תיירות

סנובורד : הפארקים הטובים באירופה….


צילום : בן שוחט

בין אם אתה גולש סקי או סנובורד, אם מה שמעניין אותך בגלישה זה לא רק כמות המסלולים שיש באתר, או כמה ק"מ גלישה יש, אם אתה קורא את הכתבות באתר שלנו, כנראה שיש לך איזה שהיא חיבה לאקסטרים, לאנדרנלין , ל"זמן אוויר"- או בקיצור: סנו-פארק.

בעוד שלפני 10 שנים, היו מעט מאוד אתרים שבהם יש סנו-פארק ומנהלי האתרים חשבו עדיין שזה בזבוז מסלול , בשנים האחרונות כל עונה הסנו-פארקים גדלים ומשתכללים , תופסים יותר ויותר שטח מההר ולאתרים רבים כבר יש יותר מסנו-פארק אחד בהר .

אז איך תדעו לאיזה אתר הכי כדאי לכם לצאת העונה , במיוחד אם אתם מחפשים להשתפר בקפיצות באוויר ב"קיקרים" או לתת את "הבורד סלייד "הראשון שלכם על בוקס, או שאתם כבר ממש רציניים ו"שוחטים" ריילים לארוחת בוקר- להלן הרשימה החשובה

פארקים אירופה 2

 

חמשת הפארקים הטובים באירופה :

עוד הקדמה קצרה לפני שאתם מקבלים את השמות…

יש כמה אלמנטים לסנו-פארק טוב :

  • רכבל לפארק :

    ישנם לא מעט פארקים שפשוט "זרוקים" על ההר, מתישהו בגלישה שלך תגיע אליהם, ושתסיים את הפארק תצטרך להמשיך לגלוש עד לרכבל שנמצא לא בתחתית הפארק אלא בהמשך המסלול . אולם פארק טוב זה פארק שיש לו רכבל משלו, סיימת את הפארק ומיד לרכבל, שיוריד אותך שוב בכניסה לפארק- זהו דבר חשוב מאוד, כך אתה לא מתקרר כל פעם

  • מיקום גאוגרפי :

ישנם פארקים שנמצאים נמוך מדיי ביחס להר, ולכן איכות השלג בפארק נמוכה  ביחס לשאר המסלולים , כמו כן ישנם פארקים הממוקמים על צלע ההר ולכן רוב שעות היום נמצאים בצל מה שגורם לאווירה חשוכה ובד"כ לא נעימה . בנוסף ,  הפארק גם הופך לקרחי יותר (ICEY) .

  • מגוון :

כשאתם באים לשבוע גלישה , במיוחד שאנחנו הישראלים לא רגילים לגלוש מס' רב של ימים כמו המקומיים, חשוב שבפארק יהיה מגוון של רמות , שיהיה איזשהו רף השתפרות . מתחילים קודם ב"ליין" של הקיקרים הקטנות , ובמהלך הימים עוברים ליינים . פארקים שבהם יש רק "ליין" של מקצוענים או להפך רק "בייבי-פארק" , מן הסתם יהיו פחות מוצלחים ומעניינים..

אז הנה היא באה…לגזור ולשמור :

רשימת חמשת הפארקים הטובים באירופה

היוקרתי : לקס Laax  , שוויץ

Laax

 

עם 4 פארקים שונים ומגוונים על ההר, עם "האפ-פייפ"  (HALF PIPE) מהגדולות והמוגזמות באירופה, עם המגוון הרב ביותר של מתקנים מכל הסוגים, החברה מ LAXX יודעים מה הם עושים , הם היו מהחלוצים בבניית פארק על ההר לפניי כ 15 שנה ומאז הם לא עוצרים ! תוסיפו לזה את הנוף המדהים שיש להם בשוויץ, את השוקו המושלם בהפסקה, את זה שאין כמו השוויצריות…והגעתם לגן עדן לאוהבי הפריסטייל.

אז נכון, האתר יקר מאוד ביחס לשאר אירופה (שוויץ בכללותה..) אבל היי, אם כבר אתם הולכים להוציא גם ככה סכום לא מבוטל, אז אני אומר תוסיפו עוד טיפה, ולכו על כל הקופה !!

המוגזם : לאס דו אלפס l'as du alp , צרפת

פארקים אירופה 5.jpg.png.jpg

טוב, האתר הזה עובד כל השנה, כן כן..גם בקיץ.. מדובר ב"גליישר" (קרחון)  שבקיץ המון גולשים שוברים שם את הדודא לשלג ובאים לשחוט את הפארק הטוב ביותר שפתוח בקיץ , ואחד מחמשת הפארקים הטובים גם בחורף.

המסלול אולי הארוך באירופה מבחינת מתקנים אותם תעברו בדרך, 2 פייפים , קיקרים בכל הגדלים , אבל ממש בכל הגדלים , מקטנות וחמודות ועד כאלו שגם לחברה המקצוענים קצת משקשות הביצים לפני שהם ירדו את ה"ג'ורה" הענקית שלפני הקיקר .

הפארק בלאס דו אלפס מאוד מאוורר , לא תעמדו הרבה בתור לפני הקיקרים גם לא בסופי שבוע . לכל קיקר יש לפחות שתי יציאות, והגרף שיפור שלכם יהיה חייב להיות בעלייה אם תשקיעו כמה ימים ברצף בפארק הזה, שאתה קופץ 5 קיקרים רצוף- הגוף שלך מתחיל להתרגל לתנועה, וזה ההבדל בין פארק חביב , שבו יש ליין של 2 קיקרים וכל פעם עד שתגיע אליהם שוב, הגוף מתקרר, והראש חוזר לפחד שוב , לעומת ראן (RUN) של כמה קיקרים ברצף , שכל פעם גדלים מעט…

החיסרון היחיד הוא טי בר (T-BAR) , כן כן הצרפתים הרי מתים על טי ברים, ואם תיסעו ללאס דו אלפ , לא תהיה לכם ברירה אלא לאהוב את אותו פלסטיק כתום שתקוע לכם בין הרגליים , מצד שני אם הרגע קפצת קיקר של 30 פיט- מה זה בשבילך  להיגרר אחריי מוט שנע די לאט- קטן עליך…!!

הקשה להשגה : לביניו livigno , איטליה

פארקים אירופה 4.jpg.png

 

לא סתם אני אומר קשה להשגה , להגיע ללביניו באופן עצמאי זה לא קל . אתר די רחוק מכל שדה תעופה הגיוני , הנסיעה עד אליו ארוכה ומפותלת אבל ברגע שתגיעו תעריכו כל רגע ! נתחיל בזה שמדובר בעיירת דיוטי פרי ככה שהכל  שם זול…אלכוהול במחיר מגוחך , סופר בזול , סיגריות בחצי מחיר ,פיצות מהטובות בעולם ו…אה נכון , אנחנו מדברים על סנו-פארקים… שכחתי לרגע

טוב- אז לביניו מחולק בעצם לשני הרים , לביניו ומוטליני . לכם זה לא משנה, הסקי פס כולל את שניהם אולם לא ניתן לגלוש בשני החלקים, העיירה נמצאת למטה ומשני צדיה יש את שני ההרים וכן , תתקשו מאוד לבחור ! בכל הר יש סנו-פארק גדול משלו ועוד כמה קטנים מפוזרים . בגלל ששני ההרים בתחרות זה עם זה , המנצחים הגדולים הם אנחנו הגולשים .  כל שנה הפארקים משתפרים ומשתכללים , לאחד יש מטוס בפארק ולשני יש כרית ענקית , לאחד יש קיקרים מושלמים ולשני גם , לאחד יש מגוון אינסופי של מתקנים, ולשני גם , טוב הבנתם את הרעיון . אי שם בתחנה מספר 11 של האוטובוס, מתחבא פארק קטן- שלא ניתן להגיע אליו בגלישה , "אמקירנו"

לחובבי הבוקסים …"אין אחר מלבדו…"פארק קטן עם טי בר אחד קטן אבל כמות הבוקסים ש"זרוקים" שם פשוט פסיכים ובהתאם לשם הפארק כולם צבועים בדגלי ארה"ב . מומלץ בהחלט לסיים שם כל יום גלישה או לחילופין , בכל יום שהתנאים לא כאלה מושלמים , סעו לשם ! הנאה מובטחת…שיפור בבוקסים וריילים מובטח גם כן…

הנוח : מאיירופן  mayrhofen , אוסטריה

מיירופן

מאיירופן עם הזמן הפך לסוג של מכה עבור גולשי הפריסטייל , ובהחלט מהסיבות הנכונות . ראשית , הכי נוח להגיע אליו . טסים למינכן , לוקחים רכבת של כ 3 שעות וזהו אתם בעיירה החביבה הזו שנקראת מאיירופן .  נכון ,  לא מדובר בהר ענק כמו הקודמים שהזכרתי פה, אבל בהחלט שמדובר באחד מהפארקים הידידותיים שיש !!

מיקום מושלם על ההר, כמעט כל היום בשמש, רכבל יש רק של הפארק + טי בר אפילו למקרה שיש תור. מגוון , מדהים , לפי גודל גובה וכו'..מאוד מסודר ונוח, יש בייבי פארק , אחרי זה מסלול לבינוניים, ואז לפרו..

ריילים , קיקרים , בוקסים , וול-רייד , סי בוקס… בקיצור יש הכל מהכל והכל בצבע תכלת ידידותי, אולי הפארק שהכי מטפחים אותו במהלך היום…תענוג לכל חובב פריסטייל ! אם במקרה עוד לא ביקרתם בו אז זה היעד שלכם השנה!! מאיירופן מאוד זולה ביחס לשאר אירופה ובטח ביחס לכל האתרים שדיברנו עליהם עד כה…

הזול ביותר : Xavi סנופארק בגרנדוולירה grandvalira , אנדורה

פארקים אירופה 6.jpg

הכי זול שתוכלו למצוא, מומלץ מאוד למתחילים שבינכם…ובשביל מתחילים שכמותכם יש בו הכל : פארק עם כמה ליינים גם למתחילים וגם לבינוניים , שמש נהדרת שתורמת לביטחון ובהחלט כמות מספקת של מתקנים שיאתגרו אתכם לכל השבוע ! אז נכון, אין פייפ, ואין ליינים ארוכים של יותר מ3 קיקרים , אבל היי…יש תמורה עבור האגרה !! סנופארק מעולה במחיר הוגן ובהחלט הנאה מובטחת…

לסיכום…

אם אתם בהתחלה, לכו על אחת משתי ההמלצות האחרונות , אולם אם אתם כבר עליתם רמה ועדיין לא ביקרתם באחד משלושת הראשונים חובה עליכם…בחרו אחד מהם ומבטיח שלא תצטערו .

והכי חשוב :  קסדה, מגן גב, חימום, מתיחות…כי אחרי הכל , הכי חשוב שתחזרו הביתה בשלום…

פארקים אירופה 7

Spread the love