בחן את עצמך – האם אתה קוק גלישת גלים

בחן את עצמך – האם אתה קוק?


כתבה מאת: גבי וולוביק

הקיץ כבר כאן וכמו נחילי המדוזות, זורמים הקוקים גם הם לחופי מדינת ישראל בתקופה זו של השנה. אותה חיה שנקראת "קוק" יכולה להיראות לכם תחילה כמו גולש מן המניין, אך לאחר התבוננות מעמיקה יותר, תגלו שמדובר במלכודת!

לפניכם סממנים שיעזרו לכם להבדיל בין קוק לגולש "רגיל". מין לוחות הברית של הגולשים המתקדמים, אם תרצו…

 

בחן את עצמך – האם אתה קוק

  1. לייקרות

טוב, אז נכון, להיות חכם בשמש זה הדבר הנכון. פטריות שמש בגב וסרטן העור בגיל 27 לא חייבים להוות את "מחיר המקצוענות" שעלינו לשלם. אבל ראבק, לכל דבר יש צורה! הבעיה הספציפית היא בלייקרות עם השרוולים הקצרים ו/או הלייקרות שכתוב עליהן "מדריך" בעברית. לייקרות ארוכות וחולצות גלישה קצרות – זורמים בהחלט!

  1. כובע גלישה

אם תלך בחוף מלא אנשים כשאתה מתכונן להיכנס למים עם כובע ים (כזה שלא נופל לך בעזרת רצועת קשירה/קליפס) יש מצב טוב שכבר חרצת את גורלך אפילו עוד לפני שהגעת לליין-אפ.

…כדי לחדד, כובעי גלישה קשורים זה לא לעניין! יש הנחה לחיילים בודדים ולמדריכי גלישה שנמצאים בתפקיד.

  1. בוטיז

טוב הגענו לסממן קשה במיוחד…סממן זה בד"כ מהווה את המבחן המהימן ביותר בבחינת השאלה- האם נמצא לפניך קוק?! לצערנו, גולש אמיתי יספוג את הקור בחורף ויסבול בשקט כשיחתך מהריף בטיולים שלו מעבר לים. סורי חבר'ה, לא אני קובע את החוקים.

  1. תחתונים

טוב כאן יש לנו 2 גרסאות שכל אחד מהווה קצה חד ומרוחק בקשת הקוקים העולמית. במקרה הפחות חריג מדובר על גולש שלובש תחתונים מתחת לחליפת הגלישה שלו. ובצד השני, במקרה הסופני, מדובר על גולש שנכנס לסשן גלישה עם תחתונים בלבד. למה הדבר הזה חוקי?! חבר'ה, או שתלבשו בגד ים או שתמצאו לכם חוף פרטי. לא סבבה בעליל! כמובן שסממן זה לא תקף לבחורות.

  1. גובה הגלים

מכירים את זה שאתם חוזרים מטיול גלישה, ובסשן הראשון שיוצא לכם להגיע לחוף הבית שלכם, יהיה תמיד את הקוק המתעניין? אחד כזה שירצה לשמוע עוד ועוד פרטים לגבי הטיול ואז יביא לכם אותה בשאלה הכי קשה שאתם יכולים לדמיין…"כמה יש שם?
הכל בסדר, אתם שומעים טוב! פשוט השאלה הייתה מנוסחת ע"י מישהו עם ניסיון עשיר פחות משלכם בטיולי גלישה.
….דבר נוסף, לגבי שיטת המדידה של הגלים…"אבא שלי גלש בסרי לנקה על גלים של 5 מטר". אחינו, אני במקרה מכיר את אבא שלך. קוראים לו שמעון והוא בעל מסגריה באזור התעשייה, ואני כבר אומר לך, שהוא לא ירד גל של חמש מטר. לא בסרי לנקה, ולא בשום מקום בעולם.

  1. גו פרו

חברים, זה לא קול להיכנס לסשן עם מתקן גו פרו בפה או מוט שמוחזק אצלכם ביד. לא היה קול ביום שהומצא, וכנראה לא יהיה קול אף פעם. אבל לא זה מה שתפס לי את תשומת הלב בתופעה המזעזעת הזו. מה שהכי נורא בכל הסיפור הזה, אלו הן המדבקות שמודבקות אצל הקוק'ס על החרטום כדי שיוכלו לחבר לשם את המצלמה שלהם. גבר, אני מוכן לעשות אתך עסקה – קח לך שבוע של צפייה בסרטי גלישה, אם תמצא סרט בו מככב גולש אחד עם מדבקה כזו על החרטום, אתה מקבל את הקוויבר שלי במתנה. תהיו בני אדם, ותורידו את המדבקות האלו מהגלשנים שלכם!

  1. "גולש קיץ"

אתם מבינים שהמונח הזה הוא בעייתי בהגדרה שלו. מה זאת אומרת "גולש קיץ"? סליחה, אתה גולש או לא? זה כמו שתשאל מישהי אם היא בהריון או לא. אין באמצע! יש או כן או לא! מי שמגדיר את עצמו כגולש קיץ ונעדר מחופינו בחודשי החורף, הוא קוק! אני יודע שבכית לאמא שקר לך כשגלשת בפעם האחרונה בחודש ינואר כשהיית בן 14, אבל מאז הטכנולוגיה התקדמה. החליפות נהיו קלות יותר, מחממות יותר וגמישות יותר. לא יכול להיות שאתה עד כדי כך רגיש.

  1. אופן החזקת הגלשן

תבינו, גלשן זה דבר קדוש. בדיוק כמו ספר תורה, ואולי אפילו יותר. אם אתה לא יודע להחזיק את הגלשן שלך כמו בנאדם – סביר להניח שאתה קוק! איך בדיוק אפשר לזהות את אותם קוקים על החוף? אם תראו גולש שמחזיק את הגלשן שלו כשהחרבות שלו מופנות כלפי חוץ (ולא כלפי הגוף שלו), תדעו שעומד מולכם קוק. בלי קשר, החזקת הגלשן אמורה להיות שהחרטום מופנה לכיוון ההליכה ולא הזנב.
…אם במקרה ראיתם מישהו שמחזיק את הגלשן כשהחרבות מופנות כלפי חוץ והזנב מקדימה – תתקשרו ליחידת לוכדי הקוקים של משטרת ישראל. אסור לתת לתופעה הזו להימשך.

  1. לישים

בואו אני אנפץ לכם אשליה שרובכם חיים בה….ליש, לא קושרים/מגלגלים על הגלשן בסיום הסשן! זה דופק את הליש ומקבע אותו בצורה דפורמטיבית, זה לוחץ על החרבות והכי הכי חשוב- זה אקט שמזוהה בעיקר אצל קוק'ס. אז בחייאת, תשאירו את הליש שלכם חופשי בסיום הסשן.

  1. סופטים

כנראה שהייתי צריך לפתוח בסממן הזה…תראו, אין לי בעיה עם הכלי שעושה לכם טוב. יש לי בעיה שהמתחילים יושבים למטה ומפריעים לי לתפוס את הגל. ובמקרה שעולה סט שהוא קצת מפתיע, הם זורקים את הגלשן שלהם לכל עבר. מפריע לי גם אותם גולשים שיושבים לידי על הסופט עם הגב שלהם כלפי הים. זה רק אני? או שזה פשוט לא בסדר? כאילו מה, אתה מנסה לחסוך לעצמך את הסיבוב? אם התשובה שלך היא כן, מקומך הוא לא עם כולם בפיק. זה פשוט לא בסדר! עכשיו זה נהיה באופנה שגם גולשים וותיקים ומתקדמים מגיעים לסשן סופט. יש בזה גם מן הבעייתיות. לא נראה לי סבבה שאני אשב בסבלנות ואחכה לגל בעוד שאחד החברים שלי לחוף ישב 5-6 מטר יותר עמוק ממני עם סופט 8 וייקח את כל ההתקפות. בכל אופן, סופטים – ככה או ככה, אתם צריכים לזוז הצידה.

ולסיום…

אבהיר, אין לי שום בעיה עם גולשים מתחילים. אני עצמי מתפרנס מגלישה. וגם אני התחלתי לגלוש אי שם בסוף שנות ה-90. הדבר נופל ונחשב לבעייתי בזמן שאותם גולשים מתחילים, לא יודעים את מקומכם במים, את חוקי הדרך בגלישה (וכן, תתפלאו, ישנם חוקי דרך שאינם כתובים אך מהווים נורמת התנהגות בסיסית), קוד לבוש/ התנהגות במים ומחוץ למים ובכך פוגעים לנו הגולשים הוותיקים באיכות הסשן.

טוב, הסעיף האחרון לא באמת מפריע לנו הוותיקים לגלוש, זה פשוט סתם מצחיק. אבל כל השאר, זה באמת בעייתי! לא הגיוני שבעוד שמדינות פחות מפותחות מאתנו בעולם מצליחות לנהל את החופים שלהם בצורה מסודרת ונהנים מתרבות גלישה. בלי לוקשים וססמאות – הם אשכרה יכולים להגיע לים וליהנות כשיש גלים. אז למה אנחנו לא?

מוגש כחומר למחשבה…

 

Spread the love