20,000 מייל מתחת לגלשן ים

20,000 מיל מתחת לגל


תפסתם גל , יתכן והוא היה גדול עליכם, מעדתם ונפלתם למים או שאתם חותרים לפיק ולפתע עולה התקפה (סט) גבוה ושותל אתכם פנימה  לתוך  המים. בעבר היו קוראים לזה "אכילה", היום קוראים לזה "ווייפאאוט" (WIPEOUT). אין ספק, בהתחלה זה מלחיץ משהו אבל כשלומדים איך להתמודד במצבי לחץ מתחת למים, העתיד נראה.. רגוע יותר.

מור שרף, אחד האנשים המובילים בארץ בתחום הצלילה החופשית פיתח בשיתוף קהילת הגולשים מתודה להיחלצות ממצבים מסוכנים מתחת למים, לגולשים בפרט אבל לא רק. החלטנו ששווה לנסות והגענו לאחת הסדנאות שהתקיימו לאחרונה בחוף מכמורת. פגשנו אותו ואת לירון צדוק, יחד שניהם מובילים את הסדנאות של אקווטיק. קחו נשימה עמוקה.. מתחילים!

הי מור, ספר קצת על עצמך

אני מדריך צלילה חופשית, מאמן ומכשיר מדריכים לצלילה. מומחה בפיתוח יכולות וכושר מנטאלי, עם ניסיון של כ 20 שנה בהדרכת צלילה חופשית, אימון והכשרת מדריכים ואימון שיאנים וספורטאי קצה גם בתחומים נוספים.
בעל רקע וניסיון עשיר ומגוון  של כ 30 שנה בעבודה וליווי באימון מנטאלי של הגורמים המקצועיים ביותר ובעלי הדרישות הגבוהות ביותר: ספורטאים אולימפיים, מתחרים באליפויות עולם, מנכ"לים וצוותי ניהול בחברות הייטק, מאמנים וראשי שיטות מתחומי אומנויות הלחימה, יוגה, הידרותרפיה ועוד.

בעל ניסיון רב בעבודה מול גולשים בכל הרמות והסוגים והתאמת התכנים לצרכים הייחודיים של כל גולש ומוביל את פיתוח קורסי הווייפאאוט לגולשים בישראל.

20,000 מיל מתחת לגלשןאיך נוצר הקשר לגלישת גלים ולקהילת הגולשים?

לפני כעשור, שמי מזרחי, גולש ואיש חזון עם ראייה קדימה והבעלים של  מועדון הגלישה אקווה סטמינה, שבעצמו עבר  קורס צלילה חופשית ואימונים בעצירות נשימה, הגה את הרעיון לסדנאות ווייפאאוט ראשונות בארץ. סדנאות שמשלבות את הבסיס של הצלילה החופשית אבל עם התאמה ספציפית לצרכים של גולשים. לדוגמא במקום עצירת נשימה רגועה כמו בצלילה החופשית, גולשים נאלצים לעצור נשימה בתנאים מאתגרים של דופק גבוה וריאות לא מלאות.

במרוצת עשר השנים האחרונות יצא לי לעבוד בין היתר עם רוב מועדוני הגלישה בארץ ועם הרבה מהגולשים המובילים בתחום – אנשים שהצרכים והדרישות שלהם היו גבוהות יותר מהגולש הממוצע כגון: גולשים מקצוענים המתחרים בעולם, גולשים בגלי ענק בתנאים מאתגרים בחו"ל וכיו"ב.

מתוך הרקע האישי והמקצועי שלי ומתוך עבודה ושיתוף פעולה עם הרבה גורמים מובילים ומקצועיים בארץ בתחום הגלישה, הקורס עבר פיתוח וגלגולים רבים עד שהסדנאות התעצבו כפי שהן היום, בהתאמה הדוקה לצרכים הספציפיים של הגולשים בכל מה שקשור לאימון מנטלי, עצירות נשימה תחת סטרס והתמודדות עם מצבי אמת בגלישה.

לפני כשנה וחצי, מתוך עבודה במועדון סרף סטיישן ת"א בראשות אבי סיטבון שהשתתף בעצמו בסדנה, ותרם ותמך בפיתוח הרעיון, הכרתי את לירון שהגיעה מעולם הגלישה ועבודה בתחום וביחד הקמנו את המותג אקווטיק, המוביל את סדנאות הווייפאאוט לגולשים בישראל, בשיתוף מועדוני גלישה ובפריסה ארצית.

20,000 מיל מתחת לגלשןהי לירון, ספרי מעט עלייך ועל הקשר שלך לים

תמיד היה לי חיבור עמוק לים. עוד מילדות, היה לי ברור שאשרת בחיל הים ותמיד בחרתי לגור במרחק של 5 דקות נסיעה מהים. מיד לאחר השחרור עשיתי קורס צלילה של 2 כוכבים. באיזשהו שלב זנחתי לצערי את תחום הצלילה לאחר שחוויתי התקף קלסטרופוביה רציני בצלילה בסיני ושנים לאחר מכן הגעגועים לים הובילו אותי לעולם הגלישה ולחיבור מחודש עם המים.

20,000 מיל מתחת לגלשןמתי ואיך נחשפת לעולם הצלילה החופשית?

לעולם הצלילה החופשית נחשפתי כשעבדתי במועדון גלישה והצטרפתי לסדנת ווייפאאוט עם מור כחלק מצוות המועדון. מעבר לתרומה שלו אליי כגולשת, נושא הצלילה החופשית ריתק אותי בעיקר בזכות הקשר ההדוק למדיטציה ויוגה. זמן קצר לאחר שסיימתי את הסדנה, הצטרפתי לקורס צלילה חופשית באילת בהדרכת מור והתאהבתי. כבר בצלילה הראשונה הגעתי לעומק של 15 מטר (הרבה בזכות הידע שרכשתי בסדנה עצמה) ומאז אני ממשיכה להעמיק בעולם המופלא הזה, שתורם לי המון כגולשת וכמו כן להתפתחות האישית שלי.

20,000 מיל מתחת לגלשןספרו על סדנת הוויפאאוט.. תוכן תיאורטי ומעשי

כיום אקווטיק מציעים סדנאות התפתחות חווייתיות בהקשר למים בדגש על חיזוק מנטאלי בהתמודדות עם פחדים וסטרס וגם לשיפור הביצועים האישיים בכל תחום שנבחר. אנחנו מציעים סדנאות לכל מי שרוצה לשפר את היכולות הפיזיות והמנטליות, ללמוד לתפקד ברוגע וקור רוח, תחת לחץ קיצוני  וללמוד לממש את מלוא הפוטנציאל שלנו מבלי שנפריע לעצמנו!

20,000 מיל מתחת לגלשןסדנת הדגל שלנו עוסקת בפיתוח יכולת מנטלית גבוהה להתמודדות עם פחדים ו/או סטרס.
בסדנה נעזרים בכלי של עצירות נשימה – בהקשר למים – כדי לעורר ולפתח יכולות 'רדומות' שנולדנו איתן וללמוד לתפקד ברוגע וקור רוח תחת סטרס, על מנת להגביר את היעילות ולשפר את התוצאות

בנוסף אנחנו מתאימים גם סדנאות ספציפיות לתחום מסוים – ומתאימים את אופי הסדנה לתחום העיסוק
כגון סדנאות לאומני לחימה, סדנאות עומק ליוגים, סדנאות להתמודדות עם סטרס למנהלים, גולשי גלים.

20,000 מיל מתחת לגלשןמה מטרת הסדנה?

ספציפית לגבי סדנת הוייפאאוט לגולשים: המטרה היא ללמוד  להתמודד עם כל מצב מאתגר בים בהתייחס לשני היבטים: לדעת איך לצאת פיזית בקלות ובמהירות מכל מצב ולדעת איך לשמור על קור רוח ושליטה באותו זמן מתוך שיפור משמעותי של יכולת עצירת הנשימה ולימוד סדר פעולות ותגובות משודרגות.

בסדנה אנחנו לומדים ומתרגלים כיצד להגביר את יכולת השהייה מתחת למים באופן דרסטי, מתקנים טעויות שכל הגולשים עושים (כולל המנוסים) ומלמדים סדר פעולות חדש ומציל חיים, מתרגלים מצבי אמת בים בסביבה בטוחה ומאפשרת למידה ולומדים כיצד לעשות את הסוויץ' מלחץ לקור רוח ושליטה.
הסדנה מתאימה לגולשים מכל הסוגים ובכל רמות הגלישה.

20,000 מיל מתחת לגלשןאיך הגולשים מגיבים לפני ואחרי הסדנה?

מגיעים אלינו גולשים בכל הרמות וכל אחד מגיע עם מטרות ו/או פחדים משלו. הגולשים המתחילים חוששים מהרמה של הסדנה ומהתמודדות עם מצבים שהם לא רגילים אליהם, כגון לעבור את השבירה של הגלים ולשחות לעומק ללא הגלשן. גולשים מנוסים יותר מגיעים אלינו לאחר שנתקלו במצבים מאתגרים והבינו שהיה חסר להם ידע וכלים כדי להתמודד איתו  גולשים מנוסים מאוד מבינים שגם להם יש עוד מה ללמוד אבל לעיתים חוששים שהרמה של הסדנה תהיה נמוכה מדי עבורם ולא תאתגר אותם מספיק.

הרעיון העומד בבסיס הסדנה הוא ללמוד להתמודד עם סטרס מכל סוג ולא רק לא לתת לו להפריע לנו אלא ללמוד להשתמש בו כדי לשפר ולשדרג את היכולות שלנו ולכן כל משתתף בסדנה מגיע עם בסיס ידע ורמה משלו ומבין מהר מאוד שברגע שהוא מאותגר מול היכולות של עצמו , לדוגמא בעצירות נשימה, היכולות המנטליות שלו משתפרות ובזכות זאת כל אחד עושה את הצעד הבא עבורו:

מתגבר על הפחד להישאר ללא גלשן

מעיז להיכנס לים יותר גבוה או מאתגר

לומד לשמור על קור רוח בזמן הגלישה במקום לגלוש לחוץ וכתוצאה מכך גם לשפר את רמת הגלישה

ולמתקדמים – ממש ללמוד סדר פעולות ותגובות משודרגות למצבי חירום יותר קיצוניים כדי להגשים חלומות גדולים על גלים ענקיים

לרוב הפידבקים לאחר הסדנה הם בדרך כלל: למדנו המון, שיפרנו ביצועים יכולות והעזה בזמן קצר הרבה יותר ממה שחשבנו, הידע החדש פתח לנו את הראש ועשה לנו סדר ובעיקר הבנו כמה שווה היה ללמוד וגם להמשיך להתאמן על מה שלמדנו בסדנה כדי להתקדם הלאה בגלישה.

לאן אתם מכוונים בעתיד, מה החזון?.

השאיפה היא לראות את תחום הגלישה בארץ מתפתח ולעזור ולתמוך בכל זה מהצד שלנו, על ידי כך שנאפשר לאנשים עם פחדים ממים להתגבר עליהם ולהיכנס לתחום הגלישה.

לגולשים מנוסים עם פחדים וטראומות להתגבר עליהן ולחזור להעז לגלוש, להתקדם ולחזור ליהנות מהגלישה.

לכל מי שרוצה להגשים חלום של טיול גלישה כיפי אבל בטוח ולא מפחיד בחו"ל, ולגולשי הקצה שרוצים להמשיך להתאמן לפתח ולשפר את היכולות לאורך זמן כדי להגשים חלומות גדולים כמו השתתפות בתחרויות או גלישה בעולם על גלי ענק.

מה הסדנאות המתוכננות לטווח הקצר: מיקומים ותאריכים?

הסדנאות הקרובות בדצמבר וינואר ייערכו בתל אביב, חיפה ומכמורת. אנחנו משתדלים להגיע עם הסדנה למקומות רבים ככל האפשר בארץ ולהתפרס בצפון, במרכז ובדרום. בכל מקום אנחנו מגלים קהילות מדהימות ושונות של גולשים וזה כיף גדול עבורנו. אלו התאריכים הקרובים ואולי נפתיע עם תאריכים נוספים (:

דצמבר:

תל אביב:20/21 -סדנת סופ"ש

מכמורת: 27/28- סדנת סופ"ש

ינואר:

תל אביב  13/20/27 סדנת 3 מפגשים

מכמורת: 24/25 סדנת סופ"ש

לסיכום, גם לאחר ניסיון של 3 עשורים מעל ומתחת למים כגולש, הסדנה מומלצת לכל גולש/ת בין אם בתחילת דרכם , בהמשך כמנוסים או במעבר להיות מקצוענים. הסדנה מקנה כלים ייחודיים לגולשים שלא נרכשים במהלך ההתנסות או הלימוד בגלישה המסייעים רבות להתמודדות במצבי לחץ מתחת למים. כמו כן, יש ערך מוסף חשוב מאוד לסדנה מעבר להתמודדות במצבי לחץ במים, בכלל במצבים שונים בחיי היום יום שלנו כשנמצא את עצמנו מתפקדים טוב יותר מתוך הפעלת שיקול דעת נכון יותר ומודע יותר בכל סיטואציה שתהיה.

מור ולירון, תודה ובהצלחה בהמשך

20,000 מיל מתחת לגלשן

Spread the love