרחבה בכתבה .

כמובן שיש כאן גם שאלה של תקציב… נדבר כאן על טיולים שווים לכל כיס וכמו כן על מגוון גלים שמתאימים לרמות השונות , מי יותר ומי פחות…

לפני שנתחיל "לצלול" פנימה , חשוב שנבין ששני האזורים נבדלים זה מזה בעיקר בכל הקשור לזמן הטיסה (לא כולל את זמן ההגעה משדה התעופה לחוף) וטמפ' המים .

אירופה

למי שמעדיף טיסה קצרה בשילוב חופשת גלישה איכותית אין ספק שאירופה היא המתאימה ביותר . חופשה עם גלים טובים מחד ומחייבת להיכנס למים עם חליפה ארוכה מאידך ובנוסף , לא מעט נסיעות וחיפושים אחרי הגלים , הופס !

לנסיעה זו יש גם ערך מוסף מלבד חופשת הגלישה עצמה למי שאוהב כמובן , על הדרך תזכו לראות את יופיים של הערים השונות באירופה בדרך אל היעד ,  אוכל מגוון ומשובח ואפשרות להרחיב את הטיול לאזורים השונים שבהם תהיו מעבר לטיול גלישה עצמו .

צרפת

הצד האטלנטי משופע בספוטים משובחים לגלישה שרובם שבירות חול שעובדות בכל גובה . אזור הוסגור ולאקנו Hossegor , lacanau)) מצטיין בחופים ארוכים שמפוזרים בהם מדפי חול שמיצרים צינורות בשפל בינוני עד למקסימלי , לרייט  וללפט כאחד . גובה הגל נע בין  6-8 פיט.
דרומה מהוסגור ולאקנו , לכיוון מרכז העניינים שהוא אזור העיירה המדהימה ביאריץ  (Biarritz),ישנם המון צוקים וכוכים משני הצדדים של החוף המאפשרים למצוא גל מוגן מכל כיוון של רוח.
הגלים שם יותר שמנים ופחות צינוריים מתאימים בעיקר ללונג בורדים וגם לבינוניים ומתחילים ובעיקר לאלה המתקשים לעבור את השבירה הראשונה .

כשהים מגיע ל 6-8 פיט סוליד ואף גבוה יותר (בעיקר בספט'- אוקט') רצוי לרדת דרומה יותר מביאריץ כחצי שעה עד 45 דק' לאזור הגבול עם ספרד . שם החוף נהיה מסולע כאשר הריפים המשובחים שבחוף גיטרי מחזיקים כל גובה . בסמוך ניתן למצוא לפט במיוחד לאמיצים שביננו שנקרא אוואלנץ ובו הגל נשבר קרוב מאוד לסלעים. ישנו גם פוינט שנשבר לרייט במפרץ מוגן שנקרא לה פיטניה ונמצא דרומית לגיטרי  , שם סביר להניח תיתקלו במקומיים לא נחמדים ותחכו הרבה זמן בתור לגל שלכם , סבלנות !

תיירות קיץ1

Grande Plage de Biarritz". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

 פורטוגל

לפני הכל….ים של גלים , הארץ הכי מגוונת והכי זולה בכל אירופה לרכישת ציוד . בקיצור , הנאה צרופה של כל העולמות….פחות משעה נסיעה מעיר הבירה ליסבון ואתם כבר אוטוטו גולשים . ישנם שני לוקיישנים פופולאריים במיוחד : פיניש ואריסיירה ( Ericeira , Finis)

תיירות קיץ2

סה"כ 40 דקות נסיעה משדה התעופה בליסבון ואתם כבר בפאתי עיירת הגלישה אריסיירה , הלב הפועם של סצנת ה גלישת גלים  בפורטוגל . תמצאו שם קודם כל גלים מעולים לכל הרמות , אירוח ברמה גבוהה , מסעדות מעולות , חנויות גלישה גדולות ומגוונות והכל במחירים (יחסית) נוחים .
רק לידיעה , אריסיירה היא אחד מאזורי הגלישה היחידים בעולם המוגדרים כ"שמורת טבע של גלישה" מה שאומר שממשלת פורטוגל מכירה באיכותם הנדירה של הגלים באזור העיר (רצועת חוף של 4 ק"מ) ומתחייבת לא לפגוע באזור החוף ע"י בניה והכל במטרה לשמור על החופים , כל זאת במטרה שמבנה הגל ישמור על צורתו הנוכחית (שבירת הגל והמשכיותו מותנית בין היתר בתנאים הפיזיים של החוף) .

איזה גלים ניתן למצוא באזור אירסיירה ולמי זה מתאים ?

ישנו פוינט הנקרא קוקוש שבו הגל צינורי "מהיר ועצבני" , מתאים בעיקר למתקדמים ברמות הגבוהות ועד למקצוענים .  הכניסה והיציאה קשה , דרך סלעים ולכל אורך הפוינט . זהו גל מושלם אבל חובה להיות גולש/ת מנוסה ובעל/ת יכולות תמרון גבוהות . שימו לב , כמו בכל גל/פוינט טוב ישנם מקומיים שלא משחררים יותר מדי גלים לתיירים אז קחו בחשבון ותתנהגו יפה !
עוד רייט מעולה נקרא "ריביירה" , מתאים לכל רמות הגלישה , גל ארוך ואיטי יחסית המציע קיר מעולה לביצועים .

בוגיסטים…ישנם גם מספר "סלבים", גלים כבדים ורדודים המתאימים בעיקר לגולשי בוגי אבל לא רק…באזור תוכלו למצוא גם שבירות חול המתאימות גם לגולשים מתחילים .

נמשיך דרומה , העיירה פניש הינה עיירת גלישה עם הרבה גסטהאוסים ודירות להשכרה . יש בה לשון יבשה שמוקפת בים עם מגוון שבירות משני הצדדים וכל תזוזה של הים , מורגשת מיד . לא רחוק משם בנסיעה קצרה , שוב לאמיצים ולאמיצות שבחבורה… ניתן לגלוש בסופרטיובס : גל צינור כבד חלול מאוד !
בהמשך ישנה גם העיר קאסקאיס עם רצועת חוף ארוכה במיוחד בשם קרקבלוס שלאורכה ניתן למצוא מספר גדול של  פיקים לבחירה .
יתרון חשוב לפורטוגל ! כשיש סערה למעלה באנגליה ומשם מתקדמת לצרפת , הסוואל מגיע בסופו של התהליך נטו לפורטוגל , כך שתוכלו ליהנות ממנו במקסימום , כל זאת בזמן שהשמיים כחולים עם רוח מזרחית מקומית קלה ולאורך כל היום (OFF SHORE) .

ישנם עוד הרבה ספוטים בהמשך באזור דרום פורטוגל , אולם מצריכים טיול בפני עצמו וזמן ארוך יותר כמובן במטרה לחקור אותם .

תיירות קיץ3

בתמונה : סוואל "מצוי" בחופי אירסיירה

על הדרך ובקיצור…האפשרויות הפחות אטרקטיביות באירופה : אנגליה וספרד

אנגליה ,

מזג האוויר חורפי והפכפך , המים קרים מאד ואיכות הגלים לא גבוהה במיוחד . ישנם הבדלים גדולים בין הגאות לשפל המשפיעים משמעותית על איכות הגל…לרוב לרעה !

ספרד ,

יש מרחק גדול בין הספוטים ודורש הרבה נסיעות וחיפושים אחר גל טוב שעובד בעיקר בסוואלים הגדולים של תחילת החורף . בחבל הבאסקים בין צרפת לספרד יש את מונדקה הנחשב לאחד הגלים הטובים בעולם . הבעיה שהוא עובד לעיתים רחוקות וגם אז תמצאו לא פחות מ 100 גולשים , מקצוענים ומקומיים שיושבים על הפיק/הליין אפ  בחלון צר של 2-3 שעות משיא השפל לגאות שמעלימה אותו כליל . מכאן , עדיף שתשכחו מהגל הזה…

בקיצור, לא יעדים ממש מומלצים לחופשת הגלישה שלכם .

סרילנקה והמלדיביים : שני עולמות שונים….

טיול - סרי לנקה

Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia CommonsTamil Nadu from Space (Courtesy- NASA)" by NASA

 סרי לנקה

סרי לנקה הנה חצי אי שיוצא מהישבן של הודו שם רוב הגלים מתגלגלים על החול , נחשבים לרכים יחסית לאירופה ולכן זה לוקיישן המתאים יותר לגולשים שבתחילת דרכם ובו בזמן גם למתקדמים .

ארוגם ביי (Arugam bay) שוכן בצד הדרום מזרחי של האי ומצריך נסיעה של כמעט יממה לצורך הגעה . הפוינט המרכזי ונחשב לגל הטוב ביותר באי . רייט ארוך וצפוף , בים גבוה תמצאו את עצמכם במים עם הרבה גולשים הפזורים לכל אורך החופים כמו גם פוטוויל ועוד מספר שבירות במרחק נסיעה בטוקטוק , שבירות חול המתגלגלות לאיטן .
מושלם לפישים ולונגבורד לכל הגילאים !

היקדואה ( Hikkaduwa) , המקום הפחות מועדף ע"י הגולש הישראלי , העיירה שוכנת בצד הדרום מערבי של האי ובמרחק הרבה יותר קצר משדה התעופה שבקולומבו . בניגוד לארוגם ביי ששם הגל פונה בעיקר לרייט , כאן תוכלו למצוא גל גם ללפט . מבנה הגל באזור זה יהיה לעיתים סגור יותר , צינור ומתאים יותר למתקדמים שבחבורה , כמו כן ניתן למצוא לאורך חוף זה מספר גדול של ספוטים. האזור משופע בשירותי תיירות מגוונים יותר מזה של ארוגם ביי והמגוון בו הרבה יותר גדול .

ככלל הצד המערבי של האי מתאפיין בלא מעט שבירות טובות , שווה בהחלט לתור ולחפש אחריהם, זאת אומרת מומלץ בחום לצאת מהיקדואה ניתן להשכיר טוק טוק (מונית מקומית) במחיר סביר ולמצוא לא מעט גלים מבודדים יחסית כאשר המקומיים מאוד נחמדים.    אחד המקומות ששווה לבדוק אותם הוא השבירות במידיגמה,ששם תוכלו למצוא שבירה שמאלית נחמדה וגם גל ימני חזק שמתאפיין בצינור מעל ריף.          חשוב לציין שישנם מקומיים במים, רובם נחמדים מאוד ועוסקים בענף הגלישה,אז כמו בכל מקום שגולשים מטילים בעולם צריך ורצוי לתת כבוד למקומיים.

תקופה מומלצת לטיול גלישה בסרי לנקה : מאי – אוקטובר באזור ארוגם ביי , באזור היקדואה לחילופין , אוקטובר – מאי .

האיים המלדיביים

טיול - מלדיביים 3

 

בתמונה : יום "שגרתי" באחד מחופי המלדיביים….

לוקיישן מעולה המתאים החל מרמת גלישה בינונית ומעלה .

באיים המלדיביים תמצאו גלים לא פחות ממושלמים ! גלים כמו שלבטח ציירתם במחברת בבית הספר…
מכל הגלים והשבירות שהוזכרו עד כה בכתבה זה ה-לונה פארק של עולם הגלישה !
גלים מושלמים לרייט וללפט מתגלגלים לצ'אנל ששם עוגנת היאכטה או סירה מהירה שמחזירה אותך לגסטהאוס על האי (קולאס למשל) או לשבירות אחרות בהתאם לתנאי הרוח וכיוון הגל. אין הסחות דעת , פשוט גלישה נטו !
בד"כ גולשים בצפון מאלה (חופים כמו "קוקס", "סוטלטנס" ועוד..) שם ניתן למצוא ריכוז של השבירות הפופולאריות . לאחרונה התחילו נסיעות וסיורים לדרום ומערב המלדיביים שם ישנם פחות גולשים וסוגי גלים שונים.
מומלץ לגולשים מתקדמים שרוצים לפתח יכולת טובה בצינורות וכמו כן לצבור ביטחון בגלים חזקים.
האוכל מעולה (בעיקר דגים טריים), מקומיים נחמדים וחוויה כוללת של לינה על אי קטן ויפיפה באמצע האוקיינוס ההודי . השילוב של כל אלה הוא המתכון לחוויית טיול גלישה שלא תשכחו !

ישנם מספר סוגי טיולי גלישה במלדיביים:

  • בתי מלון – בעיקר למתפנקים…מלונות של 4-5 כוכבים (המחיר בהתאם) עם גל פרטי!
  • טיול יאכטות – השהייה לאורך כל הטיול על יאכטה שהיא בית מלון לכל דבר , 3 ארוחות ביום (עם סירה קטנה נלווית) המתאימות לקבוצות של מינימום 10 חבר'ה
  • גסטהאוס – הגסטהאוסים ממוקמים במספר איים במלדיביים , משם ניתן להגיע בסירה כמעט לכל ספוט .
    זו גם האופציה הזולה ביותר לטיול גלישה (למלדיביים) והיא גם המתאימה לרוב הגדול של הגולשים , זוהי האופציה המועדפת והמומלצת .

לסיכום , אירופה או האוקיינוס ההודי : בעד ונגד…

אירופה (צרפת פורטוגל ) נהדרות לטיול עם אוכל ונופים משתנים אך דורשות חליפת גלישה קצרה בקיץ או ארוכה 2/3 מ"מ ורכב בין אם מושכר או כחלק מטיול מאורגן .
טיסה קצרה 4-6 שעות מהארץ.
יש מגוון של אוכל משובח , בתקופת החגים הנופים עוצרי נשימה וגם האקלים נעים ומאוד נוח
חיסרון : מטבע היורו לא זול וקל מאוד להיכנס להוצאות מעבר לתקציב בעיקר אם שכרתם רכב .
חשוב מאוד לתאם לינה אחרת תתקעו בלי או בחדר יקר בטירוף !
יש חופים עם מקומיים לעיתים לא סימפטיים או שתפלו על תחרות מקצוענית ואתם ממש לא רוצים להתחרות על הגלים בסביבה עם המקצוענים לפני או אחרי התחרות .
עדיין ,  כייף לראות ולדבר עם המקצוענים מקרוב ולצפות בתחרויות למי שמעניין אותו כמובן .
סרילנקה זולה בטירוף אך טיסה ארוכה ומתישה + נסיעה לארוגם ביי מהשדה לחוף של 24 שעות  , תלוי בכירטוס . אבל , ברגע שהגעתם…הכל בטוקטוקים (סוג של מונית , אופנוע תלת רגלי) לכל כיוון 10-20 דק' תלוי במצב הרוח שלכם . בנוסף , גם מקום מאוד כיפי לטיולי פילים וכמובן הרבה קארי באוכל במיוחד לאוהבי הז'אנר . טמפרטורת המים – חמים מאוד , מכנסי גלישה כובע וזהו !
אידאלי לטיול משפחות בעיקר בגלל העלויות הנמוכות במקום ותנאי הים , גלים המותאמים גם למתחילים מכאן שמומלץ להורים עם ילדים גולשים או להיפך או גם וגם כמובן , השילוב המושלם !
למלדיביים ניתן להגיע דרך מספר לוקיישנים כאשר מחיר הטיסות מתחיל ב 850$ , לאחר ההגעה תצטרכו לקחת סירה שתעביר אתכם לאי שבו תתמקמו . היתרון העצום במלדיביים שלא מתניידים עם רכב , כל השבירות 10-20 דק לכל כיוון בסירה מהירה . הכל כלול , האוכל והלינה כך שאין טיולים ושאר עניינים…גלישה נטו ! כאן חובה לייקרה והמון המון קרם הגנה . החיסרון , הוא המרחק מישראל לכן קחו בחשבון שחלק לא מבוטל מזמן הטיול  יתבזבז על זמן הטיסות , הלוך חזור .

טיול - מלדיביים 1

 

בתמונה : SECRET SPOT  באחד מהאיים המלדיביים…

טיפים חשובים , ציוד חובה !

אירופה:

בפורטוגל וצרפת יש הכל ,גלשנים חליפות ציוד להשכרה וכל מה שעולה בראשכם בחנויות הגלישה הענקיות שם .עדיף לקנות בפורטוגל , שם יותר זול ובאיכות גבוהה , צרפת פשוט יקרה יחסית .
לפעמים עדיף לנסוע בלי כלום לעשות שופינג גלשן במצב חדש מיד שנייה או לקנות מהמלאי + חליפה . לאלה שמגיעים בחגים שימו לב  זו עונת הסוואלים הגדולים כדאי שתיקחו אתכם גלשן סטפ אפ בגבהים של  6,3-6,8 עם נפח במטרה שיהיה לכם קל יחסית לחתור ובהתחשב גם במשקל החליפה על הגלים הכבדים .

סרילנקה ומלדיביים :

לא לסמוך על המזל לדאוג להביא הכל , כולל : שעוות , לישים , חומר לתיקונים שמתקשה בחשיפה לשמש . רצוי לקחת 2 גלשנים ממוצעים לים חלש ולים חזק (לונגבורד יכול גם להתאים) .
במלדיביים לשים לב לתחזית לפני הנסיעה אם יש סוואל גדול שנכנס או עומד להיכנס , אם כן קחו גלשן שמתאים לצינורות . אם אתם נוסעים לדרום/מערב המלדיבים , חובה גלשנים שמחזיקים בגל חזק וכן ציוד עזרה ראשונה . כמו כן , קחו אתכם סט נוסף של חרבות גדולות במקרה ואתם מאבדים שליטה בגלשנים.

____________

בגדול , שני היעדים האלה אמורים לענות על הצורך שלכם בטיול גלישה של בין שבוע לשבועיים. קיימים מספר מארגני טיולים לפורטוגל צרפת והמלדיביים .

כותב : עידו דר-אל גולש גלים מקצועי ובעל ניסיון של מעל 30 שנה בתחום .  יו"ר ומייסד ארגון גולשי גלים חירשים בישראל , יו"ר ארגון גולשי גלים חירשים עולמי ואלוף העולם בגלישת גלים לשנת 2013 .

https://www.facebook.com/deafwavewarrior?fref=nf

השתתף בהכנת הכתבה : תום ניב , גולש גלים מנוסה בארץ ובעולם ומארגן טיולי גלישה

http://www.nivsurftrips.com/

טיול - מלדיביים 2

Spread the love