קפטן הוק לא לבד גלישת גלים

קפטן הוק לא לבד


בתמונה: אמיתי לחלוטין – צולם ב 2008 באוסטרליה, המצלם והמזנק על חייו ישראלים, שניהם עבדו שם בדיג / צילום דורון אביגיא.

כל מה שלא רציתם לדעת על תנינים וגלישה / מאת: עידו דר אל

מקובל לחשוב שהסיוט הגדול ביותר של גולש הוא להיטרף על ידי כריש. ובכן לא, לכריש יש אח ושמו תנין או קרוקודיל בשמו הלטיני. לאחרונה הייתה תקיפה של גולש בסרי לנקה ליד חוף אלפנט בצד של ארוגם ביי.

לא חסרות תקיפות גולשים גם במקסיקו ,קוסטה ריקה ואוסטרליה (יש גם בפלורידה ארה”ב). המשותף לתקיפות אלו שהן נעשו בקרבת הים בשפכי נהרות ונחלים או במאגרי מים מתוקים. בשנה שעברה נצפו תנינים בלה פונטה בפוארטו אסקונדידו מקסיקו, בקוסטה ריקה הותקף גולש מבוגר שחצה את הנהר בפלאיה נגרה ואיבד רגל לתנין.

http://www.huffingtonpost.com/entry/surfer-crocodile-costa-rica_us_57968ceae4b0d3568f84429e

אם להשתמש בביטוי הנדוש דע את האויב, אפשר לומר שזו מטרת הכתבה –
להזהיר וליידע את כלל הגולשים שרובם לא באים רק לגלוש אלא גם מטיילים מעבר לחופים עצמם.

הזוחלים האלה קיימים מיליוני שנים והם בני דודים של הדינוזאורים. כמו הכרישים – אלו מכונות הרג מפותחות ומושלמות. הם אמפיביים, חיים בסביבת מים, הגוף שלהם מותאם בצורה מוחלטת לשחייה עם תנועה מינימלית ללא התזת טיפת מים מיותרת.

מסוגלים לשהות מתחת למים דקות שלמות מבלי להוציא בועות אוויר כך שלא תגלו אותם כל הגוף שלהם שריון קשקשים קשיח בלתי חדיר למכות בעיטות ונשיכות מצד הקורבן. הנשיכה שלהם נחשבת לחזקה בעולם החי ובלתי אפשרי לשחרר נעילת לסתות מצד הטורף.

בזמן שהם נושכים או נוגסים יש בפה שלהם מנגנון שמנתק כניסת מים לריאות ולכן הם יכולים לפתוח ולסגור המלתעות שוב ושוב בתוך המים בלי חשש לחנק.
בצידי הגוף גלאי תנועה בדומה לאלו של הכריש, דבר המאפשר להם התמצאות במים בוציים עם אפס ראות והתראה מיידית על כל כניסת טרף פוטנציאלי למים. העיניים שלהם מוגנים בשלוש שכבות קרומים והן ממוקמות רחוק מעל הלסת העליונה כך שלפגוע בהן לא יהיה אפשרי. מבנה האישון בעין שלהם אנכי כמו של חתולים ולכן יש להם ראיית לילה מצוינת.

קפטן הוק לא לבדכמו הכריש הם בלתי ניתנים לגילוי עד הרגע שבו יתקפו אתכם. אם אתם רואים אותם זה כי הם לא ממהרים ורק בוחנים שעת כושר. לא כל התנינים מכילים שעון מתקתק בבטנם כמו זה שרדף אחר קפטן הוק, אויבו המר של פיטר פן.

כשהם מזנקים מהמים הם יכולים ללכוד אתכם עד 2 מטר מגדת הנהר  או כשאתם מתכופפים מגשר נמוך-בגלל זנבם החזק שדוחף בכל הכוח את גופם קדימה.

בדיוק כמו הכריש – ההפתעה זהה לתקיפת כריש לבן  אך ההבדל שהוא ינשוך פעם אחת או פעמיים וייתן לכם לדמם למוות דבר שמאפשר לרוב הגולשים לחתור או לקחת גל ולהגיע לחוף לפני שימותו מאבדן דם.

 

לצערי התנין לא מרפה אלא גורר אתכם בנעילת מלתעות לתוך המים במטרה להטביע אתכם. אדם, מרגע שנלכד במלתעותיו של תנין, יתקשה לצאת מהן. הפציעות האופייניות לתקיפות מצד תנינים שלא הסתיימו במוות הקורבן הן בד”כ  שברים, אובדן גפיים וחתכים עמוקים. רובן המוחלט של התקיפות נעשה מתוך המים, ורק מיעוטן מן היבשה. הסיבה לכך נעוצה כנראה באובדן אלמנט ההפתעה בתקיפה מהיבשה.

הדבר המפחיד בתקיפה הוא גלגול המוות שתנין מסתובב כמו בורג כשעדיין מלתעותיו אחוזות בכם. לא צריך לתאר איזה נזק נגרם לגוף מזה.

אחת הסיבות שקשה לגלות שרידים או גופות מתקיפת תנינים כי הם לא טורפים באופן מיידי אלא תוחבים הטרף לבור או שקע מתחת למים בגדת הנהר בין שורשי עץ או סבך קנים כמו מזווה לנשנושים בין סשנים במים.

התנינים תוקפים בני אדם מכמה סיבות

המרכזית שבהן היא טריפה. בני אדם הם יונקים גדולים יחסית, אולם לא מעבר לגודלו המרבי של הטרף שהתנינים מסוגלים לאכול – תנין יאור בוגר בגודל מלא מסוגל לאכול גם בהמות גדולות ממנו במשקל רב בהרבה משל אדם.

סיבות אחרות כוללות הגנה על טריטוריה (במקרה של זכרים) או על הקן והביצים (במקרה של נקבות). מקרי התקיפה בשל הסיבות האחרונות מתרחשים בעיקר בחודשי עונת הרבייה.

סיבה נוספת מדוע תנינים תוקפים בני אדם היא כאשר הם בעצמם מותקפים על ידם, כלומר הגנה עצמית. ההבחנה בין הסיבות נעשית לרוב לפי פרטי האירוע: תנין שיראה באדם טרף פוטנציאלי יתגנב לסביבת האדם בחשאי. לעומת זאת, נקבה שתרצה להרחיק אדם מהקן שלה תראה סימני עצבנות גלויים וברורים כדי להרחיקו.

בתמונה: תנין תוקף תיירת בקוסטה ריקה כהגנה על הטריטוריה שלו / צילום: כריסטיאן רולדו.

אף על פי כן, מקרים רבים של התקפת בני-אדם על ידי תנינים נבעו מחוסר זהירות ברור או מחוסר ברירה. באפריקה הודו ודרום אמריקה למשל, חיות אוכלוסיות שלמות של בני אדם בסמוך למקורות מים בהם חיים תנינים. הקשר של האדם למקורות המים הוא חלק מהשגרה היומית, והוא כולל השקיית משק החי, כביסה, רחצה, שיט בסירות קאנו ודיג. עבורם, קיומם של תנינים במקורות המים ידוע, והוא מהווה עבורם מעין סכנת טבע.

המחשבה ששהייה קבוצתית במקורות המים ועשיית רעש רב עשויה למנוע את תקיפת התנינים רווחת אצל חלקם הגדול, אולם היא לא הוכחה מעולם. בנוסף, תקיפות רבות התרחשו במקומות שבהם התנהגו בני האדם בחוסר זהירות ברור, שעיקרו אי-ציות לשילוט שאוסר על כניסה למקורות מים שורצי תנינים או התעלמות מאזהרות של מקומיים – דברים שמטיילים ישראלים מצטיינים בזה.

תנין הים גדול, חזק וקטלני יותר מתנין היאור, ואף יותר תוקפני ממנו. עם זאת, באזור תפוצתו התושבים אינם תלויים כל כך במקווי המים (באוסטרליה למשל יש מערכת הספקת מים מודרנית) ומודעים יותר לסכנה מהתנינים, ולכן מספר מקרי התקיפה והמוות נמוך משמעותית. בארצות הברית עיקר מקרי התקיפות בידי תנינים מתרחשים בפלורידה שם ישנו מגע קרוב בין אליגטורים אמריקניים לבני אדם שפולשים לאזור המחיה שלהם.

אז מה עושים?

מפעילים את השכל הישר. שואלים את המקומיים אם יש תנינים בסביבה, לא בושה ואל תסמכו עליהם שיש רק בכפר השני או בחוף אחר. התנינים הנם בעלי חיים שיכולים ללכת קילומטרים למאגר מים אחר.

  • לא מתקרבים לגדת מים מתוקים בשעות הדמדומים – שקיעה / זריחה או לילה.
  • לא נכנסים לסבך קנים וצמחיה בקרבת מים בכל שעה של היום.
    אם יש גדת נהר לחצייה להגיע לשבירת גלים בצד השני – אל תתפתו לחתור על הגלשן.
  • תזמנו את החצייה לשפל כשניתן ללכת ברגל אותו הדבר בחזרה לקחת בחשבון אם יש גאות.
  • אם יש סירות בתשלום למעבר – אל תתקמצנו על החיים שלכם.
  • אם אתם מטיילים במקסיקו למשל אל תעיזו לחצות במים זורמים אלא רק במעברים עם אבנים וסלעים בעומק קרסול עם ראייה מוחלטת של הגדה משני הצדדים.

התנין תפס אתכם וגורר למים?

נסו להכות במקל אבן כל דבר שיקשה עליו להטביע אתכם. מרגע שנכנסתם למים תתגברו על הפיתוי לצעוק וקחו אוויר לפני הצלילה לתוך המים , ממילא אף אחד לא יכול לעזור לכם להילחם בו במים. לפעמים האחיזה של התנין ברגל לא מספיק טובה והוא משחרר לשבריר שנייה כדי לסגור המלתעות על חלק גדול יותר של גופכם. עם קצת מזל זה הרגע שתברחו לו.

במידה והצלחתם בנס להגיע לגדה – לא משנה כמה פצועים או תשושים תהיו
זחלו בכל הכוחות כמה שיותר רחוק ומהר משם – כך גם יראו אתכם אנשים
ותנינים אחרים לא ינסו לתקוף שוב במרחק גדול מדי מהמים.

לחובבי סרטי האימה  מצורפים כמה לינקים:

http://www.imdb.com/title/tt0816436/?ref_=ttmi_tt
http://www.imdb.com/title/tt0479528/?ref_=tt_rec_tt

Spread the love