עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים גלישת גלים

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים


בתמונה: סלע בבריכת הגלים CITYWAVE בחדרה I צילום : אודי בן תורה

בקיץ האחרון נפתחה בריכת הגלים בקניון מול החוף VILLAGE בחדרה. לראשונה בישראל גם כשאין גלים בים, יש על מה והיכן לגלוש. בכדי להבין טוב יותר על מה מדובר, פגשנו את סלע מנהל המתחם של הבריכה ומי שעמד מאחורי שלב ההקמה של פרויקט ראשון מסוגו בישראל.

הי סלע , ספר קצת על עצמך ועל הקשר לים ולגלישה

בן 34, נולדתי בשדות ים על הים.. מכאן הדרך לפעילות במים הייתה קצרה מאוד. כבר בכיתה א' במסגרת חוגים שהקיבוץ מפעיל התחלתי להשיט סירת מפרש קטנה מדגם אופטימיסט. הייתי מגיע לים בתדירות גבוהה, כמעט בכל יום בשבוע הייתי מפליג. כאן המקום לציין את מועדון השיט שדות ים , אחד ממועדוני השייט הגדולים והמפוארים בארץ עם ההישגים והספורטאים המובילים שהיו ועודנם בישראל.

בכיתה ה' התחריתי עם נבחרת ישראל בתחרויות בחו"ל על אופטימיסט מפיברגלס ומשם התקדמתי למפרשיות מדגם 420.

כל שנותיי כנער עד שהתגייסתי הפלגתי בסירות כ 4-5 פעמים בשבוע בצורה רצינית ותחרותית. הייתי בכל תנאי הים האפשריים.. החל מים שקט (פלטה) ועד לים גלי וסוער עם כל מה שביניהם, 4 עונות בשנה מצאת החמה, מחובר לים ברמ"ח איבריי.

התחלתי לגלוש בגיל 11 עם אבא שלי שהיה מראשוני גולשי הגלים בארץ, שלום פילו. אבא היה גם מהראשונים שהקימו את מפעל הגלשנים הראשון בארץ – גלשני אלמוג. יחד עם ניסים (אח של איציק, השותף של ניר כיום) וניר אלמוג, התחילו לשייף גלשנים באחת החצרות בת"א במהלך שנות ה – 70.

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

בתמונה: אבא של סלע, שלום פילו עם הגלשן הראשון של אינטר סרף מדגם: SWALLO TAIL. ימית 1978

בהמשך אבא טס לחו"ל בכדי ללמוד איך מייצרים גלשני פיברגלס, עד אז הגלשנים שהי מיוצרים בארץ היו מעץ. במסגרת הנסיעה של אבא, הוא זכה להכיר ולעבוד לצידו של השייפר – ספיידר מרפי, השייפר האגדי של המותג SPIDER כיום. אגב, גם היום אבא פעיל מאוד בעולם הים, מזה מספר שנים שהוא מנהל את המועדון הימי בשדות ים.

לימודים, הכשרות, שירות צבאי..

למדתי בתיכון משותף – חוף כרמל במעגן מיכאל במגמת ימאות, במהלך הלימודים הוצאתי רישיון משיט על יאכטות 24 מטר. התגייסתי לחיל הים, בתחילת השירות שלי הייתי לוחם על ספינות הדבור ובהמשך שירתתי על גבול פילדלפי כחלק מהמערך הלוחם עם חטיבת גולני לצורך הגנה על הגבול שבין מצרים לרצועת עזה.

אחרי שהשתחררתי טסתי לחו"ל, כמובן. טיילתי בכל מרכז אמריקה למשך חצי שנה: פנמה, קוסטה ריקה, מקסיקו ועוד.

בין לבין עברתי הכשרה של מציל ים ובריכה, כסטודנט זה עזר לי מאוד להתפרנס. למדתי באוניברסיטת בר אילן לתואר ראשון בכלכלה ותואר שני בתעשייה וניהול. לפני כן למדתי במכללת רופין להנדסאי תעשייה וניהול.

 

 איך התגלגלת לבריכה?

עם סיום לימודיי לתואר השני , פגשתי את עודד תורג'מן , יזם הקניון "מול החוף ווילג'.

התפקיד שעודד הציע לי היה ניהול והובלת פרויקט בריכת הגלים הראשונה בישראל בתוך מתחם הקניון.

מותג בריכות הגלים CITY WAVE נוסד בגרמניה ע"י מהנדס מכונות בשם ריינה. במהלך השנים היו מספר יזמים מישראל שהתעניינו בפרויקט אולם אף אחד מהם לא קידם את הנושא לכדי הוצאה לפועל. עודד ראה את הבריכה במינכן ותוך זמן קצר הבין שזה הולך להיות הלב הפועם של הקניון.

עם כניסתי לתפקיד טסתי לגרמניה למשך שבוע במטרה להכיר וללמוד את האופן שבו בריכת הגלים עובדת ומתופעלת. השלב הבא מבחינתי היה להשתלב בפרויקט בנייה גדול בעיצומו של התהליך, להתברג ולרכז את כל נושא בניית הבריכה משלב התכנון עד לשלב הגמר.

תוך כדי עבודה הבנתי שתחום ניהול הפרויקטים מושך ומעניין אותי. התחלתי לקחת על עצמי עוד משימות בבניית הקניון ושימשתי כמנהל עבודה באתר, זה היה בהחלט תקופה מאתגרת וקשה בגלל אופי הפרויקט ולוחות הזמנים שהעמיד לנו עודד. בתקופה זו למדתי המון על תחום הבנייה וזאת בגלל שאיני בא מתחום ולא היה לי רקע כלל.

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

 מה הרעיון, איך זה עובד?

הגל נוצר באמצעות 12 משאבות מים חזקות במיוחד הפועלות בעוצמה של 24 קוב מים בשנייה שזורם על קרקעית משופעת שבמרכזה  6 מדפים שעולים ויורדים בזווית של עד 60 מעלות.

שליטה במדפים אלו עי" פאנל שליטה בעמדת מפעיל הבריכה יוצרת את הגל ומכאן שאפשר לשלוט על גובה הגל בהתאם לגודל הזווית בה מעלים את המדפים הללו ולהתאימו לכל רמת גולש.

הבריכה הזו ספציפית היא הגדולה בעולם מסוגה, רוחב הגל הינו כ 10 מטר לעומת 7 מטר ו 8 משאבות שהחברה בנתה עד היום בעולם,  מה שנותן לגולשים מרחב תמרון גדול יותר מבריכות גלים מסוג זה. אין הדבר דומה כמובן לבריכות גלים מסוגים אחרים כגון הבריכה של קלי סלייטר ובריכות אחרות.

היתרון הגדול בבריכות כאלו שגובה המים באזור הגל הוא 60 ס"מ כך שניתן לגלוש על גלשנים רגילים לחלוטין עם חרבות וישנם הרבה גולשים מקצועיים שמגיעים אלינו עם הגלשנים הפרטיים שלהם מהבית.

בסרטון: טל אסיאג "טורף" את הגל בבריכת הגלים בחדרה CITYWAVE

 

איך מתחילים ללמוד לגלוש בבריכה?

הבריכה יודעת לתת פתרון לא רק לגולשים מקצוענים/מתקדמים אלא גם למתחילים, כאלה שלא עמדו על גלשן מעולם. כל זאת ע"י התאמת גובה הגל ועוצמתו, יחד עם הדרכה צמודה של מדריכי הגלישה המקצועיים שלנו בצוות ההדרכה. בשלב ראשון אנו מניחים מוט ברזל (ב) לרוחב הבריכה המשמש כידית אחיזה בזמן שהגולש/ת לומדים להתייצב על הגלשן, בשלב שני אנו מסירים את המוט והגולש מתחיל לאט לאט "להשתחרר", להבין את הרעיון ולגלוש להנאתו כמובן.

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

בתמונה: הבריכה CITYWAVE בחדרה ממבט על בשיעור למתחילים כשהמוט מוצב והגולשים אוחזים בו I צילום: שמוליק בן חיים

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גליםבתמונה: הבריכה CITYWAVE בחו"ל בזמן שיעור (סשן) למתחילים

 

מה היתרונות של הבריכה לעומת הים והאם היא מהווה חלופה לגלישה בים הפתוח?

אני קורא לבריכת הגלים "מעבדה לגלישה".

צריך להבין שבזמן שהגולש/ת לומדים לגלוש בים הפתוח, הם "מבזבזים" עד 80% מהאנרגיה שלהם על כל הפעילות שמסביב לגלישה עצמה – עמידה על הגלשן. הכוונה לחתירה במים, לעבור את הגלים וכל המאמץ הנלווה לכך. כל זאת בזמן שהגולשים מגיעים לכאן ועסוקים נטו בעמידה על הגלשן.

חשוב לציין שהבריכה לא מחליפה את הגלישה בים. הבריכה באה לתת מענה בצורה של חיזוק לגולשים מתקדמים ובו בזמן מחזקת את הביטחון של גולשים מתחילים. כמו כן משפרת יכולות וסגנון גלישה של גולשים מקצוענים. כל זאת באווירה ייחודית לנו במקום.

גודל המתקן עצמו הינו כ 1,200 מ"ר הכולל דק מרשים וטריבונת ישיבה גדולה לצופים לשבת ולצפות בגולשים, מוזיקה טובה , בר משקאות.. הרעיון הוא מאוד פשוט: להביא / להנגיש את עולם הגלישה לעיר.. CITY WAVE.

 עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

גיל זילכה, מהגולשים המובילים בישראל:

"בפעם הראשונה כשנסעתי לבריכה, הייתה לי הרגשה מיוחדת במינה. הכנסתי את הגלשן לאוטו ונסעתי לאורך הים שהיה שטוח לחלוטין באותו היום. המחשבה שאני הולך לגלוש הציפה אותי בהתרגשות ושמחה. הציפיות שלי מהבריכה היו נמוכות אבל ממש התרגשתי לנסות!

כשהגעתי וראיתי את המים הצלולים כבר לא יכולתי לחכות לנסות! הייתה לי חוויה סופר חיובית, הגל מהיר ומרגיש הרבה יותר עוצמתי ממה שחשבתי… הבריכה מהווה פלטפורמה מצוינת לאימון גולשים מנוסים לעבוד על טכניקה וכוח בגלישה. גם לגולשים מתחילים זו יכולה להיות חוויה נהדרת אבל מאבדים את אפקט החתירה וזיהויי  הגלים שזה חסרון בתהליך הלמידה והכניסה לספורט. בהחלט ממליץ לכולם לנסות!"

מי הקהל שמגיע: גולשים מתחילים או מתקדמים, בנות בנים, גילאים, מהיכן בארץ מגיעים?

אתייחס בהתחלה לרמת הגולש. בכדי לתת מענה אופטימאלי לכל סוגי הקהלים – רמות הגלישה השונות, אנו מחלקים את הסשנים ל 2 רמות: מתחילים ומתקדמים.

גילאים: טווח הגילאים הוא רחב מאוד, החל מגיל 8 ועד 70.. הגולש הוותיק ביותר שהגיע אלינו עד היום. כמובן גם בנות וגם בנים. מבחינת המיקום שלנו , אנחנו ממוקמים באזור השרון על כביש החוף כך שקל מאוד להגיע אלינו מכל מקום לאורך מישור החוף ובכלל.

הבריכה ממוקמת בלב קניון מסחרי של כ 40,000 מ"ר. הקניון מכיל בתוכו את כל המותגים והרשתות המובילות. הבריכה בלב הקניון מייצרת אווירה מיוחדת במתחם הקניות והבילויים, למעשה נוצר מצב חדש שבו אנשים שלעולם לא נחשפו קודם לכן לספורט הזה פתאום מוצאים עצמם במרחק נגיעה מהדבר המיוחד הזה בו בזמן שגולשים שלפני רגע סיימו סשן בבריכה יוצאים למתחם ומסתובבים כשהם לבושים בשורט ולייקרה..

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

בתמונה: מתחם הבריכה בקניון מול החוף VILLAGE בחדרה I צילום: שמוליק בן חיים

 

סרטון: פתיחת הבריכה בישראל

 

ספר על הפעילות בבריכה מהפתיחה ועד היום?

פתחנו את הבריכה לקהל הרחב באפריל 2018. אירוע הפתיחה כלל מסיבת השקה גדולה יחד עם ריינה בעלי המותג מחו"ל, טימניקים של CITY WAVE  מחו"ל , הגולש שיין בשן (מקצוען לשעבר) ומשפחתו, 2 ילדיו שגולשים כיום בהוואי, טים בילבונג ישראל – מיטב הגולשים בארץ: יוני קליין, גיל זילכה, סיאם ניקרטין, רוני שיננגרד, רוני גלילי, אלון אברון, דין אלמוג, ג'ון ג'ון רבינוביץ'.

מה מתוכנן לתקופה הקרובה: אירועים, תחרויות?

בשלב הקרוב מתוכננת תחרות ארצית שתתקיים בין בטווח של חודש וחצי מהיום. בהמשך אנו מתכננים לקיים ליגה שמתוכה תיבחר נבחרת שתתחרה בגמר העולמי של CITY WAVE מ 12 מדינות בעולם.

 

 

עם השינויים בעונה, בחורף אתם צופים תנועה של גולשים בבריכה (מים מחוממים)?

המים בבריכה חמים לאורך כל השנה בטמפ' של 28 מעלות (!). כתוצאה מכך בקיץ אנחנו נאלצים לצנן את המים בעזרת צ'ילרים ובחורף הטמפ' נשארת כפי שהיא. כמובן שביום חורף קר הגולשים ילבשו חליפות גלישה לצורך שמירה על טמפ' הגוף מפני הקור שמחוץ למים (רוח, גשם וכיו"ב). מכאן שבחורף בהחלט אנו צופים תנועה ערה של גולשים שימשיכו להגיע לבריכה כפי שקרה עד היום, מה עוד שמי הים בחודשי החורף מגיעים ל 17-18 מעלות. לכל אותם רגישים לקור, הבריכה תהיה תחליף מצוין לצורך שמירה על כושר.

 עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

אימונים: קייטנות, קבוצות, נבחרת?

לאחרונה פתחנו הרשמה לחוגים וקורסים לרמות מתחילים ומתקדמים.

 

עתיד הגלישה – אולימפיאדה ו.. בריכות גלים

בתמונה: ג'ון ג'ון רבינוביץ' – טים בילבונג ישראל

בילבונג נותנת חסות, נותני חסויות נוספים?

חברת בילבונג ישראל נתנה את חסותה מהיום הראשון של הפעילות בבריכה. מתן החסות ושיתוף הפעולה מצדם מגיע במספר אופנים: נבחרת (טים) בילבונג שמגיעים לגלוש בבריכה מעת לעת ומביא אתו קהל, תמיכה מצד המותג בין היתר בנושא הצללה  ואביזרי פרסום, הפקת סרטים משותפת בבריכה ועוד. בנוגע לנותני חסויות נוספים.. אנחנו רק בתחילת הדרך, יש עוד המון תכניות בקנה.. כל דבר בזמנו.

תודה סלע ובהצלחה בהמשך

Spread the love