אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית מקצוענים/יות

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית


אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

בתמונה: אייל שלף, הישראלי הראשון שגלש רוח ב JAWS שבהוואי

ריאיון מאת: שרון מושקוביץ'

אייל שלף, גולש הרוח בתנאי אקסטרים הטוב בארץ נאות לגולל בפנינו את סיפור חייו המרתק. את אייל אני מכיר משנת 2008 ובכל פעם מחדש אני נפעם מהאישיות הצנועה והאצילית שלו.

בסרטון: אייל בפעולה מעופף באוויר

אייל, איך הגעת לעולם הזה של גלישת הרוח?

התחלתי לגלוש גלים בגיל 7 , אבי היה איש ים ותיק עם יכטה במרינה של תל אביב והוא זה שהכיר לי את עולם הים. הייתי רץ כל יום ישר אחרי ביה"ס לים (חוף הילטון) מכיוון שאהבתי את זה מאוד והכל היה במרחק הליכה. הייתי חוזר כל יום ונרדם על הצלחת בערב מרוב עייפות. אבל השלמתי בגרות והכל בסדר…בגיל 9 התחלתי להשיט אופטימיסט ואחר כך סירות 420 \ 470 בהפועל. בגיל 12 התחלתי לגלוש רוח וזה פתח לי עולם שלם ומופלא של מהירות, קפיצות וגלים. בעצם זה מה שהדליק אותי ומאז שהייתי ילד חלמתי להיות גולש רוח אקסטרים מקצועי.

איך בעצם הגעת באמת לגלישת רוח מקצועית?

לפני הצבא, אני ושלושה חברים טובים נסענו למאווי שבהווואי שעד אז ראינו רק בסרטי גלישה. הגענו לחוף הגולשים הוקיפה וראינו את כל הגולשים המקצועיים, רובי נייש ופולקוב מרכיבים וגולשים אתנו ביחד, זה היה ממש חלום שהתגשם. השתפרנו מאוד ונהנינו מהחופשה וכשחזרנו לארץ ידעתי בוודאות שאני רוצה להיות תקופה ארוכה במאווי. לאחר מכן, כמה שנים מאוחר יותר חזרתי למאווי על מנת לנסות ולהגשים את חלום הילדות שלי.

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

איך באמת הצלחת להתמודד עם טובי הגולשים בהוקיפה?

בהתחלה שגלשתי שברתי המון ציוד, גלשנים, תרנים, מפרשים והיה לא קל. לאט, לאט, צברתי ביטחון ולמדתי להתמודד עם גלים יותר גבוהים ועם התערבלויות חזקות (מעל ומתחת לפני הים).

איך הגעת לגלוש בסבב המקצועי PWA בקטגוריית הWAVE היוקרתית?

זה סיפור ממש נחמד. בשנת 2005 הייתי באמצע קורס מדריכי שייט בוינגייט וג'וליאנה שהייתה אז חברה שלי והיום אשתי, התקשרה אלי ממאווי (שם הכרתי אותה) ואמרה לי לבוא להתחרות בPWA WAVE. לא ידעתי מה לעשות והחלטתי בסוף למלא לוטו, אם אזכה בסכום כלשהוא אסע, ואם לא, אז לא. חיכיתי במתח ליום ההגרלה, שהגעתי לדוכן הלב שלי פעם בחוזקה וממש התרגשתי, בסוף זכיתי ב 10 שקלים ונסעתי…

ספר באמת על התחרות במאווי בשנת 2005, נכון?

כן ב 2005, הגעתי למאווי וארנון דגן שהיה בקבוצה של ניל פרייד הלווה לי מערך וQUATRO הלוו לי גלשן. נכנסתי למוקדמות ועברתי אותן בהצלחה למרות שהיו שם גולשים מעולים, הייתי ממש מבסוט. עברתי שני סיבובים נוספים בתחרות עצמה והגעתי לסיבוב השלישי מול אחד הגולשים הטובים בוייב בהוקיפה   – השייפר של QUATRO .

אמרתי לעצמי שאני חייב להוכיח את עצמי לחברת QUATRO שנתנה לי את הגלשן ולעבור גם אותו…עברתי גם אותו ועליתי לרבע גמר, שם סיימתי חמישי, כאשר לבסוף במקצה הניחומים דורגתי במקום ה 9 בדירוג הכללי. מכיוון שזאת אחת התחרויות הכי יוקרתיות בסבב של הPWA, מיד לאחר התחרות ארנון דגן קישר אותי עם ניל פרייד שנתנו לי חסות ביחד עם QUATRO.

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

צילום (2) : נועם בן שאול

זה בטח גם המון עניין של מזל בתחרויות האלו, לא?

כן בוודאי, צריך לתפוס מספיק רוח לקפיצה אחת לפחות ולא תמיד יש מספיק… כמו כן גם הגלים יכולים להיות פחות טובים בתזמון עם הרוח או בכיוון פחות אידיאלי ויש זמן מוגבל שבו גם צריך לתפוס לפחות שני גלים.

ספר קצת חוויות מהסבב העולמי של הPWA ובאיזה מקומות דורגת?

התחריתי שנתיים, בין השנים 2005 – 2007. היה ממש חוויה בלתי נשכחת, הייתי בטנריף, מרוקו, מדגסקר וכו'. זה היה נחמד גם כי גו'ליאנה התחרתה ביחד איתי בשנה הראשונה של הסבב. עם זאת היה גם קשה עם כל הטיסות והתחרויות. הגעתי למקומות 17 בשנה הראשונה ו 20 בשנה השנייה, מקום טוב באמצע.

אני זוכר שקראתי בעיתון שגלשת בJAWS וכמעט טבעת שם…

כן ב 2006, אני וחבר היינו במאווי וראינו שיש סוול גדול והחלטנו לתפוס גלים בJAWS. לא ניתן להיכנס בחוף עצמו בגלל הסלעים וגלי הענק אז גלשנו מהוקיפה כ 80 דקות עד שהגענו לJAWS, בקושי הגענו כי הייתה רוח חלשה רחוקה מהחוף אבל אני החלטתי שאני לא מוותר. החבר נשאר בעומק ואני המשכתי לעבר הגלים של JAWS.

איך זה לתפוס גלי ענק עד 10 מטר?

מדהים , הגל מאוד עוצמתי וצריך לגלוש מהר מאוד עליו על מנת שהגל לא יעבור אותך ואתה תיפול מאחוריו. תפסתי כ 6 גלים והייתי בעננים, החלטתי ללכת על גל אחרון שנסגר מהר מדי כאשר לא הייתי מוכן, לקח לי כמה שניות להבין שאני מתערבל ובגלל שלא הייתי מוכן לא הספקתי לנתק את הרגליים שהתעקמו וחטפתי גם מכות בלסת מהמנור תוך כדי ערבול. הבנתי שאני צריך להירגע ולנסות להבין איפה הדרך למעלה כי נזכרתי שאמרו לי שמאבדים כיוונים בערבול כזה.

"…בסוף, לאחר ערבול שנראה אינסופי, הצלחתי להוציא את הפה ולקחת קצת אוויר ואז באה השבירה השנייה שערבלה אותי שוב. אמרתי לעצמי שאם עברתי את הראשונה, גם זה יעבור. בסוף נזרקתי לסלעי החוף אך לא יכולתי לצאת בגלל זרם שמשך אותי פנימה, הייתי גם תשוש ושותת דם מהפה, נזכרתי בכרישים שיש שם אבל זה כבר היה קטן עלי…"

בסוף חבר שצילם אותי מהחוף סימן לגולשי גלים על אופנוע ים שפתאום הגיעו (עד אז הייתי לבד בחוף) שינסו לעזור. הם לקחו אותי על האופנוע ואמרו לי לקפוץ על סלעי החוף, בניסיון השלישי שלי הצלחתי לטפס על סלע ולעלות על החוף. משם המשכתי לבית החולים ואמרתי שנפלתי במדרגות.. קצת מצחיק כי הייתי עדיין יחף עם לייקרה..

אתה הישראלי היחידי שגלש בJAWS , נכון?

כן , ושרדתי כדי לדבר על זה..

באיזה תנאים אתה הכי נהנה לגלוש?

הכי אוהב סערות חזקות של חורף אבל גם ימים עם רוח חלשה של 15 – 20 קשר וגלים טובים. בעיקרון אני הולך בכל יום שיש בו מעל 14 קשר לגלוש רוח, אפילו עם ציוד גדול וגם אז אני נהנה. בימים שאין בהם רוח אני גולש גלים או סאפ.

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

צילום (2) : מלכה ניהום

קיבלתי את הרושם שגלישה זה ספורט יותר מנטלי מאשר פיזי, יש בזה משהו?

כן, זה 30% פיזי והשאר מנטלי, משהוא כזה.

אתה אוהב יותר תחרות או סתם לגלוש בשביל הכיף?

הכי כייף לגלוש עם חברים אבל בתחרות יש משהוא מיוחד של התמודדות עם לחץ והתרגשות שאני גם נהנה לחוות. בדרך כלל הביצועים יותר טובים דווקא לא בתחרות בגלל זה.

מה אתה אוהב חוץ מגלישה?

אני אוהב את גו'ליאנה אשתי והילדים (ג'וליאנה מצחקקת ברקע).

מה תרצה לומר לקוראים?

אני מקווה שאחרי 4 שנים של הפסקה בתחרות הסטורם ריידר, בשנה הבאה שוב נחזור למסורת שמאחדת את כל הגולשים בתחרות כיפית וסוערת בבת גלים.

בסרטון: תקציר מתחרות ה STORM RIDER , בת גלים חיפה 2012 / צילום: SNOWDRUM PRODUCTION

אייל, היה תענוג לשוחח אתך.

בכייף, ניפגש בים

?

אייל שלף: ראיון מיוחד עם אגדת גלישה ישראלית

Spread the love

Ping- & Trackbacks