מצב הים תחזית גלים

מצב הים


מצב הים מושפע מגורמים רבים ומגוונים.  הימים על פני כדור הארץ מתחלקים לפי גודלם וסוגם – האוקיינוסים הפתוחים לעומת ימות סגורות מכל עבריהן וימים סגורים חלקית. הים התיכון שלנו סגור וקטן יחסית, כלוא באגן שמצפונו אירופה, ממערבו אסיה ומדרומו אפריקה. המים מלוחים והם מכסים כ-70& משטח כדור הארץ, והצמחייה שבתוכו מייצרת שיעור ניכר לש החמצן שאנחנו נושמים. המליחות באזור שלנו היא בשיעור של 3.9% בערך. הים התיכון ממוקם בין המדינות הים התיכוניות ולכן התרבות הים תיכונית שולטת במדינות ובחברות שהתפתחו מסביבו, ולכן חשיבותו בנתיב מששר בין הצבאות וצי הסוחר של המדינות שנעו בו.

פעילות ימית ותיירות בכל חופי הים התיכון

הים התיכון משמש גם לצורך תיירות וקיט, ולכן התנאים שלו בכל חופיו, הנמתחים לאורך 49,000 ק"מ, הם גם אלה שמשפיעים על מצב הים ועל סוג התיירות והפעילות הימית שמתפתחת בכל מקום. באזור שלנו, למרבה הצער, הים הוא פחות טורקיזי ופחות צלול ואקזוטי מאשר הים התיכון שמסביב לאיי יוון, חופי צפון אפריקה ודרום אירופה. אבל גם לנו איש את התנאים המפותחים הנוחים לפיתוח תיירות ופעילות ימית בהתאם. יש תנאים שונים שמשפיעים על הביומאסה של הימים בעולם, ובהם גם זרמים שונים, אזורי אקלים, מבנה הקרקעית, הקרבה ליבשות וזרימת הרוחות. זרמים עליונים וזרמי העומק משפיעים גם היווצרות הגלים והם קשורים כמובן למשטר הרוחות וכוחות נוספים כמו גם למבנה הטופוגרפי.

השפעות שמגיעות אלינו

גיאוגרפית, אנחנו מושפעים יותר ממה שמגיע אלינו מצפון אפריקה ובעיקר מסיני וממצרים מאשר מה שמגיע מאירופה. החולות שמזינים את החופים שלנו זורמים מסיני, וכבר אנחנו יודעים שהמזחים והמרינות שנבנו בעשרות השנים האחרונות השפיעו על זרימת החול, ומשום כך על איבוד חול וכורכר בחופים. מצוקי הכורכר המפורסמים של ישראל פשוט קורסים וקו החופים שלנו משתנה בגלל אובדן החול. השינוי במבנה הקרקעית בים גורם לנו גם לחזות לפעמים בגלים שונים מאשר ראינו בעבר, משום שגם הגלים מושפעים מעומק הים ומשינויים שונים בו. אנחנו חוזים גם בשינוי דרמטי בבעלי החיים והצומח בים התיכון, וריבוי המדוזות שתוקפות אותנו בכל שנה בעיקר באביב ובקיץ, הולך ונהיה אגרסיבי יותר. כמו כן, יותר ויותר דולפינים וכרישים מתקרבים לחופי ישראל, ככל הנראה בגלל השיבושים האקולוגיים שגורמים להם לאבד כיוון, אבל גם בגלל השינויים בתזונה שלהם כתוצאה מהיכחדות מיני הדגה שהם ניזונים מהם.

מצב הים וחופי ישראל

החופים שלנו הם באורך 190 ק"מ, שמהם סגורים כ-50 לצורכי ביטחון, מתקני תשתיות וכדומה. אנחנו מושפעים משני זרמים עיקריים – הזרם המערבי ממצרי גיברלטר והזרם המזרחי שנע נגד כיוון השעון מצפון אפריקה לקפריסין ואלינו. אנחנו סובלים ממערבולות רבות באזורי החוף שלנו בגלל תצורת הגלים שמגיעים בזווית 90 מעלות ולכן יש כאן טביעות רבות. בגלל זה הרחצה מותרת רק באזורים שבהם נראים הגלים, ובמקומות שקטים יותר סכנת ההיסחפות והמערבולות גדולה יותר. ההתנגדות לזרמים אלה היא שגורמת להתשה ולטביעה ולכן מומלץ לא להגיע לשם או לתת לזרם לסחוף אתכם עד שיתהפך ויזרוק אתכם חזרה לחוף.

קראו עוד על תחזית גלים

 

אקלים ותנאים בים

ישראל נהנית מארבע עונות, כשעונות המעבר הן קצרות יחסית והקיץ הוא המשמעותי והעיקרי. מזג האוויר בו נוח בדרך כלל אבל הזרמים סוערים. ההתחממות הגלובלית גורמת להתחממות מי הים בכלל ולשינויים ברמת השקעים הברומטריים ולכן גם למזג אוויר חם יותר בקרבת החופים. בכלל, הטמפרטורה אצלנו באגן המזרחי של הים התיכון גבוהה יותר מאשר האגן המערבי, מה שמשפיע גם על הרוחות והיווצרות הגלים. הטמפרטורה מגיעה בחורף עד 31 מעלות ובחורף ל-16 מעלות.

Spread the love