עולם תחרויות הסאפ סאפ

עולם תחרויות הסאפ


בתמונה: הזנקה בתחרות סאפ רייס ZAZIK RACE PRO בפארק דרום בת"א . צילום: אורי מגנוס

בשנים האחרונות כולנו עדים להשתלטות ענף הסאפ על מגוון אנשי ומשתמשי הים בארץ ובעולם. אנשים בכל מקום ומענפי ספורט שונים הבינו את הפשטות שבה אפשר לעלות על סאפ ולחתור לאימון פונקציונלי או לחילופין לחתירת שחרור בשעת שקיעה וזה הגורם העיקרי שהוביל לעליה המתמשכת במספר האנשים שנחשפו לתופעה.

מדהים לראות איך הענף גדל ועוד יותר מדהים לראות איך התפתח החלק התחרותי שבו המתחלק לרייס ולסאפ גלים. בעולם נערכות כמויות גדולות של תחרויות בשנה במגוון סבבים ומסגרות שונות ברייס ובגלים, ולעיתים גם בשילוב בין שניהם בתחרויות רייס שנערכות בגלים גבוהים כמו התחרות במפרץ הצבים בהוואי

עולם תחרויות הסאפ

בתמונה: תחרות סאפ רייס על גלים בחו"ל. צילום: פייסבוק

תחרויות גלישת הגלים במסגרת סבב אליפות העולם נערכות במקומות אקזוטיים כמו מרוקו, טהיטי, הוואי וברזיל ומאפשרות לגולשים בסבב להראות לעולם איך אפשר לקחת את הסאפ לגלים קיצונים ולשבור אתו שיאים חדשים בספורט הכול כך צעיר הזה.

למרות ההתפתחות המהירה של הענף ובשונה מעולם הרייס נראה כי סבב תחרויות הגלים נמצא בסימן שאלה לגבי ההמשך. בעוד עולם הרייס מאפשר לצופה להתחבר לחותר ולראות אותו מקרוב  עולם גלישת הסאפ מתרחש רחוק יותר מהצופה בחוף. המפרסמים מודעים לכך ולכן קשה למארגנים להשיג חסויות מהספונסרים השונים שלא ממהרים לפתוח את פנקס הצ'קים.

עולם תחרויות הסאפ

בתמונה: תחרות סאפ גלים 2015 US open בחוף הנטינגטון, קליפורניה ארה"ב .צילום : הרי וויואל

כך לדוגמא לפני התחרות בהנטינגטון שסיכמה את סבב התחרויות ב 2015 נערכה פגישת ספורטאים בה סיפר יו"ר הסבב כי דבר אינו בטוח לקראת 2016. הוא סיפר שנערכים מגעים עם קבוצה של משקיעים שמעוניינים לקחת את הסבב צעד אחד קדימה אבל כמו שנראה כרגע, עמוק בתוך שנת 2016 דבר לא השתנה. לאחר התחרות הראשונה בסבב שנערכה בסנסט הוואי בפברואר השנה עברו כמה חודשים טובים ונראה שהתחרות הבאה שלפי הלוז שנמצא באתר הסבב אמורה להתחיל בימים הקרובים, לא תצא לפועל.

בדומה למתרחש בעולם גם בארץ עברו כמה שנים טובות מאז תחרות הסאפ גלים האחרונה שריכזה את מיטב הגולשים בארץ בחוף אחד. ראינו כמה תחרויות מעניינות לאורך השנים כמו בחוף הילטון האגדי במסגרת, התחרות בדולפינריום וכמובן היהלום שבכתר, תחרות הטריפל דימונד שריכזה 3 ענפים שונים (סאפ/גלישת גלים/ לונגבורד) בתחרות אחת כדי למצוא את איש הים האולטימטיבי.

עולם תחרויות הסאפבתמונה: במת השיפוט בתחרות הטריפל דאימונד (סאפ גלים) שנערכה בחוף הילטון ת"א ב 2014

מאז התחרות האחרונה שנערכה בחוף תל ברוך לא נראתה עוד תחרות גלישת סאפ גלים בה השתתפו טובי הגולשים בארץ ומהצד השני נראה כי תחרויות הרייס רק פורחות. מהתחרות השנתית peddle for hope שנערכת בחוף שדות ים ומושכת אליה את הרוב המשמעותי בעולם הסאפ ועד לתחרויות קצה כמו zazik race pro שנערכה לאחרונה בlake tlv  אליה הגיע חותר מהטופ העולמי. בינתיים, נשאר לנו לראות איך עתיד הענף התחרותי בספורט החדש והגדל הזה יתעצב ולקוות לעוד תחרות סאפ גלים שתראה לציבור גולשי הסאפ עד לאיזה נקודת קיצון ניתן לקחת את המשוט והסאפ ביחד.

עולם תחרויות הסאפ

בתמונה: יום התחרות סאפ רייס בשדות ים PADDLE FOR HOPE . צילום: פרי גל

Spread the love