עדיפות או בשמו הבינלאומי – פריוריטי גלישת גלים

עדיפות או בשמו הבינלאומי – פריוריטי


התמונה באדיבות WSL צילום: Kristin Scholtz

כתבה מאת: גבי וולוביק

משמעות הפריוריטי היא מתן הזדמנות לתפיסת גל התקפה ללא כל הפרעה מצד גולש אחר. חוקי הפריוריטי מתחלקים לשני עולמות שונים.

גלישה חופשית

בצד אחד של העניין, נמצאים חוקי הפריוריטי הנוגעים לגלישה החופשית. כמו שכבר כולכם יודעים, חוקים אלו אינם כתובים ואין דרך לאכוף אותם וחבל! חוקים מתבטאים ע"י סימנים ושפה בינלאומית משותפים ומוסכמים בין גולשים ברחבי העולם. המטרה היא ליצור סביבה בטוחה בה אין תאונות וכולם נהנים מהגלים, או כמו שאני אוהב לקרוא לזה – תרבות גלישה.

לצערי, תרבות הגלישה בארץ עדיין לא מפותחת ולעיתים קשה לגלוש פה (במיוחד בקיץ). אך אני לא מיתמם, גם בחו"ל גולשים יכולים לעשות קטעים ממש, אבל ממש מבאסים. כמה פעמים יצא לכם לטוס לטיול גלישה ביעד רחוק ולהיכנס למים עם החברים לחוף בו הגל מושלם, ואף פעם לא ישבתם ראשונים בפיק? אם התשובה שלכם היא "כן" והסיטואציה לא נבעה מבחירה אישית שלכם , כנראה שלחוף הזה חוקים משלו. חוקים שנותנים תמיד עדיפות לגולשים המקומיים.

גלישה תחרותית

בצדו האחרון של כל עניין הפריוריטי, נמצאים החוקים בגלישה תחרותית.
בשונה מחוקי הגלישה החופשית, חוקים אלו קיימים רק בשני העשורים האחרונים והינם כתובים בצורה ברורה בספר החוקים של הWSL- (וכמובן בכל מיני ארגוני גלישה קטנים יותר מסביב לגלובוס).

החוקים ממשיכים להשתנות תוך כדי הידברות ישירה של ליגת הWSL- מול הגולשים הבכירים בסבב. מנהל הסבב, קירן פירו, בהחלט קשוב לתחושות הגולשים והרבה פעמים מתייעץ איתם על החוקים אותם הליגה רוצה להעביר.

כרגע המצב בסבב הוא כזה:

בתחילת המקצה אין פריוריטי. החוקים הם שאין חוקים. הגולשים נכנסים למים כמה דקות לפני תחילת המקצה ומנסים להתמקם בשיטת "כל הקודם זוכה". לאחר השמע הצופר המעיד על תחילת המקצה הגולשים יחכו לסט הראשון שישבר בליין אפ. ממש כמו בגלישה החופשית, הגולש הקרוב ביותר לנקודת השבירה הוא בעל העדיפות, שכן טרם נגלשו גלים אחרים. ברגע שאחד מהגולשים עלה על הגל הראשון הוא יתחיל את המקצה בעדיפות התחתונה משל שאר המתחרים. וזה ימשיך ככה עד שהעדיפות תתחלק בצורה ברורה בין כולם.

לאחר חלוקת העדיפות הראשונית, סדר העדיפות ישתנה המון במהלך המקצה. הסדר יושפע מניצול הפריוריטי (ע"י לקיחת גל), הגעה מוקדמת לליין-אפ ואפילו תנועת גוף המצביעה על רצון לקחת את הגל.

הלכתם לאיבוד? אני לא מאשים אתכם

אם מישהו לקח גל, זה ברור שהעדיפות הולכת למתחרה שלו. במידה ו-2 גולשים לקחו גלים בסט מסוים והם נמצאים מרחק חתירה מספיק רחוק מהליין-אפ אין משמעות למי לקח את הגל אחרון, אלא, מי מגיע ראשון לליין-אפ. ומכאן נוצרה התופעה של ה"פאדל באטל".

הדרך הטיפשית ביותר לאבד פריוריטי היא במידה ואתה עושה תנועת גוף כמו הרמת חזה, חתירה ואפילו גישוש אגרסיבי לגל התקפה שעולה, ולא לקחת את הגל. רק במידה ומתחרה חטא באחת מהתופעות האלו והתנהגותו גרמה ליריבו לוותר על הגל, הפריוריטי יוחלף ויעבור למתחרה האחר.

מכאן, העניין רק הולך מסתבך וכל נושא האסטרטגיה הופך למהותי

גולש ללא פריוריטי שמרגיש בסיכון ירצה לברוח מהגולש בעל העדיפות, לנסות לבלבל אותו או שיבצע מניפולציות כדי לגרום לו לנצל פריוריטי. במילים אחרות – מלחמה.

הרגשות שלי כלפי כל עניין הפריוריטי במקצים מעורבים לגמרי! לדעתי, זה אחלה שתרבות הגלישה מיושמת גם בדרגת הגבוהות ביותר וניתנת לכולם ההזדמנות השווה להילחם ולנצח את המקצה. אולם, הפריוריטי פוגע בפרפורמנס הכללי של המקצה, מורידה את מס' הגלים שנגלשים בזמן המקצה, מה שגורם למקצים איטיים עם פחות אקשן ואפילו חורץ גורלות.

כאן המקום להסבר

קחו לדוגמא את המקצה של טולדו וג'ון ג'ון בשלב חצי הגמר בטרסלס.

מתוך מקצה של 30 דק', פלורנס הצליח להשחיל רק גל אחד ב 25 הדקות הראשונות של המקצה. פלורנס הוא אלוף העולם הנוכחי ונחשב בשנים האחרונות לגולש הטוב. נראה לכם הגיוני שגולש ברמה כזו ייכנס לחמש דקות האחרונות במקצה רק עם גל אחד של 4.83?

הפריוריטי הוא משחק מורכב מאוד הכולל הרבה מאוד תרחישים ומטען פסיכולוגי המלווה את המתחרים לאורך כל המקצה. מכאן נובע הסטייטמנט לגבי ההשפעה השלילית על מס' הגלים, האקשן והפרפורמנס הירודים במקצה.

קלי סלייטר אמר פעם בראיון לאחר מקצה בו הפסיד לאדריאנו דה סוזה: "לצערי, בעידן הנוכחי, הגלישה של המתמודדים לא מדברת בזמן המקצה. המתחרים אחוזים יותר מידי בעניין הפריוריטי".

אני מסכים אתו!

אם אני חייב לבחור את הדבר היפה ביותר בכל עניין הפריוריטי התחרותי (מעבר למתן הזדמנות שווה לכל המתחרים) ארצה לציין את מורכבות העניין והשפעתו על מעמד הספורטאים.
לא לפני המון שנים, גולשים לא היו נחשבים לאתלטים. היו באים עם גלשן אחד או שניים לתחרות והיו נכנסים לגלוש במקצה של כמה דקות.

היום לעומת זאת, ניהול מקצה תוך סחיבת מטען פסיכולוגי כבד מצד המתמודדים הפך לאומנות של ממש! גולש שרוצה להצליח ולהתברג לסבב ה-CT חייב להיות מאסטר בשליטה בכל חוקי הפריוריטי. הוא חייב להיות חכם וחזק מאוד מנטלית. לדעתי דבר זה טורם להעלאת מעמדם של הגולשים המתחרים לצד ספורטאים מענפים אחרים המקבלים הכרה ורייטינג גבוהים יותר, לעיתים באופן אוטומטי…

Spread the love