יואב עומר אלוף העולם גלישת רוח

יואב עומר:אלוף על העולם


בתמונה: יואב מוביל במהלך התחרות האחרונה בניו זילנד / צילום:

Youth Sailing World Championships

זו כתבה על ילד לא רגיל שמבחינת רמת הגלישה שלו הפסיק להיות ילד מזמן. הוא בן 18, גדל בזיכרון יעקב וגולש מגיל 8 על כל מה שאפשר. הוא קצת מזכיר לי את עצמי בגיל הזה, גולש רוח אולימפי שנייה לפני הגיוס ודקה אחרי אליפות עולם, כזה שמשתדל להיות בים כמה שיותר זמן ולגלוש בו ואתו בכל התחומים האפשריים. קבלו ראיון עם בחור מאוד מעניין שאפילו יצא לי לאמן תקופה קצרה בשנה שעברה והיום יש לי את הכבוד לקרוא לו אלוף עולם.

יואב, מה שלומך בימים אלה שנייה אחרי שהשנה הזאת הגיעה לסיומה ?

בסך הכול טוב הייתה אחלה שנה !

ספר לנו איזה גביעים הוספת למדף השנה?

ניצחתי את אליפות העולם הפתוחה,  ואחרי זה את אליפות העולם הסגורה של אייסף שנערכה בניו זילנד שקצת מזכירה בפורמט שלה  את האולימפיאדה.

 שנה מדהימה סה"כ, מה קרה באליפות אירופה לנוער ?

באליפות אירופה התחריתי בבוגרים וסיימתי במקום ה 26.

לא קצת מבאס שהיית יכול לזכות במשולש הקדוש של עולם גלישת הרוח האולימפי? שכן, אם לא היית מתחרה בהלסינקי בבוגרים, בכל זאת 2016 הייתה השנה האחרונה שלך בנוער.

עשיתי כבר מדליות באליפות אירופה בעבר ורציתי לצבור ניסיון בתחרויות בוגרים, מסוף שנת 2015 ועד חודשיים לפני אליפות העולם התאמנתי בבוגרים כי רציתי להשתפר ולהיכנס למסגרת הזאת. הייתה התלבטות בנוגע להיכן להתחרות, העניין הוא שהרגשתי תחושת מיצוי מסוימת בנוער ובסה"כ אני חושב שזאת הייתה החלטה חכמה ובמקומה.

אתה מרגיש שהעובדה שאתה גולש בכמה ענפים שונים עוזר לך בגלישה האולימפית?

ברור, אפשר לראות את ההבדל בין כאלה שגולשים רק רוח ומתאמנים בזה כל היום לבין אלה שגולשים בעוד מספר ענפים. דוגמא טובה לזה הוא אחד מהגולשים הצרפתים שבגילי, הוא אחד הגולשים הכי מהירים ברוח חזקה למרות שהוא קטן ממני בכמה מידות וזה מתקשר לעובדה שהוא מתאמן תחת חסותו של אנטוניו אלבואו (גולש רוח אגדי) בכמה תחומים שונים, זה שיפר את הצד הטכני שלו ועזר לו המון בגלישה התחרותית.

יואב עומר אלוף העולםYouth Sailing World Championshipsצילום:

2016 הכינה אותך בצורה טובה לקראת תחרויות הבוגרים ?

חד משמעית כן! אני חושב שזה נתן לי יתרון עצום ביחס לאחרים מהנוער שלא עשו את זה . אתה לא רק חווה תחרויות בוגרים אלה ממש נכנס ללופ הזה של נסיעות ארוכות בחו"ל.

איך אתה מסתדר עם הזמן הארוך מחוץ לבית ?

תקופת התיכון הייתה מורכבת כי הייתי צריך להשלים המון חומר שפספסתי ולארגן לעצמי לפעמים גם מועדי ד' למבחנים ובגרויות אז היה מעניין, אבל בסופו של דבר הצלחתי איך שהוא לסיים עם תעודות בגרות מלאה וזאת הייתה המטרה שלי בהתחשב בכל הזמן שהייתי בחו"ל. מבחינת חברים ומשפחה רובם מבינים את זה ומעבר לזה פתאום אתה מגלה משפחה חדשה של גולשי רוח שמתראים, מתחרים ומתאמנים כמעט כל חודש.

האיגוד יצא בהחלטה שמעכשיו גולשי ה RSX בארץ יתאמנו בנבחרת מסודרת שלא הייתה בעבר תחת  חסותו של גל פרידמן, איך זה משפיע עליך?

קודם כל אני בעד, אני עובד עם גל מאוגוסט מאז שהתחיל לאמן במועדון שדות ים ואני חושב שהוא נתן לי המון בקטע המקצועי. אנחנו ארבעה גולשים מאוד מוכשרים מהנוער שעלו לבוגרים והעבודה כרגע מאוד מקצועית. לדעתי הפיקו את הלקחים משנים קודמות ומנסים למצוא דרך נכונה יותר לשלב את הנוער בבוגרים. יש בעיה שגולשי נוער לא מצליחים להגיע לבוגרים בגלל הבדלי הרמות בין הנוער לבוגרים, מאז שחר ונמרוד ועד השנתון שלי  (97') אף גולש לא שרד את המעבר לבוגרים ונתן פייט אמיתי על כרטיס לאולימפיאדה.

יואב עומר אלוף העולם

בתמונה: יואב (שני משמאל) במעמד הזכייה יחד עם חבריו הזוכים

אז זאת המטרה עכשיו, טוקיו 2020 ?

תמיד שואלים אותי את השאלה הזאת במיוחד עכשיו אחרי שחזרתי מחו"ל. אני תמיד עונה את אותה התשובה – האולימפיאדה היא משהו מאוד רחוק, זאת ריצה של 4 שנים ויש עוד כמה נקודות בדרך שאני צריך לעבור כדי שבכלל אוכל לחשוב על זה. יש לי מטרות בטווח הקצר שאני צריך להשיג ובהם אני מתמקד, אני לא מתעסק באולימפיאדה כרגע ומשקיע את כל האנרגיה שלי בהשתלבות נכונה בטופ העולמי בבוגרים, אבל בטווח הארוך אני יכול להגיד שלשם אני מכוון.

יואב עומר אלוף העולם

מה המטרה הבאה ?

יש לנו תקופת הכנה די ארוכה, התחרות הקרובה היא באפריל בפלמה דה מיורקה, משם נמשיך להייר ואז אליפות אירופה במרסיי. פלמה והייר הם תחרויות ההכנה שלי ומרסיי היא התחרות שאליה אני מכוון כרגע.

ומה עם צה"ל ?

בגדול הייתי אמור להתגייס במרץ לשייטת 13 אחרי שעברתי את הגיבוש והמיונים השונים, ידעתי שיהיה לי ספורטאי בגלל אליפות העולם הראשונה שניצחתי בשנה שעברה ובמשך תקופה ארוכה התלבטתי איך לבחור. בסופו של דבר הבנתי שאני צריך לקבל החלטה כי זה מעכב אותי והחלטתי לקחת את הגלישה למקום הכי גבוה שאפשר. כרגע  אני מנסה לדחות את תאריך הגיוס כדי שישתלב בצורה הנכונה ביותר בתוכנית האימונים ועדיין מאוד מעוניין לשרת בחיל הים.

יואב עומר אלוף העולם

בתמונה: יואב מתאמן כשאין רוח על גלשן סאפ בחתירה / צילום: קבוצת חתירה של גל פרידמן

מה עם ספונסרים, יש תמיכה לכל הנסיעות וההוצאות האלה?

אני מקבל חסות מפארק פלזה שהיא חברת מלונות בחו"ל ועכשיו אחרי אליפויות העולם יש כמה הצעות מאוד מעניינות על הפרק. זה משהו שמאוד קשה להסתדר בלעדיו בגלל העלויות הגבוהות, היום ספורטאי אולימפי עולה בין 250,000 שקל ל 500,000 שקל בשנה, זה מאוד יקר ובלי העזרה הזאת מהספונסרים החיים היו נראים אחרת.

יואב עומר אלוף העולםיואב עומר אלוף העולם

בתמונות (2): יואב מרחף עם גלשן הרוח, הרבה מעבר לגולש תחרותי.

מילים אחרונות שנייה לפני הסוף?

אני אשמח לציין את שחף אמיר שבעצם מתפקד על משבצת המנהל המקצועי שלי ומי שעבד איתי באופן עקיף וישיר ב 4 השנים האחרונות. הוא זה שראה אותי מתפתח וגדל, המאמן שמכיר אותי הכי טוב ויש לו חלק ענק במי ובמה שגדלתי להיות – אין הרבה מילים שיוכלו לתאר את הערכה שיש לי כלפיו ולדעתי אין דרך טובה יותר לסיים את הריאיון הזה מאשר בצורה הזאת.

יואב עומר אלוף העולם

תודה רבה יואב על הריאיון הזה והמון הצלחה בהמשך.
Spread the love