כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות גלישת גלים

כרישים עליך עמלץ: המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות כרישים


המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות כרישים

כתבה מאת: עידו דר אל

בשנתיים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה בתקיפות כרישים לבנים (עמלץ) ברחבי אוסטרליה, בעיקר באזור לנוקס, ביירון ביי וחלקים ממערב אוסטרליה. האי ריוניון באוקיינוס ההודי כבר נסגר לגלישה (ליד האי מאוריציוס באוקיאנוס ההודי) עקב תקיפות בלתי פוסקות ואגרסיביות של כרישי השור – גולשים ומתרחצים רבים שילמו בחייהם.

בדרום קליפורניה בימים ובחודשים האחרונים נצפו במצלמות כרישים לבנים קופצים מעל פני המים כמה מאות מטרים מהגולשים בטרסלס ובעוד חופים לא רחוקים משם. אפילו הותקפה מתרחצת שאיבדה חלק מרגלה לפני כמה ימים.

אצלנו גם תועדו להקות כרישים באשדוד ובחדרה וחלק אף נתפסו בידי דייגים ולצערי מעט מהם שוחררו (נחשבים לחיה מוגנת בים התיכון).

מה קורה פה, האם זו מתקפת טרור מתוכננת מראש?

נקמה באנושות על הפגיעה באיכות הסביבה?

אמנם יש סדרת טלוויזיה מוצלחת שמבוססת על נקמה עולמית של בעלי החיים באנושות אבל המציאות הרבה יותר פשוטה ולצערי לא נעימה. אנו אשמים בזה.

דיג מוגזם בכל העולם פגע קשות בלחם של הכרישים…הסינים שולחים ציים של אניות שאוספות הכל ללא הבחנה והכל הופך לקופסאות שימורים וסנפירים מיובשים. אצל היפנים התאווה לסושי טרי עברה לכל העולם וגרמה לדייגים לדוג מאסות של טונה גם לא בעונה. אחת ההשלכות החמורות כתוצאה מכך היא – שבירת שרשרת המזון.

הענק: הכריש / העמלץ הלבן

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: כריש לבן מזנק מהמים לעבר פתיון / צילום מאת I, Brocken Inaglory, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2516183

הכרישים הלבנים בד”כ שוהים ליד ריכוזי כלבי ים או נודדים לפי זרמים אבל לא קרוב לחופים רדודים. כתוצאה מדילול בדגה הרבה מהם החלו לחפש מזון מחוץ לסביבה הטבעית שלהם. ישנה סיבה נוספת – העמלץ הלבן נחשב לדג מוגן אבל לטענת הדייגים האוסטרלים בשנים האחרונות עלתה האוכלוסייה באופן משמעותי. הזכרים הצעירים ( 2-3 מטר אורך) תוקפנים ומחפשים טריטוריות משלהם כי אינם יכולים להתמודד עם הוותיקים או הנקבות הגדולות הלבנות ( 4-6 מטר אורך)  לכן חלקם פשוט מתקרבים ל”להקות” הגולשים ורואים בהם טרף.

בשנתיים האחרונות בדרום קליפורניה נסחפו גויות לוויתנים אל החוף או לקרבתו, דבר כזה דורש ניסור וביתור לחלקים ולאחר מכן לזרוק למזבלה בעומק היבשה או לחילופין לגרור את הגופה לעומק הים. ריח הריקבון שלהם מספיק שנספג בחול או נשארו שרידים בקרקע הים מושכת את הכרישים הלבנים. זו כנראה אחת הסיבות לעלייה הפתאומית בהופעות כרישים אלה.
חשוב לציין שבצפון קליפורניה כרישים לבנים נפוצים הרבה יותר בשל ריבוי כלבי הים, פילי הים, אריות הים וגם דגה. לכן, אוכלוסיית הגולשים מודע מראש ומכאן שאינה מורתעת מלהיות חלק משרשרת המזון.

 הזועם: כריש שור

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: כריש שור / צילום מאת SaCaDeLikGFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5995206

לעומת הכריש הלבן, כרישי השור אוהבים מים רדודים והם תוקפים כל דבר בעל פוטנציאל למזון. הם נחשבים לגרועים יותר מאחיהם הלבנים או מכריש הנמר שנמצא דווקא בהוואי למשל . לא סתם השם שלהם הוא שור-

כשהם תוקפים הם נושכים ונוגסים ללא הפסקה ואינם מרפים מהטרף שלהם.
הם נמצאים גם בחוף המזרחי ונפוצים גם בברזיל ובאוסטרליה זה אחד הכרישים הכי נפוצים הסתגלניים בעולם הם מסוגלים אפילו לעבור בשפכי נהרות מים מתוקים ליד הים בגלל יכולת להסתגל לשינוי במליחות המים.

תחת שמי ים התיכון…ומה בישראל?

מעולם לא הייתה תקיפת כריש בים התיכון מכיוון שהכרישים עצמם מזן שאינו תוקף אדם וניזון מדגים קטנים יחסית חלקם אפילו כרישי חול ששוכבים על קרקעית הים והלוע שלהם קטן יחסית. יש אמנם עמלץ כחול בים התיכון אך הוא נדיר ומתרחק מחברת אנשים או גולשים.
הסיבה העיקרית שרואים ריכוזים שלהם באשדוד ובחדרה היא בגלל המים החמים שיוצאים מתחנות הכוח והנמל והתאורה בלילה שמושכת דגה ובתורה את הטורפים שהם הכרישים. לי אישית יצא לא פעם לגלוש בחוף גיל (אשדוד) בלילה ולראות להקות דגים נסות מכרישים מטרים ממני.

ומה במלדיביים, מקסיקו, דרא”פ?

במלדיביים יש והרבה אך הם מפוצצים בדגה ואינם אגרסיביים. למיטב ידיעתי, לא נרשמה שום תקיפה של כריש שם. אני אישית ובטוח שגם גולשים אחרים צללו שם וראו אותם עוברים לידם ברגוע .
במקסיקו יש גם ולא ממש נחמדים אך שכל ישר וכללי זהירות יחסכו לכם את החוויה .
דרום אפריקה בעיקר באזור קייפטאון וג’פריס ביי הידועה לשמצה בכרישים הלבנים (מיק פאנינג).

אז מה עושים, איך נמנעים מתקיפה, איך מתגוננים בתקיפה עצמה?

דבר ראשון שחשוב לדעת – הכריש בעל חוש ריח חד וראייה לא רעה אך במים עכורים הוא ינסה לתקוף דברים שאינו בטוח בהם. לכן, חשוב מאוד להימנע בימים גשומים שסוחפים איתם פסולת אורגנית מהיבשה דרך שפכי נהרות או ביוב דבר שקורה הרבה במקסיקו או בקליפורניה. גם באוסטרליה צריך לשים לב למים לא צלולים. בד”כ מי שתוקף במים כאלה הוא כריש השור או כריש הנמר.

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: כריש הנמר / צילום מאת Albert kok CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8969258

 כריש או דולפין?

בגלישה בריפים או במים כהים מאוד צריך לשים לב לסנפיר שלפעמים עולה ממרחק של הכריש הלבן או הנמר. לא להתבלבל עם סנפיר של דולפין שעולה ויורד כמו רכבת הרים והם נמצאים בלהקות. סנפיר הכריש מפלח את המים בקו ישר עם תנועת הגוף קדימה. סנפיר הדולפין דומה מאד לחרב של גלשן, הסנפיר של הכריש גס ומשולש יותר.

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפותhttp://www.surflook.com/how-to-tell-if-a-fin-above-the-water-belongs-to-a-shark-or-dolphin/#.WQ2lMFXyuM_

 בתמונות ובתרשים: מצד ימין סנפיר גב של דולפין ובצד שמאל סנפיר של כריש

 •  לא רצוי להיכנס בשעות הביניים שלפני עליית השמש או לאחרי השקיעה בזמנים כאלה הכרישים משחרים לטרף בגלל שזה זמן שלהקות הדגים מתארגנות לאכילה ותנועה במים ואינם רואים את הכרישים היטב.
 • תופעה מעניינת בקרב הגולשים היא שלפעמים השיער בעורף סומר או עוברת צמרמורת של רתיעה (לא קור). במצב כזה צריך לסמוך על החושים ולעזוב את המים או להישאר קרוב לגולשים האחרים גם אם לא רואים באותו רגע את הכריש.
 • אם אתם נמצאים באזור שידוע כשורץ כרישים – בשום פנים ואופן לא להתפתות לעשות פיפי בחליפת הגלישה, עדיף תמיד לצאת מהמים ולעשות על החוף. הכרישים מסוגלים להריח את ההפרשות של דגים וחיות ממרחק של קילומטרים.
 • אם נשרטתם בכניסה למים בצורה משמעותית מסלע או ריף או מחרב הגלשן -תגידו שלום לגלים וצאו החוצה לחבוש או לעצור הדימום.
 • בנות במחזור שגולשות – הקפידו על היגיינה מקסימלית שסופגת, מדובר כאן בחיים שלכן.
 • אם אתם מוכרחים לעשות יותר מפיפי ורוצים לעשות את זה במים תשכחו מזה תעשו את מספר שתיים על החוף ולא על קו המים. בשבילם זה סימן לטרף ולא משהו מסריח כמו שאנו חושבים.

 ברגע שרואים את הכריש אסור לצעוק ולחתור בטירוף!

 שמרו על איפוק נופפו לחברים נסו להראות בתנועות יד שזה כריש (כף יד שטוחה על הראש כמו סנפיר) או שתגידו כריש אבל לא בצרחות.

 • חכו לגל אם אפשר ונסו לתפוס אותו עד הסוף או עד החוף אפילו בשכיבה בכדי שלא תפספסו אותו אם תפלו.
 • אם אתם בצ’אנל או במצב שאין גלים שייקחו אתכם לריף הרדוד והיבש, יש לחתור חזק ובקצב אחיד מבלי להשפריץ מים – ההשפרצות והתנועות הפתאומיות מגרות את הכריש. יש להם שדריות של גלאי תנועה בשני צידי הגוף, אם תחתרו בביטחון הוא יחשוב שאתם חזקים ולא חיה פצועה, כך תרוויחו זמן.
 • תרימו את הרגלים באוויר (על הברכיים) בזמן החתירה שאם יתקוף – ינשוך את הגלשן וכך לא תאבדו חלילה את רגל.
 • אם יש אתכם גולשים תצטופפו מיד וחתרו ביחד, כריש לבן לא תוקף קבוצה -הוא כמו הנמר, יחפש את זה שבצד ויתקוף את החלש.

סרט האימה מתממש ואתם תחת התקפה

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: 2 גולשים מחלצים מתרחץ שהותקף ע”י כריש

 במקרה של תקיפת כריש לבן (עמלץ לבן)

 • העמלץ הלבן הוא טורף אינטליגנטי מאד ואחת התכונות המפחידות שלו שהוא מזנק מלמטה כמו טורפדו ומעיף אתכם באוויר בניסיון לנשיכה אחת. השיניים שלו כמו להבי משורית הן חודרות לעומק לתוך הבשר והעצם.
 • אם זה קורה, במידי נסו לעלות על הגלשן ולחתור בכל המהירות לחוף – לא משנה מה מצב הפציעה.
 • העמלץ לא תוקף בשנית אלא יחכה שתדממו למוות לכן אלו השניות הקריטיות שתוכלו לחמוק ממנו – עמלצים לא נלחמים מעבר לניסיון הנשיכה ואם ירפו, יהיה לכם סיכוי לחיות.

במקרה של תקיפת כריש השור

כריש השור קטן יחסית לעמלץ אך אכזרי ולא מרפה. הנשיכות שלו קורעות בשר בחלקים.

במקרה של תקיפת כריש נמר

 • הנשיכה של כריש הנמר קוטעת או חותכת “נקי” בגלל מבנה השיניים שמסוגלות לחדור שריון של צב ים שמהווה חלק ממזונו שבשגרה.
 • במקרה שהוא לכד אתכם עם סגירת הפה על הרגל או על היד נסו עם כל האדרנלין שיש לכם לחפש את העיניים ולדחוף אצבעות לתוכן או לחבוט בחרטום(יש לו איברי חישה עדינים שם).
 • אם תצליחו להגיע לזימים שלו בצידי הפה דחפו יד לשם בכל הכוח, נסו לדחוף את זנב הגלשן עם החרבות  או החרטום הצר לפנים שלו ולהכות בכל הכוח לתוך פיו או להיכן שתצליחו.
 • אם הוא הרפה מכם ויש לידכם חברים נסו מהר ככל האפשר לקחת ליש מגולש אחר או שלכם ולקשור אותו כחוסם עורקים מעל הנשיכה או הקטיעה ולנסות להתפנות מידית לחוף.

אולי אתם תדמיינו שתקפאו מאימה, אבל האינסטינקטים הטבעיים שלכם ידרבנו אתכם למצב מלחמה ובמקרה נשיכה או קטיעה אתם לא ממש תרגישו את הכאב כי האדרנלין יציף אתכם.

אובדן הדם הוא האויב שלכם, כעת זהו מרוץ נגד הזמן.

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: במקרה של תקיפת כריש קשירת ליש תציל מאיבוד דם / צילום Zack Davis

לסיכום

מעבר לכך אל תשכחו – אלה בסה”כ דגים גדולים שהטבע הפך אותם למכונות טרף מושלמות והן אינן אלא בעלי חיים שלמדו לתקוף ולטרוף לצורך אכילה בלבד ולא מנקמנות או רוע טהור.

חשוב לזכור דבר אחד – אנו האורחים במים ואין לנו זכות לפגוע בטורפים האלה המהווים חלק חשוב באיזון של הטבע באוקיינוסים.
אם נקפיד על כללי הזהירות נוכל ליהנות מגלישה בטוחה וגם לתת לחיות הנהדרות האלה לחיות בשלום בבית שלהן.

צוות getX  מאחל לגולשים ולגלשנים מסעות גלישה בטוחים בחיק אמא אוקיינוס.

כרישים עליך עמלץ המדריך המקוצר לגולש לזהירות והישרדות מתקיפות

בתמונה: שרידי גלשן לאחר תקיפת כריש

הידיעה אודות הפסקת התחרות במרגרט ריבר בעקבות מתקפת הכרישים באזור.

https://au.sports.yahoo.com/a/39931329/the-terrifying-footage-that-saw-margaret-river-pro-cancelled/?cmp=st

 

Spread the love