ום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו חדשות

יום החתונה – סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו


כתבה מאת: עידו דר אל

צלמים: דורון כורש I סטפני בן סימון I מלכה ניהום

כמו בכל שנה אחרי שבוע ארוך של השכמות ב 5 בבוקר לבדוק תנאי הים יחד עם צוות ה WSL שמחליטים אם מריצים המקצים, יוסי זמיר יו"ר הארגון הגלישה הישראלי ובעל החזון להקמת תחרות מקצוענית בישראל נאנח היום בשבת בבוקר – הסערה חלפה והרוח הסתובבה לדר' מזרחית קלה.

מצד אחד הוא מרגיש הקלה שהשבוע הארוך הזה הולך להיגמר מצד שני הוא מתרגש ומרגיש דקירה בלב כמו אב שמוסר בתו לחתן בחופה כי יום הגמר הגיע עם גלים חזקים מאד. הגביעים יוצאים מהארגז מריחים מלכה ודבק טריים של האמנים שיצרו אותם – לילי ליאורה וגל לרר.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרובתמונה: הפיינלסטים מניפים את הגביעים פרי יצירתם של: לילי ליאורה וגל לרר I צילום: דורון כורש

מתחילים

התחלנו עם מקצי רבע גמר שכל אחד מהם הוא אחד על אחד ונערכים במשך כ 30 דק' כשהגלים בגובה מטר פלוס ישנו זרם חזק שחוזר במקביל לשובר ונכנס ישר בתוך הגלים וגורם להם לקפיצות ומדרגות בפני הגל אך אחת לכמה התקפות נעמד גל – קיר חלול לשני הכיוונים בגובה ראש. לכן, ההחלטה לתת זמן מקסימלי למקצים הייתה נכונה מאחר שאפשרה למתחרים לבחור גלים בקפידה ולתת גלישה איכותית.

 

רבע גמר ראשון: אינאבה היפני מול קוביאשי הקליפורני-יפני

על הנייר אינאבה נראה חזק יותר ומתאים לתנאים במים ואכן הוא נתן שחיטות עם הרבה חתיכות  מים פלוס ניסיון לאייר ענק שנחת אותו אך מעצמת הנחיתה נפל וחבל. זה עלה לו בהפסד לקוביאשי שאמנם הוא בגודל של ילד בן 14 אך תקף באגרסיביות סטים עם שלושה ביצועים מדויקים לפחות על כל גל ועלה לחצי גמר.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרוצילום: סטפני בן סימון

 

רבע שני: קוזינט נגד מקגיווילרי

קוזינט הפייבוריט של כולם כי זו השנה השנייה שבא ומשקיע בוידאו ותיעוד של חופי ישראל לא רק בזמן התחרות אלא גם בליי-דייז...לעומת מתיו מקגיווילרי האלמוני שבא כל הדרך מהגלים המושלמים של ג'פריז ביי (דרא"פ) לגלים הקופצניים של קונטיקי ונתן אייר מסובב לחלוטין בגל התקפה משוגע בלי מים בתחתיתו תוך שהוא נוחת לפיצוץ של הקצף. לאחר שניה שבה כולם היו בטוחים שהבנאדם התרסק הוא הופיע. עם התגלותו עומד על הגלשן הוא קיבל את הציון הכי גבוה שאפשר לתת לביצוע בודד 9.00 .

קויזנט בבעיה כי לשניהם גל בקאפ דומה של 4.5 ואם לא יצליח לתת 8 לפחות, נצטרך להיפרד ממנו.

המקצה נגמר ולא נשאר לקוזינט אלא לקוות שינצח באקספרשן סשן כפרס ניחומים כמו בשנה שעברה.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרוצילום: סטפני בן סימון

 

רבע שלישי: מיגל פופו נגד נלסון קלוארק

ה UPSET  של התחרות בתנאים לא קלים של זרם שבא מהשובר ומקפיץ את ההתקפות נלסון בוחר בקפידה את הגלים ונותן עבודה של סוס עבודה בלי דרמות וביצועים קיצוניים עם ניקוד של 6+- לשני הגלים הטובים שלו. פופו לעומת זאת לא הצליח לסיים חלק מהגלים שלו או שהשעווה הייתה מרוחה ברשלנות או שלא התאימה לטמפ' המים…בכל אופן המדורג הבכיר הזה היה בפיגור בכל המקצה והדבר הורגש שלפתע אחרי גל סביר של בקסייד לתוך השובר מיגל הרים ידו בתנועת ניצחון. השופטים לא אכלו את ההצגה וניקדו אותו בהתאם 5+. הזמן החל להיגמר ועם דקה שנשארה לו פופו לוקח גל באינסייד ונתן אייר רוטיישן יפיפה כשהוא נזקק למינימום 6.8 לעבור את נלסון לחצי גמר. מיד עם נחיתת האייר הוא הניף אגרוף אל על בהתרסה כלפי הקהל השואג מהתלהבות. השופטים לזכותם ייאמר שעם כל הפיתוי להעלות כוכב כמוהו לחצי גמר אמרו לא.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

בתמונה: מיגל פופו. השופטים אמרו לא I צילום: דורון כורש

האייר אמנם היה יפה אך לא קריטי ובוצע בגל קטן עם נחיתה לכתף שנגמרה בענות חלושה עם ביצוע קטנטון נוסף. הניקוד שקיבל על הגל הזה היה רק 6.07. חשוב כאן להבין שהקליים של פופו לא היה סתמי או מהתלהבות אלא טקטיקה פסיכולוגית שייחודית לברזילאים בניסיון להרוויח כל עשירית נקודה בדיוק כמו ששחיין אולימפי מגלח כל שערה מגופו להשגת יתרון זעיר ככל שיהיה על יריבו.

פופו אינו מתנהל או מתהלך עם חזה נפוח ומוקצן כמו גבריאל מדינה לכן אפשר לסלוח לו על הנפת האגרוף הזו שבאה ממקום של מקצוענות ולחימה ולא שחצנות. עבור קהל הצופים זה בידור נטו כמו המתאבקים ב WWE וטוב לכולם.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

צילום: סטפני בן סימון

 

רבע גמר אחרון: צ'ארלי מארטין נגד מקסים הוסקנו

המקצה הזה התאפיין בשני סגנונות שונים: צ'ארלי עם סנאפים קצרים מקוטעים לתוך הפוקט לעומת הסגנון המלוטש והמעוגל של מקסים שזורק מניפות יפות ועגולות. שניהם התחרו באותה הרמה וההבדלים היו ממש קטנים 13.26 של צ'ארלי לעומת 13.23 של מקסים. .צ'ארלי גלש במיקום יותר קריטי בגלים עם סיומת חזקה חצי סגורים לעומת מקסים שביצע יותר לכיוון הכתף ופחות בסיכון ולכן השופטים בחרו בצ'ארלי להעפיל לחצי הגמר.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

צילום: דורון כורש

 

אקספרשן סשן

הוחלט על הפסקה לתחרות וביצוע אקספרשן סשן עבור שאר המתחרים שנפלו בשלבים המוקדמים. מיד התחילה חגיגת איירים וצינורות כשהרוח הולכת ויורדת והשמש יצאה בדיוק לאלפי המבקרים והצופים במתחם האקספו ועל החוף עצמו. המנצח של הסשן שנמשך 45 דק' הוא קרלוס מונוז הכוכב הראשי של קוסטה ריקה. הבנאדם ביצע אייר נדיר בשם KERRUPT  שמתאפיין בהיפוך עם אחיזת של שתי ידיים משני צידי הגלשן וכתוצאה מכך גרף 1000 דולר פרס ראשון שקרוב לוודאי כיסה לו את הטיסה הביתה.

חצי גמר ראשון: מתיו מקגיווילרי נגד קאי קוביאשי

מתיו מקגיווילרי הפתיע את כולם כשהביא קומבו לקאי קוביאשי בבחירת גלים מעולה שאם תראו אותם בווידאו לא תאמינו ששאר הגלים היו בבלגן. הוא לקח גלים ארוכים וחלולים עם קירות לשני הכיוונים ששניים מתוכם נתנו לו 8+ . קאי לעומתו היה בבעיה, הוא בחר גלים קצרים מדי בעיקר לרייטים וקיבל את המסמר בסוף המקצה כשמתיו נתן אייר מטורף בפול רוטיישן ונחיתה נקיה לפלאטס 9.3.

להזכירכם, מתיו קיבל כבר 9 ברבע גמר על אותו ביצוע ועדיין הצליח להעלות את הרף.
הבחור לדעתי הפתעת התחרות במובן הטוב. גלישה נקיה וחדה עם הרבה כוח ומניפות מים ואיירים בסגנון נקי. עד כמה קאי הובס? רק 6.80 לשני הגלים יחד. ביי ביי קוביאשי נקווה לראותך שוב.

 

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

צילום: דורון כורש

חצי גמר שני: נלסון קלוארק נגד צ'ארלי מרטין

אחרי המקצה הקודם הקהל לא ציפה להרבה אבל קיבל פייט משובח וצמוד מאד בין השניים.
הרוח ירדה והים עלה עוד יותר עם אנרגיה לקירות ממש גבוהים מעל גובה ראש שאותם ניצל צ'ארלי לאופדהליפים חזקים מאד ואיירים בשליטה על הגלים הנמוכים יותר. נלסון לא לקח סיכונים עם איירים למרות שלקח כמה סטים ממש גבוהים עם ביצועים חזקים אבל שילם על כך בהפסד.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

צילום: מלכה ניהום

לאחר הפסקה של חצי שעה במטרה לתת למתחרים אוויר ולנוח, התנאים נהיו כמו בצרפת בחוף הוסגור – צינורות כבדים מאד לשני הכיוונים. פשוט לראות ולא להאמין.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

בתמונה: אקספרשן סשן – המתמודדים עפו לכל עבר. טירוף! צילום: סטפני בן סימון

 הגמר: צ'ארלי מרטין נגד מתיו מקגווילרי

איזה גמר מותח. כמעט 3/4 ממנו הוביל צ'ארלי מרטין בגלישה חזקה ומדויקת עם סטים גבוהים ואפילו צינור אחרי שכמעט כל היום לא ראינו מישהו מצנרר. השמש יצאה החוצה מבין העננים והאירה ישירות על המתחרים את הגלים, כאילו מברכת את התחרות בסיומה, הקהל הרב שהיה על החוף הריע כפיים לכל ביצוע וגל. ..

בינתיים, מתיו שנראה כאילו הגיע לפיק בחצי גמר והולך לישון בגמר, התחיל להתעורר ולבחור את הפצצות תוך שהוא מפרק אותן לחתיכות בגלישה אבסולוטית שכללה אייר רברס לסיומת. מכאן ניתנה לו ההובלה ממש בחמש הדקות האחרונות בפער של 2 נק' על צ'ארלי שלא ויתר ונתן פייט בקור רוח. כל זאת עם פריוריטי סבלני לסטים הכי גבוהים וממש דגדג את הסף. אבל, מתיו הפך הקערה על פיה באופן שמרטין לא יכול היה לנצח אותו.

הניקוד של שניהם היה גבוה מאד ושיקף למעשה את כל התחרות 15.53 למנצח מתיו מקגיווילרי ו 13.40 למרטין.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרובתמונה: מתיו מקגיווילרי , הזוכה במקום הראשון בתחרות I צילום: מלכה ניהום

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרוצילום: דורון כורש

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרובתמונה: הפיינלסטים חוגגים I צילום: דורון כורש

מילות סיכום

לטעמי ב 3 השנים שהתחרות בנתניה מתקיימת, זו הייתה השנה עם הראן הכי טוב ואיכותי – כוכבים שהתחרו לא מזמן בסבב הראשי ה WCT הגיעו כמו: מיגל פופו ואריץ ארנבורו שנתנו הופעה עם הפתעות של אנדרדוגים שהפילו אותם בגלישה ברמה גבוהה ונחישות טקטית.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרוצילום: סטפני בן סימון

קבוצת מקצוענים צעירים שהגיעה מיפן לארץ לראשונה עם דומיננטיות בסיבובים הראשונים.
ראינו ציונים מטורפים של 9 ו 8+ בכל סיבוב במקצה אחד לפחות עם שיפוט עקבי ומדויק.
רמת הגלישה הייתה ממש גבוהה הודות אולי לכוכב הראשי של האירוע – הים התיכון.

קיבלנו 3 ימים איכותיים ועוד יום לאחר הסערה ממש ביום ההמתנה האחרון ללא רוח עם גלים גבוהים. כל המתחרים חזרו עם חיוך ומבטיח לכם שהרבה מאד צופים וקוראים ברחבי העולם יראו ולא יאמינו לתמונות והווידאו – עד כמה חזקים הגלים בחופי ישראל, לפחות בחורף.

צוות ההפקה שכבר מסונכרן בשנה השלישית, כולם עבדו ביעילות ובשקט, התמודדו עם תקלות טכניות בקור רוח וסיפקו את הסחורה לתשתית המקצוענית בשיפוט ובאירוח המתחרים במתחם.

ראוי לציון שהתחוללה במשך יומיים אחת הסערות הגדולות בארץ מאז 2010 ושטפה את המתחם. תוך 12 שעות, כל הלילה צוות הלוגיסטיקה סידר הכל כאילו לא הייתה סערה כלל.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרובתמונה: הפיינלסטים יחד עם יוסי זמיר יו"ר הארגון (במרכז), האיש והחזון I צילום: דורון כורש

ואם לא די בכל הגוד וייבס של התחרות,  ליוסי זמיר יו"ר ארגון גולשי הגלים והאחראי על ההפקה המטורפת הזאת יחד עם ליאור זמיר שניהל את כל המערכה מאחורי הקלעים בסדר מופתי,  הייתה הודעה משמחת: החוזה מול ה WSL התחדש לעוד 5 שנים עם אופציה להארכה ל 5 שנים נוספות !

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

בתמונה: ליאור זמיר מארגון גולשי הגלים, המוציא לפועל I צילום: דורון כורש

כמו כן נרמז שהולך להיות אירוע מיוחד בשנה הבאה שיכלול את מיטב הכוכבים מהסבב הראשי וגם המשני…לבכות מאושר אך לא לשכוח שכל זה לא היה מצליח ללא התמיכה והאמונה של עירית נתניה, נותני החסויות השונים והעבודה של צוות ארגון הגלישה הישראלי שכללו בתוך האירוע השתלמויות בשיפוט ובפריוריטי שזה קשה ומורכב מאד וקרוב לוודאי נראה כבר ההשלכות של ההתמקצעות הזו במהלך שנת 2018.

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

בתמונה: אלפי האנשים שבאו לצפות באירוע עם הפנים לשנה הבאה I צילום: דורון כורש

תודה ענקית לכל הצופים שבאו באלפיהם למתחם האירוע ולילדים שרצו והחמיאו לכל מקצוען ואף עזרו ללוות את המנצח מתיו מקגילוורי לפודיום לקבל את הגביעים.

היידה אל על ישראל וחורף נהדר מלא בגלים מצוות getX

יום החתונה - סיכום יום 4 סיאט ריף נתניה פרו

הכתבה נכתבה בסיוע ארגון גולשי הגלים בישראל – ISA

 

Spread the love