בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה ים

בשם האב, הבת ורוח הלחימה: שנה טובה


בחודש האחרון ענף הגלישה בישראל הגיע לאחד ההישגים המרשימים ביותר שידע אי פעם.. ענת ליליאור היא גולת הכותרת, ענת הבטיחה את מקומה במשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. על ההישג האדיר ובכלל פגשנו את יוסי זמיר, יו”ר ארגון גולשי הגלים בישראל לשיחה קצרה על הדור הקיים והדור הבא.. זאת הולכת להיות שנה טובה.

הי יוסי,

ראשית , ראיתי שהפעם גם אתה הצטרפת לנסיעה של הנבחרת . מה הייתה החשיבות של התחרות בשונה מקודמותיה?

נכון, הפעם בניגוד לרוב הפעמים הקודמות החלטתי להצטרף מכמה סיבות:

  • רמת החשיבות של התחרות, תחרות ראשונה מסוגה עם הקריטריון לאולימפיאדה. היה לי מאוד מאוד חשוב שהפאן החברתי של הנבחרת וכל ההכנה וההתנהלות סביב התחרות נעשית כמו שצריך.
  • פגישות של הוועד האולימפי עם ראשי הארגונים מהמדינות שייקחו חלק באולימפיאדה בנוגע למה שהולך לקרות בטוקיו 2020.
  • בנוסף, היו לי פגישות בנוגע לשילוב ענף הגלישה במכביה הבאה בשיתוף עם ארגון הגלישה הבינלאומי (ISA) בתהליך הזה.

תאר את האווירה שהייתה במשלחת :

הייתה אווירה ממש ממש טובה, פשוט כל החבר’ה מעבר לזמני התחרות היו כל הזמן יחד, כולם תמכו אחד בשני, רצנו מפודיום לפודיום כולם יחד , לפני ואחרי ניצחונות ובכל הזדמנות שהייתה לפרגן ולתמוך. בכלל הקטע החברתי היה מטורף!

ההישג הפעם היה ללא ספק- עינת . תאר בקצרה את ההתנהלות שלה בתחרות ומה גרם לשובר שיווין שהביא אותה בסופו של דבר לתוצאה המדהימה!?

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: ענת ליליאור, גולשת הגלים הישראלית הראשונה שהעפילה מהתחרות ביפן למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020

ענת, ברור שזו גולת הכותרת של כל המסע הזה וזאת הייתה המטרה. במשך השנתיים האחרונות מהרגע שהפכנו להיות ענף אולימפי, היו לי עשרות פגישות עם הוועד האולימפי ותמיד היו שואלים אותי מה הסיכוי שנגיע לאולימפיאדה ואני תמיד אומר להם שיש סיכוי עם כמה חבר’ה ממש טובים כמו ענת, איתן שיש להם סיכוי אמתי.

ענת בשנתיים האחרונות עברה תהליך מטורף! קודם כל לדעתי היא עברה תהליך של התבגרות באופן אישי ולא פחות חשוב עברה תהליך חשוב בהתבגרות במוכנות שלה לקראת תחרות מבחינה מקצועית. היא עשתה המון תחרויות, התמקדה בלהגיע לתוצאות, יש לה תמיכה אדירה מיוחאי אבא שלה, כל זה הוביל להתקדמות מאוד משמעותית עבורה.

לאט לאט התחלנו לראות תוצאות עד שבשנה האחרונה ראינו את התוצאה המדהימה בסבב העולמי WSL – QS בקטגורית הג’וניור כשלקחה את המקום הראשון (!). מקום שני בתחרות בוגרים, סיימה סגנית אלופת אירופה. מבחינת אימונים, עבדה עם המאמנים הטובים ביותר בארץ ובחו”ל, ענת נסעה לפגוש את אנדי קינג באוסטרליה שנחשב לאחד המאמנים הטובים בעולם, עם קאיה בהוואי, בן צרפתי שנחשב למאמן מוביל בישראל.

זה איזשהו תהליך שהתבשל בה שבתחרות האחרונה ראיתי את זה מקרוב. במהלך התחרות הסתכלתי על ענת מהצד בתחרות לעיתים יחד עם יוני קליין (חבר בנבחרת) וראינו את הבחירות שהיא עושה, היא בשלה מבחינה מקצועית ברמות הכי גבוהות.. בחירת הגלים, מתן קדימות (פריורטי) למתחרות אתה במקצה ועוד פרטים סופר חשובים שתורמים בסופו של דבר לתוצאה הסופית.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

היה מדהים להסתכל עליה מחוץ למים, ישבתי עם הגולשות ברמות הגבוהות ביותר בעולם כמו סטפני גילמור וסאלי פיטסגיבונס, סטפני אמרה לי : SHE’S REALY GOOD!! היא ממש טובה. והמשכנו לדבר ולדעתה נראה שאיך שהיא עכשיו היא בוודאות תגיע לסבב הגבוה בעולם ה CT . בנוסף אמרה שכשגלשו איתה במיקצה הן ממש חששו ממנה מה שהיא עשתה ובחנו כל מהלך שלה. אנדי קינג שאימן אותה דיברתי איתו מספר פעמים ואמר שהכל זה תוצאה של בשלות ואין ספק שהיא תגיע לטופ וכולם בטוחים שהיא תגיע ל CT.

בסופו של דבר, זו תוצאה של עבודה מאוד מאוד קשה של כל השנים האחרונות, במיוחד בשנתיים האחרונות עם התקדמות מקצועית ושיפור מנטלי משמעותי כשהכל ביחד התחבר לה מאוד טוב לתחרות הזאת. בנוסף, הכל התחבר לה מאוד טוב, הקרקע הספציפית הייתה מאוד טובה עבורה, התמיכה של אבא שלה, התמיכה של הנבחרת שמאוד תמכה, נתנו לה את הספייס שלה, לא הלחצנו אותה והכל הבשיל לתוצאה הזאת.

לסיכום בנושא של ענת, שואלים אותי האם יש סיכוי להביא מדליה הביתה ואני משיב שביום טוב כשכל התנאים מבשילים.. תנאי ים טובים כשענת בכושר שיא, השמיים הם הגבול ובהחלט ניתן להגיע להישג שכזה. כמו שראינו אם היא יכולה לנצח את מי שמובילה את הסבב העולמי – סאלי פיטסגיבונס, זה אומר הכל.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: צילום מסך של תוצאות אחד המקצים בתחרות: ענת במקום הראשון, סאלי פיטסגיבונס שנייה וסטפני גילמור במקום הרביעי.. לא נתפס!

איתן אוסבורן , הרכש החדש בנבחרת היה ההבטחה של הנבחרת .האם הוא ואתם כנבחרת מרוצים מהתוצאה שלו?

לגבי איתן, אין ספק שרצינו יותר.. אבל עדיין אני חושב שהוא עשה תוצאה טובה. היה לנו ביש מזל גדול מאוד שהוא ויוני נפלו יחד לאותו מקצה בסיבוב הראשון ומישהו מהם היה חייב ליפול, איתן נפל ואז ניתנה לו הזדמנות נוספת לחזור לתחרות דרך מקצה הניחומים.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

 

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: איתן בפעולה.. למרות שלא העפיל לשלבים המתקדמים בתחרות, נתן הצגה סופר מרשימה!

ביום האחרון הוא נתן הצגה מטורפת, גלש בפודיום אחד 3 מקצים, היה לו את הניקוד המצטבר הטוב ביותר, הכי גבוה מגולשי ה CT  לאותו היום. לצערנו העבירו אותו למקצה הקובע לפודיום אחר ושם הוא גלש פחות טוב. איתן הוא בחור צעיר , בן 19 בסך הכל אני מאמין שעוד נזכה לראות ממנו תוצאות, יש את התחרות הבאה שתתקיים במרץ-אפריל לקראת האולימפיאדה ואם לא אז בוודאי בהמשך. אני מאוד מבסוט ממנו, הוא התחבר לכולם בצורה פנטסטית והיה מאוד כייף לבלות אתו את הזמן הזה ביחד.

ראיתי ששאר הבנים נלחמו, איך אתה רואה את ההישגים של גל ויוני היום ובהמשך?

בסך הכל אני יכול להגיד לך שכל הנבחרת שלנו אני מאוד מבסוט ממנה, עשינו עבודה מעולה. בפעם הראשונה שישבתי ובאמת נהניתי להסתכל על הגולשים שלנו למרות שתמיד האמנתי בנבחרות שלנו. ראיתי נבחרות אחרות שהסתכלו עלינו בכבוד, איך בחנו אותנו במקצים.. ארה”ב, אוסטרליה וברזיל (החזקות ביותר בעולם). שמעתי תדריכים של מאמנים שחששו לפני מקצים שהתחרו בנו והנחו את הספורטאים בהתאם ונתנו לנו המון כבוד.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: יוני קליין “שוחט” את הגל. הביא הרבה כבוד לישראל

יוני במקצה הראשון שלו הפיל את ג’רמי פלורנס (צרפת), ישבתי באותו מקצה עם קלי סלייטר (אלוף עולם, ארה”ב) וכתב של מגזין “סטאב”. תוך כדי שאנחנו מדברים, קלי שאל מי זה הגולש הזה אחרי שראה את היכולות של יוני במים וקיבל המון כבוד.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: יוני (משמאל) וקלי.. יש כבוד!

טל, אני אישית בפעם הראשונה שביליתי עם טל כל כך הרבה זמן וראיתי מה הוא שווה באמת. אני חושב שיש לנו את אחד האייריאליסטיים הטובים בעולם. גלשנו באיזה סשן שמקצוענים ראו את טל מחוץ למים באחד המקצים ושאלו מי זה הגולש הזה. גולש שמסוגל להביא כל תוצאה בכל גל (!)

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: טל אסיאג (צילום ישראל). אחד האייריאליסטים הטובים בעולם (!)

אני חושב שגם טל וגם יוני היו במרחק נגיעה מ 8 האירופאים ויכלו להתמקם כבר עכשיו בטוקיו 2020.

לסיכום בבנים, יוני וטל בשילוב עם איתן, יש לנו נבחרת שהייתה הכי חזקה אי פעם, הצדיעו לנו, קיבלנו פידבקים מהמון גולשים ומדינות בתחרות ולראייה התוצאה שהגענו בתחרות הזאת, התוצאה הכי גבוהה שנבחרת גולשים עשתה בבוגרים. בטח ברמות האלה עם גולשים מהסבב הבכיר ביותר בעולם ברמות הגבוהות היותר, ה CT.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: נבחרת ישראל בתחרות האחרונה ביפן. (שני משמאל) יוסי זמיר, יו”ר ארגון גולשי הגלים בישראל: “הנבחרת הכי חזקה שהייתה לנו אי פעם”

אדווה בר שדה גם נתנה פייט.. איך אתה רואה את ההתקדמות שלה?

בנוגע לאדווה, אני נלחמתי שהיא תצא לתחרות הזאת. אני עוקב אחרי אדווה כבר הרבה זמן, היא גולשת בנתניה כך שיוצא לי לראות אותה הרבה. היא ילדה שההתפתחות שלה בשנתיים שלוש האחרונות היא מטאורית, הכיוון מאוד מאוד טוב. אני מאמין שכבר בשנה הבאה נראה את התוצאות הטובות שלה באירופה. היה חשוב לי שהיא תחווה ותתחרה מול הגולשות ב ISA  ובכלל מהסבב המקצועני (CT).. סטפני גילמור מהגולשות ברמות הכי גבוהות בעולם.

אמנם לא הלך לה בתחרות, אבל עדיין היא נתנה פייט מעולה במקצה הראשון המעולה עם סאלי ולצערנו במקצה השני נפלה. יש לה עוד הרבה מה ללמוד בנושא הפריורטי ולהגיע למקום בוגר ובשל בהתפתחות האישית שלה.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובהבתמונה: אדווה בר שדה.. קפיצה ישר לתוך המים העמוקים עם יכולת מדהימה!

אתה יודע, בשביל להגיע לתוצאות צריך לזרוק אותך לפעמים למים העמוקים ותוך כדי להגיע לתוצאות עם הגולשים/ות ברמות הכי גבוהות. אני חושב שהיא עשתה עבודה מעולה בנבחרת ותרמה את חלקה מקצועית וחברתית. אני אישית ממש נהניתי לראות אותה גולשת ומתחרה בתחרות הזאת.

 

משפט סיכום שלך ומה צפוי בהמשך לקראת המשחקים האולמפיים בטוקיו 2020 מבחינת הנבחרת?

התחרות הזאת היא עוד נקודת ציון מאוד חשובה בדרך שהגלישה בארץ עוברת בתהליך שחל בשנים האחרונות. לפני 10 שנים, די בתחילת הדרך הקמת המועדונים ובתי הספר לגלישה, בהמשך קיום והגדלת מספר התחרויות בארץ, הבאת תחרות הגלישה הבינלאומית (WSL) לישראל אחת לשנה, הרבה גולשים שהתחילו להתחרות בחו”ל בשנים האחרונות, התמקצעות הענף והתעשייה בישראל, בסופו של דבר – אין חוכמות.. בסופו של דבר רואים את התוצאות. ההישג של ענת ובכלל של הנבחרת זו הגושפנקה לתהליך שהענף הזה עבר ועובר בישראל.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

בתמונה: צילום מסך של המקום הסופי של ישראל בתחרות לקראת טוקיו 2020: מקום 11.. מכובד מאוד!

 

אני חושב שזו רק תחילת הדרך, אנחנו נראה עוד המון תוצאות של ספורטאים ישראלים מהארץ בחו”ל. יש המון ילדים בני 10-13 בארץ שאם רק ניתן להם את הקרקע הפורייה והתנאים הנכונים להתקדם – השמיים מבחינתם הם הגבול.

ההרגשה שלי היא שהשמים הם הגבול. אם נמשיך ככה, נזכה לעוד הרבה נחת בענף הזה.

זה שענת מגיעה להישג כזה, הדבר דומה למקרה של יעל ערד שהגיעה להישג המדהים שלה באולימפיאדת ברצלונה עם מדליית הכסף, מה שקרה בהמשך שהמון ילדים החלו ללמוד ג’ודו ואנחנו רואים את התוצאות היום בעולם לענף הספורט הזה בישראל. אני מאמין שגם כאן עם זכייה בתחרויות בינלאומיות של ספורטאים ישראלים, הדבר יוביל להאצה גדולה יותר בכך שעוד ילדים יצטרפו לענף הגלישה בישראל וישאפו להגיע לתוצאות גבוהות.

בשם האב, הבת ורוח הלחימה שנה טובה

 

Spread the love