גלשן סופט - בובספוג לא לבד ציוד

גלשן סופט – בובספוג לא לבד


גלשן סופט – בובספוג לא לבד

איור :kidzworld

כתבה מאת: עידו דר אל

לפני עשר שנים בקושי היו בתי ספר לגלישה ולא רבים ידעו מהו גלשן סופט. רובם היו עלובים שבירים ומהסוג שהשוק הסיני ידוע בו לשמצה – זול ובכמויות. החרבות היו מתפרקות בקלות שולי ההדבקה של הפלסטיק נפרדו וקלקר נחשף בכל פינה מגרד ומציק והשדריות היו כל כך גמישות שהגלשנים ברובם הפכו לבננות אמפיביות כמעט בלתי גלישות. מעט מאוד טרחו לגעת בזה אפילו מדריכי גלישה העדיפו להיכנס למים עם גלשן הפיברגלס שלהם מאשר להיתפס חותרים על דבר כזה.

גלשן סופט - בובספוג לא לבדצילום: softnz

עם כניסת אחד המותגים לשוק הסאפים החלו לייצר ולייבא לארץ גלשני לימוד איכותיים – גלשן סופט עם שדרית כפולה וגימור שהחזיק מעמד עונת קיץ שלמה, גם לאחר התעללות חניכי קייטנות. רמת הגלשנים החלה לעלות גם אצל יבואנים מתחרים וכך גם כמות בתי הספר שצצו כפטריות אחרי הגשם עם כל פתיחת קיץ ורובן עברו לפעילות כל השנה.

ואז קיץ אחד חגג מנהל קייטנת גלישה בשם שמואל אליס עם היוזמה – פסטיבל “מלך הספוג”. הכריז על תחרות תחפושות וחובה לתפוס גלים על גלשני ספוג (גלשן סופט) שסיפק מתחם ביה”ס לגלישה שניהל. כל זאת בלוויית להקות בלייב ושתייה אלכוהולית לרוב שהוסיפה לאווירת הקרנבל. פתאום זה לא היה כל כך נורא ואפילו קולי להשתטות על הגלשנים האלה והתברר משהו לרוב המתחרים מה שמדריכי הגלישה כבר ידעו – הי, זה כיף גדול לגלוש על גלשן סופט / ספוג !

בשנה השנייה של פסטיבל “מלך הספוג” תפס תאוצה והיה גדול יותר ומופרע יותר וצילומים עפו בכל רחבי המדיה הדיגיטלית ו גלשן סופט נתפס כחלק נכבד מחוויית הגלישה.

גלשן סופט - בובספוג לא לבד

צילום: indimedia

גלשן סופט נופל בין הנישה של הלונגבורד עם יכולת הציפה והחתירה לבין הפאן של הפיש עם יכולת התמרון בעיקר בסופטים קצרים, שיועדו במקור לילדים קטנים. זה נחשב בעיקר כדרך לחתור ולעמוד על כלום גלים עד לסוואל הרציני הבא.

גלשן סופט - בובספוג לא לבד

צילום: floridapress

כותב שורות אלו גם ניסה כוחו לגלוש בגלי חורף גבוהים עם גלשן סופט 7 פיט – זה כיף אדיר שגורם לצחוק גם בנפילות. הצורה שהגלשן הרך סופג את הזעזועים בפני הגל ועם מהירות גבוהה נותנת תחושה של פאן טהור כמו מתקן בלונה פארק, מיותר לציין שרבים אחרים ניסו גם.

גלשן סופט - בובספוג לא לבד

בתמונה: ג’יימי סטרלינג בבקסייד בפיהיי מאואי על ספוג ירוק / צילום: redbull

 להזכירכם, אלה אינם גלשנים חזקים במיוחד ויש להם נטייה להישבר בתוך הקצף או בדרופ ישר לתוך החול. מצד שני בגלל היותם זולים יחסית האובדן שלהם לא היה נורא כל כך, בעיקר אם קנית יד 2 ממכירת חיסול של סוף פעילות קייטנת קיץ. אחד ההיבטים הכיפיים שיכולת להתנגש בחבריך הגולשים (בהסכמה) בלי לדאוג לפציעות ופשוט לצחוק. לא ממליץ לנסות על מתרחצים תמימים וילדים….

בשנתיים האחרונות חל בארץ ובעולם גידול עצום במספר הגולשים שהמשיכו לנסות כוחם על גלשן סופט גם לאחר סיום הקייטנות וכתוצאה מכך נוצר ביקוש לגלשני מעבר, בעיקר לילדים שלא יכלו להתמודד עם המאסה של גלשן סופט גדול ממדים שהתמקד בציפה בלבד.

היבואנים והיצרנים החלו להוציא גרסאות של גלשן סופט קצרות ודומות יותר לגלשן פיברגלס בגדלים של 5.0-5.8 עם לוק מעורב של בוגי ופיש ביחד, בלי חרבות אך עם צ’אנלים עמוקים או 4 חרבות, תלוי בדגם.

הגרסאות האלה אמנם עדיין עשויות מפלסטיק וקלקר אך הן מתקדמות ומשופרות – שייפים שמאפשרים ביצועים וחשוב יותר – בסיסי חרבות יציבים בשתי השיטות הנפוצות  FCSו  FUTUREלשליטה מרבית במהירות ובאחיזה במים. גם בדומה לענף הסקייטבורד ישנם יותר ויותר הדפסים גרפים מגניבים וצבעוניים על מבחר דגמים.
הגולשים המתקדמים והמקצוענים בעולם שניסו הכל נדלקו על זה והחלו לבצע תחרויות ומופעי ראווה בגלים משוגעים שנשברים על החול בזמן שגלשן פיברגלס רגיל היה נשבר או מסכן אותם. גולשים פסיכופתיים כמו ג’יימי אובריאן בחרו בסופטים למקצי התאבדות בהוואי בשבירת חוף של וואימיאה או ליד פייפ, מקומות שהיו שמורים לבוגיסטים בלבד. לפני שנה בערך יוני קליין צולם מנסה כוחו לצנרר בגל איכותי בקולאס מלדיביים על ספוג קצר באורך 5.2 5.4.

גלשן סופט - בובספוג לא לבד

בתמונה: ג’יימי אובריאן בפייפ על סופט וורוד / צילום: wilson

היתרון שהציפה של הסופט פרפורמנס האלה גדולה בהרבה מגלשן רגיל ולכן אפשר לבחור אחד ממש קטן שמאפשר ביצועים זריזים על כלום גלים.
קשה לחתור או לתפוס גלים בהתחלה לכן התאמת הציפה חשובה מאד אם אפשר נסו של חבר או מ דמו (
(DEMO – גלשנים לדוגמה.

היתרון העצום שלהם הוא שאפשר לגלוש איתם יחד עם מתרחצים בשטח של המציל כמובן באלה ללא החרבות, יענו בוגי בורד. תבדקו בעדינות עם המציל האם מרשה לכם או  נסו בזהירות ואם לא אומר כלום – תמשיכו לשחוט.

גלשן סופט - בובספוג לא לבדבתמונה: שחיטה על כלום גל / צילום: floridapress

גם בארץ החלו לייבא גלשני סופט פרפורמנס איכותיים וחלק נכבד מהטימניקים “השוחטים” של אותם יבואנים/מותגים כבר ניסו ומנסים אותם בגלים “רגילים”.
רבים מבתי הספר לגלישה בישראל החלו לייבא או לשווק גלשנים מהנישה הזאת.
לסיכום, נראה שהולך להיות לנו קיץ חם מאוד ולא משעמם בעליל. בקיצור צאו מהקופסא השתחררו ונסו ליהנות מסופטים הספוגיים האלה בשביל הפאן הטהור.

 

 

 

Spread the love