קייט סרף

קייט סרפינג


קייט סרפינג

קייט סרפינג

גלישת קייט (קייטסרפינג) שנקראת גם גלישת עפיפונים היא גלישה באמצעות מצנח מיוחד ושימוש בכוח הרוח כדי לגלוש על גלשן קטן ממדים במים.

גלישת קייט היא הספורט הימי שמתפתח במהירות הרבה ביותר בעולם, ממציאו של הספורט אינו ידוע אך הוא הופץ על ידי תושבים מצרפת והוואי בשנת 1999.

בחודש מאי 2012, איגוד השייט העולמי קבע כי גלישת קיט תהפוך למקצוע אולימפי החל מהמשחקים האולימפיים בריו 2016. הקיט סרפינג יחליף את גלישת הניל פרייד שתסיים את כהונתה במשחקים האולימפיים בלונדון 2012.

ציוד:

הגולשים בגלישת קייט (kitesurfing) משתמשים בציוד הבא:

קייט – זהו שם כולל לחופה, היא העפיפון עצמו. והבר אשר כולל את מערכת החוטים אשר מחברת בין הגולש לעפיפון.

גלשן (twin tip board) – לוח גלישה בעל 4 חרבות אשר מאפשר לגולש לרכב עליו בשתי הכיוונים (בניגוד לגלשן גלים).

החופה מורכבת ממספר בידונים (struts) המכילים אוויר הנדחס פנימה על ידי משאבה בלחץ אויר בין 5-7 psi, אלו משמשים לשמירה על יציבות ומבנה העפיפון, כמו כן כדי לאפשר לו יכולת ציפה במים כדי שיהיה ניתן להניף את הקייט שוב מפני המים מעלה, במקרה שבו העפיפון נופל למים (מסיבת חוסר שליטה בעפיפון או נפילה של הרוח).

בר (bar) – זהו מוט ההיגוי שמחובר לעפיפון המאפשר שליטה על דרך 4 או 5 חוטים באורך של בין 20 ל 27 מטר.

טרפז (harness) – סוג של ריתמה שמתיישבת על גוף הגולש ואליה מתחבר הבר.

משאבה (pump) – לרוב מדובר במשאבה אשר הגולש נושא אותה בצמוד לעפיפון ובאמצעותה מנפח את הבידונים של העפיפון (בידון ראשי- leading edge) כמו כן את הבידונים הקטנים (struts)

תחום זה הינו חלק מ”ספורט העפיפונים” המתפתח כיום וכולל בנוסף שימוש בעפיפונים (power kites) ביבשה המניעים באגי -קייט באגי, סקייטבורד(מאונטן-בורד), גלישת קיט בשלג ועוד.

הבדלים עיקריים בין סוגים וצורות שונות של עפיפונים ומערכות חוטים.

מערכות חוטים:

הקייטים הראשונים היו בעלי 2 חוטים ולא איפשרו לגולש יכולת שליטה מוגבלת בעפיפון, עם התפתחות הספורט הופיעו פיתוחים של מערכות חוטים בנות 4 או 5 חוטים.

מערכת בת 5 חוטים נחשבת בטוחה יותר במקרי סכנה ומצבי מצוקה (quick release) כמו כן מעניקה לקייט יתרון יציבות משמעותי ברוחות חזקות, ציר סיבוב מרכזי מאפשר לעפיפון לנוע באופן רדיקלי וזריז יותר וכמו כן יכולת הנפה מחודשת מהמים חזרה מעלה (re-lunch). יש הטוענים כי מערכת 5 חוטים יוצרת סכנה לגולש במצב בו הקייט מאבד כח באויר, ויכול להתלפף סביב החוט החמישי.

עיצובים גאומטריים לחופות:

C-Shape – נחשב לעיצוב הגאומטרי הראשון של העפיפונים, כיום משמש בעיקר לגלישה בסגנון חופשי (Freestyle) ביצוע קפיצות, תרגילים וירטואוזיים וכו’.

Bow – מבטא התפתחות משמעותית של עיצוב העפיפונים, מדובר בקייטים “חצי שטוחים” אשר מאפשרים לגולש לייצר יותר כח ביחס לרוח, כמו כן נחשב לקייט “משחרר” אשר מפחית את הכח אשר מייצרת הרוח מהגולש אשר שולט בעפיפון.

Delta C-Shape – עיצוב כלאיים בין צורת ה-C הוותיקה ל-Bow החדשני והרדיקלי, משלב בין היתרונות של כל קייט אך כולל לרוב מערכת “בריידלים” אשר נחשבים לחסרון משמעותי.

Hybrid – הקייטים ההיברידיים הם שילובים שונים בין העיצובים הקלאסיים.

Sigma – עיצוב ייחודי לחברת ‘Naish’ בה שפת התקיפה של הקייט דומה לאות היוונית ‘סיגמא- Σ’ . הדעות בענף הגלישה חלוקות לעניין עיצובים אלו.

סגנונות גלישה:

Freeride – זהו הסגנון הנפוץ ביותר בקרב הגולשים, מבטא גלישה חופשית בים למרחקים ארוכים וקצרים, סגנון זה כולל קפיצות ותרגילים מעטים.

Freestyle – סגנון גלישה רדיקלי אשר כולל ברובו תרגילים מורכבים וביצועים באמצעות קפיצות, נפוץ לרוב בקרב גולשים וותיקים. סגנון זה מתחלק לאולד סקול (old school) וניו סקול (new school) – סגנון האולד סקול כולל לרוב קפיצות עם זמן מתמשך של שהיה באויר. לעומתו הניו סקול מתאפיין בקפיצות אשר מתאפיינות בכח רב, סיבובים, יש הטוענים כי ממנו התפתח סגנון Wakestyle אשר כולל מאפיינים רבים מסגנון גלישה נפרד בעזרת סירה, הלא הוא Wakeboard.

קייט סרפינג

Wave – גלישה על גלים גבוהים או נמוכים בעזרת העפיפון, בעל מאפיינים כמובן בעזרת גלשן אשר מיועד לגלים ודומה לעיצוב של סגנון גלישת גלים.

Race – סגנון גלישה חדש יחסית אשר שואב את עקרונות התחרות מתחום גלישת רוח בו התחרויות בין המשתתפים נערכות במקצה סלאלום בין מצופים, שיטת הניקוד זהה ברובה. בחודש מאי 2012 קיבל איגוד השיט העולמי החלטה להכיר במקצוע גלישת העפיפונים כספורט אולימפי אשר יחליף את דגם גלישת רוח הוותיק, כאשר הדגם האולימפי בו יתחרו הספורטאים יהיה Race.

עקרונות התעופה בקייטסרפינג:

העפיפון כאשר נמצא באויר, משמש ככנף לכל דבר ועניין בו הרוח עוברת משפת התקיפה של העפיפון (בידון ראשי) אל עבר שפת הזרימה היא החלק האחורי.

במצב בו הרוח עוברת באופן שווה בין החלק העליון של הקייט ובין החלק התחתון, הקייט יעמוד באוויר באופן יציב יחסית.

העפיפון מייצר כוח כאשר החופה מתקמרת ביחס לכיוון הרוח, עקרון השליטה בעפיפונים מהסוג המודרני מתחלק לקייטים בעלי מערכת 4 או 5 חוטים, כאשר עקרון התפעול והשליטה זהה, אלא שמערכת חוטים בעלת חוט חמישי כוללת חוט נוסף במרכז העפיפון אשר מאפשרת שליטה מרבית ואלמנט בטיחות עיקרי במצב בו הגולש איבד שליטה על העפיפון ומקבל החלטה לנתק מעליו את החיבור לעפיפון.

כותב הפוסט : רן רווה Kite lab , מדריך וגולש קייט KITELAB.CO.IL

קייט סרפינג

 

Spread the love