חדשות

צבא הים שובר שיא עולם!


צילום: מלכה ניהום

אתמול מעט לפני 7 בבקר הייתי בדרכי מכיוון צפון לחוף הדרומי בהרצליה. המטרה: לקחת חלק במעגל גולשים הגדול בעולם שיהווה נקודת ציון חשובה במאבק להרחקת אסדת הגז שאמורה לקום מול חוף דור – 120 ק"מ פנימה לתוך הים ולמנוע את האסון האקולוגי הבא.

כבר מהדרך הבנתי שמשהו מיוחד עומד להתחולל היום, על כל רכב שני או שלישי היה גלשן גלים/סאפ/לונג שהיה בדרך לאירוע. מחזה בהחלט לא שגרתי מה עוד שהים היה "פלטה" , משמע אין גלים ויחד עם זאת כמות גדולה לכל הדעות של רכבי גולשים. כשהתקרבתי לאזור החניה, ניתן היה לראות שזה הולך להיות ממש גדול! שילוט והכוונה, עשרות מכוניות כבר היו שם לפניי וכולם מחנים ומתייצבים בסדר מופתי כמו חיילים שנקראו ל צו 8.

 

צבא הים שובר שיא עולם!

הסיפור

האירוע החל להתגלגל לפני כחודשים לערך ע"י גולש וותיק בשם רז ניצן – גולש גלים ורוח מחוף שדות ים. רז חבר לארגון "שומרי הבית" המנהל את המאבק כנגד הרחקת אסדת הגז מחופי ישראל מזה זמן. רז הגה את הרעיון לשבור את שיא העולם הקודם של מעגל הגולשים שאירע בקליפורניה בשנה שעברה במטרה להגביר את המודעות והחשיפה של הציבור למאבק כנגד מקבלי ההחלטות להרחקת אסדת הגז מחופי ישראל.

ציתות מדף הפייסבוק של רז בפוסט שהעלה מהימים האחרונים:

"אתמול ב 2 בלילה תוך כדי הכנות בא אליי בחור וסיפר לי שלפניי חודשיים באיזו פגישה של המאבק בא איזה מישהו עם רעיון הזוי לשבור איזה שיא עולם והוא אמר מאיפה נחת עלינו הגזור הזה והנה זה הולך לקרות. נזכרתי שניסיתי לעשות מעגל של 30 איש ואף אחד לא רצה. אבל 1,000 , 1,000 נהיה מעניין.

מה למדתי ? אנשים ילכו אחרי חלומות גדולים , לא אחרי חלומות קטנים.

חברים , יאללה לחלום בגדול"

 

צבא הים שובר שיא עולם!התהליך

יחד עם רז עוד מספר פעילים נרתמו למאבק בכלל ולארגון מעגל הגולשים בפרט: מושיקו סעדי, איתמר גור, עמי אברהם, אודי דגן, שי שמולינזון, יואב רשף ויוסי אהרוני. אחת ההחלטות הראשונות החשובות שהתקבלו במטה המאבק הייתה לגייס כספים לטובת ההוצאות הנלוות לארגון האירוע ע"י הדסטארט. headstart היא פלטפורמת מימון ההמונים הראשונה והגדולה בישראל! גיוס חברתי – מימון המונים עבור פרויקטים ויזמים יצירתיים.

המטרה הייתה לגייס כ 60,000 אלף ₪, בפועל גויס סכום של למעלה מ 100,000 ₪!!

כל גולש שרצה לקחת חלק פעיל במאבק ולהשתתף במעגל היה צריך להירשם במערכת בתמורה למינימום דמי השתתפות – 50 ₪. היו מספר אופציות נוספות לגיוס סכומים גדולים יותר באמצעות גופים שונים הקשורים לתעשייה שתרמו או הוזילו משמעותית את מוצריהם/שירותיהם לקהל הרחב במטרה לגייס גם סכומים גדולים יותר מ 50 ₪.

 

צבא הים שובר שיא עולם!רגע לפני..

ערב האירוע, או ליתר דיוק מספר ימים קודם לכן האירוע קיבל הד תקשורתי עצום! חשוב לציין מספר סלבס שגם הם מזוהים קהילת אנשי הים.. גולשי גלים, סאפ , קייט ורוח נטלו גם כן חלק משמעותי בהסברת האירוע לקהילת אנשי הים ולציבור בכלל.

צבא הים שובר שיא עולם!

 

המטרה הייתה לגייס כ 800 גולשים (בכדי לשבור שיא עולם קיים עם 511 גולשים בקליפורניה), ההרשמה למעגל נסגרה מספר ימים קודם לכן. גולשים רבים שלא נרשמו לפני כן ביקשו גם הם לקחת חלק באירוע הגדול וההיסטורי הזה. סיטואציה לא פשוטה בשל העובדה שהמארגנים נערכו לכמות של 800 איש – אופרציה מטורפת בפנים ומחוץ למים.. למרות הכל ובסופו של דבר נאמר למאחרים: תגיעו לאירוע ועם מעט סבלנות נדאג שגם אתם תיקחו חלק באירוע.

צבא הים שובר שיא עולם!

האירוע: יום שישי הגדול

עוד בטרם הגעתי לנקודת ההתחלה – אוהל ענק שבו כל האופרציה לאירוע התנהלה, הירידה לחוף הייתה מלווה בווייב חיובי מטורף שלא זכור לי מזה שנים כגולש ובכלל. ירדתי עם הגלשן לחוף, משמאלי ומימיני עשרות גולשים וגולשות שבאו לעשות היסטוריה ולקחת חלק במאבק סופר צודק הנוגע לכל אחת ואחד מאתנו.

לפני הכניסה לאוהל עמדנו בתור לעמדות שבו נציגי האירוע היו עם רשימות הנרשמים. עברנו אותם ונכנסנו לאחד התורים שמהם יוצאים הצוותים למים. לאחר המתנה ממושכת אולם בסדר מופתי ובשקט שלא אופייני לנו כישראלים בכלל ואולי לגולשים בפרט, חיכינו עד שהגענו לנקודת הזינוק ומשם חתירה לנקודה שבה צריכים להתמקם בתוך המים.

צבא הים שובר שיא עולם!

בתוך הים הונחו מספר גדול של מצופים ממוספרים שאליהם היה קשור חבל שהוא היה הקו שאליו היה צריך להיצמד וסימן את המעגל עצמו בתוך המים. כמו כן סירות מנוע ומפרש שטו מסביב למעגל במטרה לתת מענה במקרה חירום או במידת הצורך.

צבא הים שובר שיא עולם!

צבא הים שובר שיא עולם!

הרגע ההיסטורי והתרוממות הרוח

לאט לאט הגיעו עוד ועוד צוותים שהורכבו מ 10-15 גולשים והתחברו יחד למעגל אחד גדול, עגול, ענק!

מרגע כניסת הקבוצה הראשונה למים (7:30) ועד שכולם נכנסו (9:30) לקח בערך כשעתיים. כשכולם כבר נכחו במים, קרוב ל 1,000 גולשים נכנסה קבוצת המארגנים למרכז המעגל והודתה לכולם על ההשתתפות במעמד המיוחד הזה. נעשו מספר ניסיונות להחזיק ידיים לאורך דקה – זה היה הקריטריון של גינס לצורך קבלת התואר הנכסף. לאחר מספר ניסיונות הושמעה צפירה בתוך המים והנס קרה.. דקה ממושכת ואף למעלה מזה וכל הנוכחים החזיקו ידיים גבוה באוויר, צעקו מרוב התרגשות ולבסוף הכו חזק במים עם כפות הידיים כנהוג במעגל גולשים מסורתי.

אני גולש למעלה מ 30 שנה וכזאת עוצמה לא חוויתי מימיי כגולש ובכלל.. זה היה רגע של התרוממות רוח, אנרגיה מטורפת שאין שני לה במעמד מסוג זה. כולם היו שמחים על הצלחת האירוע ונרגשים על שלקחו בו חלק ותרמו את חלקם. מהיכרותי את קהילת הגולשים לאורך זמן, הנוכחים באירוע לא היו רק הקהילה עצמה אלא כל מי שהוא חלק מציבור רחב שהים באמת חשוב לו: משפחות שלמות, הורים וילדים, גולשות וגולשים שזה היה אולי היום הראשון שלהם על או עם גלשן, גולשי סאפ, קייט, רוח, קייקים ומה לא? פשוט אנשים שאוהבים את הים והסביבה וחשוב להם שלא ייקחו להם ויהרסו אותה.

לסיום

עם סיום המעגל היציאה החוצה בחתירה מהמים הייתה מלווה בתחושת שחרור והרגשה של "עשינו את זה ובגדול". על החוף האירוע נמשך במעגל מתופפים ושאר פעילויות כולל נשיאת דברים של המארגנים ומשתתפים באירוע. האירוע הוכתר בהצלחה יתרה!

גופי תקשורת רבים סיקרו את האירוע מהארץ ומהעולם.. היום כבר התפרסמו מספר ידיעות אודות האירוע במגזינים בחו"ל.

ולסיכום..

האירוע אתמול היה שלב אחד מתוך מספר פעולות שננקטו קודם לכן לטובת המאבק מטעם ארגון "שומרי הבית". האירוע הזה הוא ללא ספק אירוע מכונן בקרב קהילת אנשי הים בפרט והציבור בישראל בכלל בכל הקשור למאבקים סביבתיים.

האם האירוע הזה אכן יהיה נקודת המפנה בקרב מקבלי ההחלטות בכל הקשור להרחקת אסדת הגז.. ימים יגידו. החשוב הוא לנצל את המומנטום שנוצר כרגע בשטח ולמנף אותו לטובת פעולות נוספות בסדרה שלמה של תכנית פעולה שמובילי המאבק כבר מתכננים לבאות. בהצלחה לכולנו!

האירוע שהיה אתמול הוא עוד אבן דרך חשובה במאבק המתמשך. שבירת שיא גינס היא לא מהות הכל.. עצם הנוכחות ומפגן הכוח שהיה אתמול במים ומחוץ להם, הם אלה המייצגים את הרוח החיה והלוחמת בקרב מובילי המאבק וקהילת אנשי הים והסביבה.

להלן הידיעה שיצאה לתקשורת מתוך מטה המאבק:

992 גולשי גלים שברו אתמול בבוקר שיא עולמי למעגל גולשים, במסגרת המאבק להרחקת אסדות הגז מחופי ישראל. בחוף הדרומי בהרצליה. מאות נוספים עודדו אותם על החוף בעצרת מחאה המונית

ארגון "שומרי הבית", יחד עם גולשים פעילים במאבק למען הרחקת מתקן הטיפול של אסדת הגז לוויתן מחוף דור לעומק הים, קיימו אתמול בבוקר (22 ביוני), אירוע המוני בחוף הדרומי של הרצליה. בים 992 גולשים שברו שיא עולמי למעגל גולשים – שכלל גולשי גלים, גולשים מוכרים וסלב כגון אלי פיניש, שלומי ברכה, איתי אנגל, עופר שכטר, שרון פרי, שי אביבי, גולשים אולימפיים, מאמנים ועוד. על החוף התקיימה  במקביל מחאה המונית בהשתתפות מאות פעילים.

כולם אמרו יחד לממשלה ולטייקוני הגז – תשובה ונובל אנרג'י: "הים לא למכירה. אל תרעילו את תושבי ישראל. הזיזו את אסדות הגז מחופי ישראל לעומק הים –

כן לגז נקי ! לא לאסדות המזהמות ומסרטנות בקרבת החוף!".

המיזם נולד לפני כמה שבועות, על ידי שמונה גולשים אוהבי ים: רז ניצן, מושיקו סעדי, איתמר גור, עמי אברהם, אודי דגן, שי שמולינזון, יואב רשף ויוסי אהרוני, שהבינו שהם חייבים לפעול בצורה יצירתית, כדי להגביר את המודעות למאבק החשוב הזה, הנוגע לכל אחד ואחד במדינת ישראל, שכן הקמת אסדות גז במרחק של כ- 10 ק"מ מחופי ישראל תוביל לאסון אקולוגי רחב מימדים שמדינת ישראל טרם ראתה או התמודדה איתו.

שמונת הגולשים הקדישו את מרצם וזמנם למען אירוע שבירת שיא עולם, תוך גיוס המוני בישראל וברחבי העולם לשם כך. שיא העולם כיום נעשה ב 20 ביוני 2017 בחוף האניגטון-ביץ׳ שבקליפורניה, כאשר 511 גולשים ישבו בים על גבי גלשנים במעגל ענק ואחזו ידיים במשך דקה אחת וכך קבעו שיא גינס למעגל הגולשים הגדול ביותר בעולם.

 

בדיוק שנה לאחר מכן שמיניית הגולשים הזו, שמה לה למטרה לשבור את השיא של הגולשים מקליפורניה,  מתוך אמונה שהשיא שיקבע פה במדינת-ישראל יהיה שיא שלצידו מהות ומטרה גדולה יותר: הצלת הים וכן לעורר למודעות את אשר מנסים הטייקונים להחריש. יצירת המעגל הינו סמל האחדות והכבוד לים והוא יראה על אחדותם של הגולשים ואוהבי הים במטרה למקם את אסדות הגז בעומק הים, מעל פי הבאר.

איתמר גור, גולש, מיוזמי המעגל: "הצלחנו לגייס כאלף גולשים, גולשות ואוהבי ים, טבע וחופים, להצטרף ולתמוך במעגל הגולשים ובמטה המאבק, מתוך מקום והבנה אישית של חשיבותו של הנושא. כולנו יחד דורשים למקם את האסדות בעומק הים, על פי הבאר, כפי שנהוג במרבית המקרים ברחבי העולם. אני גאה בכולנו על שבירת השיא ועל ההתגייסות למאבק חשוב זה".

יוני ספיר, ארגון שומרי הבית, המוביל את המאבק: "המאבק להרחקת אסדות הגז מתנהל בחודשים האחרונים ועשרות אלפי תושבי ישראל נאבקים במטרה לשנות את תכנית הפיתוח המסוכנת של מאגר לוויתן, ותכניות דומות בעתיד, בדרישה למקם את אסדת הפקת הגז המזהמת במרחק של 120 ק"מ מהחוף כאסדה צפה מעל המאגר, כמקובל בעולם  ב- 97% מהמקרים של מאגרים במים עמוקים משנת 2010 ואילך. הקמת אסדות בקרבת חופי ישראל , מהוות מתקן פטרוכימי לניקוי הגז הגולמי, שעה שהן  משמשות לניקוי גז בעיקר עבור יצוא, מהווה סכנה בריאותית עד לסכנת מוות עבור כלל תושבי ישראל. זאת בשל הסכנות להרעלת מי השתייה המותפלים והדגה וכן לחורבן הים והחופים".

 

"לא נאפשר בשום אופן להרעיל את תושבי ישראל. מתוכננות בהמשך הדרך אסדות נוספות לאורך החוף הישראלי, על פי דברי שר האנרגיה. לא נאפשר לזה לקרות! נחריף את הפעולות והטון ונמשיך בפעולות המחאה ביתר שאת, עד שאסדות הגז תורחקנה לעומק הים והמאגרים יפותחו מעל בארות הקידוח כמקובל בעולם כולו, כדי להפחית ולהרחיק את הסכנות. אנו קוראים לכל תושבי ישראל לבוא ולתמוך במאבק הקיומי הזה, לטובת חייהם וחיי ילדיהם, וכן לחשוף מידע שיסייע לנו בחקירת הסיבות מאחורי הקלעים שהביאו לקירוב האסדה אל החוף, באופן חריג ותמוה כל כך. אנו קוראים לראש הממשלה לקחת אחריות כמי שאחראי על שלום תושבי ישראל, שיסייע לנו בדרישתנו מול השר שטייניץ – כשר האנרגיה, התשתיות והמים – הרחק את האסדות. אל תרעיל את תושבי ישראל. שמור על מי השתייה שלנו, שאתה אמון עליהם. צא ולמד על ההשלכות הבריאותיות והסביבתיות הדרמטיות של אסדות גז בעולם, במתווה הפיתוח שאתה מקדם. עשה זאת ממש עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי וייגרם נזק בנפש לתושבי ישראל. אני יוצא בקריאה דחופה למשטרת ישראל לחקור את הנסיבות שהביאו לקירוב אסדת לוויתן אל החוף". הוסיף ספיר.

לסרטון על האירוע: https://youtu.be/LVL7LIhVqjQ

לסרטון רקע אודות המאבק: https://youtu.be/yf75Kd8G0js

Spread the love