גלישת גלים

דה ז’ה וו – טולדו מבצע הפרעה על איגראשי


צילום: PHOTO: WSL/ KENNETH MORRIS

כשצפיתי בשידור החי של אליפות ארה”ב הברית הפתוחה, לא יכולתי להאמין למראה עיני ומשמע אוזניי. פליפה טולדו, הגיבור של כולנו, יורה לעצמו ברגל ע”י ביצוע עבירת אינטרפירנס על קנואה איגראשי בשלב חצי הגמר של התחרות.

דה ז’ה-וו.

מאיפה זה מוכר לנו? נכון, סאקרמה ברזיל!

לפני שלושה חודשים בלבד, במקצה ה – 10 של ראונד 3 פליפה טולדו ביצע הטעות שכנראה גם תעלה לו בקמפיין 2017 לאליפות העולם. מה בדיוק קרה שם?


NON PRIORITY INTERFIRENCE

שזה בעברית – הפרעה ללא פריוריטי.

כמו שכבר כולכם בוודאי יודעים, על כל מקצי הליגה העולמית, חלים חוקי הפריוריטי. לא משנה באם מדובר בתחרות QS  או CT. חובה על כל מתחרה להבין לעומק את פרוצדורת הפריוריטי ולכבד אותה.

לפני שנקבעת הזכות לפריוריטי, על הגולשים להתמקם בליין – אפ בצורה הנוחה להם ביותר ולחכות לסט הראשון של המקצה. אותו סט יקבע בדיוק למי ילך הפריוריטי (כמובן שמדובר בגולש שלא לקח את הגל ונשאר לחכות בליין אפ), אך צורת הישיבה שלהם בליין-אפ ואופי השבירה אמורים להכריע למי ניתנת הזכות החד פעמית לקחת את הגל ללפט או לרייט.

אבל מה קורה אם הסיטואציה היא לא ברורה, או נתונה לפרשנות?

לפיליפה טולדו יש תשובה שלא בטוח שכ”כ תאהבו – קרב פיזי.

פליפה קצת התבלבל. לא מדובר בחוף הביתי שלו בברזיל. הפריוריטי לא הולך למי שמנפח יותר שרירים ובטח לא למי שדוחף בחוזקה את המתחרה שלו מהגל. איך אומר המשפט? “לדרבי חוקים משלו”? אז גם לליגה חוקים משלה!

למרות שהיה קשה מאוד להתעלם מההתנגשות הזו ומהאקט (הטיפה) אלים של פליפה, בשל הקושי של השופטים לראות מזווית מגדל השיפוט את המקרה בצורה ברורה, ראשית, ניקדו השופטים את הגל הראשון של טולדו (6.33 נק’) ורק לאחר 3 דק’ בהם השופטים צפו שוב ושוב בשידור החוזר, פסקו כי הגל היה שייך, בצורה מובהקת לחלוטין, לקנואה איגראשי.

לאחר הפסיקה, עלה לשידור החי השופט הראשי כדי לתת לקהל הצופים בבית את ההסבר והצידוק המקצועי לקביעתם. “לאף אחד משניהם לא היה פריוריטי. עלה גל פתוח עם הזדמנויות לשני הכיוונים. ללפט ולרייט. הגל לרייט היה איכותי יותר בעוד שהגל ללפט היה קצר עם פוטנציאל ניקודי נמוך יותר (עד כאן כל הדרכים מובילות לזה שקנואה היה צריך לקבל הפרעה), אך אחרי מס’ צפיות חוזרות בזווית נוחה לשיפוט ראינו כי ליד הכתף השמאלית של קנואה הגל החל להישבר. משמע, הייתה לו זכות על פליפה לקחת את הגל ללפט” – מוסר השופט הראשי של הליגה, ריץ’ פורטה.

העונש של מתחרה בביצוע עבירת הפרעה ללא פריוריטי, היא חישוב הטוטאל שלו בצורה פגומה תוך לקיחת הגל הטוב ביותר ולחבר אליו רק את מחצית מהניקוד של הגל השני הכי טוב. לדבר כזה קוראים “טוטאל שבור”.

מה אתם אומרים? פליפה ידע את כל זה, או לא?

אני מאמין שכן. אני מאמין שהוא ידע בדיוק מה קורה בליין אפ ולמי שייכת הזכות העליונה לגל הספציפי הזה. הוא ראה שכדי להיכנס לרייט עליו לעקוף (טיפה) בטייק אוף את השבירה. לא הגיוני לטעון שספורטאי ברמה וניסיון כמו שלו, לא ידע לזהות שייכות לגל הראשון במקצה.

וגם אם הסיטואציה באמת לא הייתה ברורה, או ניתנת לפרשנות. טולדו חרץ את גורלו בתחרות הזו בכך שדחף את קנואה מהגל כדי שיוכל להמשיך לנסות להתמקם עליו. אם אני הייתי המאמן של פליפה, או סתם חבר שיושב בפינה שלו כדי לתת לו עצות, הייתי מבקש ממנו לנהוג יותר בחוכמה!

אם יש לך ספק לגבי פסילה, תוותר על הגל. ובכל מקרה, אל תביע התנהגות פיזית שיכולה להתפרש כלא ספורטיבית. אין שום ספק שהדחיפה של פליפה והכניסה האגרסיבית לגל רק הגבירו את הצורך של השופטים לרדת לשורש העניין ולבדוק בדיוק למי היה שייך הפריוריטי.

קיימת בי התחושה שבמקרה בו שניהם היו מנגחים אחד בשני מבלי להמשיך את הגל, השופטים לא היו מסוגלים לקבוע הפרעה לאף אחד מהם.

בפעם הראשונה השנה, לפני כ-3 חודשים, הטעות הזו עלתה לפיליפה ביוקר! לא רק שלא הצליח לצבור ניקוד מספק בתחרות בברזיל, הגיב להכרעת השופטים בצורה אלימה שהובילה למתן קנס כספי גדול על פליפה והרחקתו מהתחרות העוקבת בפיג’י. אם זה לא גזר דין מוות לקמפיין שלו לאליפות העולם, אני לא יודע  מה כן.

והפעם, אמנם לא מדובר בסבב הCT. זהו אינו סבב החלומות. מדובר “אך ורק” בתחרות QS  של 10,000 נקודות. אז מה בעצם יש לפיליפה להפסיד מבחירותיו הלא חכמות?

צבירת ניקוד בסבב ההעפלה לא מדגדגים לפליפה את הקצה של השערה בידיים. הוא יצא טמבל כי הוא היה שלב אחד מהסיכוי (הבטוח ב-100 אחוז לדעתי) לזכות ב100 אלף דולר (!!!). כרגע לא פורסמה ידיעה בנוגע לקנס כספי מהתחרות הנוכחית אבל אני מאמין שמחיאת כפיים בציניות ובזלזול לעבר עמדת השיפוט, יגררו אחריהם עונש המתבטא גם הפעם בקנס כספי. אין לי היכולת לחזות את העתיד, אך אני צופה שנותני החסות שלו לא ימשיכו לספוג התנהגות כזו בעתיד.

ולגבי המעריצים, תגידו לי אתם…

פליפה טולדו הוא עדיין הגולש המועדף עליכם?

Spread the love

Ping- & Trackbacks