שלג

סקיskip1 skip2

סקי כענף ספורטיבי החל להתגבש במאה ה-19 ע"י אבי הענף בסונדרה נורהיים (Norheim) הנורבגי. כיום הסקי, על ענפיו ותת-ענפיו השונים, הוא ספורט אולימפי, וכמו כן מהווה חלק ניכר מתרבות הפנאי של החברה המערבית, כספורט לא תחרותי.

עם ההתקדמות שחלה במאה ה-20 בתחומי מדע שונים כאווירודינמיקה והנדסת חומרים, והתפתחות הסקי כספורט בכלל וכמקצוע אולימפי בפרט, חלו שינויים גם בציוד המשמש לגלישה. הידע שנצבר שימש, למשל, לפיתוח חליפות סקי המתאפיינות בגרר נמוך, בגדים קלים ודקים בעלי יכולת בידוד חום גבוהה ומגלשיים קלים ואלסטיים אך קשיחים.

מלבד מגלשיים, ציוד סקי כולל על-פי רוב גם זוג מוטות שבהם אוחז הגולש המשפרים את איזונו ותאוצתו בשלג; נעליים מיוחדות או ערדליים – שאליהם מתחברים המגלשיים באמצעות תופסנים,(ביינדינג)  חליפה המגינה מרטיבות וציוד קצה נוסף שעשוי לכלול משקפי שמש או מסכת הגנה אחרת, ופריטי ביגוד חמים (כפפות , גופיות ומכנסיים טרמיים)

התחומים הבאים, אושרו על ידי ה- FIS ונמצאים באולימפיאדת החורף :

קרוס קאנטרי: הספורט מקיף מגוון רחב של פורמטים למרוצי סקי קרוס קאנטרי על מסלולים באורכים שונים המתרחשים על מסלולי  homologated מטופחים שנועדו לתמוך במסלול , אירועים בסגנון חופשי שבו הגולשים פשוט מחליקים על הסקי , קרוס קאנטרי סקי מרתון , אירועי ניווט סקי קרוס קאנטרי  וביאתלון , תחרות שבה קיים שילוב של קרוס-קאנטרי וירי.

קפיצות סקי: גביע FIS אליפות העולם בקפיצות סקי, FIS גרנד פרי קפיצות סקי ואליפות העולם המעופפת בסקי FIS .

נורדי משולב: זהו שילוב של סקי קרוס קאנטרי וקפיצות סקי.

סקי אלפיני : סקי במדרון המשלב : סלאלום, סלאלום ענק, Super-G, ופרה אלפיני.

סקי בסגנון חופשי: סקי במדרון המשלב :  מסלול צר , מעבר בין אנטנות , סקי קרוס, חצי צינור, וslopestyle.

מאז 2007 (תחילת מגמת היחלשות מכירת ציוד סנובורד בעולם) החל ענף הסקי להחזיר אליו האטרקטיביות ש"נלקחה" ממנו עם כניסת ענף הסנובורד לעולם השלג בזמנו . לשינוי המגמה היו מספר גורמים בינהם גם הסממנים של עולם הסנובורד כשזה פרץ לתודעה . הלבוש של גולשי הסקי התעדכן מאז והפך להיות בחלקו חופשי וזרוק יותר LOOSE , התרגילים/טריקים בענף החלו להיות יותר רדיקליים והצריכו תעוזה שעד אז הייתה מעט חסרה לענף ששוב אפיינה מאוד את עולם הסנובורד . בקיצור , הסקי הפך להיות מהאח "הבוגר , האחראי והשמרן" לאח הלא פחות "קולי" במשפחה.

skip4

Freestyle skiing jump2" by 极博双板滑雪俱乐部 – Uploaded to Flickr as jfpds regular. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freestyle_skiing_jump2.jpg#/media/File:Freestyle_skiing_jump2.jpg

צוות getX

skip3

Spread the love