חדשות

קונטיקי שואג – היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו


כתבה מאת: עידו דר אל I צילומים: מלכה ניהום

לאחר יום ולילה של רוחות סוערות נרגע מזג האוויר, הרוח הסתובבה ב  180 מעלות, הפכה למזרחית שניקתה את הים לאט לאט והביאה בשורה משמחת לתותחים המדורגים בסיבוב 2.

גלים חזקים מעל גובה ראש בהתקפות ועם קיר ארוך לביצועים לשני הכיוונים כשבדרך כלל הגל נשבר שמאלה אך יותר מאמצע החוף ורחוק יותר מהשובר. לטעמי זה היום הגבוה ביותר והגליש ביותר שהיה לתחרות זו ב 3 שנות קיומה. אמנם היו ימים גבוהים יותר אך בליווי רוחות סערה ותנאים לא מתאימים לתחרות. גם לקראת אמצע היום הרוח נשארה דרומית מערבית קלילה שרק סייעה ודחפה הגלים בעדינות לתוך החוף.

המתחרים הוותיקים שבאו בפעם השנייה או השלישית היו מבסוטים והאורחים החדשים היו בהלם. אף אחד מהם לא ציפה לכוח מהירות וסקשנים אדירים שאפשרו להם להוציא ביצועים עם שפריצים לשמיים כמעט באיבוד שליטה.

בשיחה עם צוות הWSL  כולם אומרים שהגלים כאן הרבה יותר טובים מרוב התחרויות של   WQS אפילו בהשוואה לפורטוגל ובספרד ושאר הארצות בעולם.

תזכורת, למה כאן טוב יותר

השובר מגן על תנועת הגלים מרוחות דרומיות והחוף עצמו חולי ורחב המאפשר לכל גל קטן להתגלגל ולתת זמן לפיתוח מהירות לביצועים ובים גבוה יותר הפוך -הקיר שנעמד כמו היום מאפשר להתרכז במיקום נכון לביצוע ולא לאבד שליטה במהירות הגבוהה. כלומר, גלישה נטו כמו שכולנו אוהבים.

נקודה חשובה נוספת היא שבגלל הפריוד  הקצר של הסוואלים בארצינו תדירות ההתקפות גבוהה יותר ומאפשרת לכל המתחרים סיכוי שווה לתת פייט על ניקוד בעוד שבד”כ בחו”ל ישנם מקצים שנכנסים גלים בעלי ניקוד מנצח בתדירות נמוכה.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרולנו הצופים וצוות השיפוט זה לא נותן רגע משעמם אחד וכל הזמן מתרחשים מהפכים במים בין המתחרים. ההוכחה לכך היא בניקוד הגבוה – כמו שבמקצה הראשון בסיבוב הראשון ווסלי לייט הברזילאי נתן בליץ כך גם שוב במקצה הראשון של סיבוב 2 ואחריו אריץ ארנבורו הכוכב הבאסקי..

ההפתעה הגדולה של היום היו היפנים

אף אחד לא ידע למה לצפות ושלושה יפנים פשוט שחטו את הגלים עם ניקוד גבוה. ריאו אינבה 14+ , אראשי קאטו 14 וקנגירו נישי 13.4 . הניקוד הגבוה ביותר שניתן אי פעם בתחרות של נתניה בשלוש שנים האחרונות-9.93 ו8.07 היה למיסטר קאי קוביאשי היפני שגר בקליפורניה – 18 נקודות מתוך 20 אפשריות!

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

ומה עם הישראלים שלנו?

כמו שאמרתי בשנים עברו ובכתבה לפני יומיים, עד שלא ידגדגו את מחסום ה12 הנקודות לא יצליחו לעלות לשלבי הגמר. יוני קליין נתן גלישה יפה ותפס גלים מצוינים לשני הכיוונים אך לא הצליח להעלות את הרף של עצמו שישתווה למתחרים האורחים עם 10.76 לעומת 12+ ו13+ שלהם. עדי גלוסקא במקצה שלו התחיל גרוע עם בחירת גלים לא איכותיים, נפילות ואיבוד פריוריטי. התאושש עם 3 גלים חזקים ומדויקים אך לא מספיקים בניקוד (8.7) לעומת 12+ של שני המתחרים מעליו.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

וובקה מרליס אלוף ישראל לשעבר נתן גלישה מרהיבה בעיקר בגל אחד שתפר עליו ביצועים ללא הרף מהשובר ועד החול ממש,שגרם לקהל הצופים לצעוק ולהתלהב בתקווה שהדבר ישפיע על הניקוד שלו וובקה נזקק, אך לשווא. זכה לכמעט 6 נק’ אבל חסר לו עוד גל של 7-6 נק’ בכדי להגיע למקום שני במקצה. אחריו, טל אסייג ממש נלחם עד הרגע האחרון כשנתן גל בציון 6.83  בשלבי המקצה המוקדמים אך בזבז את האנרגיה והסיכוי על גלים לרייט שהיו קצרים ולא נתנו מספיק בק-אפ לגל הטוב שלו וחבל -.סיים פחות מנקודה הפרש מהמקום השני וסיכוי לסיבוב 3.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

גיל זילכא נתן גל פתיחה מצוין של 5.90 אך לצער כולם פסל עצמו בגלל פריוריטי של מתחרה אחר על גל  אחר במהלך המקצה ולא יכול היה להעפיל. סטיב לוין, שרון טייב, עיליי קסירר ואמיר ישראלי בן ה 15 עשו כמיטב יכולתם אך בהחלט לא ברמה מספקת בגלים החזקים של היום. בזאת סיימנו את התקווה לישראלי שיגיע לשלבי הגמר ונותר לנו ליהנות מהמקצוענים האורחים לשאר התחרות.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרונקודה מעניינת שבימים הנמוכים יחסית הישראלים מצליחים לתת פייט עם מגוון ביצועים ואילו השתווינו בתחום האיירים אבל ברגע שהים דוחף לסטים מעל הראש מתגלה החולשה שלנו – חוסר הניסיון ויכולת לתת בראש לגלים  הגבוהים לעומת החוסן הפיזי של האורחים שמעיפים חתיכות שלמות מהגלים.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

עוד סברה שלי לאחר התבוננות בתנועת הגלשנים של הישראלים – רובם מותאמים להחלקות וביצועים חדים בגל חלש לכן כשהים עולה כמו היום עליהם להחליף לדגם בעל אחיזה טובה יותר במים ו/או מערך חרבות גדולות יותר ליצירת התנגדות במים. מדובר כאן הן על מותג מקומי והן על מותגי חו”ל.

2 גולשים אורחים ברמה גבוהה ועם שם עולמי לא הצליחו לעלות לסיבוב 3. אחד מהם לצערי קרלוס מונוז שבא כל הדרך מקוסטה ריקה וסיים עם “רק” 11 נק’ לעומת 12.5 ו14 של אלה שמעליו. אותו הדבר לגבי מרק לקומר הצרפתי גם כן עם 11 נק’ שזה רק מוכיח את הטענה שלי שאם ישראלי רוצה להגיע גבוה בתחרות הוא חייב לתת ניקוד של 12 נק’ ומעלה בגלים של 6 נקודות כל אחד לפחות.

הגלים החזיקו לאורך כל היום ממש עד השקיעה עם רוח קלה וגובה.

סיימנו 4 מקצים של סיבוב שלישי יחד עם הסיבוב השני … אריץ ארנבורו עלה וכך גם היפנים כולם נתנו פייט ממש עד המקצה האחרון עם ניקוד גבוה מאד ששיאו 16 נק’ של קיי קוביאשי היפני קליפורני ואחריו בהפרש 0.3 נקודה ממקצה אחר – גורגאן קוזינט עם גלישה חייתית במקצה האחרון של היום 15.97.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

הבחור מהאי ריוניון הגיע למקום השני בשנה שעברה כאן וגם זכה באקספרשן סשן. קוזינט היה קרוב להעפיל לסבב הראשי לפני חודש בהוואי אך חסרו לו כמה נקודות וכאן הוא נראה לי במטרה לקחת את התחרות בכל הכוח. על אחד הגלים שלו הוא קיבל 7.67 אייר בודד אך ענק בגל התקפה שנשבר מלמעלה בשובר ונחת בסיבוב שלם של הגלשן. צעקות ההתלהבות של כולם כמעט הפילו את מגדל השופטים ואין ספק שהגיע לו הניקוד הזה על ביצוע יחיד.

המקצה של היום ללא ספק היה של מיגל פופו שנכנס למים עם ג’וני קורזו אלוף העולם לנוער ממקסיקו, אנדי קרייר הצרפתי ולקינוח אדוארדו פרננדז… תארו לעצמכם מניפות מים שיכלו לכבות בנין שלם בוער ואיירים כל כך גבוהים ורחוקים שנתן פופו לפלאטס לחלק השטוח של הגל וקיבלתם ציונים שהתחילו מ13 של קרוזו ועלו ל 15.44 16.04של אדארדו ואנדי שהיו צמודים.לבסוף, 18 של פופו על שחיטה הכי רעה ואבסולוטית, הבנאדם לקח לפטים הכי טובים וגבוהים בכל התחרות בכל נקודה אפשרית כאילו נולד ממש על קו החול בקונטיקי.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

זה ההבדל בין המתחרים בWQS  ל WCT ,כל זה למה?

כי מיגל ישב בצד ולא הוריד את העיניים כל היום מהליין אפ. הוא למד בעל פה היכן כל גל טוב נשבר ופשוט התכונן בעוד שהאחרים מקשקשים מסתלבטים ואוכלים ומסתחבקים עם החבר’ה.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

בסוף היום הראשון של התחרות שהיה לפני יומיים התעכבתי בחניה של האוטו בחושך לעבור על מיילים ושיחות עם אנשים לפני הנהיגה הביתה, מיגל עבר על פניי בחליפה רטובה לבדו וגלשן ביד עם הראש למטה בריכוז, מבלי להביט לצדדים, הוא לא רוצה להיות פה אלא בסבב הראשי שממנו נפל. לא מעניינים אותו מעריצים ופרסום.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

גם על הגלשנים שלו יש ציטטות מהתנ”ך בטוש שחור שכתב לעצמו עם מנטרות כמו: להירגע, להיות מפוקס. זו מקצוענות טהורה עם אפס אגו ויוהרה בניגוד לחלק מהדור הצעיר המקומי שאפילו לא התחילו את המסע האמיתי בסבב המשני לצמרת.

הגענו לסיבוב שלישי שקיים 4 מקצים וימשיך מחר. ליום ג’ צפויים תנאים מעולים של רוח חלשה וים בירידה אך עדיין מספק סחורה משובחת לתחרות נתניה סיאט ריף פרו.

להתראות מחר הן בדף הפייסבוק של  getX עם עדכונים וגם כאן בכתבות מהשטח.

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרודף הפייסבוק של getX

https://www.facebook.com/getx.co.il/

קונטיקי שואג - היום ה 2 לתחרות סיאט נתניה פרו

דף הפייסבוק של ISA

https://www.facebook.com/groups/119803554697061/

הכתבה נכתבה בשיתוף ארגון גולשי הגלים בישראל – ISA

 

Spread the love