ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית ים

ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית


בתמונה: יוני ספיר I צילום: נועה שפיצר

יוני ספיר בכלל מגיע מתחום היזמות בעולם ההיי טק והביוטק. הוא מעולם לא היה פעיל סביבה, את הים הוא מאוד אוהב כמו גם את הטבע בכלל אבל אינו "איש ים" בהגדרה. כל הסיפור התחיל אצלו מהרגע שהתחיל להיחשף למידעים שונים, סותרים בנושא הקמת אסדת הגז מול חוף דור.. מאז כדור השלג רק הולך וגדל מיום ליום.

ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית

בתמונה: יוני ספיר וחברים.. רצים למרחקים ארוכים

הי יוני, ספר קצת על עצמך.. גיל, מגורים, משפחה , בית , חברים, תחביבים?

בן 54, תושב כרם מהר"ל, נשוי ואב לשניים. נהנה מהטבע, מטיולים ומספרות מדעית.

השכלה, תעסוקה.. מה עשית בשנים האחרונות, חברות ותפקידים (בולטים יותר ואחרונים)?

בעל תואר ראשון בפיסיקה ושני במנהל עסקים למנהלים. שימשתי משך שנים ארוכות כבכיר בתעשיות המדיה, אינטרנט וטלקומוניקציה ובכלל זה עסקתי בניהול חברות ויזמות. בין השאר, הייתי מנכ"ל דה-מרקר הראשון, מנהל אגף התקשוב של בזק וסמנכ"ל השיווק של נטוויז'ן. בשנים האחרונות אני בעלים של חברה שעוסקת בפרויקטים של פיתוח עסקי לחברות ההייטק והביוטק.

יש לך קשר מסוים/מיוחד לים?

קשר של אהבה, כמו לשאר מופעי הטבע.

האם היית בעבר פעיל סביבתי/חבר בארגון או תנועה כלשהי?

מעולם לא הייתי פעיל סביבתי. הייתי משך תקופה לא ארוכה נאמן ניקיון של המשרד להגנת הסביבה. לא הייתי פעיל חברתית ומעולם לא השתתפתי בהפגנות.

האם פעלת בעבר בנושאים ערכיים אחרים הקשורים לחברה/סביבה ומה מניע אותך.. מאין זה בא?

בבסיסי אני עם אוריינטציה חברתית וסביבתית חזקה מאד, אך הייתי עסוק מדי כל השנים מכדי שאוכל לתרום מעצמי באופן מהותי לחברה ולסביבה.

מתי ואיך נוצר/הקמת את ארגון "שומרי הבית", מה היה הניצוץ או הטריגר?

בחודש יוני 2017 החלו להסתובב מידעים ומידעים סותרים באשר להקמת אסדת הגז מול חוף דור. בתחילה התעלמתי, אך אלו לא פסקו מלהגיע. הסתירה בין המידעים מאד בלטה לעין. החלטתי להיכנס בעצמי לעובי הקורה ולקחתי לעצמי שבועיים בהם למדתי את הנושא ממקורות גלויים. חשכו עיני. הבנתי ששואה בריאותית וסביבתית עלולה להתרגש עלינו. הבנתי שצריך לעשות מעשה. הבנתי שיש כאן ניסיון הסתרה של האמת וכי גורמים רבי כוח והשפעה מעורבים. לילה אחד טרדה מנוחתי והחלתי לעשות בראש "מתמטיקת הרוגים" על פי סטטיסטיקות ומידעים שונים שקראתי. הבנתי שאם לא נעשה מעשה, עלולים למות לאורך חיי הפרויקט עשרות אלפי אנשים על לא עוול בכפם ומי יודע עוד כמה יחלו, תוך סבל אדיר להם ולמשפחתם. לא יכולתי להפנים את המחשבה הזו. לא יכולתי להירדם באותו לילה. אחותי חלתה בסרטן זמן קצר לפני כן. ראיתי את הסבל האדיר הכרוך במחלה הזו. הבנתי שאני לא יכול לשבת עוד מנגד ועלי להירתם לשינוי הסיטואציה המעוותת בה אנו מזהמים את עצמנו לחולי ואז "מפצים" את עצמנו באמצעות שירותי בריאות מתקדמים וסל בריאות נרחב. המצב בו עלות התחלואה מזיהום אוויר בלבד בישראל היא מסדר הגדול של תקציב הבריאות, הוא בלתי נתפס בעיני. ברור שעלינו לעסוק במניעה תחילה, כדי שלא נצטרך להשקיע משאבי עתק בהבראה. החלטתי להתחיל לנוע. הצטרפתי לעמותה שבסיסה היה בזיכרון יעקב ופעלה בנושא הרחקת אסדת הגז ולימים חדלה מלפעול. לא הייתי שלם עם ההתנהלות בעמותה הזו ולכן פרשתי ממנה והקמתי את שומרי הבית ב- 10.10.17, תוך תנועה מהירה ואיסוף חברים לדרך. קצב ההתפתחות של שומרי הבית היה ועודנו פנומנלי. לימים שומרי הבית איגדו סביבם שורת ארגוני סביבה, עמותות ומטות מאבק להם מכנה משותף, כך שכיום אנו עומדים בראש חץ ארצי שתכליתו להביא מזור בריאותי וסביבתי בהקשר לתעשיית הפטרוכימיה בכללותה בישראל.

האם היית פעיל בעבר בכל בקשור למאבק במתווה הגז טרם אישורו הסופי?

לא הייתי מעורב במתווה הגז ולא השתתפתי בהפגנות, אך יש לי דעה מוצקה באשר לתוצאה- היא משרתת את טייקוני הגז ולא את אזרחי ישראל. קל לראות כיום, ברטרוספקטיבה קלה, כי זכייני מאגר תמר הרוויחו רווח נקי של כ- 5 מיליארד דולר ב- 5 שנים, כאשר שבע שמיניות מהרווח הזה הלך לכיסם של טייקוני הגז ושמינית אחת בלבד חולקה לכל אזרחי ישראל כולם, כאשר מדובר בגז שהוא רכושם של אזרחי ישראל! בתקופת המאבק על מתווה הגז התבוננתי בהשתאות, כמו אזרחים רבים, כיצד המערכת הרגולטורית קורסת תחת משקלו של הלחץ מצד ענקי האנרגיה, בסיועם של כוחות פוליטיים. אין ספק שמתווה הגז הראה עד כמה שברירית הדמוקרטיה הישראלית. אין ספק שהמאבק שלנו על מתווה הפיתוח של מאגרי הגז מוכיח לנו ביתר שאת כיצד מדינה וכלל מוסדותיה נרתמים לשירותם של אילי הון, כנגד האינטרסים של אזרחים מוחלשים, אותם אמורה אותה מדינה לשרת.

ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית

בתמונה: יוני (משמאל) עם הפעילים של "שומרי הבית" המובילים את המאבק

עד כמה האמנת מתחילת הדרך שהמאבק אכן ילך ויגדל ויגיע לתהודה ציבורית נרחבת במקום שבו הוא נמצא היום? האם האמנת כבר בהתחלה או רק בהמשך כשכדור השלג  החל להתגלגל ולגדול משבוע לשבוע?

מהיום הראשון למאבק אני משוכנע בכל לבי כי אזרחי ישראל ינצחו את המאבק הזה ויביאו מזור לשיטה החולה הקיימת. אני משקיע לצורך זה ימים כלילות, ימי חול כחגים, מאז הצטרפתי למאבק. לצדי אלפי פעילים נמרצים, חרוצים, מסורים, מוכשרים, אכפתיים, אופטימיים ובלתי מתפשרים. זהו כוח שלא יסולא בפז. כוח שלא ניתן להביס. עם כל קשיי המאבק, אמונתי בניצחוננו הוודאי עולה מיום ליום.

איך אתה רואה את התקדמות המאבק מתחילת הדרך ועד היום בכל הקשור למספר המצטרפים שתומכים במאבק וההשפעה על מקבלי ההחלטות?

עשינו צעדי ענק. ממאבק איזוטרי מקומי למאבק ארצי רחב היקף המצוי במיינסטרים של השיח הישראלי. כיום יש לנו פרטים של למעלה מ- 100,000 תומכים וקצב ההצטרפות מואץ והולך, על אף ניסיונות הנגד של בעלי שותפות לוויתן ומשרדי הממשלה השונים לקעקע את המאבק שלנו ולשוות לו דימוי של מאבק מפונק, מקומי, בעל אג'נדה פוליטית וכיוצא בזה. האמת מדברת את עצמה ומתפשטת כאש בשדה קוצים, כך ששום קמפיין תקשורתי נגדי לא יוכל לנו, בפרט כאשר הוא מבוסס על אדני שקר.

לא אחת, עולות שאלות ותהיות משני הצדדים של המאבק: בעד ונגד, טענות סותרות מכאן ומכאן, חלק גדול מהציבור די מבולבל או מוטעה, דבר המקשה עליו מאוד לנקות עמדה ברורה בעד או נגד. איך מתמודדים עם זה?

הדברים פשוטים – אומרים אמת. כאשר הדברים מצטלצלים כאמת, אין שום פרופוגנדה נגדית שתוכל להביסם. עניינית, כל טיעוני הממשלה וטייקוני הגז שקר המה. אתייחס בקצרה:

שקר: בג"צ קבע במספר דיונים כי אסדה בקרבת החוף הינה בטוחה.

האמת: מעולם לא דן בג"צ בנושא מיקום האסדה מעל המאגר לעומת בקרבת החוף.

שקר: רשויות התכנון דנו בנושא שנים וקבעו את המיקום לאחר בחינת כל האפשרויות

האמת: המועצה הארצית לתכנון ובנייה מעולם לא דנה באופציית האסדה הצפה, שכן זו סולקה מן השולחן, לבקשת משרד האנרגיה.

שקר: זהו מאבק "נימבי" של תושבים מקומיים המבקשים לגלגל את הבעיה לשכניהם

האמת: "שומרי הבית" הינו ארגון ארצי עם מעל 50 קבוצות שטח מדן ועד אילת שלכולן מטרה אחת- .להרחיק את אסדות הגז אל מעל מאגרי הגז, לא אל השכנים

שקר: הגז מלוויתן הכרחי לסגירת היחידות הפחמיות המזהמות בחדרה

האמת: אין צורך לישראל בגז מלוויתן עד 2030. אין לחברת החשמל הסכם עם שותפות לוויתן. אין בחדרה תחנת כוח מונעת בגז.

שקר: השיקול הביטחוני הכריע לטובת מיקום האסדה בקרבת החוף

האמת: בוגי יעלון ממליץ על אסדה צפה מעל המאגר. צה"ל טוען כי השיקול הביטחוני הוא אחד מני רבים, כי הוא ערוך לכל אפשרות וכי ההכרעה אינה בידיו.

שקר: הארגונים הירוקים מצדדים במיקום האסדה בקרבת החוף.

האמת: הארגונים "צלול", "מגמה ירוקה", "ירוק עכשיו" ועוד רבים תומכים בעמדת "שומרי הבית" להרחקת האסדה.

שקר: המתנגדים תושבי דור הם אלו שב- 2011 דחקו את אסדת תמר מאזורם אל מול אשדוד ואשקלון.

האמת: אסדת תמר הוקמה במקומה הנוכחי משיקולי חיפזון (קיימת במקום אסדה אחרת המקושרת לחוף), שכן צינור הגז ממצריים פוצץ מספר פעמים ונוצרה בארץ מצוקת גז. שר האנרגיה דאג, לנדאו, אמר כי זו הייתה ההחלטה החכמה ביותר שלקח בקדנציה שלו.

שקר: לוויתן הוא מאגר אסטרטגי.

האמת: רק כ- 2.5% מהיקף הגז שיופק ע"י לוויתן, יוזרם בסוף 2019 ללקוחות בישראל. רק כ- 8%

מסך הגז בישראל בשנת 2021 יגיע ממאגר לוויתן. הלזה מדינת ישראל תקרא אסטרטגי ?

שקר: רצוי למקם אסדה בקרבת החוף, מקום בו הרגולציה מאפשרת למשרד להגנת הסביבה לפעול.

האמת: האם עקרון הרגולציה גובר על קדושת החיים והשמירה על החופים? יתרה מזו, בג"צ קבע לאחרונה כי הרגולציה במים הכלכליים מספקת לעילא ולעילא, מתוקף שטרי האחזקה שמנפק הממונה על הנפט ומתוקף חוק הנפט.

איזו תמיכה אתה מקבל וממי מהסובבים אותך, עד כמה זה עוזר וחשוב לך?

תמיכה אדירה. בתחילה המשפחה המצומצמת והמורחבת לא הבינו את המהלך שלי, אך חיש קל, כשהמאבק החל לצבור תאוצה, הבינו ונרתמו לסייע. יש גם קבוצה נפלאה של פעילים שרתומים מאבק בכל ליבם ומרצם ובלעדיהם לא היינו מגיעים לאן שהגענו. לא יכולתי לדמיין לעצמי צוות טוב יותר מזה הקיים.

ספר על ההתנגדויות, ההתנכלויות, הקשיים שעברת ועדיין עובר בדרך.. אישית, מקצועית , משפחתית. בטוח שאתה משלם מחיר, אפילו כבד

כשיצאנו לדרך, הייתה התנגדות מקצה לקצה. אפילו במרחב בו אני חי- המועצה האזורית חוף הכרמל, פעלו נגדי ונגד המאבק שהובלתי. הייתי צריך לשכנע ציבורי ענק. רבים סברו כי המאבק אינו מוצדק, מאוחר מדי או נועד לכישלון בשל הפעולה כנגד כוחות רבי עוצמה. לערבי ההסברה הראשונים בחוף הכרמל הגיעו 4 אנשים בלבד בכל פעם. לא ויתרנו. חידדנו מסרים והשתפרנו. החלנו לגרוף הן ציבורים הולכים וגדלים, גם מקומיים וגם באזורים נוספים של הארץ, והן תמיכה של רשויות מקומיות. כיום עשרות מהן תומכות בנו באופן מוצהר ולמעשה יש לנו פריסה ארצית מלאה- רמת הגולן, עמק הירדן, לאורך כל רצועת החוף מנהריה ועד אשקלון ובכלל זה בת"א, חיפה, נתניה, חדרה…, ראשל"צ, ירושלים, אילת וכך הלאה…

המחיר האישי כבד, בכל המובנים. ההתמסרות למאבק היא טוטאלית. מי שנכנס לפעילות מסוג זה, מקריב קורבנות אישיים רבים ולעיתים בלתי נתפסים על ידי אחרים.

ניסו להניא אותי מדרכי בכל דרך אפשרית- במתק שפתיים, באיומים מפורשים או מרומזים, בהצעות כספיות, בניסיונות הפללה ונערות פיתוי ששלחו אלי ולבסוף גם בניסיון התנקשות בדרכים. כל אלו רק חיזקו את אמונתי בצדקת הדרך והמריצו אותי לעשייה רבה ואינטנסיבית יותר לטובת המאבק של כולנו.

ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית

בתמונה: המפגינים שהגיעו בהמוניהם (רבבות) להפגין בכיכר רבין במוצא"ש 1.9.18I  צילום: מארק קולטון

נעבור להפגנה בשבת..

אם הייתי אומר לך לפני שנה, שבקיץ הבא תישא דברים כמוביל המאבק בהפגנה בכיכר רבין מהגדולות שהיו בישראל בנושא סביבה מול עשרות אלפי אנשים היית מאמין לי.. ראית את זה קורה מתישהו??

ראיתי מהיום הראשון למאבק את אזרחי ישראל מתעוררים בזכות המאבק הזה. זה היה חזוני. הוא היה ברור לי כשמש בצהרי יום בהיר. הוא הולך ומתבהר ככל שאנו נעים קדימה. אזרחי ישראל תובעים לעצמם את זכויותיהם בחזרה ומבינים שעד כה חיו באשליה גורפת וכי הדברים אינם פועלים לטובתם, כפי שהם מתנהלים כיום.

איך הרגשת עם זה, לפני ואחרי הדברים שנשאת בהפגנה?

העניין האישי אינו רלוונטי לי. אני לא עושה כאן למען עצמי, אלא למען הכלל. נהפוכו, אני פוגע בעצמי במובנים רבים, לטובת השליחות הציבורית הזו, שנעשית חינם אין כסף וצורכת את מרבית זמני.

ראיון עם יוני ספיר – מייסד ארגון שומרי הבית

בתמונה: הזמר אברהם טל, בין האומנים שהופיעו בהפגנה בכיכר רבין במוצא"ש 1.9.18I  צילום: מארק קולטון

איך היו התגובות ששמעת, על דבריך ודברי שאר הנואמים, האומנים שלקחו בה חלק – קיום ההפגנה, תוכנה והממדים שלה?

התגובות היו מדהימות! לא פחות מזה. עיניהם של רבים אורו. רבים ציפו בכמוסות ליבם לאירוע כזה, להתעוררות רבתי כזו, לאמונה כי ניתן לשנות, לאמונה בטוב שביסוד האדם, לגורמים שיראו להם כי מהפך כזה אפשרי.

האם ההפגנה השיגה את המטרה לדעתך?

לחלוטין ואף למעלה מזה. היא נסכה תקווה בלבבות רבים, יצרה בריתות ארציות מקצה לקצה בהקשר למטרותינו וצירפה רבים לשורותינו, כולל רבים שלא נכחו בהפגנה וצפו בדברים מבחוץ. את הדברים הללו אני אומר ברטרוספקטיבה של ימים בודדים ואני משוכנע כי אוכל לספר בעתיד לבוא על מהלכים נוספים שנרקמו בזכות האירוע הזה. לא על הכל ניתן עדיין לדבר.

מה עכשיו, לאן מופנים הכוחות, המשאבים והפעולות הבאות של המאבק ?

ממשיכים בכל הכוח במישורים הציבורי, המשפטי והפרלמנטרי. הפתעות רבות מצפות לממשלה ולטייקוני האנרגיה בהמשך הדרך. אני מציע להם כבר עכשיו להיכנס לאורח מחשבה הרואה את טובת אזרחי ישראל, אחרת ההתפכחות שלהם תהיה כואבת.

האם בכוונתך להקים תנועה פוליטית ברוח "שומרי הבית" בכוונה לנסות ולהשפיע מבפנים?

אנו ארגון א – מפלגתי. מיומנו הראשון חקקנו על דגלנו 3 עקרונות מפתח: א-מפלגתיות, אי אלימות ושיח מכבד. יחד עם זאת, ככל שנראה שהמאבק מתפתח ויעלה צורך להשתמש בכלים פוליטיים כדי להכריעו, לא נהסס להשתמש בהם.

שאלה לפני סיום, איך את רואה את המאבק מסתיים.. מה תהיה התוצאה הסופית לדעתך?

יש לך עדיין ספק בכך? עם ישראל מנצח כאן בנוק אאוט. אין כל אופציה אחרת.

שאלה לסיום, איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

אני מקווה להמשיך לתרום מניסיוני, מרצי וכישוריי לטובת החברה והסביבה בישראל. לאחר שננצח במאבק הזה וכאמור ננצח בו מעל לכל ספק, נגדיר מחדש את המטרות של "עמותת שומרי הבית" אותה הקמנו. יש הרבה מאד מה לתקן כאן ויש לנו אג'נדה חברתית, כלכלית וסביבתית סדורה, המחכה למועד הנכון לצורך מימושה.

משפט סיום שלך / מוטו לחיים

ראה את עצמך משתקף מעיני האחר.

תרצה להוסיף עוד משהו לדבריך?

הצטרפו אלינו למהפכה הגדולה ביותר בתולדות ישראל. תמכו בנו ברשתות החברתיות – חפשו את שומרי הבית בפייסבוק, בטוויטר, באינסטגרם וביוטיוב. תמכו בדפים והפיצו את המידעים שלנו. ארגנו ערבי הסברה ביישובכם וקראו לנו. תמכו בנו כספית

כאן:

(https://www.drove.com/action/5b87f62e6f3efd0001abf09b).

אין תמיכה שתיתן לכם החזר השקעה גבוה יותר מאשר זו שאנו מציעים – שיפור החיים שלכם, הבריאות שלכם, ניקיון הסביבה שלכם, שמירה על הים והחופים שלכם, דאגה למי השתייה שלכם והשקעה בדור העתיד. נעשה זאת יחד, בזכות תמיכתכם.

תודה יוני

 

 

 

Spread the love

Ping- & Trackbacks

    20.10.2018 -
  • ריאיון - יונתן יעקובוביץ' - getx
  • […] והסביבה. ניתן לראות זאת בעמותות למען איכות הסביבה (שומרי הבית), עמותות עירוניות (אשדוד) ובסיעות עירוניות, בהרצליה. […]