סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול גלישת גלים

סקס, גלישה ו.. רוקנ’רול


צילום: Beto Plant Gama

הָיֹה  הָיָה

משחר ימיה של גלישת הגלים אי שם באיי הוואי בתחילת המאה ה 19 , גברים ונשים היו גולשים לעיתים קרובות יחד כשסביבת הים הייתה אזור הפלירטוטים. יותר מזה, גל משותף היה מעין משחק מקדים.. תושבי המערב נחשפו לראשונה לגלישה דרך סקיצות ואיורים של נשים פולינזיות עירומות שגלשו להנאתן אל החוף.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

מאוחר יותר, הצלבנים המיסיונרים האמריקאים יצאו כנגד “תענוגות הרשע” או תענוגות הזימה אם תרצו, כפועל יוצא מהגלישה.

בתחילת המאה הקודמת..

בתחילת המאה ה -20, עם תחייתה מחדש של גלישת הגלים, עדיין המיניות שנבעה מהגלישה הייתה ברמות גבוהות. נערי החוף של וואיקיקי (אחד האיים בהוואי), שהיו גם מעין צוות הוואי ובידור של החוף, היו ידועים כמפתים גדולים של נשים שהגיעו לחוף והביעו עניין כזה או אחר בגלישה.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: דיוק עם הגלשן על שמו I צילום: Bishop Museum Archives

 מפה לשם, השחיין ומדליסט הזהב – דיוק קהנמוקו שהיה גם גולש גלים מוכשר, היה את הלוק המושלם ששידר סקסיות מתפרצת: שחום,  גבוה עם בלורית שיער, כתפיים רחבות, שרירי ומחוטב.. בקיצור סמל מין קלאסי, פוטוגני שצולם לעיתים קרובות כשגופו חשוף מכל צד ואבר, רטוב ובוהק. דיוק זכה להיות מהראשונים שהופיעו על כרזות פרסום לקרנבל שהתקיים כבר ב 1914.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: דיוק קהנמוקו ALL IN ONE.. I צילום: Bishop Museum Archives

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: דיוק ודוגמנית בצילום לעוד פרסומת I צילום: Bishop Museum Archives

סקס תמיד היה חלק בלתי נפרד משיווק האירועים והמותגים מעולם הגלישה. כבר ב 1903 העטיפה לגיליון המוסיקלי “My Waikiki Mermaid” כללה סממני יופי וסקס אפיל מעולם הגלישה, המשך לפוסטר של מסיבת חוף (1964):” 5,000 ביקיני יהיו שם.. אתה יודע מה הולך לקרות! ”

 פיפטיז’ & סיקסטיז’..

גולשים בשנות ה -50 ותחילת שנות ה -60, כמו רוקרים או רוכבי אופנוענים, תוארו לעתים קרובות כסוטים מיניים: “peroxide boys and girls” כך כתב המגזין “טיים” ב -1963.. עם תספורות מוזרות, מסתובבים במסיבות עד השעות הקטנות של הלילה ועוד.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

 

בתמונה: קטי קוחנר, שכינויה היה גידג’ט  Gidget

השחקנית קטי קוחנר, שכינויה היה גידג’ט  Gidget , שיחקה דמות של נערה בת 15 שנחשפת לעולם הגלישה ע”פ רב מכר מ -1957. הסרט מתרחש בקליפורניה (כמובן) ומתאר את חייה הדמיוניים כנערה גולשת בגיל העשרה במליבו באמצע שנות החמישים בסביבת החוף עם הגולשים המקומיים שכל מה שמעניין אותם זה לגלוש ולבלות עם הבנות. דמותה של קטי הפכה לתופעה מתמשכת של תרבות הפופ שהחלה להתפתח באותה תקופה בספרים, סרטים, קומיקס, טלוויזיה ותיאטרון. ב 1994 נכתב בלוס אנג’לס מגזין: “זאת  הייתה גידג’ט יחד עם הביץ’ בויז שהפכו את הגלישה לדבר המשפיע ביותר בתרבות האמריקנית לבני הנוער (!)”.

Gidget meets Kahuna  .

בסרטון: Gidget meets Kahuna

ספר הקאלט שהתפרסם בארה”ב באמצע שנות ה -60 “Surf Broad” תואר כ”סיפור צורב של אהבה חופשית, סקס חופשי.. מבית היוצר של דור הגלישה! ” הוסיף עוד למוניטין של הגולש כפרובוקטור.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: כריכה לספר (משמאל) שיצא בשנות ה 60 בארה”ב ומימין מגזין לגברים.

סבנטיז & אייטיז

כך גם באמצע שנות ה -70 אירע מיני פיצוץ כאשר הופיעו תמונות בעירום של גולשים ידועים כמו: מייק פורפוס ואנג’י רנו מקליפורניה כשהם עושים פוזות למצלמה למגזין – פלייגירל.  כמו כן, הגולשת מהוואי: לורה בלרס שהופיעה על שער המגזין לגברים – פלייבוי.

בתמונה: אנג’י רנו (מימין) ולורה בלרס על שערי מגזינים בשנות ה – 70

למעשה זה נמשך עד תחילת שנות ה – 90  . אז, המותג ריף REEF מברזיל המזוהה מאוד עם קהילת הגולשים (כפכפים וסנדלים וכיום גם ביגוד) התחיל להציג את מוצריו בפרסומות עם דוגמניות חשופות וחטובות.

 

 סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

השיא בתקשורת בכל הקשור לגלישה וסקס היה ב 1998, כעשור לאחר שהופיעה הכתבה בעיתון וול סטריט ג’ורנל שתיארה את הגלישה כ”ספורט הסקסי ביותר באמריקה “. חשוב לציין שבאותה תקופה הופיעו אלוף העולם (11 פעמים) קלי סלייטר הגולש שקטף כל תואר אפשרי כגולש בפרט וכספורטאי בכלל שבנוסף לכל הוא פשוט יפה תואר, חטוב ומה לא, יחד עם חברתו דאז – פמלה אנדרסון שהייתה לסמל סקס בפני עצמה באותה תקופה, שניהם יחד רואינו לאחד המגזינים וחשפו לא מעט מעצמם.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: קלי סלייטר ופמלה אנדרסון בשנות ה – 90 בימי הזוהר של התכנית BAY WATCH

 

והיום.. האם קהילת הגולשים כזאת ליברלית לסקס בכלל באשר הוא?

בעוד שקהילת הגולשים בעולם כיום ממשיכה להיות כביכול פתוחה ומתירנית לסקס, קיימות מגבלות.. הומוסקסואליות, למשל היא עניין שכמעט ולא מוזכר עד כדי התעלמות מוחלטת מענף הספורט הזה, לעיתים אפילו מושמץ. עד היום, מספר קטן מאוד של גולשים מהקהילה הלהט”בית יצאו מהארון, ביניהם: אלופת העולם לשעבר לין בויר Lynne Boyer, הגולשת המקצוענית מהוואי –  קיאלה קנלי Keala Kennelly שהייתה מדורגת למשך עשור בין עשר הגולשות הטובות בעולם ובין היתר גלשה בגלי ענק. מהגברים, הגולש המקועקע שהתחרה בסבב העולמי – מאט ברנסון.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רולבתמונה: לין בויר בימי התהילה כאלופת עולם

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: קיאלה קנלי בתחרות גלי הענק בהוואי 2017

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: מאט ברנסון

ספורט הגלישה התקשה להתנער מהמוניטין שיצר לעצמו עם השנים כהומופוב. ב 1996 מגזין הגלישה “Surfer” העלה שאלון לגולשים, גולש בגיל העשרה שיין דוריאןShane Dorian מהוואי שהפך להיות לימים למקצוען ומהגולשים המובילים בעולם בגלי ענק, נשאל אילו דברים היה רוצה לסלק מהעולם, תשובתו כללה מספר דברים וביניהם: סיגריות, מחלות, הרעלת מזון, השטן ו.. הומואים.

מאוחר יותר, ב – 1999 המגזין “Surf News” העלה כתבה בעילום שם ובה הכותב העלה תהייה: “השאלה הגדולה היא איפה כל הגולשים ההומואים? התשובה המתבקשת: כנראה שהם יושבים ממש לידך בליין אפ בתקווה שאף אחד לא ישאל אותם על כך בכדי שלא יאלצו לספר או ליתר דיוק לצאת מהארון.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: שיין דוריאן

 

תופעה חדשה: גולשות מקצועניות דוגמניות שמראות (כמעט) הכל

בסוף העשור האחרון, קם דור חדש של גולשות מקצועניות בעולם ובינהן אלנה בלאנצ’רד Alana Blanchard ולורה אנבר Laura Enever שהקפיצו  מדרגה את השיח המיני בספורט. נוסף על כך שהן גולשות ברמה גבוהה , הן גם נראות ממש טוב.. דוגמניות לכל דבר ועניין. חברות הגלישה והמותגים המובילים בתעשייה מיד קפצו על “המציאה” ואימצו אותן לחיקן כמודל – דוגמניות הבית לבגדי ים, ציוד גלישה ושאר אקססוריז.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: הגולשת אלנה בלאנצ’רד מדגמנת בגד ים

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: הגולשת לורה אנבר

 

מה קורה בעולם של ימינו?

בכתבה שעלתה לאתר החדשות ABC האוסטרלי באפריל 2016 : Female pro surfers want industry to get on board regarding sexism concerns מאת:  Michael Atkin ו  Andy Burns, עולות 2 טענות חריפות כנגד תעשיית הגלישה העולמית:

הראשונה, טענה כנגד אי השוויון בין נשים וגברים בכל הקשור לפרסים הכספיים של ליגת הגלישה המקצוענית, ה WSL.. הגברים משתכרים עד פי 2 (!) מהנשים. ליין ביצ’לי Layne Beachley שהייתה בעבר 7 פעמים אלופת עולם ובתפקידה כיו”ר ארגון הגולשים באוסטרליה אומרת: “תעשיית הגלישה היא כנראה אחד המעוזים האחרונים של עולם הספורט וזה צריך להשתנות.. זה חייב להשתנות”. ליין מוסיפה ואומרת בהקשר הזה: “אני אשמח לראות אם הנשים ישתכרו באופן שווה לגברים, אני אשמח לראות את פוטנציאל ההשתכרות מחוץ לתעשייה כשיהיה שווה לזה של הגברים, אני אשמח לראות את הזדמנויות התעסוקה כשיוצגו לנשים כשוות לאלו של הגברים “.

הטענה השנייה של הגולשות המקצועניות באוסטרליה היא כלפי חברות הגלישה בכל הקשור לניצול הציני שהן עושות בתדמית הסקסיסטית של האישה בפרסומות שלהן ויותר מכך את העדפתם לנשים שחושפות יותר מגופן בהשוואה לאלו שפחות ואף נתפסות פחות כסמל מין.

הגולשת (הצעירה) המבטיחה, ליזי סטוקלי Lizzie Stokely החתומה על ידי רוקסי ROXY, מותג הגלישה אולי הגדול ביותר המזוהה עם נשים, נחושה בדעתה לגלוש מבלי לחשוף  את עורה.

ברוק מייסון  Brooke Mason, גולשת מקצוענית אומרת שהגיע הזמן לשנות את הגישה כלפי גלישת הנשים: “אני שמחה ללבוש ולהצטלם בחליפת גלישה רטובה ופשוט יוצאת החוצה מהמים ומשתעשעת, משילה את החליפה מעליי מבלי להראות את עצמי.”

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: ברוק מייסון I צילום: Michael Atkin

“אם זה מביא ספונסרים, זה מביא ספונסרים, ואם לא, אז לא, אבל לפחות אני יודעת שאני עושה את זה מהסיבה הנכונה.” ברוק טוענת שתדחה את הלחץ להיות סקסית לטובת נותני החסות – הספונסרים/חברות הגלישה.. “בנות שחושפות את התחת צריכות לקבל תשלום זהה לבנות שאינן מראות את התחת שלהן”, אמרה ברוק.

http://www.abc.net.au/news/2016-04-15/female-surfers-call-for-end-to-sexist-culture-in-sport/7329932

ובינתיים, באוסטרליה כמו באוסטרליה או כמו בכל מקום אחר בעולם, יש בעד ויש נגד.. יש מי שצועק להפסיק “לשדר” סקס ומיניות בתעשייה ולעומתו יש מי שרק מגביר והופך להיות “הילד הרע”. מגזין הגלישה האוסטרלי stabmagazine הפרובוקטור התורן מעת לעת, השיק בשנים האחרונות טור חצי קבוע בשם “ההנאה מהסקס” “The Joy of Sex ,” ובו גולשים מפורסמים מספרים בפירוט רב אודות חיי המין שלהם.

ומה קורה אצלנו אתם שואלים..? Pretty much the same

ממש ממש בקצרה: כבר בשנות ה 60 והמשך ב 70 , 80, 90 ועד היום בעצם, בכל עיר או ישוב לאורך חופיה של מדינת ישראל שהתחילו להופיע בה גולשי הגלים ניתן היה למצוא אז וגם היום גולשים שהפכו להיות (או שכבר היו) לסמל מין. לעיתים פרובוקטורים ולעיתים לא, זהובי שיער אבל לא רק, מחוטבים לרוב שהמרחק ביניהם לעוד רומן מזדמן היה קצר מאוד. אגב, לא היית חייב להיות סמל מין בכדי למשוך אליך את המין היפה, עצם זה שאתה גולש – אתה כבר מסומן..כל זאת עוד לפני שדיברנו על הקהילה הלהט”בית בקרב גולשי/ות הגלים בישראל, נשים המתחרות הרבה פחות מגברים בתחרויות מקומיות ובינלאומיות וכמובן גם סכום הפרסים הכספיים שגם כאן מפלה אותן לרעה.

סקס, גלישה ו.. רוקנ'רול

בתמונה: שלט חוצות של אופנת “גזוז סנסיישן” המקומית שהייתה מזוהה עם גולשי הגלים בישראל מסוף שנות ה – 80

לסיכום

כמובן שסקס הוא לא מהות הכל בגלישה. יש בהחלט עוד על מה לעבוד, לתקן ולשפר בכל הקשור לתדמית הסקסיסטית ש”נדבקה” עם השנים לגולשות ולגולשים. ישנן עוולות שצריך לנקות מהשיח בקרב קהילת הגולשים בכל הקשור לקהילה הלהט”בית במטרה לייצר אווירה נוחה יותר לאלה שכן רוצים לצאת מהארון. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה שגולש או גולשת חטובים ביום קיץ חם עם שורט או בגד ים, יוצאים מהמים אחרי סשן של פאן.. נראים מכל צד שתהפכו את זה כמו יצאו מפרסומת של משקה אנרגיה והיו למרענן הרשמי של הקיץ. אם עדיין לא השתכנעתם אז לכו לויקיפדיה. לא תאמינו, גם שם הסיפור חוזר על עצמו.. Surf culture

זהו, עד כאן להפעם. מכיוון שהיריעה קצרה מלהכיל, בכתבה הבאה נעסוק בהקשר שבין הגלישה לרוק’נרול ולמוזיקה בכלל.

Spread the love