רולר בליידס

רולר סקייט/בליידס


ROLLER BLADES 6 ROLLER BLADES 3ROLLER BLADES 2
ROLLER BLADES 1

 

 

 

 

 

 

 

 

גלגיליות (מאנגלית: Roller Skate – רולר סקייט) הן נעליים שבתחתיתן מחוברים גלגלים, המאפשרים החלקה על משטחים חלקים. הגלגיליות נפוצות כפעילות פנאי או כספורט. עם הזמן השתנה עיצובן ועלתה קרנן של גלגיליות הלהב – רולר בליידס, המאתגרות את שיווי המשקל והיכולת של הרוכב יותר מהגלגיליות הרגילות. השם הנפוץ כיום בישראל לגלגיליות הלהב הוא "רולר", להבדיל מן הגלגיליות שגלגליהם מסודרים בשנים טורים, הקרויות בדרך כלל "סקטים".

מעט היסטוריה…הגלגיליות תועדו לראשונה במאה ה-18, וב-1819 נרשמו כפטנט על ידי ממציא צרפתי. גלגיליות ראשונות אלו היו בעלות ארבעה גלגלים שהיו מסודרים בשתי שורות, בדומה לגלגיליות המודרניות, אך היו קשות ביותר לתמרון. עם הזמן הן התפתחו ויכולת הגולש לפנות בהן כרצונו ובקלות השתפרה, עד שבשנת 1863, ממציא ניו יורקי תכנן גלגיליות שבהן ארבעת הגלגלים יכולים להסתובב בחופשיות בהתאם לתנועות המחליק. מערכת הגלגלים החדשה זכתה לאהדה רבה והפכה את ההחלקה על הגלגיליות לפעילות פנאי נפוצה. פיתוחים נוספים, כמו פיתוח ושיפור הגלגלים עצמם והתקנת מעצור פשוט בקצה הנעל שאיפשר בלימה מהירה וחלקה, נרשמו במהלך המאה ה-19 והפכו את הגלישה על הגלגיליות לפשוטה יותר.

במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20 החלו להתפתח גלגיליות הלהב, שמוכרות בשם המותג "רולר בליידס". בגלגיליות אלו הותקנו הגלגלים בטור עורפי. העיצוב החדש איפשר לנוע במהירות רבה יותר מחד, ומאידך לאתגר יותר את הגולש מבחינת השמירה על שיווי המשקל. כעשור אחר כך זיהה זוג חובבי הוקי קרח ממינסוטה את הפוטנציאל העיצובי והחליט להשתמש בו כדי לשחק במשחקם האהוב גם בקיץ באמצעות החלפת המחליקיים בגלגיליות להב. הרעיון זכה לתפוצה רחבה ובמהלך השנים הפך למעין ספורט משל עצמו – "הוקי רולר".

פיתוחים נוספים של הגלגיליות הביאו ליצירת משחקי ספורט נוספים עבורן, כמו קבוצות החלקה על גלגיליות, "גלישה אגרסיבית" (ספורט אתגרי שבו משתמשים בגלגיליות להב עם רווח בין הגלגלים לביצוע להטוטים שונים (כמו קפיצה ממעקה), מרוצי גלגיליות ואף החלקה אמנותית.

בעולם מתקיימות אליפויות לאומיות או בינלאומיות של גלגיליות להב ROLLER SKATE.

בארץ , ענף זה פרץ לתודעה במהלך שנות ה 90 . באותה תקופה הרולר סקייט הפך ל"תופעה" חברתית של ממש , ניתן היה לראות התארגנויות רבות של בני נוער כמעט בכל עיר או יישוב עם הרולרים לרגליהם . כיום ענף זה מאופיין ע"י שתי קבוצות אוכלוסייה , ה "משוגעים" לדבר , מחליקי סטריט ורמפות בסקייטפארקים בעיקר מחד ומאידך כפעילות ספורט משפחתית להורים וילדים המחליקים בפארקים , גנים ציבוריים וכדומה.

*רולר בליידס – שם מותג מוביל של אחד מיצרני הרולר סקייט המצליחים בעולם . בעקבות הצלחתו הפך לשם גנרי (כללי) של המוצר/הענף בכלל .

זכרו להחליק חכם ! חשוב לדעת ולהכיר את הרמה והמיומנות שבה אתם מחליקים . אתם תמיד בטוחים יותר בעת חבישת קסדה וציוד מגן מלא .

צוות getX

רולר קרית ים ROLLER BLADES 6

Spread the love