חדשות

מבצע ההצלה של צבי הים עם החבר'ה מקיבוץ שדות ים כשג'קי וזכריה בראשם…


בתמונה: צב ים חום צעיר. קרדיט : "BabyLoggerheadTlalcoyunque"מאת AlejandroLinaresGarcia

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BabyLoggerheadTlalcoyunque.jpg#/media/File:BabyLoggerheadTlalcoyunque.jpg

השבוע היינו עדים למבצע מדהים של הצלת צבי ים ביוזמה מקומית של חברי קיבוץ שדות ים .

צב 4

לאחר העלאת הסרטון (הראשון) לרשת , אנו מעלים כעת את הסרטון השני עם הסיפור המלא…

לדברי ג'קי מקרה הבקיעה היה צפוי להם אך לא ידעו מתי והיכן בדיוק זה יקרה . ג'קי וזכריה יצאו השבוע להליכת בוקר שגרתית על חוף הים , לפתע הבחינו בכמה צבי ים קטנטנים שזה עתה בקעו מביציהם הנעים לכיוון הים . השניים הבינו מיד שמדובר בקן שנמצא בסביבה וחייבים להגיע אליו במהרה , לאתר את שאר הצבים ולהובילם לים שמא ייפגעו או לא יצליחו להגיע בכוחות עצמם .

לאחר חיפוש שארך כחצי שעה בחול לאורך החוף…אכן נמצא הקן ! השניים החלו לחפור פתח גדול יותר במטרה להקל על הצבונים את היציאה ממנו החוצה ולאחר מכן פילסו תעלה קטנה לקטנטנים במטרה שאלו יגיעו לים ביתר קלות . המלאכה הייתה מושלמת , זכריה חופר וג'קי נותנת פוש לאלו שהיו צריכים . בקיצור טובים השניים !!

צב 3

 

ג'קי וזכריה שאפו ענק , עשיתם עבודת צוות מדהימה . תרומתכם לטבע ולסביבה פשוט עצומה !

 

 

 

צב 5

 

כל צבי הים נתונים בסכנת הכחדה. הם הולכים ומתמעטים בשנים האחרונות, הרבה בגלל בנייה מסיבית של מרינות ובנייני מגורים לאורך ערי החוף בישראל , אשר מצמצמים באופן משמעותי את אזורי הטלות הביצים של צבות הים ומורידים את כמותן . בשר הצבים היקר, אשר היה מבוקש במשך השנים על ידי דייגים ובעלי מסעדות, הוביל לציד אכזרי, וצבים רבים אף נפגעו מרשתות דייגים וזיהום ימי. בכל הקשור לרבייה , עונת ההטלה בין החודשים מאי לספטמבר כאשר עולות נקבות צבי הים אל החופים במטרה להטיל את ביציהן ביבשה , מטרים ספורים מהים . נקבת הצב עולה בחוף החולי עד שהיא מגיעה אל מעבר לקו הגאות (קצה גבול המים בזמן הגאות). נקבת צב הים צריכה להטיל את הביצים רחוק מספיק מהמים המלוחים שכן הם עלולים להזיק לקליפת הביצה העדינה. היא חופרת גומה, מטילה בתוכה את הביצים ומקפידה לכסותן היטב בחול. הביצים מודגרות בחום השמש במשך כחודשיים. הצבים הקטנטנים בוקעים במשך כמה לילות ופונים היישר אל הים. האור הבהיר המוחזר מקצף הגלים מסמן להם את הדרך אל הים ועליהם להגיע לשם במהירות . הצבים מנווטים את דרכם בים בעזרת השדה המגנטי של כדור הארץ, והנקבות שבות לאותו חוף בו הן בקעו על מנת להטיל את ביציהן בבגרותן.

לצבי הים ישנם מספר טורפים טבעיים: סרטני חולות, מיני עופות ימיים (כגון השקנאי), כרישים ויצורים ימיים אחרים. שועלים גם חומסים את קניהם של צבי הים וטורפים את הביצים. השועלים אינם טורפים טבעיים של הצבים שכן הם לא היו מצויים בחוף הים בעבר, אך הגיעו לשם בעקבות האדם . האויב הגדול ביותר של צבי הים היום הוא בני האדם. רוב הפגיעות של צבי ים בארץ קורות באופן לא מכוון . צבי הים נתפסים בטעות ברשתות דיג ובקרסים, מסתבכים ואוכלים אשפה שנמצאת בים ובחוף, נפגעים מכלי שיט מהירים כגון סירות מנוע ואופנועי ים, וסובלים מפגיעה קשה באתרי ההטלה שלהם.

אתרי ההטלה הם חופים חוליים עם גישה נוחה מהים, לאורך כל רצועת החוף של ישראל. בנייה של מרינות ושוברי גלים לאורך החוף פוגעת בהסעת החולות צפונה וכך נוצר חוסר איזון בפיזור החול על החופים ורצועת החוף הולכת ומצטמצמת באזורים שבהם צבות מטילות. חופים רבים מופרעים בעונת ההטלה (הקיץ) על ידי מסיבות, לינות לא מוסדרות בחופים, אורות ומדורות. האורות המגיעים מכבישים קרובים לים, מסעדות ואפילו מדורות על החוף מבלבלים את הצבים שזה עתה בקעו מהביצה ומחפשים את האור המופץ מהגלים כדי למצוא את דרכם אל הים. נסיעה פרועה על החופים עלולה לפגוע בצבים ובקניהם וגם יוצרת קוליסים (חריצים) בחול שהצבים הצעירים נופלים אליהם ולא יכולים לצאת מהם. בנייה אינטנסיבית ופיתוח מואץ של החופים גרם לפגיעה קשה בחופי ההטלה .

קרדיט תוכן ותמונה עליונה : ויקיפדיה

צב 1

קרדיט שקופית ותוכן (מטה) : המרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת

http://old.parks.org.il/BuildaGate5/general2/company_search_tree.php?mc=134~All

בוקעים לאוויר העולם (ולמי הים)

מי שצפה במחזה הזה, לא ישכח לעולם את המראות: בשלהי הקיץ, לאחר 60-50 יום בעומק הקן, מתחילים הצבונים לבקוע מהביצים ולחפור את דרכם מעלה, אל פני השטח (אגב, בעברית תקנית יש לומר "אבקועים" – כלומר בעלי חיים, בעיקר ממשפחת הזוחלים, שאך זה בקעו מן הביצה).

כך או אחרת, מדובר בתהליך איטי ולא רציף, שנמשך מספר ימים, ולאחריו מגיע שלב ההגחה (השונה משלב הבקיעה). כמו ההטלה, גם בקיעת הצבונים מתבצעת לרוב בשעות הלילה. יש לכך מספר סיבות: ימי הקיץ חמים מדי והצבונים עלולים להתייבש במהלך מסעם הקצר, אך הקריטי, אל הים. בנוסף, מספר הטורפים בלילה נמוך יותר והסוואת הצבונים מוצלחת יותר.

נשאלת השאלה כיצד יודעים הצבונים לאן לפנות וכיצד הם רואים את הים בלילה החשוך. גם במקרה זה, אמא טבע עושה את עבודתה נאמנה: אור הירח והכוכבים המשתקף על גלי הים ומנצנץ על קצפם הלבן מהווה עבורם סימן בולט.

מרגע זה, סכנות רבות צפויות להם – הן מהטבע עצמו והן כתוצאה ממעשי האדם. רבים ייטרפו כבר בימיהם הראשונים, אחרים עשויים להיפגע מזיהומים, פסולת ושאר סכנות שיצר האדם המודרני. למעשה, רק אחוזים בודדים מצבי הים שבקעו באותו לילה קיצי יגיעו לבגרות.

לכן, כל הטלה חשובה לעתיד צבי הים בישראל ובים התיכון בכלל. המושג "סכנת הכחדה" אינו רק סיסמה של ארגונים ירוקים, אלא מציאות קשה ואכזרית.

קרדיט תמונות וסרטונים : ערן אליהו , קיבוץ שדות ים . תודה ענקית !

צחי , צוות getX

Spread the love