פאנטם וגלישת גלים גלישת גלים

אורטל פלג: כשהגלישה פשוט מתנגנת לה…


פאנטם וגלישת גלים

אורטל פלג, לא הנוף הנתנייתי הטיפוסי אליו אנחנו רגילים. אורטל הוא גולש, מוזיקאי ויוצר מוכשר. הדרך בה הוא משלב תחומים בחיים הינה דרך מעוררת השראה, מוזיקה וגלישה, הרי מה טוב יותר מזה ? אז קבענו להיפגש לשיחה רצינית על חלומות, צלילים והרפתקאות.

פאנטם וגלישת גליםמהו החוף הביתי שלך ?//

גדלתי בנתניה ואני עדיין חי באזור. גולש כאן בעיקר.  יש כמה חופים שאני ממש אוהב, במיוחד בשעות שאין בהם הרבה אנשים, אפילו שאני אוהב לגלוש עם חברים טובים, אני מאוד נהנה לגלוש לבד, לגמרי.

פרט לנתניה, איפה עוד אתה גולש בארץ?

מן הסתם כשהחופים הקרובים לבית עובדים אז אני לא אתחיל בחיפושים. אני משתדל תמיד להיות איפה שעובד הכי טוב בזמן הכי אידיאלי. גם אם זה דורש נסיעה ארוכה לצפון או לדרום הארץ בשביל לתפוס גל טוב ולהסתנכרן עם הים בזמן המתאים.

הדבר הכי מדהים שיכול לקרות זה לקום בבוקר ולראות שהחוף הביתי שלך עובד ופשוט מפמפם, עם כל האהבה שלי לחיפושים אחרי ספוטים חדשים, זה מדהים.

פאנטם וגלישת גליםבד"כ תראו אותו גולש על שורט או פיש בסטייל הכי זורם שיש

איפה גלשת בחו"ל ?

מקום שגלשתי בו ושמאוד הייתי רוצה לחזור אליו זה איי אנדמן (Andaman islands) שממוקמים דרום-מזרחית להודו.  רק הדרך לאיים עצמם ארכה כ4 ימי שייט בסירה עם מאות הודים מצטופפים, 4 ימים שבהם ראיתי שקיעות וזריחות במים, ישנתי על ערסל מאולתר בסיפון, ולאחר מכן כשהגעתי לאי המרכזי פורט בלר (port Blair) משם לקחתי סירה נוספת שהשייט בה היה לילי כ 10 שעות נוספות. הספוט גלישה שם עובר דרך הליכה של שעה בתוך ג'ונגל, שם מן הסתם צריך לעשות קמפינג לישון בו.

הגל ארוך ומושלם ללפט על ריף רדוד עם המים הכי נקיים בעולם. טורקיזיים שקופים מדהימים.

בפורטוגל יש לי חברים ממש טובים והייתי שם מס' פעמים. גלשתי בדרום, במרכז, בצפון. כמעט כל פורטוגל גלישה.

הופעתי, העברתי סדנאות נגינה בדידג'רידו. שם גיליתי כמה השפעה יש למוזיקה. שם ממש הבנתי שאני צריך להמשיך ליצור מוזיקה ולהעמיק בה יותר ויותר.

גולשים יכולים למצוא את עצמם גולשים כמעט בכל ימות השנה בגלל שהגל מאוד עקבי וחזק, יש שם את אחד הספוטים של גלי הענק הכי ידועים בעולם, נאזרה

בספרד גלשתי במונדקה . (mundaka). יש שם לפטים ארוכים מדהימים עם חוף יפה שבו יש מפרץ שאליו זורם שפך של נהר, הגל חזק והמיקום של הספוט ממש מיוחד.

בצרפת גלשתי באנגלט שבביאריץ. שם יש ביץ' ברייק ממש כיפי ותרבות הגלישה שוקקת בקיץ. בחורף אגב קר שם ממש ואין שם כלום, אבל הגל שם חזק ביותר.

באוסטרליה גלשתי בעיקר באזור ביירון ביי, מקום עם אחלה וייב. תפסתי שם ימים מטורפים עם דולפינים כמה מטרים ממני. משהו שאני לא אשכח בחיים.

פאנטם וגלישת גליםאורטל פעיל בסצינת הגלישה בארץ, מחליק על קרוזר , יוצר כלי נגינה לא שגרתיים, פעיל בהרכב מוזיקלי שלא נשמע כמותו ועוד רבים מעלליו…

איפה עוד היית רוצה לגלוש?

חייב להגיע לאינדונזיה. יש שם תרבות שאני ממש מסוקרן לגביה.

הגלים שם פשוט מושלמים. יש שם צינור פשוט מטורף. כבר הייתי במקומות שחלמתי עליהם ואינדונזיה זה יעד שאני בטוח אגיע אליו.

וגם דרום אפריקה, אנגולה, קליפורניה, פנמה, פרו, פיג'י, הוואי, טהיטי ועוד מקומות.

מספיק לכמה שנים של נסיעות וטיולים?

מה מחמם לך את המנועים ?

כשיש גל ממש טוב או איזה שסוואל גבוה בלי רוח צריך להגיע. טיולי גלישה. לנגן עם ההרכב שלי מול מלא אנשים שמחים ורוקדים.

על איזה גולשים גדלת? מי היה המודל המרכזי שלך ?

כמובן על Rob Machado איש הסטייל והגוד וייב, Timmy Curran, Shane Buchan , Kelly Slater , Tom Curren, Donavon Frankenreiter.

כל אלה היוו עבורי דוגמה משמעותית , הם היו הגולשים עם הכי הרבה סטייל וכוח שהייתה להם אישיות שהתחברתי אליה.  היו לי קלטות וידיאו שהייתי חורש עליהן בריפיטים ולומד לגלוש באמצעותן.

מה הגלישה מסמלת עבורך ?

חופש. טבע. כיף.

כשאתה נכנס למים, מה אתה מרגיש ועל מה אתה חושב…אם בכלל ?

משתדל לא לחשוב ופשוט להיות ברגע וליהנות בכל סוג של ים.

ספר על היוגה בחייך ואיך היא תורמת לך בגלישה?

יוגה התחלתי לעשות לפני 9 שנים, ובמשך 8 השנים האחרונות אני מתרגל יוגה כל בוקר למעט הפעמים שהגוף זקוק למנוחה או מסיבות אחרות. ביוגה יש רצף של תנוחות שנקראות "ברכת השמש" (Surya Namaskar) אני מתרגל את רצף התנועות האלו בבוקר לפני שאני מתחיל את היום כמעבר בין הלילה ליום ולהתחבר לגוף ולנשימה.

היוגה מאוד עוזרת לי בחיים בכלל, ומבחינה פיזית בגלל שהגמישות בגלישה מאוד חשובה בהרבה מאוד תנועות.

מי כיום מהווה מודל או השראה עבורך ?

אני לומד הרבה מלקרוא ולהאזין ל Eckhart Tolle, שהוא סופר שכותב על הדרך לשלווה פנימית.

דידג', פאנטאם : הסדנה הביתית

מגיל צעיר התחלתי לנגן על פסנתר ואורגן, ומאוחר יותר הדידג' נכנס לתמונה. בגיל 15 ניגנתי עליו לראשונה בפסטיבל שאנטי, גם גיטרה בגיל 16, ופשוט זרמתי עם זה בקטע חובבני.

מוזיקה תמיד הייתה חלק מהחיים שלי. עולם האובר-טונים מאוד משך אותי. מוזיקה אתנית, הודית ואפריקאית. יותר נמשכתי למוזיקה העתיקה ופחות לחדשה.

אחרי הצבא טסתי, ובמשך 4 שנים שהייתי בחו"ל עם ביקורים קצרים בארץ בין לבין. אף פעם לא התייחסתי לזה כטיול. פשוט חייתי את החיים בחופש מסביב לגלישה ולמוזיקה. הרגשתי בבית בכל מקום שהייתי בו.

פאנטם וגלישת גלים//

ספר מעט על הדידג'רידו

הוא כלי של תו אחד מרכזי והרבה צלילים עיליים (אובר טונים).

לכאורה ככלי הוא מאוד פשוט, בסה"כ צינור, אבל יש לו צליל כ"כ עשיר והלמידה לשלוט בנשימה שלך מובילה אותך להבנה שהנשימה היא אנרגיית החיים, לומדים לחיות בצורה מודעת לנשימה.

אז מה זה פאנטאם בכלל ?

הכלי הומצא בשנת 2000 ע"י שני שווייצרים, בשוויץ, בהתחלה ייצרו אותו בכמויות קטנות, אבל עם הזמן הוא תפס תאוצה מטורפת ונהיה ביקוש מאוד גדול, ככה שנהיה מאוד נדיר להשיג אותו.

פאנטם וגלישת גליםצילום: סטפני בן סימון

 

נראה שעלית על הגל בסדנת הפאנטאם שלך,  ספר איך הכל התחיל ואיך הולך היום ?

את הפאנטאם צריך לכוון מדי שנה-שנתיים. המייקרים של הכלי החליטו בשלב מסויים לא לכוון יותר את הכלים מהדור הראשון שהיו לי, ואז התחלתי להבין שאני לא יכול לסמוך על זה שמישהו יכוון לי את הכלים כל הזמן.

פגשתי בחור ברוסיה שכיוון לי את הכלים, ולאחר הכיוון שאלתי אותו  אם הוא יוכל ללמד אותי איך עושים את זה. הוא ניסה להיות עדין, אבל למעשה אמר לא, ושאם אני רוצה לדעת איך לכוון את הכלים שלי, כדאי שאתחיל מאפס. כלומר, לבנות אותם לבד, להשיג חבית ולהתחיל לדפוק עם הפטיש.

כשחזרתי לארץ באמת השגתי לעצמי חבית ופשוט התחלתי לדפוק. בהתחלה זה היה טירוף, הייתי הולך לישון ולא מפסיק לחשוב על זה. היה מאוד מאתגר להשיג מידע אבל המסע הזה מרתק ואני שמח שנכנסתי לתוכו.

היום אני מכין פאנטאמים לפי הזמנה קוסטום-מייד יש לי אופציות לסולמות ממש מגניבים, ויש רשימת המתנה קטנה. אין לי מלאי, אז צריך להמתין עד שהכלי יהיה מוכן. תמיד מרגש אותי איך מחתיכת מתכת יוצאים צלילים כאלו קסומים.

ההרכב המוזיקלי : (אונוגנה) ONOGANA.

ONO= ראשי התיבות לשמות שלנו, עופר, נדב ואורטל.

GANA= מילה בשפת הסנסקריט, אחת השפות העתיקות ביותר שקיימות, שפירושה הוא שבט, התכנסות. אנחנו מנגנים מסיבה. זה מה שאנחנו עושים.

פאנטם וגלישת גליםhttps://www.youtube.com/channel/UC3EvyMb3r39laKvbvElo6QA

על הבמה יש שני דידג'ים ,סינטיסייזרים, תופים עם תוספות והכל מתנגן בלייב. אנחנו מופיעים בארץ ובעולם, תמיד מבסוטים להיות על הבמה, אנחנו מייצרים מוזיקה מרקידה וכיפית, פשוט ללא הגדרה.

ההופעה הבאה שלנו  בפאבוס בכפר גלעדי11.6.16 בצפון. תוכלו להתעדכן גם בדף הפייסבוק באתר שלנו האתר שלנו

www.onogana.com

*ההופעה הבאה שלי עם הפאנטאם  לבד תהיה בפסטיבל היוגה, בסוף השבוע האחרון למאי ב27.5.16 בגן השלושה בסאחנה.

איפה אתה רואה את עצמך עוד 10 שנים?

בים.

אורטל פלג: אני מאמין…

הקטע הזה שלהרגיש שמה שאתה עושה זה מה שאתה צריך לעשות ולהיות בטוח בדרך שלך, זה משהו שקיים בכל בנאדם, ואני מאחל לכל בנאדם למצוא את הדרך שלו ופשוט לעשות את זה.

לכל האנשים שמרגישים שהם חיים חיים שהיו רוצים להחליף, הדרך לשם, מהניסיון שלי, זה להתחיל בנשימה, ושיהיה לך איזשהו עוגן של שלווה שתיקח אתך לכל מקום. גם ככה היא נמצאת שם כל הזמן. רק צריך לשים לב אליה.

תודה לספונסרים שלי שתומכים בי ומאמינים בדרך שלי: גלשני האני, בילבונג, הוריקאן,תודה לאשה ולמשפחה שלי שאני אוהב אותם מאוד:).

פאנטם וגלישת גליםקטע מוזיקה עם טום קארן אצל חני ://

Spread the love