קטגוריהסאפ


סאפ

לפני כמה שנים החל להתרחב השימוש בסאפ גם בחופי ישראל, כך שהמילה נזרקה כמעט בכל מקום אפשרי, במיוחד במדיה החברתית, צירוף תמונות מחופי הים. בתמונות ראו את האנשים מכל הגילים עומדים על הקרש עם משוט ומנסים לנווט הסיפורים על נפילות והתמודדות עם האתגר של השטת סאפ משכה עוד ועוד אנשים והתחביב הפך בקלות לנפוץ בכל חופי ישראל. היום אפשר למצוא את אנשי הסאפ משייטים בין המתרחצים בכל מצב של כושר גופני. היום חושבים שסאפ הוא למעשה גלגול מודרני של שיט על לוחות פרימיטיביים יותר בתקופות עתיקות של אנשי איים ברחבי העולם, בעיקר אפריקה ודרום אמריקה. ברור למה הוא נראה מודרני היום אבל העקרונות לא השתנו.
 סאפ בארץ וברחבי העולם

בישראל השורשים של הסאפ מוכרים לכל מי שהתבגר בתקופת החסקה והמצילים שמשיטים את המאושרים שזכו לסיבוב על הסיפון השטוח שהניעו במרץ בעזרת משוט. סאפ בתצורות אחרות היה פשוט כלי עזר של מדריכים שבדקו את תלמידי החתירה שלהם בעומק הים, או לשיוט בין ביצות במקומות אחרים. הסאפ המודרני החל בשנת 2003 כשנערכה תחרות בהוואי שהשתמשו בסאפים מאולתרים. שנה לאחר מכן הסאפ המודרני והמשודרג כבר הוצג והחל להתפשט ברחבי העולם. מאז הסאפ מגיע גם למקומות שבהם צרי לשוט על נהרות ובמקומות קשים לגישה ולא רק לצורך תחביב וספורט בחופי הים.

 

סאפ

מה עוד צריך לדעת על הסאפ?

יש לו תדמית לא רצינית בקרב הגולשים למיניהם. מעין תחביב של בורגנים שמנסים להיות מאגניבים על גלשן עם משוטים, ולא הולכים על הדבר האמיתי שהוא גלישת גלים. לסאפ יש באמת יחסי ציבור מצוינים אבל תדמית גרועה אצל מקצוענים ולא ברור למה. הרי יש לו יופי של אתגרים גם מי שאינו יכול לגלוש בעזרת שיווי המשקל שלו על הגל ואינו אקרובט גדול. דווקא העובדה שהוא קורץ לכל כך הרבה אנשים מכל הגילים ובכל מצב גופני צריך לעודד את שאר הספורטאים שהנה יש פה תרבות מתפתחת של ספורט ימי נוסף. כל פעילות גופנית בחוף הים היא למעשה מבורכת ויש לעודד אותה לא משנה באיזו רמת מקצועיות.

מה הסאפ נותן לנו, כספורטאים?

כמו כל הפעילויות שמחייבות עלייה על קרש מתנדנד בים הסאפ בעצם מחזק את השרירים שלנו ועושה זאת אפילו יותר מגלישה רגילה. העמידה בשיווי משקל מחייבת חיזוק שרירי הרגליים והחתירה במשוט תוך כדי תמרון ברגליים מפתחת שרירי ליבה כמו שאף מכון כושר לא מסוגל לעשות. קראו לזה חדר כושר צף על המים, זה יהיה יותר מדויק. כמו כן, מסעות הסאפ מביאים אתכם למקומות שבהם אתם יכולים לצפות בחוף רחוק וליהנות מספורט ימי בכל מקום בעולם. זו גם תמונה ששווה ליהנות ממנה. בניגוד לגלישת גלים סאפ הוא ספורט שאפשר לעשות כמעט בכל מזג אוויר ולכן גם מרחיב את האפשרויות שלכם בתור ספורטאים וליהנות מהים בכל מצב.

תחרויות סאפ

דווקא תחרויות הסאפ נמצאות עדיין בחיתוליהן למרות התפתחות הסאפ רייס והפופולריות של התחרויות במקומות הכי אקזוטיים בעולם. בצדק, כי אין דבר יותר יפה מלחתור בחופים האלה ולהוכיח שאפשר להגיע למקומות אחרים לגמרי מבחינת ביצועים. כשהספורט הימי עדיין צעיר הכל עדיין פתוח ולכן תוכלו ליהנות גם מתחרויות סאפ שנמצאות עדיין בשלביהבלבשלבים ראשונים של התגבשות. עד כדי כך צעיר שאפילו נושא החסויות לא הוסדר עד תומו ולכן מבחינה מסחרית יש עוד מקום לגיבוש כללים ונותני חסות לתחרויות הבאות, כשיפתרו את בעיית ריחוק הקהל מההתרחשויות.