קטגוריהתחזית גלים

נדמה שאין צורך להרחיב על תחזיות למיניהן ועל החשיבות שלהן בכל הקשור להשפעה על התנהגות הקהל והתנהגות גולשים. מתברר שאנשים רבים חושבים שתחזיות הן סטטיות למדי בארץ כמו ישראל, ושאם אתם מכירים כל חייכם את הגלים והתנהגותם לאורך כל השנה אתם יודעים למעשה מהי התנהגותם כרגיל. כלומר, אם בכל יולי-אוגוסט הגלים יכולים לפתח יופי של סוואל והפריוד נפלא לגלישה משום שאנחנו יודעים שדווקא בקיץ הים התיכון סוער, תתפלאו לדעת שהכל משתנה כל הזמן. מי שמכיר את הגלים של פעם, לפני עשרים ושלושים שנה אינו מכיר היום את תצורת החול ואת מבנה החופים משום שהכל השתנה, לדוגמה. זוהי סיבה נוספת להתחיל להקשיב יותר למה ששומעים ולהיצמד למכשירי חיזוי מדויקים גם כדי לא לבזבז זמן. זה נכון במיוחד לכל מי שמגיע מרחוק, עוזב בית ספר או מקום עבודה כי נדמה לו שהתחזית עובדת כמו שצריך.  

 

תחזית גלים

בניית תחזית גלים אמינה

חיזוי מזג אוויר וחיזוי גלים הם נושא מורכב, בעיקר משום שמזג האוויר משתנה בכל העולם וגם בישראל. נכון שאין סיכוי להוריקנים בישראל, אבל הטמפרטורות ואתן השקעים משתנים כל הזמן ולכן יש לבדוק אותם בכל יום מחדש, גם בגלל החמקמקות שלהם והנטייה שלהם להשתנות במהירות. בקיצור, גלים מגיבים בדיוק כפי שנוח להם לפי תצורת החוף, מבנה החול והשינויים השונים שהפכו להיות מהירים יותר בזמננו. כשמוסיפים לזה את המזחים ושוברים הגלים, את המרינות ועוד, מקבלים קצב שינויי מהיר מאוד שאף אחד כמעט אינו יכול לומר בוודאות למרות שיש תחזיות לטווח בינוני וקצר, ועליהן אפשר עוד לסמוך ולבדוק. המודלים לחיזוי משתנים מאחד לשני לפעמים משמעותית, ולכן חשוב להצליב ביניהם.

אתרים לבדיקת תחזיות גלים בארץ ובעולם

יש כמה וכמה אתרים שפועלים לפי המודלים השונים לחיזוי. הם מיועדים לחיזוי גלים בישראל ובעולם, והאינפוגרפיקה שלהם בהירה בדרך כלל גם למי שאינו מבין בזה. ביניהם: ישראמר, נייבי, ווינדגורו, מג’יק סיוויד וכמובן שגם ISRAEL WEATHER. שם אפשר לראות בדיוק כל מה שנחוץ לכם כדי לתכנן את חופשות הגלישה שלכם בכל מקום בעולם כשמוסיפים לזה נתונים נוספים על רוחות ומזג האוויר מקבלים תמונה די מדויקת לפחות של הצפי בסיכוי גבוה של היתכנות. תוסיפו לזה אינטואיציה בריאה והרבה ניסיון ותקבלו מינימום של סטיות מהתחזית.

השירות המטאורולוגי והתחזיות לטווחים שונים

השירות המטאורולוגי הוקם כדי לתת שירותים מטאורולוגיים ושירותים נלווים להם כדי לסייע לכל מי שזקוק לכל במדינת ישראל. הוא עושה זאת על ידי ניטור וקליטת נתונים כדי לבנות תחזיות לכל מטרה, פרטית, צבאית, מסחרית וחקלאית, והוא מקיים קשרים בינלאומיים עם שירותי חיזוי אחרים גם כדי להצליב מידע. חיזוי של השירות נעשה לטווחים שונים. החיזוי לטווח הקצר נעשה על ידי מערכות כמו לוויינים ומכ”מים, מדידות שמתקבלות מתחנות מטאורולוגיות ומודל נומרי. עורכים אנליזה למצבים העכשוויים כמו יצירת מפת משקעים על ידי מכ”מ גשם, למשל, ומטמיעים במודל הנומרי שבו משתמשים. מצליבים עם נתונים מידע של מודלים נוספים כדי לקבל דיוק ככל האפשר. החיזוי לטווח הקצר בודק וחוזה תופעות לא שגרתיות כמו ערפל ודברים כאלה. אפשר לחזות טמפרטורה, לחות יחסית, עומס חום וקור, כיוון ועוצמת הרוח שהיא החשובה לגולשים. תחזיות לטווח בינוני היא גם תחזית שעושה שימוש במודל הנומרי ומוסיפה לכך גם פרשנות החזאי למצבים סינופטיים שונים והסקה סטטיסטית לפי נתוני העבר.