בטיחות וזהירות במים ים

רק אני והגלשן של אחי ישר לפנים…


בטיחות וזהירות במים

צילומים: עומרי צרפתי OMRI PHOTOGRAPHY

לפני כמה ימים נפצע קשה גולש ותיק בתאונת גלישה בחוף המערבי בתל אביב.

מעדויות של גולשים אחרים, התברר ששני גולשים חתרו יחד על הפיק, הגולש שהיה רחוק יותר מהפיק חתר על הגל ולא ויתר לבעל הזכות קדימה כך שבמקום להתרכז בגל ולשים לב אם יש מישהו למטה, נאלץ הראשון לצעוק לשני שהפריע וירד אתו יחד ישר על ויקטור ושבר את חרטום הגלשן
ישירות בפניו של ויקטור ההמום !
התוצאה: שבר בארובת העין קרע בשק הדמעות שבר באף וניתוח שארך 7 שעות במחלקת פלסטיקה. מחכה לויקטור החלמה ארוכה ובמזל לא איבד את עינו הימנית.

כשביקרתי אותו לאחר הניתוח ניסיתי לברר מה קרה והאם אפשר היה למנוע את זה. ויקטור אמר שלא הספיק אפילו להבין מה קרה כשפגעו בו. ניתחנו את המיקום שלו, איך עלה למעלה והגענו למסקנה שלא הייתה לו דרך לעקוף את הגל כי באותו יום נשברו כמה פיקים.
מי שמכיר את החוף המערבי יודע שהם מתערבבים אחד בשני ולא תמיד יש נתיב עלייה פתוח בין הגלים.

מה שכן אם לא הייתה ההתעקשות של השני, הראשון יכול היה לראות את ויקטור ולסטות ממסלולו או לעקוף. המקרה הזה לצערי הרב היה רק שאלה של זמן לנוכח הצפיפות ההולכת ומחמירה בחופים העירונים.

בטיחות וזהירות במיםלפני עשר שנים דבר כזה לא היה קורה כי היה לוקאליזם. אף אחד בגלישה לא מעודד אלימות אבל אז הקהילה הייתה יותר סגורה ולכל חוף היה גרעין של גולשים ותיקים שהוכיח עצמו בתנאים משתנים ולאורך כל השנה. אם היית מתחיל מקומך היה בצד. לעומת זאת אם התעקשת להיות (במרכז) בפיק – היו מעיפים אותך בכוח לחוף עם או בלי גלשן. בהרבה מונחים זה היה דומה לצבא – יש לך פז"מ הרווחת את הזכויות שלך. הוגן לא הוגן זה היה המצב אז !
היום, בכל חוף יש 2-3 בתי ספר לגלישה פלוס מדריכים פרטיים והתוצאה?
מאסות על גבי מאסות של גולשים טריים שלא מספיקים לרכוש הבנה בסיסית של חוקי הים שהם בינלאומיים בכל חוף. "הדגיגים" הטריים האלה קונים חליפה חדשה גלשן חדש ואודרוב לפיק של הוותיקים. בנוסף, כולם בפייסבוק חברים כך שאין למעשה את הדיסטנס והריספקט שהדור הצעיר נתן למבוגר.

בטיחות וזהירות במיםהאמרה הכי מעצבנת ולא נכונה שמתחיל יכול להגיד "הים של כולם" או "אבא שלך לא קנה את הים"

ישנם גם הגולשים הותיקים שכועסים שילדים או מבוגרים שבתחילת דרכם פשוט חותרים לתפוס את הגל ברמה קשה וכתוצאה מכך – נופלים להם על הראש בלי אבחנה כמו זבובים אחרי ספריי הדברה…

ישנן גם הטקטיקות של לחסום ולגנוב גלים באמצע החתירה. ישנם אלף ואחת דרכים שכולנו מכירים
ויש את הקיצור דרך שחותרים ישר למעלה במקום לעקוף בסבלנות ולעלות עם הזרם מבלי להיכנס לאף אחד באמצע הגלישה ולהרוס לגולש שתפס את הגל במהלך הביצוע.
הנושא הזה לעוס ומוכר לעייפה בכל הפורומים של האינטרנט ועדיין, המצב לא משתפר.

תשכחו מהויכוח למי הים שייך ותתרכזו בשכל הישר: נהג חדש מחויב במלווה למשך שנה ועד גיל מסוים וגם אז הוא יעשה טעויות. אין לגולשים העירוניים כוח וזמן להסביר לכל אחד מעשרות אם לא המאות מתחילים על חוקי התנועה כשיש שעה לפני החושך ולכן במקום להיגרר למריבות ואלימות מיותרת, פשוט תפנימו שעליכם לגלוש בצד ולהתאמן על הגלישה. בהדרגה לצבור ניסיון וביטחון על הגלים ורק אז להתקדם לפיק.
אלה שכבר על הפיק, תפסיקו לחזור מיד לנקודת ההתחלה. חכו לתור שלכם כי אם לא…הגולש שחיכה להתקפה פשוט ירד לכם בפנים יסכן אתכם, את עצמו ואחרים כמו במקרה של ויקטור שחתר למעלה. לא שווה לריב על גלים-נקודה !
יש כאלה שמתפשרים ומחפשים גל בשקט בחופים מבודדים אבל זה דורש זמן חופש ועצמאות כלכלית שלא לכל אחד יש, בטח לא לתלמידים חיילים או בעלי משפחות לכן כולכם באותה הסירה .

הייתה לי שיחה עם ארתור ראשקובן, מקומי ותיק בשני חופים שכנים בת"א: הילטון (המרינה בתל אביב) וטופסי(הילטון ב). הילטון פעם נחשב לחוף הכי רע בארץ.כל גל מלחמה ומי שלא היה שוחט או מקומי לא קיבל שום גל. היום החוף נהיה פרוץ לתיירים ולסאפניקים והתוצאה: אין דין ואין דיין. למה?
כי הגל שם לא מה שהיה פעם והמקומיים עברו לחוף השני או שפשוט גולשים בחופים אחרים מהייאוש…שם יש המון מריבות ותאונות וערב רב של גולשים כמו בחוף המערבי. לעומת זאת בפיק של טופסי ישנה שליטה מלאה של המקומיים – מי שאינו גולש קבוע שם או מתחיל הולך הצידה.
אין צורך באלימות, הקבוצה פשוט יושבת שם ותופסת גלים על ימין ועל שמאל ולא מאפשרת לאורחים לקחת גל.
בצפון (חיפה) ישנו חוף הבקדור הידוע לשמצה ובצדק. זהו חוף קטן סלעי ומסוכן. אם הגרעין של המקומיים לא היה שולט בפיק ביד רמה הוא היה מוצף כל חורף באלפי גולשים. המקומיים עצמם אינם אלימים אבל לא יתנו לכם גל…הם ירדו לכם בפנים או יחסמו אתכם.
התוצאה: כולם מכירים את כולם וישנה אווירה חיובית במים ועל החוף.
חשוב לציין שגם לילדים ונוער שמשקיעים בגלישה ונותנים כבוד לותיקים בחופים אחרים
מקבלים גישה לפיק. צריך להרוויח את זה !

בכל מסעותיי בעולם אין שום חופים עם חוסר סדר וכאוס כמו אצלנו.

אפשר להאשים את הסוואלים הנדירים ושאין מספיק גלים בארץ – שטויות !
עובדה, אפילו בעונת החורף המבורך בגלים התאונות/מריבות האלה עדיין קורות.

אם בכל זאת החלטתם להתעלם מההסברים למעלה עשו לי טובה בכמה דברים קטנים :
* אל תזרקו את הגלשן אם בא גל עליכם, יש עוד אנשים מסביב.
* תחזיקו אותו בבסיס הליש קרוב אליכם זה כולה מים!
* תסתכלו לפחות כמה דקות על הים לפני הכניסה למים ונסו להבין מאיפה והיכן באות ההתקפות.
* אל תשבו ותברברו עם החברים שלכם למטה כשכולם יושבים למעלה ומחכים לגל גדול.
* אם אתם נכנסים לנתיב של גולש על הגל אל תברחו לכתף. תצללו מתחת לקצף ושחררו לגולש את הקיר הנכסף.
* אל תחתרו למישהו אחר על הגל ובהמשך תרדו ותגידו "לא שמעתי"…תסתכלו !

אני חירש בשתי אוזניי ויש לי ציר בבסיס הגולגולת שמאפשר לי להביט ימינה ושמאלה – גם אתם יכולים !

זו לא בעיה של הבנת החוקים אלא הסובלנות וראייה של מה שעושה לך טוב בסוף היום שזה החיוך ושאקה של החברים.

לסיום מילים מרגשות מנשמה גדולה ,ויקטור במסר לכולם:
"קראתי התגובות של אנשים שקוראים לאלימות וסגירת חשבונות -זה בכלל לא במקום.
אנחנו מכורים לספורט אקסטרימי (גלישת גלים) ולוקחים את הסכנות בחשבון. הבחור שפגע בי לא אשם בכלל במה שקרה לי. זה היה יכול להיות כל אחד מאיתנו, הוא ילד עם מלא נשמה. הוא נורא מבוהל מכל המקרה מהרגע הראשון. אני הסברתי לו שהכול בסדר ואפילו הצעתי לו גלשן חילופי על הגלשן שנשבר בתאונה. זאת הייתה בסך הכל תאונה. אני בסדר גמור ואני מקווה לחזור כמה שיותר מהר לדבר שאני אוהב יותר מכל וזה גלישת גלים. הרבה גולשים בעולם מאבדים חיים שוברים עצמות וקורעים את כל הגוף על ריפים חדים אך ורק מאהבה לגלישה…יש לי רק בקשה אחת מכולם והיא לחזק את הבחור כי הוא נורא פוחד לחזור לגלוש. הוא אחלה גבר ומותק של בחור והוא גם גולש מעולה." הגולש הפוגע בא לבקר את ויקטור בבית החולים והכל בא על מקומו בשלום.

בטיחות וזהירות במיםאנא נסו לזכור את זה בפעם הבאה כשאתם מנסים לחסום או להתעקש לרדת גל למישהו זה יכול להיות אתם או חבר יקר שלכם.

בשמי ובשם צוות getX נאחל החלמה מהירה ורפואה שלמה לויקטור.
Spread the love