אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות תרומה לקהילה

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות


בתמונה: נחמן בלולו I צילום: דודי ארדון 42 SurfPhotography

התחרות התקיימה ביום שישי האחרון בחוף הקשתות באשדוד, חוף הידוע בשבירת גל טובה יחסית בגלל קרבתו למרינה ומשטר הזרמים והרוחות שבו. התחרות התחילה ב 8 בבוקר והסתיימה בצהריים בטקס מרגש של חלוקת גביעים למנצחים וחלוקת מדליות למתנדבים הרבים.

אשדוד עשתה היסטוריה! עדי קלנג אלוף העולם בגלישת גלים  לאנשים עם  מוגבלויות יחד עם העמותה לקידום הגלישה באשדוד בה הוא חבר, יזמו והפיקו תחרות גלישת גלים ראשונה מסוגה שלא היה לה אח ורע בישראל – אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות.

הכל התחיל מעבר לים

את הרעיון לתחרות קיבל עדי לאחר שזכה במקום הראשון באליפות העולם בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות בתחרות שהתקיימה בקליפורניה לפני כשמונה חודשים, בתחילת דצמבר 2017.
באליפות עולם זו ראה עדי את יכולות הגלישה שאנשים עם מוגבלויות מגיעים אליהם ואמר לעצמו שאין סיבה שגם אצלנו לא ייהנו מתחרות כזו. הכמיהה של גולשי גלים עם מוגבלויות בישראל להשתתף בתחרות גלישת גלים כמו כל גולש אחר, היא סיבה נוספת שגרמה לו לקדם תחרות מסוג זה כאן אצלנו.

בנוסף ציין עדי שאין סיבה שאנשים עם מוגבלויות לא ייהנו מספורט גלישת הגלים, מה עוד שאירוע תחרותי הוא הזדמנות נהדרת לחשוף את הספורט המדהים הזה לקהל הרחב, ספורט שעבור כולנו הגולשים זו בכלל דרך חיים.

התחרות

לתחרות נרשמו כ 21 אנשים עם מוגבלויות שונות, קטועי רגליים, אנשים עם שיתוקים שונים, ואנשים הסובלים מלקויות שמיעה ועיוורון.  כמו כן השתתפו 17 ילדים עם צרכים מיוחדים מחוג הקייקים של נמרוד הנגבי בו עדי מתנדב בכל שבת. אחת לשלושה שבועות לערך הוא מארגן לילדים סדנת גלישה בשיתוף עם בתי הספר לגלישה באשדוד אשר נותנים את הציודים במחיר מסובסד.

בסופו של דבר לתחרות הגיעו 19 מתחרים ממוקמות שונים בארץ  וכ-40 מתנדבי העמותה לקידום הגלישה באשדוד. תפקידם של המתנדבים היה להשגיח על המתחרים ולעזור להם בתפיסת הגלים.

התחרות עצמה התקיימה  בקטגוריות שונות על פי מידת המוגבלות. הקטגוריה הראשונה הייתה פתוחה לילדים עם צרכים מיוחדים, בקטגוריה השנייה התחרו אנשים עם לקויות שמיעה, בקטגורית השכיבה אנשים עם שיתוקים שונים שגלשו בשכיבה, בקטגוריה הרביעית התחרו אנשים הסובלים מעיוורון ולקויות ראיה, ובקטגוריה  האחרונה אנשים עם מוגבלויות שונות שמאפשרים לגולש לגלוש בעמידה, לדוגמא: קטועי רגלים שגלשו עם פרוטזה.

לפני התחרות, עדי קיים סדנת גלישת גלים לאנשים עם מוגבלות בה השתתפו 12 אנשים עם מוגבלויות שונות ו 11 ילדים עם צרכים מיוחדים יחד עם 40 מתנדבי העמותה לקידום הגלישה באשדוד. גם הרעיון לסדנה זו הגיע מאליפות העולם בה השתתף.

"זאת התחרות הראשונה שלי שאני לא במתח מהסיבה שאני לא משתתף. קבעתי לעצמי נורמה שמי שמארגן תחרות או נותן חסות כלשהי עבורה, לא יכול להשתתף בה – למרות שהיו לא מעט רגעים עם קושי בעניין שפשוט רציתי להיכנס למים ולהתחרות עם החברים בקטגוריה – הגלים היו מושלמים" אומר לנו עדי.

כל מקצה ארך כ 25 דקות. השופטים של התחרות הם שופטים מנוסים ששופטים בארגון הגלישה הישראלי יעל לינדר, ג'י כהן ואבי סיטבון שנתנו ניקוד לכל מתמודד בכל קטגוריה בהתאם ליכולותיו של כל גולש וכן על אופן הביצוע שלו על הגלים,  לדוגמא בקטגוריית האנשים שסובלים מעיוורון, בדקו את משך זמן הגלישה שהמתחרים תופסים גל ועומדים על הגלשן  ללא תמיכה כלשהי , כך גם היה בקטגוריית השכיבה אך שם המתחרים שכבו ותפסו גלים בשכיבה.

בקטגוריית העמידה והחרשים, הניקוד היה על אופן הגלישה בקטע הקריטי של הגל בדיוק כמו בתחרויות גלישה רגילות בו הגולש נמדד על מהירות, כח וזרימה וכן שילוב של מגוון ביצועים.

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: דרור כרמלי שהתחרה בקטגוריית העיוורים.. מדהים! צילום: TOTO FOTO

 

 

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: נתי ביאליסטוק כהן שגם התחרה בקטגוריית העיוורים.. השראה! I צילום: דודי ארדון 42 SurfPhotography

 נדב שגיא הנחה את התחרות וטקס חלוקת הפרסים בצורה מרשימה ומקצועית.

למקומות..

במקצה הראווה של הילדים עם הצרכים המיוחדים הגיעה ראשונה יסמין בינמן, במקום השני ניצן שמיס, במקום השלישי סער בוכבינדר ובמקום הרביעי טל גולני.

במקום הראשון לכבדי שמיעה הגיע עידו דראל, במקום השני מאיר סמימי, מקום שלישי נועם אמסלם ובמקום הרביעי ברק מדינה. עידו דראל בירך את כולם ואמר: "כשהתחלתי לגלוש הייתי הגולש היחיד החירש בארץ ותמיד רציתי שיהיו איתי עוד.

כשזכיתי באליפות העולם לגולשים חירשים בשנת 2013 וחזרתי לארץ היה לי חלום להרים בישראל אליפות לגולשים חירשים דרך העמותה שלי שהקמתי מאפס ובשנה שעברה כשפגשתי את עדי קלנג באליפות ארה"ב הפתוחה לנכים הבנתי שזה הרבה יותר גדול וחשוב מקטגוריה אחת ועכשיו כשעדי אלוף העולם למוגבלויות והצליח להרים את האירוע הזה עם עמותת גולשי אשדוד ,זו הייתה סגירת מעגל ופתיחת חדש. תודה לכם על שקיבלתם אותנו שבט הגולשים החירשים למשפחה המורחבת. אוהב אתכם".

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: עידו דר אל I צילום: TOTO FOTO

עידו גם העניק  גלשן במתנה לנועם אמסלם לגיל 13 גם כמתנת בר מצווה וגם כי רצה שלנועם כגולש החרש הצעיר ביותר, תהיה המוטיבציה להמשיך לגלוש.

במקום הראשון לאנשים שסובלים מעיוורון הגיע נתי ביאליאסטוק כהן, במקום השני הגיע דרור כרמלי מאשדוד. דרור אמר שהאימונים עם עדי בחודשים האחרונים היו ממש טובים והאירוע עצמו היה מאד מרגש. דרור מקווה שיגיעו עוד מתחרים וגם צעירים.

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: דיאנה (מימין) ולירון יחד עם המתנדבים בתחרות I צילום: דודי ארדון 42 SurfPhotography

בקטגוריית השוכבים הגיע במקום הראשון רונן דוד, במקום השני דיאנה שנייר, במקום השלישי יוסי קורן ובמקום הרביעי אורי שוקרון.

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: עדי (מימין למעלה) וירון יחד עם הפיינליסטים בקטגורית השכיבה I צילום: TOTO FOTO

כל מתמודד והסיפור האישי שלו

רונן דוד סיפר כי עבר תאונת דרכים לפני מספר שנים שבה נפגע בעמוד השדרה שגרמה לו לשיתוק מהחזה ומטה. רונן סיפר כי עסק בגלישת גלים, קייט וסוגי ספורט  אקסטרים נוספים והפציעה הרחיקה אותו לגמרי מהים גם פיזית וגן מנטאלית עד שהגיע עדי והחזיר אותו לים. אני מודה לכם שהחזרתם אותי לים. זה ממש לא מובן מאליו

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: דויד פלדמן I צילום:  TOTO FOTO

בקטגוריית העומדים הגיע למקום הראשון  דוד פלדמן במקום השני נחמן בלולו, במקום השלישי אבי חבר ובמקום הרביעי הנרי חן.

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונה: הפיינליסטים בקטגורית העומדים I צילום:  TOTO FOTO

המתחרים בתחרות הודו לכולם על כך שהם הצליחו לחזור לים ולתפוס גלים.

אורי שוקרון אמר לאחר הזכייה: " אני שמח לראות את כל מי שהגיע לתחרות זו. התחרות הזו חשובה לכולנו ומראה לכולם ולעצמנו כי אנחנו יכולים לעסוק בספורט אתגרי בלי שום בעיה כמו כולם".

האירוע אורגן בצורה מופתית והייתי מופתע מהיכולות שלי כי התחלתי לגלוש רק לפני שבועיים וזאת בעצם הפעם השנייה שנכנסתי למים ואני רוצה להודות מקרב לב לשגיא אפשטיין וצוות ים טוב על התמיכה"

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות

 

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויותבתמונות (2): הנרי לפני ואחרי המקצה I צילום: אבי נסימי Surfing Ashdod

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות

בתמונה: מיכאל מתכונן למקצה I צילום: אבי נסימי Surfing Ashdod

דברי המארגנים

ירון קליין כתב: "התוצאה הייתה מדהימה! צריכים לדעת שהדרך הייתה מאוד קשה ומסובכת, קיבלנו ברקסים מכל הכיוונים. בשורה התחתונה, אנשים, ומקבלי החלטות וממון פוחדים לקחת אחריות על אנשים מהשוליים.   האושר הגדול הוא שהצלחנו לחבר לאירוע אחד: קטועים, חרשים, עיוורים ואנשים עם צרכים מיוחדים.  הסתכלתי מסביב וראיתי קבוצה של מתנדבים שהסתכנו בים הסוער כדי לעזור ולהצליח לעבור את המקצים,  אם היו יותר אנשים כאלו בעולם, השלום היה שוכן בתוכנו."

"טוב לדעת שיש אנשים טובים באמצע הדרך,  העמותה הלכה על הפרויקט המורכב הזה עם עדי מתחילת הדרך.  עדי רץ, טיפל, יזם ועבד מאוד קשה על התחרות. כל תחרות קשה לתכנון ועל אחת כמה לביצוע. התחרות הזו הייתה לא פחות מורכבת,  מבחינתי זה האירוע הכי מרגש שהייתי מעורב בו עד היום".

עדי קלנג סיפר כי לא היה פשוט להפיק את התחרות, היו הרבה קשיים בדרך אך המטרה הייתה כל כך חשובה שכלום לא עצר אותו בסוף.

"כאדם עם מוגבלות, שמחתי לראות את הגולשים מתמודדים עם האתגר. המטרה היא לתת לאנשים עם מוגבלות את היכולות לגלוש בים ולא להרגיש שונה. אני ממש מאושר ומתמלא גאווה בכך שגרמתי לכל כך הרבה אנשים להיות מאושרים ולשמוח – גם למתחרים וגם למתנדבים. מקווה שבשנה הבאה מישהו אחר ייקח את האחריות להרים את הפרויקט מכיוון שארצה להתחרות בעצמי.. " אמר עדי.

תודות

התחרות הצליחה להתרומם בגלל הרבה אנשים טובים שעזרו בהכל כדי שהדבר הזה יקרה ועל כך עדי מבקש  להודות לכולם :

"הראשונים אלו המתחרים נעם אמסלם, ברק מדינה, שפיר חפיף, תומר דרזנר , עידו דראל , מאיר סמימי, יוסי קורן, דיאנה שניירלירון לביא, אורי שוקרון, רונן דוד ,נתי ביאליסטוק כהן, ‏דרור כרמלי‏ ‎‏אבי חבר, הנרי חן, מיכאל קצנלסון,נחמן יריב בלולו,  ודוד פלדמן שלמרות מוגבלותם, עשו מאמץ פיזי ומנטלי להגיע לכאן ולהשתתף בתחרות ראשונה מסוגה וכמובן ל 17 הילדים הנפלאים מחוג הקייקים של נמרוד הנגבי.

תודה ל רשות הספורט העירונית אשדוד ויורם אסרף על התמיכה אותה אנו מקבלים, למנהל אגף החופים אריה תורג'מן שדאג לכל מה שביקשנו ממנו בתחום החוף, אם זה שביל נגיש, ניקיון, טרקטור, מצילים, גלשנים לקטגוריית שכיבה (שאלון אוחיון המציל עזר לי רבות בשיפצורים ).

חברת בילבונג על הפרסים  , חברת תאוצה – של נמרוד הנגבי,  המרכז לחינוך ימי אשדוד בניהולו של אשר פרג' וסילבן ענטבי,  בתי הספר והמועדונים לגלישה באשדוד – מועדון אלוהה של דני חזן ואורי עזרן , מועדון ליגל של שירן וגל דהן,  מועדון גלישה WAVES של יוסי ברגר ודורון שוורץ מ פי.די.סרף סקול שעוזרים תמיד שצריך אם זה בגלשנים ואם זה בגזיבויים. שיתוף פעולה כזה בין כל בתי הספר לגלישה באשדוד לעמותה הוא מדהים ויוצא דופן בכל קנה מידה.

תודה לד"ר ערן אסרף על שליווה אותי בכל הקטע הרפואי המקצועי, תרגום הנחיות וקביעת סיווגים בהתאם לדרישות ארגון הגלישה העולמי, תודה לזיו נעורים על הצלנית, למאפה צרפתי דהרי על הקוראסונים והשתייה, לינק 20 על הדיג'י והחולצות והכשרה חברה לביטוח על הביטוח לעמותה.

למתרגמת לשפת הסימנים מרינה בלטין על עבודה מדהימה עם הגולשים עם לקויות השמיעה, לשופטים יעל לינד, ג'יי כהן ואבי סיטבון.

לצלמים המדהימים והרבים שתיעדו הכל ומכל זווית אפשרית את האירוע: אבי נסימי , דודי ארדון , דורון חפיף, אמיר כהן, שרונה גוטמן,יניב מזרחי,  ברנדה ברגר, יעקב פול אוזן ועוד.

תודה מיוחדת לירון קליין, יו"ר העמותה לקידום הגלישה שזרם איתי ועזר בכל מה שנדרש לקיום האירוע המטורף הזה. הרוגע והתמיכה שלך עזרה לי לעבור בשלום את היום המעצים הזה ולחברי וועד העמותה, אדל מיחל, אמיר טובול, אורן וייל, גל שוורץ, יהודה אסבג,  עוזי סרוסי, מישל שריקי ורן עמרני שעזרו במה שהיה צריך.

ולסיום, המתנדבים המופלאים

אחרונים אבל כמו הראשונים הם עשרות המתנדבים המופלאים שמגיעים תמיד כשצריך לעזור ולתמוך בפעילויות העמותה אפרת קמחי ,אוראל משה, ברקת ביטון,  ג'וזפין אזולאי הראל כץ, חן מרזוק, טדי מנשה חברי הקרוב, טל אריה, ליאורה אביגדורי, גב אביגדורי, לימור אוזיאל,  ילדיי המקסימים ליעד ונעם (אמרי נשאר שבת לשמור עלינו), מיכה שטרית, מירב אבנעים, מעיין הלוי, מתן נהרי,  נעה אדר, נעמי סולומון, שגיא אפשטיין, שי גואטה, שרונה גוטמן, תמיר שרף, תמר קוכנר,  מישי לוי, רם שובל, טליה ג'רבי, ענבר ציון, אילן בריגה, איציק וייצמן, רונן כץ, אופיר בוקרא וניר שרף (ואני בטוח שפספסתי עוד כמה). הם כבר יודעים שהם מקבלים הרבה יותר כאשר הם נותנים. תחושה מופלאה שאי אפשר לתאר!
תודה לכולם ונתראה בתחרות הבאה.

אליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלויות

בתמונה: עדי (מימין) וירון עם הפיינליסטים בקטגורית העיוורון I צילום: דודי ארדון 42 SurfPhotography

 
 

 

Spread the love