בחירת גלשן גלים מתאים גלישת גלים

מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון


מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון  

כמות גולשי הגלים בעולם הולכת וגדלה בצעדי ענק ואתה תעשיית ציוד הגלישה ובעיקר הגלשנים. בשנות ה80 היו בארץ שלושה שייפרים וחנויות גלישה בודדות כיום יש לפחות 12 שייפרים שמייצגים מותגי גלשנים שונים המיוצרים בארץ ועשרות חנויות גלישה המשווקות את המותגים הגדולים בתעשייה שמקורם בארה"ב, אוסטרליה, אירופה ודרא"פ . בכתבה הבאה נעשה לכם מעט סדר כיצד לבחור ולהתאים את גלשן הגלים עבורכם בהתאם למבנה הגלשן ולסגנון הגלישה שלכם.

מותגי הגלשנים שמגיעים מחו"ל מציעים מגוון רחב של דגמים מוצלחים לגלים בארץ וחלקם דגמים שפחות יתאימו לרוב ימות השנה בישראל. רוב הגלשנים הם גלשני מדף (stand) שנתוניהם בד"כ מידות קבועות לכל דגם (stock). אפשר גם להזמין דרך היבואן הזמנה אישית לדגם קיים במידות או חומרים. השייפרים בארץ מציגים ליין של דגמים מקוריים שמותאמים לגלים בארץ ויכולים להתאים את הגלשן לפי מידות  ודרישות הגולש. היתרון הגדול הוא הקשר הפיזי שנעשה ישירות מול השייפר שבא במגע עם הגלשן ונוצר תהליך של היכרות עם פידבקים והתאמה מגלשן לגלשן.

מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון
מבנה הגלשן והחומרים

גלשן בנוי מגוש שבמרכזו שידרית עץ  שנותנת את הקשיחות במרכז. רוב סוגי הגושים הם מפוליאוריטן PU או קלקר EPS. בשנים האחרונות ישנם טכנולוגיות נוספות של גושים רובם ללא שידרית וחלקם מחוזקים מסביב לדפנות או במרכז עם סיבי פחם (קרבון) או עץ. ישנם גם גלשנים חלולים ללא גוש עם ויסות לחץ אויר. לאחר שהגוש קיבל את העיצוב הראשוני בעבודת יד או במכונה ייעודית וגימור ידני, הגלשן עובר את שלב הציפוי. הציפוי לרוב הוא יריעות פיברגלס שנמרחות בדבק פוליאסטר בגוש PU או דבק איפוקסי בגוש הEPS. בחלק העליון שבא במגע עם הגוף והרגליים ישנם שתי שכבות בד פיברגלס ובצד התחתון שכבה אחת. מקצוענים שמתחרים גולשים עם שכבה אחת גם למעלה כדי להוריד במשקל הגלשן. בגלשנים קלאסיים או גלשנים לגלי ענק מצפים ביותר שכבות ליצור יותר קשיחות וחוזק. בתי החרבות הנפוצים בגלשן לרוב מסוגי בית מסילה אחתFUTURESTU  או שני בתים FCS 1/2 שאליהם מתחברים מגוון סוגי חרבות.

מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון

מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון

בחירת גלשן

בעבר הבחירה בגלשן הייתה רק לפי גובה הגלשן מהסיבה שרוב העיצובים היו דומים ולא היו את הכלים והידע שיש היום. הגלשן הוא בעצם הכלי היחיד שמחבר בין הגולש לגל ויש משמעות רבה לפרמטרים הבאים שארחיב עליהם בהמשך. 1. עיצוב 2. נפח 3. מידות. גם תכונות החומר ממנו עשוי יכולת להשפיע לדוגמא בגלשן EPS יש 5% לערך יותר ציפה מ PU. כל הפרמטרים האלו משפיעים מאוד על הגלשן ועל סגנון הגלישה של גולש כזה או אחר. חשוב להיות כנים עם רמת הגלישה שאתם מציגים למוכר או לשייפר וישנם עוד פרטים לגולשים מתקדמים כמו מיקום רגליים בגלשן וסגנון גלישה עם יותר רגל קדמית או רגל אחורית שיכולים להשפיע בגלשן יותר נכון לכם. לפני רכישת גלשן ראשית אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כמה שאלות:

א) איזה סגנון גלשן אנחנו מחפשים בהתאם לסגנון הגלישה שלנו ואיך שאנחנו רוצים להרגיש במים.

ב) אם זה הגלשן היחיד שאני מחזיק או גלשן נוסף.

ג) תנאי הגלים, אם אני מתכוון לגלוש איתו בארץ ברוב הימים (גלים נמוכים) או בימים הגבוהים בארץ או לחו"ל בגלי אוקיינוס.
בחירת גלשן גלים מתאיםאחרי שהבנתי את הדרישות שלי מהגלשן אתרכז בשלושת הפרמטרים הבאים:

  1. עיצוב וסגנון הגלשן

גלשנים לדוגמא: לונגבורד –  גלישה קלאסית, מסורתית. פיש – גלשן מהיר עם אחיזה טובה בגל. היבריד/ גרובלר – גלשן בנפח גבוה לרוב לגלישה קלה יחסית. גלשן קצר shortboard – גלשן מודרני לגלישת ביצועים ותמרונים חדים בקטעים קריטיים של הגל. ישנם עוד דוגמאות ואין סוף הכלאות בין העיצובים. לגולש ברמה גבוהה בכושר טוב עם ניסיון גלישה רב וגולש לרוב בתנאי גלים טובים, עיצוב הגלשן המתאים יהיה גלשן קצר (shortboard). גולש שמחפש גלישה קלאסית יותר וזרימה ארוכה על הגל ילך לכיוון לונגבורד, פאנבורד. גולשים שמחפשים משהו בין לבין ובעיקר גלישה קלה ומתגמלת יש טווח רחב של עיצובים פופלריים משורטבורדים שמנים יותר (סטאבי) עד להיברידים קטנים וזריזים.  גלשנים כאלו יכולים להתאים לכל רמת גולש ולספק הנאה אפילו בגלים מאוד נמוכים. מאפייני עיצוב לדוגמא שמשפיעים על גלשן: – רוקר (קימור הגלשן בפרופיל) – גלשן עם רוקר שטוח יתאים לגל במבנה שטוח. גלשן עם רוקר קמור יותר יתאים לגל חלול יותר. – רוחב חרתום – רחב ושטוח יותר יתאים לחתירה קלה יותר וכניסה קלה יותר לגל. חרתום צר וקמור יותר יתאימו לגל חזק ולדרופ מאוחר יותר לכניסה וביצוע לפוקט (כיס הגל, הקטע החזק בגל צמוד לשבירה).

בחירת גלשן גלים מתאיםבתמונה: כניסה לפוקט (כיס הגל) צילום: סטפני בן סימון

  1. נפח הגלשן

נפח בליטרים זה בעצם כמה הגלשן יציף אותנו. ישנם תוכנות עיצוב שמדייקות מאוד בנפח הגלשן בהתאם לעיצוב והמידות שלו. עם הוותק והתנסות בגלשנים ותנאי גלים שונים כל גולש בימינו כבר מכיר את טווח הנפחים המתאים לו ולאיזה תנאים. גולשים קלילים וזריזים אוהבים נפחים נמוכים יחסית וגולשים כבדים וחזקים יעדיפו נפחים מעט גבוהים. נוסחא שנותנת עומדן טווח לנפח היא 35% ממשקל הגוף לגולש ברמות הגבוהות עד 40% אחוז למתחיל ממשקל הגוף. דגמים שמיועדים לים קטן נעדיף באקסטרה נפח  מהגלשן הקצר. חשוב להתייחס לעניין הגל אם חלש כמו אצלנו לרוב עדיף קצת יותר נפח בכל סגנון גלשן. הסוד בלהכיר את הווליום הוא הניסיון בגלשנים ותנאים שונים כמה שיותר.

  1. מידות

הרבה נוטים לחשוב שאם הנפח מתאים להם הגלשן יתאים. דבר שנכון לרוב אבל לא תמיד. גלשן קצר מודרני אמור סביב גובה הגולש ולא תמיד ישב בנפח המתאים במידות הסטוק. לכן כדאי ללכת לכיוון דגם שמידותיו יתאימו לנו או לחילופין לא להתקבע על גובה הגלשן אלא על הסגנון שלו. כנ"ל לגבי הרוחב והעובי ושוב מה ששיגרום לי להבין מה נכון לי הוא הניסיון. גם אם לא קלעתי במידות ומרגיש לא נכון, תמיד אוכל להבין ולשנות לגלשן הבא שלי.

מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון
טיפים נוספים לפני קנייה/הזמנה של גלשן:

  • דברו עם המוכר או השייפר ומסרו כמה שיותר מידע על הגלישה שלכם אפילו בתמונות או סרטונים אם יש. עדיף תמיד פנים מול פנים.
  • בדקו את סוג החומרים שהגלשן עשוי ממנו סוג, איכות, איפה יוצר.. גם אם לא מבינים בזה.
  • שאלו מה כלול במחיר מבחינת אבזור מדויק. חרבות, ליש, פד אחורי איזה מותגים ואיכויות.
  • בדקו כמה זמן עד שהגלשן מוכן.
לסיכום, אל תתפשרו על גלשן שלא מרגיש או נראה לכם.. עדיף להמתין ולקבל מה שתרצו.

בדקו מה קורה במידה ואין חיבור לגלשן לאחר מספר פעמים במים (לפחות 3,4 סשנים בגל סביר ומעלה לגולש מנוסה).

תיהנו מהתהליך, כיף לגלות תחושות שונות של גלשנים שונים. משפר מאוד וגורם לפתח סגנון בגלישה.

התמונות לכתבה באדיבות olly surf

 

 
Spread the love

2 תגובות ב מבנה גלשן גלים וכיצד לבחור בגלשן הנכון

  1. פינגבק: המדריך: סוגי גלשנים והתאמתם לסגנון הגלישה - getx

  2. פינגבק: אולימפיאדה - בריכת גלים בישראל = סיכוי למדליה אולימפית? - getx

תגובות סגורות