גלישת רוח: הווירטואוז מהים האדום גלישת רוח

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום


צילום: גונזלו סגורה

את הריאיון הבא ערכנו עם אחת ההבטחות הגדולות ביותר בארץ בגלישת רוח FREE STYLE, יונתן יגן. הוא פצצת אנרגיה עם טון של כישרון שרק מחפש כל היום היכן לפרוק ולהוציא את המצבורים הללו שכנראה מטעינים עצמם בכל פעם מחדש. הכרנו בחור מדהים עם נשמה גדולה שלפני ואחרי הכל עושה את החיים!!

היי יונתן , איפה אני תופס אותך בימים אלה ?

לפני מספר ימים חזרתי מאי בגרמניה שנקרא Sylt . טסתי להתחרות באליפות העולם בגלישת רוח גלים, גלישת רוח פריסטייל, גלישת רוח סלאלום. התחרות אורגנה ע"י ה PWA שזה אומר שזה האירוע הכי גדול שיש לגלישת רוח בעולם! הגולשים  הטובים בעולם היו שם, כמה אגדות ממש. חבל רק שלא הייתה שם הרבה רוח. בסך הכל היה יום אחד של תחרות פריסטייל שבו סיימתי מקום 19 מתוך 60 מתחרים. מזג האוויר היה מקפיא…9 מעלות! כאבים בכפות הידיים, הרגליים והפנים. משם המשכתי להולנד לסבב האירופאי שנקרא EFPT ששם היה קצת יותר רוח היו יומיים של תחרות, אותם תנאים של קור שבנוסף הייתי חולה שם. סיימתי 13 ובנוסף, גולש השנה הכי צעיר. לסיכום, בכל הסבב של התחרויות סיימתי 15 אוברול. צברתי הרבה ניסיון בתחרויות האלה ובעיקר נהניתי .

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדוםבתמונה: יונתן (מימין) מניף את דגל ישראל יחד עם הגולש ארנון דגן בסבב התחרויות האחרון באירופה

ספר בקצרה מה זה סגנון ה FREE STYLE בגלישת רוח בשונה מגלישת רוח אולימפית

פרייסטייל זה אומר להיות חופשי ולעשות מה שבא לך עם גלשן רוח… כל מיני סלטות וברגים, סיבובים באוויר ועוד אין סוף תרגילים. גלישת רוח (רגילה) אולימפית לצורך העניין זה יותר להיות על הגלשן, לצבור מהירויות ולעקוף גולשים אחרים . בהמשך מסתובבים לצד שני וחוזר על עצמו.

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

צילום: איתי קדוש

ספר קצת על עצמך , בו כמה אתה , היכן גדלת , איך ומתי התחלת את ההתמכרות לים?

אני בן 17 , נולדתי בקנדה, המשפחה של אמא שלי משם. בהמשך עברנו לישראל לאילת, פה גדלתי. כשההורים היו משאירים אותי בבית הייתי ניכנס לערוץ האקסטרים וצופה שעות בגלישה, הייתי ממש רוצה לעשות את זה ולהיות כמוהם בטלוויזיה. באותה תקופה חברה של אמא שלי הייתה לוקחת אותי ואת בני הדודים שלי לחוף הריף רף באילת, הייתי מסתכל על גולשי הרוח והקייט ובעיקר רציתי לעוף כמו גולשי הקייט. הבעיה שבאותה תקופה לא שקלתי מספיק בשביל להתחיל קייט – אז התחלתי בגיל 11 לגלוש רוח. מאז כל יום אני ב ים האדום!

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

בתמונה: יונתן "מעופף" עם גלשן הרוח בתחילת דרכו

כשדיברנו בטלפון , אמרת לי שהמטרה שלך היא להיות אלוף עולם!! מתי החלטת שזה מה שאתה רוצה להיות ולשם אתה שואף להגיע?

כן ! כמו שאמרתי מאז שהתחלתי לגלוש זה מה שרציתי ועד היום אני מנסה לממש את זה.

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדוםבתמונה: יונתן בתחרות ALL4FREESTYLE מ 2013 זוכה במקום הראשון

מה אתה עושה ביום יום בכדי להגיע למטרה הזו?

ביום יום אני עובד ומממן (חלקית) את הנסיעות לאימונים ותחרויות במקומות שונים בעולם. לאחר מכן הולך לגלוש עד שניגמר היום בים, מסיים ומתאמן פיזית בשביל לשמור על כושר. כל זאת בכדי להגיע למטרה שהצבתי לעצמי!

איזה עוד סוגי ספורט אקסטרים בים או בכלל אתה עושה?

גלישת גלים, גלישת קייט, גלישת רוח, וויקבורד , סקיםבורד, לונגבורד, אופניי הרים, אקרובטיקה.

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

צילום: עזרא קופר

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

צילום: מרקוס שונולס

ספר על התמיכה בבית, הורים , משפחה וחברים?

ההורים שלי מאז ומתמיד תמכו בי לגלוש. כשהתחלתי, אבא שלי היה תמיד שם. בכל פעם לקח אותי לים ועד היום הוא מצלם אותי בכל הזדמנות שיש לו. אמא שלי חזרה לקנדה למשפחה שלה, היא תמיד הייתה מעודדת אותי ומכינה לי אוכל טוב שאני יהיה חזק. חברים שלי תמיד מעודדים אותי  ומדרבנים אותי לנסוע לתחרויות ולהשתפר בתרגילים, דבר שמגביר אצלי תמיד את המוטיבציה.

איזה תלמיד אתה ועד כמה הספורט שאתה עוסק בו "הפריע" לך בלימודים?

אני תלמיד שהיה לו קשה לשבת בכיתה מבלי לזוז או לעשות משהו פיזי בגלל שאני מאובחן כ ADHD. הייתי מנסה כמה שאני יכול ללמוד וכשלא הייתי מצליח, ניסיתי להבין מה עליי לעשות. הייתי עוזב (באישור) לעיתים את הכיתה והולך לעשות מספר סטים על המתח והמקבילים. כל זאת במטרה להוציא קצת אנרגיות ולהמשיך הלאה. כשראיתי שאני לרוב בורח לים לגלוש כל היום, התחלתי לחפש מסגרת אחרת שתתאים לי עד שהגעתי לבית ספר אקסטרני. כאן אני לבד עם המורה אחד על אחד, קובעים שעות מיוחדות ולומד שם עד 4  שעות גג ביום, אחרת אני פשוט מאבד ריכוז כמו בבית ספר רגיל…בסיום, כמובן מתפנה במטרה שאוכל לגלוש.

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

צילום: גונזלו סגורה

איך אתה מממן את ההוצאות שלך: ציוד , נסיעות , מחיה וכדומה?

את הציוד (גלשני) רוח אני מקבל במחירי עלות מחברת RRD שמייבאת Bg surfing בארץ. ציוד קייט אני מקבל מחנות שנקראת KITE LAB , הציוד שלהם זה עפיפונים של Blade Kiteboarding  וגלשנים (בורד) של Future kiteboarding. נסיעות, כרגע מצאתי ספונסר שעוזר לי חלקית במה שהוא יכול שנקרא Davnis Sports וכל השאר אני עובד ומשאיל מההורים. מחיה, אני כרגע גר עם אבא. בעבר הייתי גר עם אמא עד שהיא חזרה לקנדה .

מה הים נותן לך מעבר לספורט שאתה עוסק בו ?

הנאה, רוגע, שמחה, סיפוק…דרך חיים. הכל!

ספר על קולגות בארץ או בחו"ל , מפרגנים ?

כן , כולם מפרגנים אחד לשני ונותנים מוטיבציה להמשיך, מה שגורם לי לרצות כל הזמן להשתפר ולהיות טוב יותר.

איך אתה רואה את ספורט האקסטרים: גלישת רוח, קייט , גלים בארץ ובעולם מאז שהתחלת לגלוש ועד היום?

סוגי הספורט האלה התקדמו בטירוף, הרמה הייתה נראית בהתחלה כאילו שהיא בשיא ומכאן אין לאן להתקדם ומה לשפר. לעומת זאת, היום הרמה עלתה בכמה דרגות והגיעה כל כך רחוק , מכאן אפשר תמיד רק לשפר ולשאוף לאין סוף!

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום

צילום: גונזלו סגורה

ספר מעט על החברים הקרובים ועל הקשר לגלישה

כמעט כל החברים גולשים. לא התחלנו לגלוש ביחד הכרנו מהגלישה וכן גולשים היום ביחד. נהנים מאוד לצאת לסשנים, שומרים אחד על השני, נותנים טיפים ובעיקר נהנים במים ודוחפים את עצמנו לקצה…עד כמה שאפשר.

היכן התחרית וגלשת עד היום בחו"ל, מה היעדים הבאים ?

התחריתי בארץ במספר תחרויות בודדות שהיו פה ב ים האדום ובכלל. בחו"ל הייתי בצרפת באליפות העולם לנוער וסיימתי שני בעולם פעמיים ברצף. גלשתי בקאריביים, קרואטיה, האיים הקאנאריים, גרמניה, הולנד וצרפת בתחרויות. היעדים הבאים שלי הם: הוואי, ברזיל, קייפ טאון (דרא"פ) ועוד…

איך אתה שומר על כושר במים ומחוץ להם , תזונה ?

קודם כל אני עושה יוגה. בנוסף, ריצות, אופניים, אימוני משקל גוף, אימוני משקולות, שחייה, חדר כושר, קארטה ועוד…

תזונה, בעיקר כמה שיותר בריא נמנע מג'אנק פוד עד כמה שאפשר והרבה מאוד מים!

משפט לסיום…

כן, תודה רבה לכל העזרה והתמיכה מהספונסרים שלי שהם: Bomber Eye Wear Israel, ג'קניס, Davnis sports, Kite lab, Ocean nation, Bg Surfing

נתראה במים …

גלישת רוח: הוירטואוז מהים האדום
Spread the love