טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז ים

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז


בתמונה: חוף בית ינאי, שביתת הנוער ביום הראשון לשנת הלימודים 2.9.18 I צילום: צחי אלישע

זה היה השבוע של טליה! היא רק בת 14 וכבר רשמה הישג אדיר לזכותה: נאום בכיכר רבין בהפגנה בפני רבבות מפגינים. מאיפה היא באה ולא פחות חשוב לאן היא מכוונת.. טליה סרוסי, פרופיל של מנהיגה בהתהוות.

הי טליה, ספרי קצת על עצמך.. גיל, מגורים, בית, משפחה, בי"ס , חברים, תחביבים

הי, אני טליה סרוסי, נולדתי במושב גני טל שבגוש קטיף לפני 14 שנים. כל חיי גרתי בצמוד לים ועד היום הים הוא חלק בלתי נפרד ממני. כיום, לאחר הגירוש מגוש קטיף אני גרה בגבעת אולגה (בחדרה) ויש לי עוד 5 אחים קטנים. אני בתנועת הנוער בני עקיבא בחדרה ולומדת באחד מבתי הספר בעיר. מעבר לגלישה אני מאוד אוהבת מוזיקה, אני שרה ומנגנת קצת בגיטרה ובפסנתר, מאוד אוהבת ספורט, רוכבת על סוסים וממש אוהבת לטייל.. בעיקר בים.

איך נוצר החיבור שלך לים?

המשפחה שלי היא מאוד משפחה של ים ומאז שאני זוכרת את עצמי תמיד אהבתי את הים והוא היה הבית ומקום המפלט בשבילי.

ספרי איך ומתי התחלת לגלוש

הפעם הראשונה שבה התחלתי לגלוש הייתה בגיל 11 וחצי ומאותו רגע התמכרתי להרגשה ולתחושה המדהימה שהגלישה נותנת, אבא שלי לקח אותי לגלוש בפעם הראשונה (הוא גולש גלים, רוח וקייט סרף) ובשנה וחצי האחרונות אני מתאמנת במועדון הגלישה גלים – נעורים.

מאין מגיע הרצון שלך להתעסק ולהיות מעורבת בנושאים חברתיים, סביבתיים, ערכיים ?

תמיד היה בי את הרצון להשפיע ולשנות אבל הסיבה שהצטרפתי למאבק האסדות היא שמעבר לרצון להשפיע, אחד הערכים שחשובים לי הוא ערך השמירה על הסביבה וכשהבנתי מה הנזק שהולך לקרות כתוצאה ממיקום האסדה גם לנו בני האדם וגם לטבע שהולך להינזק כל כך החלטתי שאני לוקחת על עצמי לנצל את מירב האנרגיות והיכולות שלי למען השמירה על הטבע, החיים והעתיד ולהרחקת האסדה.

באיזה רגע של המאבק שמובילים "שומרי הבית" להרחקת אסדות הגז החלטת להצטרף?

החלטתי להצטרף כמה חודשים לפני המעגל גולשים, ברגע ששמעתי על המאבק וחקרתי על הנושא כדי להיות בטוחה ולא להיאבק על דברים שאני לא בטוחה בהם. הגעתי לכמה הפגנות ועשיתי כמה דברים מאחוריי הקלעים כמו הפצה והסברה וכמובן שגם הגעתי למעגל גולשים. כיום אני משתדלת לעשות מה שאני יכולה בשביל המאבק והרחקת האסדה.

איזה חלק פעיל במאבק בחרת ברמה האישית והאם זה קרה בתחילה כשהצטרפת או בהמשך מכוח האינרציה (כדור שלג שהתגלגל)?

בתחילה לקחתי מה שהיה צריך ויכולתי לעשות ובהמשך הצטרפתי לכוח של הנוער המוביל. כרגע אני בעיקר מתעסקת בהסברה, הפצה ויוזמות של הנוער.

איך את רואה את המאבק בתחילת הדרך (לפחות מהזמן שהצטרפת) ועד היום.. ?

כשהצטרפתי המאבק היה יחסית בתחילתו, כמות התומכים והאנשים שמכירים את הנושא לא הייתה גדולה. כיום אני שמחה לומר שרוב האנשים במדינה מכירים את הנושא או לפחות שמעו עליו מספר פעמים. האוכלוסייה שנאבקת היא לא קומץ אנשי ים מחוף הכרמל אלא המון אנשים מכל רחבי הארץ ומהרבה מאוד אוכלוסיות שמבינים את חשיבות המאבק וגודל האסון. בתחילה, המאבק כמעט ולא נשמע בתקשורת והרבה מאוד ממה שכרגע אנחנו יודעים לא ידענו אז. כמות ההפגנות וגודלם לא הייתה כמו היום, אז כמעט ולא הצלנו להגיע למקבלי ההחלטות… אני חושבת שאפשר לומר שבכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד במאבק על החיים והעתיד שלנו.

איזו תמיכה את מקבלת וממי מהסובבים אותך, עד כמה זה עוזר וחשוב לך?

אני מקבלת תמיכה מלאה מהמשפחה והחברים, הם יודעים על המאבק וחלקם גם הצטרפו אליו. זה עוזר ומאוד חשוב לי לדעת שהאנשים הקרובים אליי תומכים ומבינים את חשיבות המאבק, חלקם גם מצטרפים ועוזרים במה שצריך.

 נעבור להפגנה בשבת..

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז

בתמונה: טליה נושאת דברים בהפגה בכיכר רבין 1.9.18 I צילום: מארק קולטון

אם הייתי אומר לך לפני שנה (או פחות) שבשנה הבאה תשאי דברים בהפגנה בכיכר רבין מהגדולות שהיו בישראל בנושא סביבה מול עשרות אלפי אנשים היית מאמינה לי.. ראית את זה קורה אי פעם?

וואו. לא חושבת שראיתי את זה קורה אי פעם, אבל כן הייתי מאמינה כי מבחינתי הכל אפשרי!

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז

בתמונה: אושרי כהן ונלי תגר שהנחו את הערב בכיכר 1.9.18 I צילום: מארק קולטון

 איך הרגשת עם זה, לפני ואחרי הדברים שנשאת בהפגנה?

לפני הדברים שנשאתי בהפגנה חששתי מצד אחד לטעות ומצד שני הצלחתי לקחת את זה ברוגע ובלי יותר מדי לחץ. אחרי ההפגנה הרגשתי מדהים! הרגשתי שאמרתי את הדברים הנכונים ועשיתי את זה בצורה הנכונה ושמחתי שמעבר לתרומה שאני משתדלת לתת למאבק אני גם לומדת המון כישורים שיעזרו לי בהמשך החיים ולומדת להתמודד עם דברים שלא חשבתי שאצטרך להתמודד איתם. אני חייבת לומר שברגע שעליתי על הבמה במוצ"ש וראיתי את כל הקהל המדהים הרגשתי תחושת ביטחון וכל החששות שהיו לי פשוט נעלמו.

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז

בתמונה: להקת הדג נחש בהופעה במהלך ההפגנה בכיכר 1.9.18 I צילום: מארק קולטון

איך היו התגובות ששמעת, האם ההפגנה השיגה את המטרה?

קיבלתי המון תגובות טובות ומפרגנות על דבריי גם מחברים ומשפחה וגם מאנשים שאני לא מכירה, זה ממש מרגש לקבל הערכה כזאת. אני חושבת שהצלחנו להשיג כמה מהמטרות כמו מטרת גיוס האנשים, השביתה שהתקיימה למחרת בבוקר – שידרנו עוצמה חזקה והמונית!

המטרה הראשית והחשובה מכולם שהיא הרחקת האסדה עדיין לא הושגה ואנחנו נמשיך לעבוד כדי להשיג אותה!

בסרטון: טליה בהפגנה בכיכר קוראת לנוער לשבות ב 2/9 ולהגיע לחופים

מתי נולד הרעיון ולמה להשבית את הלימודים.. חסימת כבישים אולי הייתה מביאה למודעות גדולה יותר, לא??

הרעיון נולד בתחילת החופש הגדול כשחשבנו על איך אנחנו מגיעים לכמה שיותר מודעות בציבור והנוער בפרט, איך מראים שאנחנו קבוצה גדולה ולא מיעוט של כמה חברה, איך מגיעים לממשלה ומשפיעים (אפילו מעט) שם. חסימת כבישים אולי הייתה מביאה למודעות יותר גבוהה אך אנחנו לא רוצים לפגוע בסדר החיים של אף אחד ולא רוצים ליצור פרובוקציות מיותרות שיגרמו לציבור במקום לבדוק את הנושא להיות עוין כלפינו.

 מה עכשיו, לאן פני המאבק ?

כרגע אנחנו מתכוונים להשקיע המון כוחות ומשאבים בנוער, בהסברה ובגיוס אנשים ונוער למאבק. מתוכננת בקרוב עוד שביתה לנוער, הפגנות, ערבי הסברה וגם בפן המשפטי מתוכננים כמה צעדים..

 שאלה לפני סיום, איך את רואה את המאבק מסתיים.. מה תהיה התוצאה הסופית לדעתך?

אני מקווה שהתוצאה הסופית של המאבק מעבר להרחקת האסדה היא גיבוש העם ושמירה על הדמוקרטיה לפני שתיהפך לדיקטטורה. אני ממש רוצה שיתחולל מהפך ולא עוד מדינה ששייכת לטייקונים ולבעלי ההון, אלא לאזרחים הפשוטים.

בתמונה: טליה ונבו גפן בתכנית הבוקר.. המנחה (אברי גלעד) הפגין מידה של תקיפות כלפי עמדת השניים

סרטון הסברה על המאבק  באסדת הגז מאת נבו גפן

שאלה לסיום, איפה את רואה את עצמך בשנים הקרובות?

אני רואה את עצמי בעוד 5 שנים לוחמת בצה"ל עם תעודת בגרות מלאה. אחרי השחרור אני רוצה ללמוד משפטים ולעסוק בזה בהמשך חיי. אני גם רוצה לפתח את התחביבים שלי כמו גלישה, מוסיקה, רכיבה על סוסים  ובעתיד אני ארצה גם משפחה, ילדים ולטפח נוער בדרכים שונות ומגוונות.

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז

בתמונה: חוף בית ינאי, שביתת הנוער ביום הראשון לשנת הלימודים 2.9.18 I צילום: צחי אלישע

בסרטון : השרשרת האנושית בבית ינאי , סרטון מאת עופר בן עוז

מוטו לחיים

המוטו שלי לחיים הוא שהכל אפשרי עם עבודה ומאמץ ואני רוצה לפנות לכל אחד מהקוראים ולבקש ממנו/ממנה להסתכל, לחקור קצת על המאבק ולהצטרף!

בואו לא ניתן לים שלנו להפוך לים מוות!!!☠

תודה טליה

טליה סרוסי – מנהיגת מאבק הצעירים להרחקת אסדת הגז

בתמונה: חוף דור, שביתת הנוער ביום הראשון לשנת הלימודים 2.9.18 I צילום: דרור גילבוע

Spread the love