גלים, גלשן , סאפ סאפ

דני סאפ : הקפיצה (הגדולה) מגלשן גלים לסאפ


צילום: קייט מיכלסון

גלים, גלשן , סאפ

הכל התחיל מזמן פנוי ומשבר גיל ה 40. הילדים כבר גדולים, עובד משמרות והכי חשוב הייתי ונשארתי חולה ים…כשאתה גולש גלים (כבר 30 שנה) בארץ אתה מבין שגלישת גלים אינה מספקת כשלעצמה והצורך למלא את החלל רק הולך וגדל.

גלים, גלשן , סאפבתמונה : דני "שוחט" בטיול גלישה למלדיביים. צילום: יניב וקנין

גלים, גלשן , סאפ

בתמונה: דני בחוף הביתי באשדוד. צילום: אבי נסימי

מאז ומתמיד התחביבים שלי היו אקסטרים: סקייטבורד, אופניים, אופנועים, גלישה וסקי. חיפשתי תחביב חדש ללא עלויות מוגזמות וסיכונים כמו באופנועי שטח והחלטתי לקנות סאפ.

גלים, גלשן , סאפ

הסאפ הראשון שלי היה 170 ליטר תוך שבוע ימים הבנתי פחות או יותר את העניין ואמרתי לעצמי שזה יכול להיות אחלה תחביב ועם אחלה כושר שאפשר להתקדם מהר מאוד וכך נוכל ליהנות מביצועים על הגל.

כעבור חודש החלפתי את הסאפ וירדתי ל 140 ליטר , הורדתי ממשקלי 4 ק"ג באותו החודש. חשוב לציין שעם הסאפ הראשון שקלתי 115 ק"ג. בום נדלקתי והבנתי שהסאפ פתר לי את ה ״משבר״ . כל יום יש מה לעשות עם הסאפ ים חלק חותרים, ים גלים גולשים ובסערות גם גולשים , כמובן!

גלים, גלשן , סאפאחרי ארבעה חודשים נוספים שוב החלפתי סאפ ל 125 ליטר . אז גם הבנתי וקראתי נכון יותר את הסאפ : משוט, העברות משקל ומשחקי רגליים על הסאפ. בתוך זמן קצר הגיעו הביצועים, אי אפשר לדמיין את התחושה של ביצוע חזק על סאפ. (אני אוהב להגדיר את זה כגל של 40 במהירות על גל של 60). האדרנלין מתפרץ, הסאפ מהיר בטירוף ומכאן המשכתי להשיל ממשקלי 5 ק"ג נוספים.

גלים, גלשן , סאפ

צילום: קובי בן אלי

גלים, גלשן , סאפ

גלים, גלשן , סאפ

צילום: בוריס לאוב

זהו, הסאפ תפס אותי ! הים ממלא אותי , אני גולש או חותר ברוב ימות השבוע וכיום אני גם מלמד. עם הירידה במשקל בא גם התיאבון והתחלתי להתאמן ולהתמקצע יותר בכל אמצעי שעומד לרשותי: סרטים וכתבות . בשביל להתקדם צריך להבין את כל המכלול, מהיסוד ועד לפרט האחרון.

בהמשך פגשתי את טל מאירוביץ' מפוקוס גלשנים , הייתה לנו שיחה מרתקת בין שני גולשים שהתחילו לגלוש בשנות ה 80…האחד מהצפון והשני מהדרום. בהמשך, התחלתי לייצג את חברת הגלשנים – פוקוס. כמובן, כשעברתי לפוקוס החלפתי שוב סאפ זה היה ראוסון 8.4  117 ליטר בעודי שוקל 97 ק"ג. חייב לציין שהגלשן הזה מדהים! רדיקלי ויציב במיוחד,  טס בים נמוך ויציב מאוד על  הגל בים גבוה.

גלים, גלשן , סאפ

צילום: אבי רוקח

עם הזמן כמי שגולש גלים 30 שנה התחלתי לשים לב לטעויות חמורות בקרב גולשי הסאפ. בין אם זה בכללי הבטיחות אל מול הגולשים או סכנות לגולשי הגלים ולגולש הסאפ עצמו. כמו כן תפיסת הגלים אינה נכונה והכרתי בעובדה שמה שמובן לי מאליו נובע מניסיון של 30 שנה בים (כולל 15 שנה עבודה במחלקת ים נמל אשדוד) בתקופה האחרונה בחודשים האחרונים התחלתי לרשום לעצמי הערות ,טכניקות ,תפיסות גלים, ביצועים וטיפים בכול הקשור בסאפ שיוכלו לעזור בקלות למתלמד.

גלים, גלשן , סאפ

צילום: צחי כהן

 

בתקופה זו שמתי לב גם שההתקדמות על הסאפ מהירה מאוד אך… עד הגל עצמו. מהשלב הזה על מנת להתקדם ולבצע על הגל צריך לדעת והרבה! כגולש גלים על כל סוגי הגלשנים הבנתי שהסאפ הוא טכניקה מעורבת של גלישת גלים, לונגבורד, סאפ ומשוט. בנוסף, אם לא יהיו משחקי רגליים, העברות משקל ושימוש נכון בטכניקה – יהיה בלתי אפשרי לבצע ביצועים על הגל , מה שקל ומובן טוב יותר לגולשי הגלים.

גלים, גלשן , סאפ

צילום: יניב וקנין

בטיחות במים

חשוב מאוד תחילה ללמוד ולהבין את הים והכללים הנהוגים בו בכל הקשור לכללי בטיחות . הים הוא לרוב חזק מאוד ועוצמתי , יש לו כח אדיר ומחייב הבנה בסיסית לגולשים – גולשי הגלים והסאפים בינם לבין עצמם . באשדוד שזהו החוף הביתי שלי אני מנסה להשריש הבנות בין כולם במטרה שנכבד האחד את השני במיוחד במים ונימנע מתאונות מיותרות ולעיתים כואבות ומסוכנות מאוד! לפני שאני מתחיל כל שיעור עם ההגעה לחוף הים אני עובר יחד עם הגולש על כללי הבטיחות . גולשי הסאפ חייבים להבין שיש כללים ברורים בגלישה בארץ ובעולם ורק בצורה הזאת נמשיך ליהנות ולהישמר האחד מהשני כך שנשמר את המטרה שלשמה באנו לים, ליהנות!

גלים, גלשן , סאפ

בתמונה: השלט עם כללי הגלישה בחוף באשדוד

כיום אני נהנה מאוד להעביר את החומר לחניכים שלי ולתרום מעצמי לספורט הנהדר הזה ,ממשיך לגלוש בארץ ובעולם והעיקר הבריאות! אוהב , דני חזן.

גלים, גלשן , סאפ

לינק לדף הפייסבוק של דני אודות ההדרכה על סאפ : Danny sup surfing

https://www.facebook.com/Danny-sup-surfing-1744551622480634/?fref=nf&pnref=story

דני במלדיביים

Spread the love