גולשי האבן, הנייר והמספריים - הלהקה RPS SURFERS מוסיקה

גולשי האבן, הנייר והמספריים – הלהקה RPS SURFERS


אני לא אוסף תקליטים בכלל, אבל את התקליט של RPS Surfers (גולשי האבן נייר ומספריים) יש לי. שאלתי את עצמי למה? מה גרם לי לקנות את התקליט, אם אין לי אפילו איפה לנגן אותו? אני מניח שזה כי הסאונד שלהם סוחף אותך לרצות להיות חלק מהדבר הזה, לרקוד ולפרגן – שלא נדבר על לצאת לגלוש או לסוע סקייט בטיילת…רגע לפני ההופעה הקרובה שלהם בחיפה, כחלק מסיבוב ההופעות של השקת התקליט החדש, תפסתי את שי לנדה, הקלידן של הלהקה, לשיחה קצרה על מה קורה כרגע עם ההרכב עם השם הכל כך גאוני הזה. זה הלך בערך ככה:

סרטון: RPS Surfers – The Belgian Wave

אז הראיון הזה יעלה באתר GETX, שהוא מגזין "ON BOARD", מה שנקרה – סקייטבורד, סנובורד, גלישה…כל מה שבעצם עם קרש ואפשר לנסוע, להחליק או לגלוש עליו – ואתם נקראים "גולשי האבן נייר ומספריים". אתם גולשים?

אני גולש וגם עושה סקייטבורד, אבל אני כרגע היחיד. פעם טל היה גולש. הייתה לו איזו תאונת גלישה מצערת והוא נפל על הראש. מאז הוא חטף טראומה והפסיק – אבל באותו רגע הוא התחיל לנגן סרף, שזה מוזר…כנראה התאונה הוציאה ממנו את זה. הוא מעולם לא היה מנגן סרף, רק ככה בקטנה.

באיזו עוד להקות אתם מנגנים?

לטל (אורן) הגיטריסת ולגל (חי) המתופף יש להקה שהם מנגנים בה בשם HEAD ON. חוץ מזה, גל מנגן איתי ועם רועי בר יהודה הסקסופוניסט ב- MEATBALLS. לטל יש עוד להקה שנקראת SKARATE KID, שמנגנת סקא והוא שר שם עם נטע גופן ודודו רוזן – שהוא גם מהסקייטבורד. יש לנו עוד כל מיני פרוייקטים, דברים יותר שטותיים של הלייבל שלנו – TOYBEAR, שזה "חירש" ביידיש.

וואלה, מי עוד נמצא בלייבל?

כל הדברים שלנו בגדול. אבל יהיה בקרוב הוצאות שהן לא "שלנו" כמו, THE ON AND THE OFF, והחדש של THE DRIERS. יש לנו גם כמה פרויקטים שאנחנו מקליטים כזה חד פעמי, שלושה שירים, ואז נותנים לזה שם – כי יש לנו חדר חזרות משלנו שאפשר להקליט בו.

קיצר אז אבן?…נייר?…או מספריים? מה אתה שולף במשחק?

האמת היא, שאני שם נייר. אני לא יודע מה החבר'ה האחרים שמים אבל…

חשפתי אותך! מעכשיו תתחיל להפסיד במשחק הזה כי כולם ידעו את הטקטיקה שלך…

פעם הלכנו לאיזה טורניר כדור-עף, אני וטל הגיטריסט. חוץ מזה שניצחנו את כל המשחקים בכדור-עף, ניצחנו גם את כל המשחקי האבן-נייר-ומספריים, שככה היינו מגרילים את מי שיתחיל – אז מאז זה אחד המשחקים האהובים עלינו.

גולשי האבן, הנייר והמספריים - הלהקה RPS SURFERS

פעם ראשונה שאני שמעתי אתכם, הרגיש לי שהחזרתם מוסיקה מהמתים. ספר לי רגע מה זה מוסיקת סרף.

סרף זו מוסיקה שהייתה פופולארית באמריקה בתחילת שנות ה60, עד שהביטלס הגיעו. ברגע שהם הגיעו, זה התחיל לדעוך, ואז התחילה כל התקופה של הפסיכדליה – והסרף נעלם לגמרי. רק בשנות ה80 התחילו להקות להחזיר את זה. בעקרון זו מוסיקה אינסטרומנטלית. גם התת-ז'אנר שאנחנו עושים הוא אינסטרומנטלי, המאופיין בגיטרה נקייה עם מלא ריברב, מלודיות נעימות ותופים רועמים שכאילו מגיעים מהג'ונגל.

סרטון: RPS Surfers – Hang Five

אני ראיתי אתכם בזכות זה שאני הולך הרבה להופעות פאנק. רציתי לדעת לאיזה סצינה אתם שייכים בדיוק?

אנחנו לא ממש מקטלגים את עצמינו לסצינה מסוימת. אם כבר אפשר להגיד שאנחנו שייכים לסצינת הסרף הישראלית – שכוללת שלוש להקות סה"כ. יש איזשהו קשר בין הסרף לפאנק. איכשהו זה תמיד היה ככה, במיוחד בארץ. ה – ASTROGLIDES שילבו את הסרף ואת הפאנק בדרך הייחודית שלהם, וקראו לזה SURF-CORE. הם השפיעו מאד עלינו. איכשהו שתי הסצינות האלה תמיד קשורות. גם ה -ORIONS הם חבר'ה שמגיעים מהפאנק מלהקות כמו SWEATSHOP BOYS, UZBEKS וה- BACKLINERS, והם הרבה יותר "קשוחים", כי הם מושפעים יותר מהפאנק ואנחנו יותר מלקות מהסיקסטיז כמו THE SHADOWS. זה עניין של השפעות, אבל נראה לי שלסרף ולפאנק פשוט יש את אותן האנרגיות.

מה היה שיר הסרף הראשון ששמעת?

כנראה DICK DALE – MISIRLOU, שזה קטע סרף שכולם שמעו בסרט "ספרות זולה". אבל מגיל צעיר ההורים שלי היו שומעים THE SHADOWS. ההורים של טל היו שומעים מוסיקה יוונית, אז לדעתי זה הגיע אליו מהצד הזה.

גולשי האבן, הנייר והמספריים - הלהקה RPS SURFERS

בוא נדבר על התקליט החדש.

אוקיי, אז עבדנו על האלבום הזה בערך 4 שנים. זה היה חלק מפרוייקט של 106FM שנקרא "חרק'ה". בפרויקט הזה, "קול הקמפוס" היו לוקחים להקות שמגיעות אליהן לאולפן ליום הקלטות, מקליטים כמה שעות ועושים מזה אלבום "בזק". בדרך כלל לכל הלהקות זה לקח יום-יומיים, לנו זה לקח 4 שנים. גיבשנו את כל הרעיון סביב השם של הפרוייקט, וקראנו לאלבום "חבורת החרק'ה", על שם חבורת אופנוענים שנחשפנו לסיפור שלהם כשהיינו ילדים – אופנוענים מישראל שהיו עושים פעלולים בחולות אי שם בסיקסטיז. כל האלבום מוקדש לחבורת האופנוענים הזאת. השקנו את האלבום רשמית ב6 לחודש מאי.

סרטון: RPS Surfers – The Black Hawk
איזה כלי נגינה הכנסתם לאלבום?

אני מנגן על בס, קלידים ואורגן ישן מהסיקסטיז בשם VOX CONTINENTAL – האורגן הכי מפורסם של שנות השישים שניגנו עליו THE DOORS, THE ANIMALS, THE MONKEYS, THE BEATLES, ועוד להקות של התקופה. פעם היה מנגן איתנו ליאור רומנו על BASS KEYTAR , והוא גם הקליט באלבום. חוץ מזה יש סקסופון, אמנם לא רועי בר יהודה שמנגן אתנו, אלא זה תלמודי שמנגן באלבום. יש זמרת אופרה בחלק מהשירים, כינורות, מפוחית – העלנו מלא כלים לא סטנדרטיים, כולל גם שריקות ופרקשנס למיניהם – זה למה לקח לנו לעבוד על זה הרבה זמן. אורי כינורות מלהקת בום-פאם הפיק את הכל.

ספר לי קצת על ההופעות שאתם עושים לתקליט.

הייתה את ההשקה בתל אביב וגם בירושלים. והחודש אנחנו עושים בחיפה ביום חמישי הקרוב (8.6), ואז ב"היכל הרוק" בגבעת חיים ביום שבת (10.6). אחר כך חוזרים לתל לחמם את WAND, להקה מקליפורניה.

שמע, אני מחיפה…מה אתה חושבים על חיפה? חובה להופיע בחיפה?

מבחינתי חובה להופיע בכל המקומות בארץ. לא בכל המקומות יש מספיק אוכלוסייה שתגרור קהל. זו לא מוסיקת מיינסטרים שכולם מכירים. אז בחיפה מכירים אותנו, וכן חשוב לנו לעשות שם השקה. בחיפה הופענו בזמנו בוונדרבר ובסירופ, וגם במקום שרימוך היה מנהל "ליבירה", שהיה אחלה מקום. הפעם אנחנו מופיעים ב"פלסטר", כי זה מקום חדש יחסית והמליצו לנו עליו. בן ריפתין (הבעלים) הוא בן אדם שאני אוהב ומאד סומך עליו. נראה לי יהיה מגניב, כי נראה לי שהוא בגודל האופטימלי בשביל ההופעה הזאת. אם אני לא יכול להיות בטוח שאני אמלא את המקום באנשים, אז אנשים פחות ייהנו בהופעה. זה גם נכון לגבי הלהקה, אתה יודע, כשאתה מגיע להופיע אתה רוצה שהמקום יהיה מפוצץ – אז לפעמים לעשות את זה במקומות קטנים יש בזה יתרון. ההופעה תהיה עם הZOMBIEHEADS, שאני מצפה מאד לראות אותם!

סרטון: RPS Surfers – Silver Surfer, Live InDnegev 2014

איזה עוד תכניות יש לכם עם הלהקה? ומה עם פסטיבל אינדינגב השנה?

היינו באינדינגב אחרי שהשקנו את האלבום הראשון, והיה מאד מוצלח. זו הייתה אחת ההופעות היותר טובות שלנו, לדעתי וגם לדעת הקהל, אז אני מקווה שגם השנה נופיע, אבל הליין-אפ עוד לא נסגר…חוץ מזה אנחנו הולכים להופיע בעוד פסטיבלים בקרוב.

זהו, שמעתי על ה- PSYCHADELIC FLOWER…ספר לי על זה. מי מארגן את זה, אהוד (דנן)?

אז כן יש את זה באשדוד, שזה חודש הבא. אהוד מארגן את זה והוא מביא בעיקר להקות מהסצינה הזאת – THE GREAT MACHINE, HEAVY STONE, בעצם את כל הלהקות של אבירן (חביב) וכאלה (צחוקים…)

אוקיי, מה עוד?

וזהו, בעקרון אנחנו רוצים לארגן גם טור לחו"ל, אבל בעיקר חורשים הופעות בארץ. יש לנו עוד הקלטות של "הגולשים" בקנה לסינגל שאנחנו קוראים לו "יפן" כי יש שם שני להיטים יפניים – אחד מהם הוא קאבר ללהקת X JAPUN, והשני הוא שיר בשם "אני חולם על נעמי", של חדוה ודוד, בגרסה אינסטרומנטלית שגם היה להיט גדול ביפן.

הלייבל עוד דברים שאנחנו עושים או עוד דברים שנראים לנו מגניבים ואנחנו רוצים להוציא. יש עוד הרבה פרוייקטים בקנה מהבחינה הזאת. מוציאים תקליטים…קלטות..הפרוייקט הבא נקרא "חרא המניאק", שזה בעצם סוג של FART METAL – אחד הפרוייקטים היותר מעניינים ומצחיקים שקיימים! שזה כבר הוקלט ועומד לצאת בקרוב…

אז רגע, FART METAL זה קטע כאילו, או שאתם המצאתם את זה?

המצאנו את זה. האלבום נקרא SHIT AND RUN. יש למה לצפות…

וואו (צחוקים), אז כדאי לך לבדוק את ההרכב ALIEN FUCKER, שעושים PORNO GRIND ולאלבום הראשון שלהם קוראים THE FIRST RAPE IN SPACE.

בתאכלס אני לא ממש מכיר, אבל השם נשמע טוב.

  קישור לאלבום:

https://rpssurfers.bandcamp.com/album/harake-gang

 תגיעו להופעה הקרובה של "הגולשים"!

יום חמישי הקרוב (8.6) בשעה 21:00

מועדון ה"פלסטר", שער פלמר 2, עיר תחתית חיפה.

גולשי האבן, הנייר והמספריים - הלהקה RPS SURFERS

Spread the love