איכות הסביבה

ריאיון – יונתן יעקובוביץ'


בתמונה: יונתן יעקובוביץ' I צילום: ניסים אטון

חופי הים בישראל הם מהמשאבים החשובים ביותר לכל רשות מקומית/מועצה לאורך החוף ומהווים חלק מהותי בכל הקשור לתרבות הפנאי והספורט הימי. בשנים האחרונות אנו עדים יותר ויותר ליוזמות ופעילויות של אנשי הים עצמם שבאה לידי ביטוי במטרה להגן ולשמור על הים, החופים והסביבה. ניתן לראות זאת בעמותות למען איכות הסביבה (שומרי הבית), עמותות עירוניות (אשדוד) ובסיעות עירוניות, בהרצליה. בכדי להבין טוב יותר כיצד הדברים קורים נכון בהרצליה, פנינו ליונתן יעקובויץ' – חבר מועצת העיר, לריאיון קצר בנושא.

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'בתמונה: יונתן יעקובוביץ' I צילום: דרופ פרודקשיין

 

הי יונתן. ראשית, ספר לנו על הקשר שלך אל הים

אני גדלתי על הים מגיל קטן. אפילו שהייתי עולל בעגלה אמא שלי הייתה לוקחת אותי לראות סערות בים כי זה עשה לי טוב. אחרי זה היא נאלצה לבוא לקרוא לי לצאת החוצה מהמים מסורת המציל כדי שאלך לבית הספר. הים בשבילי הוא המהות של האושר שלי בחיים. אני שוחה וצולל ומתעסק בספורט ימי מאז שאני זוכר את עצמי. לגלישה נכנסתי בצורה רצינית בגיל 15 ומאז אני שבוי. לפני כ15 שנה הקמתי את הקבוצה התחרותית הראשונה בארץ בגלישת גלים, הייתי מאמן נבחרת ישראל לנוער וכן הצלם של הנבחרת במועדים שונים. הקמתי חברת הפקה שהייתה הראשונה לתעד תחרויות גלישה ואף יזמתי את סבב תחרויות הנוער הראשון בגלישת גלים בארץ יחד עם בילבונג ומאיה דאובר.

מאז שהתחלתי לגלוש ועד היום אני תמיד מחפש את הצינור הכי גדול שאפשר והאמת שהגיע הזמן לחפש צינור חדש… אינדונזיה קורצת לי 😉

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

צילום: איתי בר

אנחנו נמצאים רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות, כיצד באה לידי ביטוי המעורבות האישית שלך במאבקים הקשורים לים, לחופים ולסביבה.

אפשר לומר שמה שהביא אותי לפוליטיקה זה הגלישה.

לפני הקדנציה הנוכחית הייתי מעורב יחד עם עוד קבוצת גולשים בניהול מאבקים חברתיים וסביבתיים בשלושה נושאים עיקריים: ביטול חוף אופנועי הים בדרומי והפיכתו לחוף לספורט ימי לא מוטורי, הפסקת הזרמות ביוב ושפכים אחרים לים בהרצליה, הפסקת תכניות בניה הרסניות בחופי הרצליה (למשל: פרויקט הרחבת מלון דן אכדיה, פרויקט טיילת חוף זבולון שתוכננה דאז).

ובמועצת העיר:

מאז שנבחרנו למועצת העיר בקדנציה האחרונה ובמשך 5 השנים האחרונות אני מכהן כיו"ר החברה לפיתוח תיירות שמנהלת את חופי אכדיה והמרינה בהרצליה וכחבר מועצה שגם חבר בוועדות הביקורת והסביבה של העירייה העוסקות בכל הדברים הקשורים בסביבה החופית והימית.

מכיוון שכבר לאחר כשנה וחצי יישמנו את הבטחות הבחירות שלנו מהקדנציה הקודמת התפננו לקדם יוזמות חדשות נוספות כפי שיפורט מטה.

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

בתמונה: יונתן יעקובויץ' I צילום: 360 photography רועי קופלר

 תאר את ההישגים שלכם כסיעה בקדנציה האחרונה?

ההישגים שלנו כסיעה הם הישגים משותפים שכן אנו פועלים יחד כצוות. למזלי חלק מהצוות שלי כולל את המועמדת הנוכחית לראשות העיר הרצליה ומי שכיהנה ב 5 השנים האחרונות כסגנית ראש העיר בהרצליה, מאיה כץ שבזכות הניסיון היכולת והכישרון שלה סייעה לי רבות בהשגת היעדים שהצבתי לעצמי.

כל ההישגים להלן הושגו במסגרת הקדנציה הנוכחית:

 1. קיום הבטחות הבחירות שלנו בקשר לים ולחופים:
 • סגירת חוף אופנועי הים בחוף הדרומי והפיכתו לחוף לספורט ימי לא מוטורי כולל גם הסרת כל הגדרות והמחסומים בכניסה לחוף (למי שזוכר) ופיתוח הכניסה לחוף עם שירותים ומקלחות לרווחת הפועלים בספורט הימי.
 • הקמת סוכת מציל בצמוד לחוף הדרומי (חוף הכוכבים החדש) כדי להפסיק את האכיפה נגד מתרחצים שמבקשים להיכנס למים בחוף ולהגביר את הבטיחות בזמן הרחצה.
 • הפסקת הזרמות הביוב שהיו קורות בין 7-8 פעמים בשנה בממוצע וכעת יש פחות מהזרמה אחת בשנה וגם זה בכמויות מאד קטנות כי מטפלים בזה מיידית ומודיעים על כך מיידית לכל הציבור.
 • ביטול התכנית ההרסנית להקמת טיילת חוף זבולון והחלפתה בטיילת רכה שלא תפגע בחוף אלא תרחיב אותו וגם תתן מענה לפעילות של צופי ים שמתקיימת ותמשיך להתקיים בחוף זבולון.
 • טיפול תעלות הניקוז בעיר לפני הגשם הראשון בכל עונה כדי למנוע את הזרמת שפכי הניקוז לים.

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

 1. הובלת פיתרון של הזנות חול בחופי הרצליה במקום שוברי גלים תוך הובלת פרויקטים דומים ברחבי הארץ יחד עם החברה הממשלתית להגנת המצוק

https://www.facebook.com/jonathan.jacobovitz/posts/10155293417640633?__tn__=-R

 

 1. הקמת פרויקט "עיר ללא פלסטיק בהרצליה" יחד עם עמותת צלול שמטרתו למגר את השימוש בפלסטיק בעיר הרצליה

תחילה במוסדות העירייה. לאחר מכן במבני ציבור ולבסוף גם בעסקים הפרטיים ובכלל במרחב הציבורי בעיר.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5078202,00.html

 

 1. הטבעת ספינת מכמורתן שגרמה נזק הרסני לים בשיתוף פעולה עם משרד החקלאות התאחדות הצלילה ומועדון הגלישה והצלילה – ריף

הספינה שגרמה להרס החיים הביולוגיים בים הפכה לאתר צלילה ורבייה לדגים.

https://www.facebook.com/jonathan.jacobovitz/posts/10154741462160633

 

 1. פעילות מול המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות בכל הקשור לזיהומי הים הבלתי פוסקים ממתחם תע"ש (הכתם הצהוב והכתם הלבן)

במשך שנים עיריית הרצליה ומשרדי הממשלה השונים התעלמו מהתופעה בטענה שהיא לא מזיקה. לאחר שהבאתי הוכחות כאלו ואחרות נאלצו המשרדים השונים לרבות המשרד להגנת הסביבה לטפל בדבר והצפי הוא שבתוך כ 5 שנים הזיהום ייפסק לאחר שכבר החלו בתהליך הטיפול בבעיה.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153526654535633&set=a.290709735632&type=3&theater

 

 1. ייזום מבצעי ניקיון בחוף ובים באופן תכוף

מאז כניסתנו למועצה אנו תומכים במבצעי ניקיון אזרחיים וגם יוזמים מבצעי ניקיון משלנו יחד עם מועדוני הגלישה בעיר התאחדות הסטודנטים ומועדון הצלילה ריף. בכל מבצע אנו אוספים מאות קילוגרמים של פסולת ובתור מי שחי את הים גם היום מרגישים את ההשפעה של זה ואני שמח לראות שהדבר תופס תאוצה גם בערים אחרות.

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

 

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

בתמונה: יונתן יעקובויץ' (שני משמאל) , מאיה כץ ופעילי סביבה ביום ניקיון חופים

https://www.facebook.com/jonathan.jacobovitz/posts/10155268948665633?__tn__=-R

 1. הובלת המאבק נגד אסדות הגז בהרצליה וסיוע בהפקת מחאת מעגל הגולשים הכי גדול שנעשה בעולם בחוף הדרומי.

https://www.facebook.com/jonathan.jacobovitz/posts/10155283374485633?__tn__=-R

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'

בתמונה: יונתן יעקובויץ' במרכז במעגל הגולשים בהרצליה (22.6.18) להרחקת אסדות הגז I צילום: דודי ארדון surfphotography42

 1. הגעה להסכמה עם ראשי ההצלה בהרצליה על מתן אפשרות לגולשים לגלוש בתוך גבולות החופים המוכרזים כל עוד הדבר אינו קורה אל מול שטח הרחצה המסומן בדגלים וזאת רק בימים שיש בהם דגלים קטנים. זאת בניגוד למה שקורה בתל אביב שם אסור לגלוש באף מקום בעונת הרחצה. זה היה תהליך קשה אבל בסוף הצלחנו לשכנע את המצילים שאין להם ברירה אחרת מה גם שהגולשים עוזרים להם בעבודת הקודש של הצלת חיים.

 

 1. הובלת לפיתרון מעבר בחוף הנפרד באופן שלא ימנע מחילונים לעבור בחוף בימי הפעילות שלו מבלי שהדבר ימנע מהדתיים להתרחץ בחוף. כך אנו מונעים עימותים מיותרים והמשך מלחמת האחים בענייני דת.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154574923450633&set=a.290709735632&type=3&theater

מעבר לזה גם דאגנו למגוון פעילויות במחרבים הציבוריים של הים כמו פסטיבל הגלישה והמוסיקה בחוף הדרומי, פסטיבל מוסיקה על המים, פסטיבל קוקטיילים, פסטיבל בירה, תחרויות גלישה ועוד. הופעות לאורך הטיילת בהרצליה ועוד. הכל כדי להפוך את חופי הרצליה לנקיים, רחבים ותוססים עם מתן מענה לכל צרכי האוכלוסייה ושמירה על אזור בעיר בין חופים מפותחים כמו חופי אכדיה לבין חופים טבעיים כמו סידני עלי והדרומי.

אילו מהלכים שהיו חשובים ורציתם להוציא לפועל (בכל הקשור לחוף הים והסביבה) נתקלו בקשיים  ומצד מי ולמה. מה ניתן עדיין לעשות בעניין?

בסופו של דבר הקשיים האמיתיים נבעו מלשכת ראש העיר והמקורבים אליו ולכן גם ראינו לנכון להתנתק ולהעמיד את מאיה לראשות העיר הרצליה. אפילו קבלת החלטה כמו סגירת חוף אופנועי הים דרשה מאמצים רבים מול ראש העיר בין אם הדבר נבע מחוסר הבנה או חוסר רצון של האחרון. גם הפרויקט של עיר ללא פלסטיק שיושם בחברה העירונית בתוך שבועיים ימים (!) לקח יותר מ 10 חודשים ליישום מלא בעירייה. גם אם מדובר בגוף גדול בהרבה אין שום סיבה שהדבר ייקח כל כך הרבה זמן. כך למשל גם הפיתרון שהבאתי לחוף הנפרד לפני למעלה משנה וחצי טרם יושם.

הגיע הזמן לשחרר את מושכות הניהול והשליטה של הגוורדיה הישנה ולהעניקם לדור החדש שיכול להצעיד את העיר הרצליה קדימה ולממש את הפוטנציאל האדיר שטמון בה מבלי להרוס אותה בדרך עם תכניות בנייה מגלומניות.

לפעמים הדברים נבעו מהתנהלות לא נכונה ולמפעמים הדברים נבעו ממלחמות פוליטיות קטנות שבסופו של דבר מי שמשלם עליהם הוא הציבור.

כיצד תרמתם במסגרת פעילות הסיעה שלכם לקהילה: אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, ילדים ועוד במסגרת הפעילות במועצת העיר

במהלך כל השנה אנו מבצעים מגוון פעילויות כשהמרגשת בהן היא הפלגת סוף השנה של עמותת גיבורים קטנים אשר מביאה את כל בעלי המוגבלויות שמסיימים את בית הספר התיכון לחגיגת הפלגה ימית בים עם עשרות שייטים הרצליינים שמתנדבים לטובת האירוע.

מעבר לכך אנו מוציאים עשרות הפלגות לאוכלוסיות מוחלשות מכל קצוות האוכלוסיה הישראלית בין אם תושבי הרצליה או לאו שכן זאת הזכות שלנו להיות בצד שיכול לתת ולא בצד שנאלץ לבקש.

בנוסף, ערכתי מפגשים באופן קבוע עם המועצות הסביבתיות בבתי הספר בעיר ושמחתי לגלות נוער מעורב ידען ואכפתי בכל הקשור לשמירה על הסביבה החופית והימית בעיר.

כמו כן, בתוך המרינה אנחנו מקיימים מגוון פעילויות לבעלי מוגבלויות פיזיות ונוער בסיכון תוך שיתוף פעולה עם גורמים אזרחיים שמקדמים פעילויות אלו לרבות גם הכנות לאולימפיאדת הנכים בשייט וכדומה.

אילו תכניות יש לכם לקדנציה הבאה בכל הקשור לעשייה ולקידום חוף הים והספורט הימי בהרצליה?

לתכנית המלאה לחצו כאן.

לחלקים בתכנית הנוגעים לתחומי הים והסביבה ראה עמודים 19-20.

לסיום, מה החזון שלכם?

החזון שלנו הוא להמשיך לשמר את המשאב המדהים הזה שנקרא הים ולהמשיך לנהל ולפתח אותו בצורה אחראית למען הדורות הבאים.

תודה יונתן ובהצלחה!

ריאיון- יונתן יעקובוביץ'בתמונה: יונתן יעקובויץ' I צילום: אורי ריכטר

Spread the love