WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים גלישת גלים

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים


WSL 2017  : אריות נמרים וצבועים

כתבה מאת: עידו דר אל / תמונות באדיבות WSL

 הסוואנה האפריקאית  הנה אחד האזורים המסוכנים בעולם – היא מלאה בטורפים חזקים ערמומיים וזריזים. על אחת כמה וכמה בשנת בצורת כשהטרף ואזורי המרעה שלו מצטמצמים. בהשוואה לשנים קודמות, הסבב העולמי (WSL) נהיה מאד בלתי צפוי ואכזרי מתמיד.

קודם כל WSL איבדו את המנכ”ל שהודיע על פרישה מוקדמת ולאחריו נפרדו לשלום מנותן החסות הראשי SAMSUNG  (שכנראה בעקבות פרשיית שחיתות בדרום קוריאה שקשורה לממשל-נאלצו לצמצם שורות). זה אומר שתהיה פגיעה משמעותית בתשתית המדיה והאירועים בתחרויות הסבב ובהתאם לכך חלק מהתחרויות יבוטלו או יצומצמו וכספית – העוגה תהיה קטנה יותר.
אמנם חברת visa הודיעה על נתינת חסות אך מוקדם מדי לקבוע עד כמה זה ייתן חמצן לסבב. הבשורה הטובה שחלק מהצמצומים יכריחו את התחרויות לתת בדומה לWQS  פחות ימי המתנה וכוח להילחם בתנאים לא הכי טובים בכמה ימים ברצף – כלומר החזק ישרוד פיזית ומנטלית.

בעשור האחרון הייתה קבוצה מצומצמת של גולשי צמרת דומיננטיים:
מיק פנינג, גואל פרקינסון, קלי סלייטר, טאג’ בארו, אוואן רייט. במקביל פרצה “הסופה הברזילאית” שהתחילה עם אדריאנו דה סוזה, גבריאל מדינה ופיליפה טולדו. כל אלה שציינתי לקחו אליפויות עולם או דורגו גבוה בחמישייה והעשיריה הראשונה עם הופעות או ניצחונות בגמרים.
שאר מתחרי הסבב החליפו מקומות בדירוג בהתאם למזל, כושר או יכולת המיקוד. לפני שנתיים לראשונה התמודדו יותר משניים על התואר העולמי ובכך נפתחה הדלת לעידן חדש.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

בשנה שעברה קרו כמה דברים חשובים: טאג’ בארו פרש סופית מהסבב להיות אבא במשרה מלאה לא לפני שנתן מקצה מטורף בצינורות כבדים בפיג’י מול ג’.ג’. עם שתי תשיעיות. מיק פנינג פרש לשנת שבתון להתאוורר מהדייט עם הכריש ומות אחיו, על הדרך נתן כמה הופעות אורח בתחרויות ביניהן זכייה בג’פריס ביי וטיולי גלישה. קלי איבד מיקוד בסבב עם מותג הגלשנים שלו, השותפות עם פיירוייר וחשיפת הגל המלאכותי המושלם. אוואן רייט נפצע קשה בפייפ ולא התחרה שנה שלמה עם חשש שלא יוכל לגלוש יותר שלא לדבר על להתחרות בכלל. מאט ווילקינסון שבר את בועת דירוג האמצע והוביל לאורך חצי סבב עד שג’.ג’. לקח ממנו את ההובלה בטהיטי. ג’ורדי סמית הפגין לראשונה נחישות לאורך השנה והיה קרוב לדגדג את ג’.ג’. במאבק לתואר.

ג’.ג’. לקח אליפות עולם ראשונה בפורטוגל על חשבון גבריאל מדינה שקיווה לקחת שוב אליפות עולם .
WSL 2017 : אריות נמרים וצבועיםעם פתיחת שנת 2017 נוצרה שרשרת אירועים שתוביל למרחץ דמים הגדול ביותר מזה שנים רבות בסבב הזה במרוץ לתואר.

 קלי הכריז שזו תהיה השנה האחרונה שלו שבה יתחרה בכל הכוח בסבב מלא, ככלות הכל יש לו את בריכת הגלים ומפעלי גלשנים ועוד פרויקטים שמנעו ממנו את המיקוד המלא. בנוסף, שני תארים אפשריים בשנתיים האחרונות ובגיל 45 הוא מרגיש שהגיע הזמן לתת מה שנשאר לו לתואר ה 12 והאחרון.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

מיק פנינג בשנת השבתון התחדש בשליטה מרעננת באיירים וחדות בביצועים וחזר מוכן ורעב לתת בראש לג’.ג’. האלוף החדש, לאלוף הישן קלי בשנתו האחרונה ולשאר המתחרים.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

גבריאל מדינה כועס ומאוד. בשנה האחרונה היו כמה סימני שאלה בשיפוט בשלבים מכריעים במלחמה על התואר,הוא מרגיש ואולי בצדק שנגזלה ממנו אליפות עולם ואין זמן יותר טוב מזה לנצח את ג’.ג’. ולתת את הקליים הכי גדול שאפשר.

 ג’ואל פרקינסון היו כמה שנים של ירידה במיקוד לאחר הזכייה שלו,

אך ג’ואל לא רוצה להיזכר כאלוף חד פעמי וחוזר השנה לסבב בכושר גבוה מאוד ורצון להוכיח שיש בו יותר.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

ג’ורדי סמית בעיני רבים נחשב לאחד מגולשי הכוח הטובים בעולם עם רפרטואר מרשים בגלים קטנים וגדולים אך לא הצליח להתמיד לאורך סבב שלם. הפעם הוא נשוי עם בית משלו בקליפורניה עם ציוד שתכנן ומותאם לו במיוחד ועם מיקוד מנטלי.

מאט וילקינסון ממשיך בפריצה הגדולה שלו ולא מתכוון לתת למומנטום לחמוק בסבב הנוכחי. צמוד אליו גם השנה המאמן המקצוען לשעבר גלן הול שעזר לטיילר רייט לקחת אליפות עולם נשים.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

ג’וליאן וילסון היה קרוב כמה פעמים לממש את הפוטנציאל שלו כגולש עם יכולות בכל סוגי הים קטן כגדול – שבועיים לפני פתיחת הסבב שחרר קליפ עם ביצועים מרשימים והצהרת כוונות שהוא רוצה תואר בעיקר כשהתחתן עם בחירת לבו בשנה שעברה ואין לו הסחות דעת יותר.

קולוהא אנדינו נחשב בעיני למתחרה עם הכי הרבה גיבוי טקטי ופיננסי שגולש מקליפורניה קיבל אי פעם. לקח לו כמה שנים של התמודדות בלחצים מנטליים אדירים מול אבא שלו ואנשי התעשייה ומאמנים מהשורה הראשונה בכדי לגבש את הסגנון והניסיון שלו. בשנה שעברה ביצע את הפריצה הגדולה שלו לטופ 10 עם כוח וכושר גופני ומיקוד טקטי וסגר פערים בפייפ, צ’ופו ופיגי. אני מאמין שהשנה יגרום נזק משמעותי לאחרים במרוץ על התואר למרות שאני בספק אם יצליח לקחת תואר עולמי.
פליפה טולדו נחשב לטוב בעולם בגלים גובה חזה ומטה אבל עם כתם שחור של כשלון בפייפ, בצ’ופו וכל גל עם צינור כבד. עכשיו שהוא אבא טרי וצריך להביא לחם הביתה ולחמולה שלו שכולם גרים אתו בקליפורניה – הוא חייב להוכיח לעצמו ולכולם שיש לו ביצים.
אדריאנו דה סוזה הוכיח בעקשנות שהוא אולי המתחרה הטוב ביותר בעולם – כל נקודה חלשה שהייתה לו חיזק כל גל שלא שלט בו נשאר והתאמן עליו בין אם זה פייפ או צ’ופו. אין לו רתיעה מאף אחד וטקטית הוא נושך חזק ולא מרפה עד לשנייה האחרונה במקצה. הזכייה של מדינה כברזילאי הראשון לפניו אוכלת אותו ועל אחת כמה וכמה העלבון שקלי תקע לו פחות מ 12 שעות (אחרי זכייתו באליפות העולם) את הגל המכני המושלם ששבר שיא צפיות באינטרנט.
שימו לב שלאדריאנו מאזן הניצחונות הגדול ביותר נגד קלי מכולם ובשבילו זו השנה האחרונה לנקמה.

אוואן רייט הוא נס רפואי תרתי משמע. רק לפני חצי שנה עוד בקושי עמד על גלשן. מאז חזר לעצמו, התחרה בתחרות מקומית וניצח בסיבוב הראשון בתחרות הנוכחית תוך הפגנת ציון גבוה מאוד וגלישה חדה כמו סכין.
במהלך השנה הזאת אוואן גם הפך לאבא ואחותו טיילר רייט זכתה באליפות עולם ל2016. מכאן שאין ספק – משפחה של לוחמים/ווינרים,  תדחוף אותו להגשים את התואר שכבר הימרתי עליו אישית בשלוש השנים הראשונות לפריצתו לסבב. לא לשכוח שנתן שני מקצים של ציון מושלם בתחרות בפיג’י 2015 – הישג שאף מתחרה כולל קלי,לא עשה.
ג’ון ג’ון פלורנס אלוף העולם לשנת 2016 כבר כמה שנים אומרים שהוא הגולש הטוב בעולם. בשנה שעברה קיבל את התואר הרשמי עם הזכייה בסבב אבל וזה אבל הוא עדיין לא המתחרה הטוב בעולם. רמת הגלישה שלו כל כך גבוהה שבחלק מהמקצים הוא פשוט עבר אותם בלי מאמץ ובחלק מהתחרויות הפסיד למתחרים שישבו עליו חזק בפריוריטי ושמרו על מיקוד לאורך כל המקצה.

ג’.ג’. מתאפיין בסטייל של סקייטרים עם גוף רגוע שלוכי בביצועים קריטיים ורק בתחרויות האחרונות הבין שהוא צריך קצת רעל כדי לעורר את השופטים ואת עצמו.
השנה הצמידו לו את רוס ויליאמס, מקצוען מהעבר שהניסיון שלו כמאמן בסימן שאלה אך לדעתי בגלל שרוס שימש כפרשן של הסבב בשנים האחרונות הוא יודע למה השופטים מצפים בתחרויות ויעזור לפקס את ג’ון ג’ון לסגור את הקלאץ’ על התואר בשלבים מוקדמים של השנה.

WSL 2017 : אריות נמרים וצבועים

ישנם עוד כמה מתחרים מסוכנים ורעבים אך כל אלה שציינתי למעלה מהווים את המועמדים העיקריים לתואר העולמי השנה. אני בספק אם וותיקים כמו מישל בורז מטהיטי, ג’רמי פלורס, גוש קר, אדריאן באכן, בידה דרבידג וחדשים כמו קונר קופין, זיקה לאו, פיוראבונטי יואינג ואחרים – יתנו פייט משמעותי ויהוו בעיקר את הצבועים שגונבים מדי פעם אוכל לאריות והנמרים במאבקי הצמרת.

לאלו שצופים באדיקות בסבב העולמי ממליץ להוריד את האפליקציה לנייד. היא זורמת, מהירה ונוחה. בנוסף, יש לה התראות. לצערי הרב היא אינה מאפשרת הקרנה למסך הגדול (בכוונה). הורדה לטאבלט בעייתי – יש תקלות וקראשים, אם לא מצליח למחוק ולהעלות מחדש. במחשב רץ מהר וטוב אך עם עזיבת סמסונג הסבב עבר לשידור חי בפייסבוק שזה די מעצבן אך יותר טוב כברירת מחדל בעיקר אם רוצים לשדר מהנייד למסך הגדול על הקיר.
נאחל בהצלחה למתחרים ונקווה שתהיה תחרות צמודה בין כל המתמודדים עד סוף הסבב.

Spread the love